ARCHICAD’te Proje ile Harici Bağlantıları Aktarma


Projenizde evden veya farklı bir ofisten çalışmayı planlıyorsanız ya da projenizi farklı bir sunucuya veya BIMcloud’a taşımanız gerekiyorsa, projenizle birlikte kullandığınız ve varsayılan olarak PLN/Takım Çalışması projesinde bulunmayan tüm harici dosyaları da dikkate almanız gerekir. Kullanabileceğiniz harici unsurların neler olduğunu ve yeni konumunuzda çalışmaya devam ettiğinizde bunların kaybolmamasını nasıl sağlayacağınızı görelim. 

Genel Bakış 

Kurulumunuza bağlı olarak projenizle yeniden bağlantı kurmanız veya aktarmanız gerekebilecek öğeler için aşağıdaki listeye bakın. 

Bağlantılı öğe Bu ayarlar nereden yönetilir? 
Harici çizimler (PDF, JPG, PMK, PLN) Dosya>Dışarıdaki İçerikler>Çizim Yöneticisi 
Hotlinks (PLN, MOD, TW, 3DM, IFC) Dosya>Dışarıdaki İçerikler>Hotlink Modülü Yöneticisi 
Bağlı Kütüphaneler Dosya>Kütüphaneler ve Objeler>Kütüphane Yöneticisi 
XREF Dosya>Dışarıdaki İçerikler>XREF Yöneticisi 
DXF-DWG Çevirmenleri Dosya>Birlikte Çalışılabilirlik>DXF-DWG>DXF-DWG Çevirmen Ayarları 
Çalışma Ortamı Profilleri Dosya> Çalışma Ortamı> Çalışma Ortamı 
IFC Çevirmenleri Dosya>Birlikte Çalışılabilirlik>IFC>IFC Çevirmenler 

Bunların her birine nasıl bakacağınız hakkında ayrıntılara ihtiyacınız varsa, aşağıdaki ayrıntılı açıklamalara bakın. 

Genel Tavsiye 

Yalnızca yukarıda listelenenlerin ARCHICAD varsayılan seçeneklerini (varsayılan Kütüphaneler, varsayılan Altlık vb.) kullanıyorsanız, yapmanız gereken bir şey yoktur. ARCHICAD’i her nerede kullanırsanız kullanın, bu varsayılanlar kullanılabilir olmalıdır (tabii ki aynı dil sürümünü kullandığınız sürece). 

Takım Çalışması’nda çalışıyorsanız, bağlı öğelerinizi ofisinizdeki bir sunucu konumunda (veya bir bulut hizmetinde) tutmanız ve bu konumu her bilgisayarda aynı ad/kimliğe sahip bir sürücü olarak bağlı tutmanız önerilir. Dosya yolu tüm bilgisayarlarda aynıdır (örneğin (hangi bilgisayardan çalıştığınız önemli değil), Hotlinkler F:/Paylaşılan Sunucu/(Bu projenin adı)/Hotlinkler/ adresindedir). 

Bir projeyi İşletim Sisteminden diğerine taşırken veya aynı Takım Çalışması Projesinde farklı İşletim sistemlerinden (macOS ve Windows) çalışırken, dosya sistemleri, bağlantılar ve dosya arasındaki farktan dolayı dikkate alınması önemlidir. Yollar aynı anda yalnızca bir işletim sisteminde çalışır. Bu durumda, her iki bilgisayara da aynı sunucuyu bağlamış olsanız bile, iki işletim sisteminde de yolu farklı olacaktır, bu nedenle yalnızca biri için ayarlayabileceksiniz. 

Ofis dışında çalışmanız gerektiğinde, bir VPN bağlantısı kurmak ve aynı sunucuyu uzak bilgisayarınıza bağlamak veya ofis bilgisayarınızda uzaktan çalışmak için Uzak Masaüstü Uygulaması kullanmak iyi bir fikirdir. Bu seçenekler hakkında daha fazla bilgiyi ARCHICAD Takım Çalışması ile Evden Çalışma dokümanımızda bulabilirsiniz. 

