Lumion 5’te Yenilikler

Lumion’un önceki versiyonlarında olduğu gibi, Lumion 5.0‘te şaşırtıcı özellikler bulunuyor.
Bütün özelliklerin bulunduğu listeyi görmek için Lumion ürün sayfasını ziyaret ediniz.
Lumion 5.0‘in yeni özelliklerine genel bir bakış ve onları nasıl kullanacağınıza dair bilgiler bu sayfada bulabilirsiniz.

LUMION 6 LUMION 5.7 LUMION 5.3 LUMION 5.0

Lumion 5 Yenilikleri

Lumion Satın Alma ve Sürüm Yükseltme Formu

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Malzemeler

materials500003941

Yeni Fizik Tabanlı Malzemeler

İkna edici görseller yaratmanız gerektiğinde, mükemmel malzemeler hayati önem taşır. Lumion malzeme kütüphanesi genişletildi ve çok geliştirildi. 120’den fazla malzeme eklenerek toplam malzeme sayısı 600’ün üstüne çıkarıldı. Sadece bu değil. Kütüphanedeki bütün malzemeler bir dönüşüm sürecine tabi tutuldu ve şimdi hepsi ‘fizik tabanlı’. Yani malzemeler daha güzel görünüyor ve eskisinden daha gerçekçi. Fizik Tabanlı Rendering (PBR), ışığın bir yüzeyde nasıl davrandığını hesaplayan, ışık ve yüzeyin birbiriyle etkileşimi fiziğine dayanan bir yöntem. Sonuç daha gerçekçi görünen bir malzeme. Plastik, deri ve kaya olmak üzere birkaç tamamen yeni malzeme kategorisi var. Bütün mevcut kategorilerin (20 tane) pek çok ek malzemeleri bulunuyor. Bu yeni fizik tabanlı malzemeler, yeni, daha sezgisel malzeme arayüzü ile birlikte, kullanıcılara tam aradıkları dokuyu bulmalarına kolayca ve basitçe olanak veren büyük bir atılım.

Lumion5MaterialEditor

Yeni Malzemeler Arayüzü

Kaliteli malzemeler atamak, genellikle zorlayıcı, emek isteyen bir iş. Kullanımla ilgili en yüksek standartları korumak için Lumion 5’in tamamen yenilenmiş bir malzeme arayüzü var. Bu, malzemelerinizin tam istediğiniz gibi görünmeleri için gereken zamanı ve işi azaltır. Yeni malzeme arayüzü, karmaşık teknolojiyi kullanılması kolay hale getirmek için tasarlanmış olan Lumion’un PureGlass® kullanıcı arayüz yaklaşımını takip eder. Herhangi bir anda, ekranınızda dikkat çekecek derecede az ikon bulacaksınız, bu da size tatminkar ve sezgisel bir deneyim sağlayacak.

Artistic Effects

oilpaintzoomed

Yağlı Boya Efekti

Bu efekt, Lumion’daki artistik efekt yelpazesine insanı hayrete düşüren bir ekleme. Tek bir tıklama ile açın ve ekranınızın kendini yumuşak bir şekilde akarak yağlı boya resme dönüştürmesini izleyin. Kullanıcılar, görsellerine ve filmlerine artistik bir tat katan “eskiz” ve “boya” efektlerine zaten aşinalar. Yağlı boya efekti, Lumion’un daima genişleyen paletinde yeni bir efekt.

Pastel_sketch

Pastel Eskiz Efekti

Görsellerde ve animasyonlarda kullanım için bir başka süper artistik efekt. Seçtiğiniz düzenlemeye göre, sahnenizi tebeşire benzeyen bir şey veya pastel bir eskiz yapabilir. Fikirlere hayat vermenize yardım eden, ve çekici ve kavramsal bir şekilde meslektaşlarınıza ve müşterilerinize bunu sunmanızı sağlayan başka bir özelliktir. Hacim aydınlatması ile birlikte kullanın ve iç mekanlarınızda nefis bir etki yaratın.

