BIM Nedir?

BIM (Building Information Modeling) yani Türkçesiyle Yapı Bilgi Modellemesi ya da Yapı Bilgi Sistemi en temel tanımıyla yapının 3D dijital ikizidir. Bir tesis ve/veya yapının, fiziksel ve fonksiyonel özelliklerinin dijital ortamda oluşturulması ve yönetimini içeren süreçler ve elemanlar bütünüdür. 

BIM aynı zamanda görünmez veriler olarak da düşünebileceğimiz metadataları içerir. Metada, strüktürel fonksiyon, yangın dayanımı, akustik performans, fiyat, ağırlık, üretici bilgisi gibi birçok veriden oluşabilir. 

Özetle, ‘Model’ ve ‘Metadata’ bir araya gelirse BIM olarak ifade edebiliriz.  

BIM’de depolanan bilgiler, konseptten tasarıma, inşadan işletmeye ve yapının ömrünü tamamlamasına kadar tüm süreçleri kaplar ve bütün süreçlerdeki ve tüm disiplinlerce verilecek kararların desteklenmesinde paylaşılan verileri oluştururlar.  

Archicad, mimarların tasarımlarının BIM modelini oluşturmasını ve içerdiği bilgileri kolay ve esnek yollarla yönetmesini sağlayan BIM yazılımıdır.  

Kullanımı birçok ülkede zorunlu olan ve tüm dünyada her geçen gün daha fazla önem kazanan BIM’in kullanımı Türkiye’de de hızla yaygınlaşmaktadır. Projenin konsept tasarımlarından, inşa ve teslim süreçlerine kadar yönetimini sağlayan BIM projede görev yapan farklı disiplinlerdeki ekiplerin iletişim halinde olmalarını ve bilgi paylaşmalarını sağlamaktadır. 

BIM bir mimari yazılım değil yönetim sistemidir.  

BIM Nedir? 1

BIM’in Sunduğu Avantajlar 

BIM’den elde edilecek fayda herkes için farklılık gösterebilir.  

  • Proje ilerledikçe karşınıza çıkacak problemleri daha tasarım aşamasındayken öngörebilir, çözümler üretebilirsiniz. 
  • Proje üzerinde çalışanlar arasında koordinasyon sağlanır. Böylece proje süreci bir bütün olarak ilerler. 
  • Metraj ve maliyet hesapları sayesinde hata paylarını en az indirir. Proje süreci boyunca nakit akışını kontrol etmenizi sağlar.  
  • Proje yönetimlerini kolaylaştırır. Zaman kaybı ve gereksiz maliyetlerden kurtarır. 
  • Projenin tüm detaylarını 3 boyutlu olarak görüntüleyebilirsiniz. Projede çalışanların iş birliğini, motivasyonunu ve verimliliğini artırır. 
  • Projenin içerdiği veriler her zaman erişebilmeniz için saklar. 
  • Proje süresince alınması gereken en zor kararları dahi kolaylaştırır, sonuca ulaştırır. 
  • Anlaşmazlık, belirsizlik gibi durumları ortadan kaldırır. Proje sürecinin herkes için net ve şeffaf hale gelmesini sağlar. 
  • Çevre dostu yapılar inşa etmenizi sağlar. Oluşacak atıkları en aza indirir. 
  • Devlet sözleşmelerinde ve kamu ihalelerinde tüm şartlara uyulmasını sağlar. BIM 2’ye geçiş kolaylığı sunar. 

BIM’den Kimler Faydalanabilir 

Söz konusu BIM olduğunda ilk akla gelen sadece büyük firmaların kullandığı akla gelse de bu tamamen bir yanılgı. Yapı Bilgi Sistemi, sürdürülebilirlik isteyen, işlerinde kaliteden taviz vermeyen ve bir adım öteye geçmek isteyen herkes için gerekliliktir. 

 İnşaat sektöründeki herkes BIM ile işlerini kusursuz, verimliliği yüksek ve kontrollü olarak tamamlayabilir. BIM konusunda merak ettiğiniz her konu için BIM uzmanı danışmanlarımızın tecrübesinden faydalanabilirsiniz.  

BIM’e geçiş yapmak için Archicad’i deneyin.

in BIMArchicad Tags: BIMArchiCADYapı Bilgi Modellemesi
Bu İçeriği Faydalı Buluyor Musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

STORE