Harici Çizimler 

Bu nedir? 

Herhangi bir tür harici 2D grafiği bir bakış açısına yerleştirdiğinizde (örn. PDF, JPG, vb.) veya belgelerinizdeki (Düzenleyici aracılığıyla) farklı bir Projeden bir çizim yerleştirdiğinizde, bu dosyaları projenize harici olarak bağlıyorsunuz çizimler. Bu dosyalar bilgisayarınızda veya ofisinizdeki paylaşılan bir sunucu sürücüsünde depolanabilir. 

Bu hangi sorunlara neden olabilir? 

Bu çizimler içeriklerini her zaman doğrudan bağlantılı dosyadan yükler, bu nedenle dosyayı bulamazlarsa boş görünebilirler. 

Ne yapılmalı? 

 • Projede Sakla: 

Küçük, çevrimdışı bir proje söz konusu olduğunda, tüm çizimler için “çizimi projede sakla” seçeneğini kullanabilirsiniz. Çizim Yöneticisi’nden tüm çizimler için bu seçeneği bir kerede açabilirsiniz. Bu şekilde çizimler projede saklanacak ve bağlantılı dosya artık mevcut olmasa bile gayet iyi görünecektir. 

 • Paylaşılan bir sunucu konumunda tutun: 

Daha büyük Takım Çalışması Projeleri durumunda, bu dosyaları paylaşılan bir sunucu konumunda tutmak en iyisidir, böylece yol her bilgisayarda aynı olur ve ARCHICAD bunları her zaman aynı yerde bulur. Çizimin kaynağı başka bir Proje ise, bunları bir Takım Çalışması projesi ile aynı BIMcloud’da paylaşın ve yeniden bağlayın, böylece her zaman kullanılabilir olurlar. 

 • Bir bulut hizmeti kullanın: 

Bir sunucu kurmak mümkün değilse, dosyaları saklamak ve her bilgisayarda aynı konuma senkronize etmek için bir Cloud Sync uygulaması kullanabilirsiniz. Bu durumda, tüm dosyaların en son sürümünün her bilgisayarda güncel olması gerekir, ancak çizimleri bir kereden fazla güncellemeniz gerekebilir (çünkü her bir bilgisayardaki farklı senkronizasyon süreleri nedeniyle) ve tüm çizimleri barındırmak için her bilgisayarda yeterli depolama alanı gerekir. 

 • Ofisinizin dışında: 

Projenizi ofisinizin dışında düzenlemeniz gerekiyorsa, sunucu konumlarını evdeki bilgisayarınızdan da VPN erişimi aracılığıyla tutmanız veya iş yapmak için ofisteki bir bilgisayara uzaktan bağlanmanız önerilir. 

Bir Cloud Sync çözümünüz varsa, bunu ev bilgisayarınıza da kurabilir ve her şeyi orada da saklayabilirsiniz. 

Daha küçük bir proje söz konusu olduğunda, ofisten ayrılmadan önce projedeki her çizimi sakladığınızdan emin olun, böylece proje üzerinde evden çalışmaya başladığınızda kaybolmazlar. 

Hotlinkler 

Bu nedir? 

Bir binada yinelenen belirli parçalar varsa (örn. Banyo düzenleri, tipik ofisler, otel odaları, daireler vb.), Bu düzenleri Hotlink dosyaları olarak kaydedebilir ve bunları yinelenen birimler olarak kullanabilirsiniz. Bu size çok zaman kazandırabilir, çünkü birimlerde herhangi bir değişiklik yapılması gerekiyorsa, bunları Hotlink Module dosyasında bir kez yapabilir ve ardından tüm bu örnekleri bir kerede güncelleyebilirsiniz. 