05

Analog Renk Laboratuvarı

İnce renk ayarları sahnenin verdiği etkiyi bir anda değiştirebilir. Lumion 5.0’ teki Analog Renk Laboratuvarı, harika bir artistik etki yaratan, bir çeşit ‘instagram’ görüntüsü vermek için sahnenizdeki renklendirmenize ince ayar yapmanızı sağlar.

Blueprint000174

Blueprint Efekti

Blueprint efekti özellikle animasyonlar için yardımcıdır. Sahneniz blueprint çizimi olarak başlayabilir ve sonra yavaş yavaş renklere ve malzemelere bürünebilir ve animasyonunuzun canlandığını izleyebilirsiniz.

Highlight000263

Malzeme İşaretleme Efekti

Render ve animasyonlarınızdaki bazı malzemeleri, diğer şeylere oranla daha net göz önünde bulunmaları için (işaretlemek) vurgulamak sıklıkla önemlidir. Örneğin, borular, yollar veya belirli yüzeyler. Yeni Malzeme İşaretleme özelliği bunu hızlı, dikkat çekici ve kolay yapmanıza olanak verir.

İş Akışı

mass000757

Kitle Yerleştirme

Yeni Kitle Yerleştirme özelliği, devasa sahneleri eskisinden daha hızlı oluşturmanızı sağlar. Sadece bir çizgi çizin ve seçtiğiniz nesneler çizgi boyunca yerleşsin. Aynı zamanda, nesneleri birbirinden gelişigüzel uzaklıkta dağıtabilir, gelişigüzel döndürebilir, nesne seçimlerini karıştırabilir ve yerleştirilen nesnelerin sayısını değiştirebilirsiniz. Kitle Yerleştirme bütün nesneler için kullanılabilir. Yola trafik yerleştirmeyi, orman veya bahçe oluşturmayı, veya insan topluluğu yerleştirmeyi son derece kolaylaştırır. Bütün bunlar birkaç tıklama ve kaydırma ile!

mass0011021

Kalabalık Hareket Efekti

Hareketli nesneler filmlerinize hayat vermek için gereklidirler. Kalabalık Hareket efekti, çok sayıda nesneyi verimli bir şekilde hareket ettirmenizi sağlar. Basitçe sahnenizde bir çizgi çizin ve nesnelerin o çizgiye yakın bir şekilde tanımladığınız hızda ve yönde hareket etmelerini izleyin. Çok kolay ve çok hızlı. Bu efekt yeni Kitle Yerleştirme efekti ile birlikte kullanıldığında, hızlı ve basit bir şekilde, yolda giden trafik animasyonu yapmanızı sağlar. Örneğin, şimdi, geniş bir yolda çoklu şeritte değişik hızlarda ilerleyen trafik veya bir cadde boyunca yürüyen insan toplulukları bile oluşturmak son derece kolay.

100Photos

100 Fotoğraf

Lumion 5.0 sabit görseller için genişletilmiş bir kapasiteye sahip. Şimdi 100 fotoğraf; 10 fotoğraf tutabilen Lumion 4.5’te büyük bir gelişme. Bu olanak, sabit görseller yaparken gelişmiş bir iş akışını sağlar. Şimdi render yapacaklarınıza karar vermeden önce silmek zorunda kalmadan, istediğiniz kadar fotoğrafı etkin bir şekilde alabilirsiniz.

MultipleMovieStripsScreenshot2

Çoklu Film Klip Dizileri

Farklı paydaşların sıklıkla farklı görselleştirme ihtiyaçları vardır. Örneğin, bir paydaşın daha kavramsal ve sanatsal görünüşe ihtiyacı varken, diğeri daha teknik bir şey talep edebilir. Lumion 5’te, yarattığınız sahne için çoklu filmler oluşturmak daha kolay başarılabilir ve yönetilebilir. Tek bir sahne için 10 adede kadar film yapabilirsiniz.

