Lumion’da Cam Malzeme Ayarı

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 16

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 1

Görselleştirme yaptığımız sektör ne olursa olsun; cam bizim için vazgeçilmez bir malzemedir. Cam malzeme ayarlamalarını yaparken dikkat etmemiz gereken unsurlar vardır. Örneğin; Bir cam malzemeye renklendirme yaparken aynı ölçüde ışık geçirme oranının azalıcağını da düşünmemiz gerekmektedir.  

Yansıtıcılık miktarını ayarlarken sadece editör ekranına bağlı kalmamalıyız. Efektlerden yansıma özelliğini ekleyip; camı efektlerle birlikte kontrol etmeliyiz. 

İlk olarak malzeme ayarlarıyla başlayalım. 

1. Cam 

Düz cam malzemesi en çok kullandığımız malzemelerden biridir. Bu malzemeyi ayarlarken yansıtıcılık miktarı yarının biraz altında ve renklileştirmesini çok az koyu yapabiliriz. Çift yüzlülük ayarı daha çok şişe etkisi gibi ışık kırılımları yaratmak için kullanılır. Düz yüzeylerde pek işlevsel olmaz. 

Render 

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 2

Malzeme Ayarları 

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 3

2. Buzlu Ofis Camı 

Genelde ofislerde tercih ettiğimiz buzlu cam ayarlarını düzenlerken dikkat etmemiz noktalar parlaklık, buzluluk ve yansıtıcılıktır. Bu ayarlamaları ihtiyaçlarımıza göre düzenleyebiliriz. Render’da görmüş olduğunuz cam ayarını aşağıda sizler için paylaştık. 

Render 

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 4

Malzeme Ayarları 

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 5

3. Spiral Desenli Cam 

Lumion Pro versiyonunun yanında gelen Poliigon markasının malzemelerinden biri olan spiral desenli cam; görsellerimizde fark yaratmamızı sağlıyor. Düz camlardan sıkıldıysanız; spiral desenli cam tam size göre! Spirallerin ölçeğini map boyutundan özelleştirebilirsiniz. 

Render 

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 6

Malzeme Ayarları 

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 7

4. Islak Cam 

Anlatmak istediğimiz hikaye yağmurlu mu? Buna uygun bir atmosferimiz mi var? Modelimizin cam malzemesinin bulunduğu bölümler de buna uyum sağlar! Ufak dokunuşlarla kendi ıslak camlarımızı yapmak kolay. Aynı zamanda banyo gibi ıslak alanlarda kullanarak izleyiciyi hikayenin içerisine çekebilirsiniz. 

Render 

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 8

Malzeme Ayarları 

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 9

Cam Malzemede Yansıma Yüzeyleri 

Cam malzemelerimizin yansımalarının kaliteli hesaplanmasını istiyorsak efektlerden yansıma yüzeyleri eklemeliyiz. Bu işlemi yaparken kaliteli hesaplanmasını istediğimiz yüzeyleri seçmeliyiz. 

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 10

Yansıtıcılık eşiğini arttırarak seçeceğimiz yüzeylerin toleransını arttırabilir ve tek tıklamayla daha geniş yüzeylere erişebiliriz. 

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 11

Yansıma yüzeyi eklenmiş ve eklenmemiş görselleri aşağıda kıyasladık. Daha kaliteli sonuçlar elde etmek için yansıma yüzeyleri belirtmeyi unutmayalım. 

Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 12
Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 13
Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 14
Lumion’da Cam Malzeme Ayarı 15
in Lumion 3DMalzemeler
Bu İçeriği Faydalı Buluyor Musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

STORE