InDesign Belgesini Baskı için PDF Olarak Dışa Aktarma – Baskıya Hazırlama

Belgeyi ya da kitabı Adobe PDF’ye dışa aktarmak, varsayılan Yüksek Kaliteli Yazdırma ayarlarını kullanmak kadar kolaydır ya da işleminize uyması gerektiği kadar özelleştirilebilirdir. Belirlediğiniz PDF dışa aktarma ayarları uygulamayla birlikte kaydedilir ve bunları tekrar değiştirene kadar, PDF’ye dışa aktardığınız her yeni InDesign belgesi ya da kitabı için geçerli olur. PDF dosyalarına hızla özel ayarlar uygulamak için hazır ayarları kullanabilirsiniz.

Belgeyi ya da kitabı ya da bir kitaptaki seçili belgeleri tek bir PDF dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz. Ayrıca InDesign mizanpajınızdan Pano’ya içerik kopyalayabilir ve o içeriğin Adobe PDF dosyasını otomatik olarak oluşturabilirsiniz. (Bu seçenek, PDF dosyasını Adobe Illustrator gibi başka bir uygulamaya yapıştırmak için kullanışlıdır.)

InDesign dosyasını PDF’ye dışa aktarırken, içindekiler ve dizin girişleri gibi gezinme öğelerini ve köprüler, yer imleri, ortam klipleri ve düğmeler gibi etkileşim özelliklerini koruyabilirsiniz. Ayrıca gizli katmanları, yazdırılmayan katmanları ve yazdırılmayan nesneleri PDF’ye dışa aktarma seçeneğiniz vardır. Kitap dışa aktarıyorsanız Kitap panelini kullanarak adları aynı olan katmanları birleştirebilirsiniz.

Erişilebilir PDF belgeleri oluşturma hakkında bilgi için bkz. Adobe InDesign erişilebilirliği.

Açık bir belgeyi baskı için PDF olarak dışa aktarma

 • Dosya Dışa Aktar‘ı seçin.
 • Dosya için ad ve konum belirleyin.
 • Dışa aktarılan PDF dosyasının bir sonraki dışa aktarma işlemiyle oluşturulan dosyayla aynı ada sahip olmasını istiyorsanız InDesign Belge Adını Çıktı Dosya Adı Olarak Kullan seçeneğini belirleyin.
 • Farklı Kaydetme Türü (Windows) veya Format (Mac OS) için Adobe PDF (Baskı) seçeneğini belirleyin ve ardından Kaydet‘i tıklayın.
  Adobe PDF (Baskı) seçeneğini belirlediğinizde, PDF dosyasına etkileşimli öğeleri dahil edemezsiniz. Etkileşimli bir belgeyi PDF olarak dışa aktarmak için bkz. Dinamik PDF belgeleri.
 • Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Önceden tanımlı bir iş seçenekleri kümesi kullanmak için Adobe PDF Hazır Ayarı menüsünden bir hazır ayar seçin.
  • PDF/X dosyası oluşturmak için Adobe PDF Hazır Ayarı menüsünden bir PDF/X hazır ayar seçin ya da Standart menüsünden önceden tanımlı bir PDF/X formatını seçin.
  • Seçenekleri özelleştirmek için soldaki listeden bir kategori seçin ve seçenekleri belirleyin.
 • Uyumluluk için, oluşturduğunuz dosyaları açmak için gereken en düşük PDF sürümünü seçin.
 • Gerekirse Gelişmiş sekmesi altında şu Erişilebilirlik Seçeneklerini belirleyin:

  Ekran Başlığı PDF’nizi açtığında Acrobat başlık çubuğunda ne görüntüleneceğini seçin. Kullanılabilir Seçenekler Belge Başlığı ve Dosya Adı’dır.

  Dil Dışa aktarılan PDF için belge dilini seçin. Bu, dışa aktarılan PDF için varsayılan dili belirler. Gereken dil listede bulunmuyorsa dilin standart ISO kodunu da yazabilirsiniz.

