BIM Aracımı Seçerken Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor?

Bugün yapı sektöründe birçok program yer alsa da bunların her biri ihtiyaçlara doğru çözümler getirmeyebilir. BIM tabanlı bir program tercih ederken alttaki soruları sorarsanız ihtiyaçlara yönelik doğru yaklaşımlar edinebilirsiniz.  

1- BIM Modeli Hangi Detay Seviyesinde Üretilebiliyor? 

BIM modeli yapının tüm yaşam döngüsünü desteklemelidir. 3 boyutlu model oluştururken farklı amaçlar olabilir. Örneğin, şematik gösterimler, görselleştirme ya da BIM modeli gibi… Görselleştirme için ürettiğiniz modeller 3B geometri ya da gerçekçi malzemeler gibi birçok bilgiyi içerse de BIM modelleri bunlara ek olarak dokümantasyona yönelik bilgiler içerir. Bu yüzden ihtiyacınız doğru detay seviyelerinde üretilen, gerçek BIM modelleridir.  

BIM Aracımı Seçerken Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor? 1

2- Tüm İş Akışınızı Destekliyor mu? 

Önceki yanıtta bahsettiğimiz gibi BIM modeli tüm yaşam döngüsünü desteklemeli. Aynı zamanda bu şu anlama geliyor, proje daha devam ederken size aksaklık yaşatmamalı ya da projenin ortasında iş akışınızı değiştirmek zorunda bırakmamalı. Bu sebeple tercih ettiğiniz BIM aracı yapının tasarım, inşa, dokümantasyon, işletme gibi süreçlerini desteklemelidir.  

3- Birlikte Çalışabilirliği Ne Kadar Destekliyor? 

BIM süreçlerinde özellikle farklı disiplinler arasında iletişime sağlamak için kullandığınız BIM yazılımının diğer yazılımlar ile de uyumlu olması gerekmektedir. BIM araçlarının standartları ve açık iş akışlarını desteklemesi ekipler arasındaki koordinasyon için kritik öneme sahiptir.  

OPEN BIM iş akışları hakkında daha fazla bilgi almak için sayfamızı ziyaret edin. 

BIM Aracımı Seçerken Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor? 2

4- Herkes İçin Gerçek Zamanlı Model Destekleniyor mu? 

Yapı tasarımı bir ekip işidir, bu yüzden BIM de ekip işi olmalı. CAD yerine BIM kullanıyor olmak tek başına size ekip çalışması sunmaz. Bunun için takım çalışmasına yönelik geliştirilen sunuculara ihtiyacınız olacak. Ekipler ve projede görev alan herkes gerçek zamanlı model görüntüleme ile iş birliğinizi üst seviyeye taşıyabilirsiniz.  

Gerçek zamanlı model görüntüleme ve ekip çalışmalarıyla ilgili sayfamızı ziyaret edin.  

BIM Aracımı Seçerken Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor? 3

5- Büyük ve Kompleks Projeler İçin Yeterli mi? 

Daha önce bahsettiğimiz gibi BIM modelleri oluşturulma prensiplerinden dolayı CAD modellerine göre çok daha fazla veri içerir. Bu da proje boyutlarıyla sistem gereksinimleri arasında doğru orantı olduğuna işaret eder. Bu sebeple dikkat etmeniz gereken en önemli konular tercih ettiğiniz yazılımın güncel teknolojilerle ilişkisi, donanım özelliklerinden nasıl faydalandığı ya da işlemcinin birden fazla çekirdeğini kullanabilmesi olmalıdır.  

BIM Aracımı Seçerken Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor? 4

6- Yerel Standartları Destekliyor mu? 

Yapı tasarımlarında olduğu gibi BIM standartları da ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Bunun için BIM sağlayıcılarının yerelleşmeyi nasıl ele aldıkları önemlidir. Yerelleşme için size uygun dil seçeneği yanı sıra ülke standartlarınıza yönelik tablolar, objeler ya da standartların sunuluyor olması gerekir.  

in BIM
Bu İçeriği Faydalı Buluyor Musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

STORE