Bu hangi sorunlara neden olabilir? 

ARCHICAD bağlantılı projeleri aynı yerde bulamazsa, bunlarda değişiklik yapmanız gerektiğinde örnekleri güncelleyemez. Hotlinks’i güncellemek her zaman manueldir, bu nedenle zaten bağlı olan geometri ev sahibi projenizde kaybolmaz, sadece güncelleyemezsiniz.  

Ne yapılmalı? 

 • Hotlink Modülleri (.MOD, .PLN, .IFC, .3DM vb.) Olarak Dosyalar: 

Takım çalışması projeleri durumunda, herkesin dosyaların en son sürümüne erişebileceği bir sunucu kurmalı veya her hotlink’in en son sürümlerini herkesin bilgisayarıyla senkronize etmek için bir bulut hizmeti kullanmalısınız, böylece birisinin güncellenmesi gerektiğinde onlar kullanılabilir. 

Bu mümkün değilse, insanları kendi dosyalarının sahibi olarak kendi bilgisayarlarında atamanız yeterlidir. Bu şekilde, modül dosyası kendi bilgisayarında Modül dosyasını gerçekten düzenleyen kişi dışında herkes için görünmez ve modülleri değiştirdiklerinde Hotlink’i kendi bilgisayarlarından güncelleyebilirler. 

 • Hotlink Modülleri Olarak Takım Çalışması Projeleri: 

Takım Çalışması Projelerini Hotlink Modülleri olarak kullandıysanız, Ana Bilgisayar Projesini nereye götürürseniz götürün, Modül Projelerini aynı sunucuya taşıdığınızdan ve bunları doğrudan yeniden bağlayabildiğinizden emin olmanız yeterlidir. 

 • Hotlink’i Çözme: 

Bu birimlerin düzeni ve düzenlemesi tamamlanmışsa, sadece devam edip hotlink’leri çözebilirsiniz (yani artık bağlanmayacaklar, sadece yerel elemanlar olacaklar). Bu da faydalıdır, çünkü yükleme sürelerini iyileştirir. 

Not: Hotlink Modülleri olarak IFC dosyaları olması durumunda, Doğru IFC çevirmeninin de kullanılabilir olduğundan emin olmanız gerekir. 

Bağlı Kütüphaneler 

Bu nedir? 

Kütüphaneler, proje boyunca kullanılan tüm GDL elemanlarını (örn. Objeler, Giyderme Cepheler, Kapılar, Pencereler, vb.) ve bunlarla ilgili tüm ek dosyaları ve ARCHICAD içindeki belirli nitelikleri (doku olarak kullanılan resim dosyaları gibi) içerir. 

Bu hangi sorunlara neden olabilir? 

Kütüphane elemanları gerektiğinde her zaman Kütüphane’den yüklenir, Projede saklanmazlar (Gömülü Kütüphane hariç), bu nedenle olması gereken yerde bir Kütüphane bulunamazsa, elemanlar eksik kalır ve kalın bir nokta ile değiştirilir. 

Ayrıca, projenizin bir PLN sürümünü indirirseniz, orijinal BIMcloud’unuzdaki BIMcloud Kütüphanesi’ne bağlı olacaktır, ancak onu farklı bir BIMcloud ile paylaşsanız bile, yani proje yeni BIMcloud’da olsa bie, ancak hala eski BIMcloud’daki Kütüphaneleri arar ve eski BIMcloud’a erişilemiyorsa bunlar kaybolacaktır. 

Ne yapılmalı? 

 • Çevrimdışı Projeler: 

Yalnızca Varsayılan ARCHICAD Kütüphanesi ve bazı Ek bölümleri kullanıyorsanız, ARCHICAD’ın aynı dil sürümünün kurulu olması ve ek elemanların Gömülü kütüphanede depolanması koşuluyla, projenizi alıp üzerinde istediğiniz yerde çalışabilirsiniz. 