FiveRenderQualityScreenshot2

Beş Render Kalite Seçeneği

Beş render seçeneği arasından seçim yapabilmek, size iş akışınızda kalite ve hız dengesi kurmanıza olanak verir. Son video sunumuzda en yüksek kaliteyi istiyorsanız, 5 yıldızı seçin. Zaman baskısı üzerinizdeyken, kaliteden çok az ödün vererek ama bekleme sürenizi büyük ölçüde azaltarak, %50 veya %75 render zamanı azalarak 4 veya 3 yıldızı seçebilirsiniz. Yani, filminizi render yapmak için sadece yarım saatiniz varsa, 3 yıldız seçeneğini tıklayın ve zamanında çok kaliteli bir film elde edin!

Sequence0100

Hızlı Render

Görselleştirme iş akışında render zamanı çok önemlidir. Render motorundaki detaylı gelişmeler sayesinde, Lumion 5 render’ları eskisinden de hızlı. Aynı donanım üzerinde yapılan testler aynı kalitede görseller ve animasyonların render zamanlarında %20 ila %90 arasında süre azalması olduğunu gösterdi. Lumion’un zaten mevcuttaki en hızlı mimari render seçeneği olduğu düşünüldüğünde bu çok şaşırtıcı.

Aydınlatma

japanbridge000589

Hacimsel Güneş Işığı

Hacimsel Güneş Işığı, havada kendi kendine asılı duruyor gibi gözüken bir ışık çeşididir. Bu efekt, pus ışının içinden ışık geçer gibi duran bir şeye benzer. Lumion 5.0’ te kolaylıkla açılıp kapanabilir ve karakterleri tam istediğiniz seviyeyi vermek için kaydırıcı ile ayarlanabilir. Bu efekt ‘hava’ efekti olarak kategorize edilmiştir ama aynı zamanda iç mekanlarda da alana hava katmak ve hayat vermek için uygulanabilir.

HyperlightComparison

Fotoğraf Modunda Hyperlight®

Aydınlatma, sabit bir görselin etkisini arttırabilir veya azaltabilir. Hyperlight® görsellerinizdeki aydınlatma kalitenizde büyük bir artış sağlar. Kurumumuz içinde özgün bir teknoloji kullanılarak geliştirilen Hyperlight®, sahneye ışık yansımalarını uygulayan fizik tabanlı bir yöntem. Hyperlight®, özellikle dikkat çekici iç mekan görselleri hazırlarken etkileyicidir. Harika görünür ve render’larınıza yepyeni bir hava katar.

İçerik Kütüphanesi

building2

Yeni İnsanlar

Lumion’un dünya çapında kullanıldığı yeni yerler ve kültürler, insan kütüphanesindeki karakterlere de yansıtıldı. Lumion 5.0’ te dünyanın çeşitli kültürlerini temsil eden ilave 73 (Lumion Pro’da) hareketli karakter ile başka bir devasa adım daha atıldı. Bunlar, diğerleri ile birlikte Orta-Doğu, Afrika ve Doğu Asya’yı içeriyor.

newtrees000125

Yeni Ağaçlar ve Bitkiler

Yüksek kalitede yapraklar, sıklıkla sahneye canlılık katar. Lumion’un kendine özgü çalıları, bitkileri ve ağaçları onu diğerlerinden farklı bir lige taşır. Lumion 5.0’ te dünyanın dört bir tarafından 88 yeni ağaç ve 100 yeni bitki bulunmaktadır. Böylece tüm yüksek kaliteli bitkiler ve ağaçlar yaklaşık 1000 adede çıkmış ve arttırılmış yerel uygunlukla Lumion daha da fazla küresel bir ürün haline gelmiştir.

Gelişmeler

Water_reflection

Su Yüzeyi Yansıması

Suyun güzel yansımaları, sahnenin gerçekçiliğini arttırır. Lumion 5, Lumion’da halihazırda bulunan son derece gerçekçi suya, daha fazla gerçekçilik ekleyerek suya yüzey yansımaları ekleme imkanı verir.

SkinRender

Yeni Cilt Render’ı

Cilt tonundaki hafif değişiklikler, çok sıklıkla karakterleri daha gerçekçi gösterir. Lumion 5, yeni bir render şekli ve insanların yüz özellikleri içerir. Bu, sahnenize koyduğunuz bireylere olağanüstü bir gerçekçilik ekler.