 • Dışa Aktar (Windows) ya da Save (Mac OS) düğmesini tıklatın.

Not: Seçenekleri varsayılanlara döndürmek için, Adobe PDF Dışa Aktarma iletişim kutusunda, Alt (Windows) veya Option (Mac OS) tuşunu basılı tutun ve Sıfırla’yı tıklatın. (İptal düğmesi Sıfırla olarak değişir.)

PDF’ye kitap dışa aktarmadan önce katmanları hazırlama

PDF’ye kitap dışa aktarırken, PDF belgesinde InDesign katmanlarını gösterebilir ve gizleyebilirsiniz. PDF’de katman adlarının yinelenmesini önlemek için dışa aktarmada katmanları birleştirebilirsiniz.

Dışa Aktarırken Aynı Adlı Katmanları Birleştir seçiliyse, katman adları Acrobat ya da Reader’da aynı kitap adı altında görünür. Bu seçenek işaretlenmezse, katman adları her belge adının altında ayrı olarak görünür.

 • Belli katmanların birleştirilmesini istemiyorsanız, her kitap belgesinde bu katmanlara benzersiz adlar verin.Katman adları büyük küçük harf duyarlıdır, bu nedenle “Resim” ve “resim” katmanları birleştirilmez.
 • Kitap paneli menüsünde Dışa Aktarırken Aynı Adlı Katmanları Birleştir’i seçin.Not: PDF’ye kitap dışa aktarırken Acrobat Katmanları Oluştur’un seçili olduğundan emin olun. Bu seçeneği kullanmak için Acrobat 6 (PDF 1.5) ya da daha üst uyumluluk kullanmanız gerekir.

PDF’ye kitap dışa aktarma

 • Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Tüm kitabın PDF’sini oluşturmak için seçili tüm belgelerin seçimini kaldırmak üzere Kitap panelinde boş bir alanı tıklatın ve Kitap paneli menüsünden Kitabı PDF’ye Dışa Aktar’ı seçin.
  • Kitaptaki belgelerin PDF’sini oluşturmak için Kitap panelinde belgeyi ya da belgeleri seçin ve Kitap paneli menüsünden Seçili Belgeleri PDF’ye Dışa Aktar’ı seçin.
 • PDF dosyası için bir ad ve konum belirtin ve Kaydet’i tıklatın.
 • Adobe PDF Hazır Ayarı menüsünden bir hazır ayar seçin ya da Adobe PDF’ye Dışa Aktar iletişim kutusunun solundaki listeden bir kategori seçin ve sonra seçenekleri özelleştirin.
 • Dışa Aktar (Windows) ya da Save (Mac OS) düğmesini tıklatın.

PDF’lerin boyutunu küçültme

Yalnızca görüntüleme amaçlı olarak dağıtılması planlanan PDF dosyaları için, InDesign’dan dışa aktarırken PDF dosyalarının boyutunu küçültmek isteyebilirsiniz. Adobe PDF’ye Dışa Aktar iletişim kutusunda kullanabileceğiniz küçültme tekniklerinden bazıları şunlardır:

 • Adobe PDF Hazır Ayarı menüsünden [En Küçük Dosya Boyutu] seçeneğini belirleyin.
 • Sıkıştırma alanında görüntüleri 72 piksel/inç olarak alt örnekleyin, otomatik sıkıştırmayı seçin, renkli ve gri tonlamalı görüntüler için düşük ya da orta görüntü kalitesini işaretleyin. Fotoğraf görüntüleriyle çalışırken Otomatik (JPEG ) sıkıştırmayı kullanın, tablo ve grafikler gibi çoğu düz renkli olan görüntülerle çalışırken ZIP sıkıştırmasını kullanın.
 • Çıktı alanında, spot renkleri proses renklerine dönüştürmek için Mürekkep Yöneticisi’ni kullanın.