Yalnız çalışıyorsanız ve kendi kütüphaneniz varsa, projenizde çalışacağınız yere yanınızda getirdiğinizden emin olun. İçeriğini değiştirmeyecekseniz, dosyayı bir LCF dosyasına dönüştürmeyi düşünün, böylece tek bir dosya olarak aktarılması daha kolay olur. 

 • Takım Çalışması Projeleri: 

Takım Çalışması projelerinde çalışıyorsanız, Projenizle aynı BIMcloud’a yüklenen BIMcloud Kütüphanelerini kullanmanız gerekecektir. Başka bir sunucuda kendi Kütüpaheneniz varsa, önce BIMcloud Kütüphane Yöneticisi’ni kullanarak indirdiğinizden ve ardından yeni BIMcloud konumuna yüklediğinizden emin olun. Bundan sonra, PLN’deki (veya zaten paylaşılan projedeki) Kütüphane Yöneticisine gidin ve Kütüphaneleri yeni BIMcloud Kütüphanelerine yeniden bağlayın. 

 • ARCHICAD Arşiv Projesi Olarak Kaydetme (.PLA): 

Projenizi hızlı bir şekilde kütüphanelerinize sahip olmayan biriyle paylaşmanız gerekiyorsa, Projede kullandığınız tüm Kütüphane elemanlarını içeren bir Arşiv Projesi (.PLA dosyası) verebilirsiniz, böylece Kütüphane elemanları kaybolmadan gönderilir. Yine de bu durumda Kütüphanelerinizdeki tüm Kütüphane elemanlarının kullanılamayacağına dikkat edin. 

Kütüphaneler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ARCHICAD Kütüphane Yönetimi dokümanımızı inceleyebilirsiniz. 

XREF 

Bu nedir? 

DWG-DXF’leri normal Harici Çizimler olarak ekleyebilirsiniz, ancak bu durumda oldukça sınırlı seçenekler ve işlevsellik ile sadece bir çizim olacaktır. Ancak bunları 2B planlarınızın bir parçası olarak tutmanız gerekirse, bunları projenize Harici Referanslar olarak da bağlayabilirsiniz (tıpkı bir hotlink gibi).  

Bu hangi sorunlara neden olabilir? 

XREF dosyalarını yeni değişikliklerle güncellemek için yeniden yüklemek manuel bir işlemdir, bu nedenle DWG-DXF dosyası kaybolursa, içerik ARCHICAD’de olduğu gibi kalır. DWG-DXF dosyasında herhangi bir güncelleme yapılması durumunda yeniden yüklemeniz gerekecektir.  

Ne yapılmalı? 

 • Bul ve Yeniden Yükle: 

Mevcut durum sizin için iyi olduğu sürece yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Ancak, yeni bir DWG-DXF dosyası aldığınız için içeriği güncellemeniz gerektiğinde, XREF Yöneticisi’ni bulmanız, dosyaya yeni konumunda bulmanız ve yeniden yüklemeniz gerekir. 

Kullanıcılardan biri bunu bir Takım Çalışması Projesi’nde yaparsa, bu değişikliği gönderebilir, böylece herkes bunu alır. Düzenli olarak yeni sürümler alıyorsanız, herkesin güncellemeyi yapabilmesi için paylaşılan bir konum (Sunucu, VPN veya Cloud Sync) kurmaya değer olabilir. 

Not: Dosyalarınızla kullandığınız DWG-DXF Çevirmenlerini de aktardığınızdan emin olun. 

DXF-DWG Çevirmenleri 

Bu nedir? 

DWG ve DXF çizim öğeleri ARCHICAD 2D elemanlarından önemli ölçüde farklıdır, bu nedenle XREF DWG dosyalarını içe/dışa aktarmak istiyorsanız, AutoCAD taramalarını ve çizgilerini ARCHICAD desen ve çizgilerine çevirmenin bir yoluna ihtiyacınız vardır. Her şeyin olmasını istediğiniz şekilde dönüştürüldüğünden emin olmak için ARCHICAD, neyi neye dönüştüreceğine karar vermek için Çevirmenleri kullanır. 