Import ve Export

McNeel’s Rhinoceros (Rhino)için yeni Exporter

Trimble® SketchUp®, Autodesk® Revit®, Nemetschek® Allplan® ve Vectorworks®, Graphisoft® ArchiCAD® ve Autodesk® 3D Studio Max dahil birçok belli başlı 3D modelleme yazılım paketleri ile mükemmel bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Lumion 5.0’ in gelişimi ile örtüşecek şekilde, özellikle McNeel’s Rhinoceros (Rhino)’a özel bir exporter geliştirildi. Rhino’dan Lumion’a model transferi şimdi bir rüzgar kadar hızlı.

sketchup_logo
revit_logo
archicad_logo
vectorworks_logo
rhino_logo
3dsmax_logo
microstation_logo

Özelliklere Genel Bakış

TanımlamaLumion®Lumion® Pro
Aydınlatma
Fotoğraf modunda Hyperlight ®
Hacimsel Güneş Işığı
Malzemeler
Yeni malzeme arayüzü
Fizik tabanlı malzeme render’ı
Yeni malzemeler123123
Artistik efektler
Analog renk laboratuvarı
Yağlı boya
Pastel eskiz
Blueprint
Malzeme işaretleme
İş Akışı
Beş render kalitesi
Kalabalık hareket efekti
100 fotoğraf kapasitesi
Çoklu film klipleri dizileri
%20’den %90’a daha hızlı render
İçerik
Yeni yüksek çözünürlüklü hareketli karakterler***73
Yeni ağaçlar ve bitkiler***190
Gelişmeler
Su yüzeyi yansımaları
Geliştirilmiş cilt render’ı
Import/export
Rhino’ya özel exporter sayesinde Rhino ile yeni uygunluk

***Lumion Pro’nun tüm içeriğinden bir seçki Lumion’un normal versiyonunda bulunacak. Bu tüm içerik kütüphanesinin üçte birine denk gelir.

Upgrade Ücretlendirmesi

1 Ekim 2014’ten sonra alınan bütün yeni full Lumion lisansları, versiyon 5 için bedelsiz güncelleme alacaktır. Güncelleme için download linki, ilgili bütün kullanıcılara sürüm günü otomatik olarak gönderilecektir.

1 Temmuz 2014’ten evvel alınan lisanslar

1 Temmuz 2014 ‘den önce alınan Lumion lisanslarının upgrade ücretleri aşağıdaki gibidir.

VersiyonFiyat
Lumion 4’ten Lumion 5’e€ 499.–
Lumion 4’ten Lumion 5 Pro’ya€ 1999.–
Lumion 4 Pro’dan Lumion 5 Pro’ya€ 999.–
Lumion Educational Pro 4’ten Lumion Educational Pro 5’e€ 99.–
Lumion 3’ten Lumion 5’e€ 749.– (*)
Lumion 3’ten Lumion 5 Pro’ya€ 2248.–(*)
Lumion 3 Pro’ten Lumion 5 Pro’ya€ 1499.–(*)
Lumion Educational Pro 3’ten Lumion Educational Pro 3’e€ 199.–
(*) Özel upgrade ücretleri 31 Aralık 2014’e kadar geçerlidir.

1 Temmuz 2014 ile 1 Ekim 2014 arasında alınan full lisansların özel upgrade ücretleri aşağıdaki gibidir

VersiyonÜcret (Eylül 2014)Ücret (Ağustos 2014)Ücret (Temmuz 2014)
Lumion 4’ten Lumion 5’e€ 50.–€ 100.–€ 200.–
Lumion 4’ten Lumion 5 Pro’ya€ 1549.–€ 1599.–€ 1699.–
Lumion 4 Pro’dan Lumion 5 Pro’ya€ 100.–€ 200.–€ 400.–
[login-form]

Üyelik Bilgileriniz

Hoşgeldin!

[s2Member-Profile]

Site Geri Bildirim Formu

Siteyle ilgili sorun ve önerilerinizi bize bildirin.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.