Not: PDF’lerin boyutunu küçültmek için, PDF’yi Acrobat 8.0 ya da sonraki bir sürümde açın, Belge > Dosya Boyutunu Küçült’ü seçin ve sonra uyumluluk düzeyini belirtin. Daha fazla kontrol için Gelişmiş > PDF İdealleştirici’yi seçin.

PDF dosyalarının boyutunu küçültme hakkında daha fazla bilgi için Acrobat Yardım’a ve Adobe web sitesine bakın.

Adobe PDF hazır ayarları

PDF hazır ayarı, PDF oluşturma işlemini etkileyen bir grup ayardır. Bu ayarlar, PDF’nin nasıl kullanıldığına bağlı olarak dosya boyutu ve kalite arasında denge sağlamak üzere tasarlanmıştır. Önceden tanımlanmış çoğu hazır ayar, InDesign, Illustrator, Photoshop ve Acrobat gibi Adobe Creative Suite bileşenleri arasında paylaşılır. Ayrıca kendi özgün çıktı gereksinimlerinize uygun, özel hazır ayarlar da oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz.

Aşağıda listelenen hazır ayarlardan bir kısmı, siz bunları gerektiği şekilde Extras (Ekstralar) klasöründen (kuruldukları varsayılan konum olan) Settings (Ayarlar) klasörüne taşımadığınız sürece kullanılamaz. Normalde Extras (Ekstralar) ve Settings (Ayarlar) klasörleri (Windows Vista ve Windows 7) ProgramData\Adobe\AdobePDF, (Windows XP) Documents and Settings\All Users\Application Data\Adobe\Adobe PDF, veya (Mac OS) Library/Application Support/Adobe PDF konumunda bulunur. Bazı hazır ayarlar bazı Creative Suite bileşenlerinde bulunmaz.

Özel ayarlar (Windows XP) Documents and Settings/[kullanıcıadı]/Application Data/Adobe/Adobe PDF/Settings, (Windows Vista ve Windows 7) Users/[kullanıcıadı]/AppData/Roaming/Adobe/Adobe PDF/Settings veya (Mac OS) Users/[kullanıcıadı]/Library/Application Support/Adobe/Adobe PDF/Settings konumunda bulunur.

Not: PDF ayarlarınızı düzenli olarak gözden geçirin. Ayarlar otomatik olarak varsayılan ayarlara geri dönmez. PDF’leri oluşturan uygulamalar ve hizmet programları, tanımlanmış veya seçilmiş olan son PDF ayarları kümesini kullanır.

Yüksek Kaliteli Baskı
Masaüstü yazıcılarda ve prova aygıtlarında yapılacak kaliteli baskıya uygun PDF oluşturur. Bu hazır ayar, PDF 1.4 kullanır; renkli ve gri tonlamalı görüntüleri 300 ppi çözünürlüğe, tek renkli görüntüleri 1200 ppi çözünürlüğe alt örnekler, tüm fontların altkümelerini gömer, rengi değişmeden bırakır ve saydamlığı düzleştirmez (saydamlık desteği olan dosya türlerde). Bu PDF’ler Acrobat 5.0 ve Acrobat Reader 5.0 ve sonraki sürümlerinde açılabilir. InDesign uygulamasında bu hazır ayar ayrıca etiketli PDF’ler de oluşturur.

Illustrator Varsayılanı (sadece Illustrator)
Tüm Illustrator verilerinin korunduğu bir PDF oluşturur. Bu hazır ayarla oluşturulan PDF’ler Illustrator uygulamasında, veri kaybı olmaksızın tekrar açılabilir.

Çok Büyük Boyutlu Sayfalar (sadece Acrobat)
200 x 200 inçten büyük mühendislik çizimlerinin görüntülenmesine ve basılmasına uygun PDF’ler oluşturur. Bu PDF’ler Acrobat ve Acrobat Reader 7.0 ve sonraki sürümlerinde açılabilir.