Bu çevirmenler sabit diskinizde XML biçiminde depolanır.  

Bu hangi sorunlara neden olabilir? 

Genellikle DWG dosyalarını çevireceğiniz şekilde ayarlanmış özel bir Çevirmeniniz varsa ve yanınızda yoksa, DWG dosyalarını içe / dışa aktardığınızda işler yanlış görünebilir (en azından beklendiği gibi değil).  

Ne yapılmalı? 

 • Çevirmen dosyalarını manuel olarak aktarın:  

Herkesin bilgisayarlarında bir kopyasına sahip olarak veya hepinizin erişebileceği merkezi bir Sunucuda paylaşarak, hepinizin özel Çevirmenlerinize erişebildiğinden emin olmanız gerekir. Her iki durumda da ‘Dosya> Birlikte Çalışabilirlik> DXF-DWG> DXF-DWG Çevirmen Ayarları’na gittiğinizden emin olun ve yeni konumlarına göz atın. 

Çalışma Ortamı Profilleri 

Bu nedir? 

ARCHICAD, yazılımı açtığınızda pencerelerin, paletlerin ve araç çubuklarının nasıl düzenlendiğiyle ilgili olarak bir dizi varsayılanla birlikte gelir ve ayrıca seçimin vurgu rengi veya yönergeleri gibi birçok ek şey için, araç kutusunu ve hangi sırayla, üst menü çubuğunuzdaki araçların ve her bir aracın ayarlar iletişim kutusunda hangi seçenekleri bulunduğuna dair ayarlar yapılabilir. 

Bu ayarlar ARCHICAD’de “Çalışma Ortamı Profilleri” olarak kaydedilebilir. 

Bu hangi sorunlara neden olabilir? 

Bu ayarlar herhangi bir projeyle değil, Kullanıcı ile ilgilidir, bu nedenle bilgisayarınızda saklanır. Farklı bir bilgisayardan çalışmaya başlarsanız ve Çalışma Ortamınız kullanılamıyorsa, işler zevkinize göre ayarlanmadığı için daha az üretken olabilirsiniz.  

Ne yapılmalı? 

 • Dışa ve İçer aktarın:   

Çalışma Ortamı Profilleri İletişim Kutusunda, geçerli ayarlarınızı Çalışma Ortamı Profili olarak kaydetme ve XML dosyalarına aktarma seçeneğiniz vardır. Bu XML dosyalarını yanınıza alabilir (örneğin bir USB sürücüsünde) ve aynı iletişim kutusundaki “İçe Aktar” seçeneğini kullanarak yeni bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. 

IFC Çevirmenleri 

ARCHICAD 21’den önce IFC Çevirmenleri, DWG Çevirmenlerine benzer şekilde çalışırdı – harici olarak XML dosyalarında saklanırdı. Ancak ARCHICAD 21’den beri, Çevirmenler projenin içinde saklanır, bu yüzden onlar için yapmanız gereken bir şey yoktur, projeyi nereye götürürseniz götürün, her zaman kullanılabilir olacaktır. 

Yine de ARCHICAD’in önceki bir sürümünde çalışıyorsanız, herkesin bilgisayarlarında bir kopyasına sahip olarak veya merkezi bir Sunucuda paylaşarak, hepsinin özel Çevirmenlerinize erişebildiğinden emin olmanız gerekir. Her iki durumda da, ‘Dosya> Birlikte Çalışabilirlik> IFC> IFC Çevirmenleri’ne gittiğinizden ve yeni konumlarını bağladığınızdan emin olun. 

in Kullanım
Bu İçeriği Faydalı Buluyor Musunuz?

Comments are closed.

