Lumion’da Ahşap Malzeme Ayarı

Lumion’da Ahşap Malzeme Ayarı 12

Lumion’da Ahşap Malzeme Ayarı 1

Görselleştirmede en önemli unsurlardan biri malzemedir. Lumion bize büyük bir malzeme kütüphanesi sunmaktadır. Hem de bu kütüphaneler kendi içerisinde onlarca kategoriden oluşmaktadır.

Bu malzemeler içerisinde en ünlü malzeme üreticisi firmalardan alınmış olan onlarca malzeme bulunmaktadır. Bu malzemelerin her birinin internet üzerindeki değeri 5$’dan başlamaktadır. Yani Lumion’u satın aldığımızda aynı zamanda yanında bu malzemelerde hediye olarak gelmektedir. 
 
Bu blog’da ahşap malzeme ayarlarının birkaçını ele alacağız. Ahşap malzemelerde gerçekçilik yakalamak çok önemli bir unsur. Çünkü doku ve yansıma ayarları doğru yapılmazsa malzeme dokusu fotoğraf gibi gözükecektir. Bu da gerçekçi sonuçlar alamamamıza neden olacaktır. 

Ahşap malzemelerde düzenlemeler yaptıktan sonra render ayarlarında yansıma yüzeyi eklemeye özen gösterelim. Bu düz yüzeyli ahşapların daha kaliteli yansımalar oluşturmasına neden olur. Tabi ki bu bizim ahşabımızın yansıtıcılık miktarının yüksek olmasıyla alakalı bir işlemdir. 

1. Ahşap Parke Zemin 

Ahşap parke zeminler hazırlarken Lumion’un Deplasman özelliğine sahip malzemelerine öncelik vermeliyiz. Görmüş olduğunuz “Polii Wood Flooring 45“adlı malzemenin özelleştirilmiş haliyle; gerçekçi sonuçlar almak çok kolay. 

Malzemeyi seçtikten sonra doğrultu ve ölçek ayarlamalarını yapmalıyız. Daha sonra malzememizin en önemli ayarlamalarına geçeceğiz. Bu ayarlar parlama ve yansıtıcılık. Tabi ki iç mekanda bozulma ayarına ahşap malzemelerde pek ihtiyacımız olmuyor. Bu yüzden bozulma miktarlarını mümkün oldukça az kullanmalıyız.

Ahşap Malzeme Ayarını İndirin

Render 

Lumion’da Ahşap Malzeme Ayarı 2

Malzeme Ayarları 

Lumion’da Ahşap Malzeme Ayarı 3

2. Lambiri 

Islak alanların vazgeçilmez ahşap malzemelerinden biri olan Lambiri!

Lambiri malzemesi için Lumion kütüphanesinde birçok seçenek bulunmakta. Bu malzemeler ışıkla birleştiğinde 3 boyutlu bir görüntü oluşturmakta ve görsellerde gerçekçilik unsurunu arttırmakta. Bu malzeme türünde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta malzemenin konumu. Kesişim noktalarını gerçekte nasıl görüneceğini düşünerek düzenlemeliyiz.

Ahşap Malzeme Ayarını İndirin

Render 

Lumion’da Ahşap Malzeme Ayarı 4

Malzeme Ayarları 

Lumion’da Ahşap Malzeme Ayarı 5

3. Lambiri – Eskitme 

Lumion’da lambiri türü ahşap çeşidinin çok olduğunu söylemiştik. İşte bu sayede varyasyona sahibiz. Bu bize farklı atmosferler ve şartlara uygun tasarımlar için büyük bir destek sağlamakta. Eskitme uygulanmış; üzerinde yaşanmışlık izleri olan bir lambiri için ahşap eskitmesi uygulayıp aynı zamanda parlamayı biraz azaltmalıyız. Bu değer 0.8 civarı olabilir. Rölyef miktarını arttırarak yaşanmışlık izlerini daha derinden gösterebiliriz. 

Ahşap Malzeme Ayarını İndirin

Render 

Lumion’da Ahşap Malzeme Ayarı 6

Malzeme Ayarları 

Lumion’da Ahşap Malzeme Ayarı 7

4. Koyu Mobilya Ahşabı 

Modellerimiz ne kadar kaliteliyse; malzemelerimiz de o kadar kaliteli olmalı. İşte bu noktada Lumion’un yüksek çözünürlüğe sahip malzeme kütüphanesi sayesinde mobilyaların gerçeğe daha yakın. Modelleme yaparken köşeleri 90 derece keskin bırakabiliriz. Çünkü pahlama işlemi yüzey sayısını arttırır. Bu da render sürelerimizin uzamasına neden olur. Lumion’un kenarlar özelliği sayesinde hızlı ve basit bir şekilde köşeleri pahlayabiliriz. 

Ahşap Malzeme Ayarını İndirin

Render 

Lumion’da Ahşap Malzeme Ayarı 8

Malzeme Ayarları 

Lumion’da Ahşap Malzeme Ayarı 9

5. Çapraz Parke Zemin 

Parke zeminlerde doku etkileri çok önemlidir. Bu doku etkilerini yaratmak için rölyef, deplasman ve bozulma özelliklerini kullanarak 2 boyutlu malzemeleri 3 boyuta çevirmek çok kolay. Parkelerde matlık yaratmak için 0.8 değerinde bir parlama değeriyle yansıtıcılığı matlaştırabiliriz. 

Ahşap Malzeme Ayarını İndirin

Render 

Malzeme Ayarları 

in Lumion 3DMalzemeler
Bu İçeriği Faydalı Buluyor Musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

STORE