PDF/A-1b: 2005 (CMYK ve RGB) (sadece Acrobat)
Elektronik belgelerin uzun süreli korunması (arşivlenmesi) amacıyla kullanılır. PDF/A‑1b, PDF 1.4 kullanır ve hangi standardı seçtiğinize bağlı olarak tüm renkleri CMYK veya RGB’ye dönüştürür. Bu PDF’ler Acrobat ve Acrobat Reader 5.0 ve sonraki sürümlerinde açılabilir.

PDF/X‑1a (2001 ve 2003)
PDF/X-1a, tüm fontların gömülmesini, uygun işaretlerin ve taşma paylarının belirlenmesini, rengin CMYK, spot renk veya her ikisi de olarak görüntülenmesini gerektirir. Uyumlu dosyaların, hangi yazdırma durumu için hazırlandıklarını tanımlayan bilgiler içermesi gerekir. PDF/X‑1a uyumluluğunda oluşturulan PDF’ler Acrobat 4.0 ve Acrobat Reader 4.0 ve sonraki sürümlerinde açılabilir.

PDF/X-1a, PDF 1.3 kullanır, renkli ve gri tonlamalı görüntüleri 300 ppi çözünürlüğe, tek renkli görüntüleri 1200 ppi çözünürlüğe alt örnekler, tüm fontların altkümelerini gömer, etiketsiz PDF’ler oluşturur ve Yüksek Çözünürlük ayarını kullanarak saydamlığı düzleştirir.

Not: PDF/X1‑a:2003 ve PDF/X‑3 (2003) hazır ayarları yükleme sırasında bilgisayarınıza yerleştirilir, ancak siz bunları Extras (Ekstralar) klasöründen Settings (Ayarlar) klasörüne taşıyıncaya kadar kullanılamaz.

PDF/X-3
Bu hazır ayar, PDF/X-3:2002 ISO standardına dayalı bir PDF oluşturur. Bu ayarla oluşturulan PDF, Acrobat 4.0 ve Acrobat Reader 4.0 veya sonraki sürümleri ile açılabilir.

PDF/X‑4 (2008)
ISO PDF/X-4:2008 dosyalarını oluşturan bu hazır ayar canlı saydamlığı (saydamlık düzleştirilmez) ve ICC renk yönetimini destekler. Bu hazır ayarlarla dışa aktarılmış PDF dosyaları CS5 için PDF 1.4 ve CS5.5 ve daha sonraki sürümler için PDF 1.6 formatındadır. Görüntüler alt örneklenir ve sıkıştırılır ve fontlar PDF/X-1a ve PDF/X-3 ayarlarıyla aynı şekilde gömülür. PDF/X-4:2008 uyumlu PDF dosyalarını doğrudan Illustrator, InDesign ve Photoshop gibi Creative Suite 4 ve 5 bileşenlerinden oluşturabilirsiniz. Acrobat 9 Pro mümkünse PDF/X olmayan dosyaları PDF/X-4:2008’e dönüştürmenin yanı sıra PDF/X-4:2008 için PDF dosyalarını doğrulama ve ön kontrolünü yapmak için olanaklar sağlar.

Adobe güvenilir PDF baskı yayınlama iş akışları için en uygun PDF dosya formatı olarak PDF/X-4:2008’i önerir.

Baskı Kalitesi
Yüksek kalitede baskı üretimine uygun PDF dosyaları oluşturur (örneğin dijital baskı için veya görüntü yerleştirici ya da kalıp yerleştirici için), ancak PDF/X uyumlu dosyalar oluşturmaz. Bu durumda, esas olarak içeriğin kalitesi göz önüne alınır. Hedef, bir PDF dosyası içerisinde belgenin düzgün bir biçimde yazdırılması için bir ticari yazıcının ya da yazdırma hizmeti sağlayıcısının ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri barındırmaktır. Bu seçenekler kümesi PDF 1.4 kullanır, renkleri CMYK’ye dönüştürür, renkli ve gri tonlamalı görüntüleri 300 ppi çözünürlüğe, tek renkli görüntüleri 1200 ppi çözünürlüğe alt örnekler, tüm fontların altkümelerini gömer ve saydamlığı korur (saydamlık desteği olan dosya türlerinde).

Bu PDF dosyaları Acrobat 5.0 ve Acrobat Reader 5.0 ve sonraki sürümlerinde açılabilir.

Not: Bir Adobe PDF dosyası oluşturup ticari basımevine veya baskı servis sağlayıcısına göndermeden önce, çıktı çözünürlüğünün ve diğer ayarların nasıl olması gerektiğini öğrenin veya önerilen ayarları içeren bir .joboptions dosyası isteyin. Adobe PDF ayarlarını belirli bir servis sağlayıcısına uygun olarak özelleştirmeniz ve bir .joboptions dosyası hazırlamanız gerekebilir.

En Küçük Dosya Boyutu
Web’de, intranette görüntülemek veya e-posta dağıtımı için PDF dosyaları oluşturur. Bu seçenekler kümesi sıkıştırma, alt örnekleme ve göreceli olarak düşük görüntü çözünürlüğü kullanır. Tüm renkleri sRGB olarak dönüştürür ve fontları gömer. Ayrıca, dosyaları bayt hizmeti için en iyileştirir. En iyi sonuç için, PDF dosyasını yazdırmayı düşünüyorsanız bu hazır ayarı kullanmaktan kaçının.

Bu PDF dosyaları Acrobat 5.0 ve Acrobat Reader 5.0 ve sonraki sürümlerinde açılabilir.

Magazine Ads 2006 (Japonya)
Bu hazır ayar, Dijital Veri Sağlama komitesi tarafından tasarlanan belge oluşturma kurallarına göre bir PDF belgesi oluşturur.

Standart (sadece Acrobat)
Masaüstü yazıcılarda veya dijital kopyalayıcılarda yazdırılacak, CD ile dağıtılacak veya yayın provası olarak müşteriye gönderilecek PDF dosyaları oluşturur. Bu seçenekler kümesi, dosya boyutunu küçük tutmak için sıkıştırma ve alt örnekleme kullanır, ancak aynı zamanda dosyada kullanılan (ve izin verilen) tüm fontların altkümelerini gömer, tüm renkleri sRGB’ye dönüştürür ve orta çözünürlükte yazdırır. Windows font altkümelerinin varsayılan olarak gömülmediğini unutmayın. Bu ayarlar dosyasıyla oluşturulan PDF’ler Acrobat 6.0 ve Acrobat Reader 6.0 ve sonraki sürümlerinde açılabilir.

Adobe PDF hazır ayarlarını özelleştirme

Varsayılan PDF hazır ayarları en iyi çalışma yöntemlerini temel alsa da, iş akışınızın ve belki de yazıcınızın iş akışının, yerleşik hiçbir hazır ayar yoluyla kullanılamayan, özelleştirilmiş PDF ayarları gerektirdiğini fark edebilirsiniz. Böyle bir durumda siz ya da servis sağlayıcınız özel hazır ayarlar oluşturabilirsiniz. Adobe PDF hazır ayarları .joboptions dosyaları olarak kaydedilir.

 • Dosya > Adobe PDF Hazır Ayarları > Tanımla’yı seçin.
 • Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Yeni hazır ayar oluşturmak için Yeni’yi tıklatın. Yeni hazır ayarın varolan bir hazır ayarı temel almasını istiyorsanız önce o hazır ayarı seçin. PDF seçeneklerini ayarlayın ve Tamam’ı tıklatın. (Bkz. Adobe PDF hazır ayarları.)
  • Varolan bir özel hazır ayarı düzenlemek için, hazır ayarı seçip Düzenle’yi tıklatın. (Varsayılan hazır ayarları düzenleyemezsiniz.) PDF seçeneklerini ayarlayın ve Tamam’ı tıklatın.
  • Hazır ayarı silmek için hazır ayarı seçip Sil düğmesini tıklatın.
  • Hazır ayarı Adobe PDF klasöründeki Settings (Ayarlar) klasörünün dışında bir konuma kaydetmek için hazır ayarı seçin ve Farklı Kaydet’i tıklatın. Konumu belirleyin ve Kaydet’i tıklatın.

  Diğer bir yöntem olarak, PDF dosyasını kaydederken Adobe PDF’yi Dışa Aktar iletişim kutusunun altındaki Hazır Ayarı Kaydet’i tıklatarak özel bir hazır ayar oluşturabilirsiniz. Hazır ayar için bir ad girin ve Tamam düğmesini tıklatın.

  Adobe PDF hazır ayarlarını yükleme

  Oluşturduğunuz yeni PDF hazır ayarları (.joboptions dosyaları) aşağıdaki konumlardaki Settings (Ayarlar) klasöründe depolanır:

  Windows XP: Documents and Settings\[kullanıcıadı]\Application Data\Adobe\Adobe PDF

  Windows Vista ve Windows 7: Users\[kullanıcıadı]\AppData\Roaming\Adobe\Adobe PDF

  Mac OS: User/[kullanıcıadı]/Library/Application Support/Adobe/Adobe PDF

  Bu hazır ayarlar Adobe PDF Hazır Ayarı menüsünde otomatik olarak görünür.

  Tamamlayıcı InDesign PDF hazır ayarları sistemin Adobe PDF\Extras (Ekstralar) klasörüne yüklenir. Diğer .joboptions dosyalarını bulmak için sisteminizin arama yardımcı programını kullanın. Ayrıca servis sağlayıcılardan ve iş arkadaşlarınızdan da özel PDF hazır ayarları alabilirsiniz. Bu hazır ayarların Adobe PDF Hazır Ayarı menüsünde görüntülenmesi için elle ya da Yükle komutunu kullanarak Settings (Ayarlar) klasörüne taşınması gerekir.

  PDF hazır ayarlarını yükleme

  Birinin size gönderdiği PDF hazır ayarlarını yüklemek ya da InDesign CS2’deki PDF hazır ayarlarını yüklemek için Yükle komutu kullanışlıdır.

  • Dosya > Adobe PDF Hazır Ayarları > Tanımla’yı seçin.
  • Yükle’yi tıklatın ve yüklemek istediğiniz .joboptions dosyasını seçin.

  Bu .joboptions dosyası yeni PDF hazır ayarlarının depolandığı Settings (Ayarlar) klasörüne kopyalanır.

  Not: Bir .joboptions dosyasını Adobe PDF Hazır Ayarı menüsünde kullanılabilir yapmak için ayrıca bu dosyayı PDF hazır ayarlarınızın depolandığı Settings (Ayarlar) klasörüne sürükleyebilirsiniz.

  InDesign CS’den PDF hazır ayarları dönüştürme

  InDesign CS ve önceki sürümleri PDF hazır ayarlarını .pdfs uzantısıyla dışa aktarır, InDesign CS2 ve sonraki sürümleri PDF hazır ayarlarını .joboptions uzantılarıyla dışa aktarır. PDFS dosyasını içe aktarmak dosyayı .joboptions dosyasına dönüştürür ve ayarları gerektiği şekilde geçersiz kılar. Örneğin InDesign CS’de Çıktı alanındaki hedef profilinde Monitör RGB seçiliyse, InDesign CS4’te bu otomatik olarak Belge RGB’ye değiştirilir.

  • Dosya > Adobe PDF Hazır Ayarları > Tanımla’yı seçin.
  • Yükle’yi tıklatın.
  • Dosya Türü menüsünden Önceki Sürümün PDF Ayar Dosyaları’nı (.pdfs) seçin (Windows) ya da Etkinleştir menüsünden Tüm Dosyalar (Macintosh) seçeneğini belirleyin.
  • Dönüştürmek istediğiniz dosyayı çift tıklatın.

  Dosya Adobe PDF hazır ayarları listesinde seçili duruma gelir.

in InDesignAdobe Tags: .indd
Bu İçeriği Faydalı Buluyor Musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

STORE