ÜYELİK SÖZLEŞMESİ 

1. Taraflar 

a. www.fga.com.tr internet sitesinin faaliyetlerini yürüten Süleyman Seba Cad. Maçka Talimyeri Sk. No:4/2 34357 Beşiktaş / İSTANBUL adresinde mukim FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi (Bundan böyle “FGA Mimarlık” olarak anılacaktır). 

b. www.fga.com.tr internet sitesine üye olan internet kullanıcısı (“Üye”) 

2. Sözleşmenin Konusu 

İşbu Sözleşme’nin konusu FGA Mimarlık’ın sahip olduğu internet sitesi www.fga.com.tr‘den üyenin faydalanma şartlarının belirlenmesidir. 

3. Tarafların Hak ve Yükümlülükleri 

 1. Üye, www.fga.com.tr internet sitesine üye olurken verdiği kişisel ve diğer sair bilgilerin kanunlar önünde doğru olduğunu, FGA Mimarlık’ın bu bilgilerin gerçeğe aykırılığı nedeniyle uğrayacağı tüm zararları aynen ve derhal tazmin edeceğini beyan ve taahhüt eder. 
 2. Üye, FGA Mimarlık tarafından kendisine verilmiş olan şifreyi başka kişi ya da kuruluşlara veremez, üyenin sözkonusu şifreyi kullanma hakkı bizzat kendisine aittir. Bu sebeple doğabilecek tüm sorumluluk ile üçüncü kişiler veya yetkili merciler tarafından FGA Mimarlık’a karşı ileri sürülebilecek tüm iddia ve taleplere karşı, FGA Mimarlık’ın sözkonusu izinsiz kullanımdan kaynaklanan her türlü tazminat ve sair talep hakkı saklıdır. 
 3. Üye www.fga.com.tr internet sitesini kullanırken yasal mevzuat hükümlerine riayet etmeyi ve bunları ihlal etmemeyi baştan kabul ve taahhüt eder. Aksi takdirde, doğacak tüm hukuki ve cezai yükümlülükler tamamen ve münhasıran üyeyi bağlayacaktır. 
 4. Üye, www.fga.com.tr internet sitesini hiçbir şekilde kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız ve taciz edici şekilde, yasalara aykırı bir amaç için, başkalarının fikri ve telif haklarına tecavüz edecek şekilde kullanamaz. Ayrıca, üye başkalarının hizmetleri kullanmasını önleyici veya zorlaştırıcı faaliyet (spam, virus, truva atı, vb.) ve işlemlerde bulunamaz. 
 5. www.fga.com.tr internet sitesinde üyeler tarafından beyan edilen, yazılan, kullanılan fikir ve düşünceler, tamamen üyelerin kendi kişisel görüşleridir ve görüş sahibini bağlar. Bu görüş ve düşüncelerin FGA Mimarlık’la hiçbir ilgi ve bağlantısı yoktur. FGA Mimarlık’ın üyenin beyan edeceği fikir ve görüşler nedeniyle üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan ve üçüncü kişilerin beyan edeceği fikir ve görüşler nedeniyle üyenin uğrayabileceği zararlardan dolayı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. 
 6. FGA Mimarlık, üye verilerinin yetkisiz kişilerce okunmasından ve üye yazılım ve verilerine gelebilecek zararlardan dolayı sorumlu olmayacaktır. Üye, www.fga.com.tr internet sitesinin kullanılmasından dolayı uğrayabileceği herhangi bir zarar yüzünden FGA Mimarlık’tan tazminat talep etmemeyi peşinen kabul etmiştir. 
 7. Üye, diğer internet kullanıcılarının yazılımlarına ve verilerine izinsiz olarak ulaşmamayı veya bunları kullanmamayı kabul etmiştir. Aksi takdirde, bundan doğacak hukuki ve cezai sorumluluklar tamamen üyeye aittir. 
 8. İşbu üyelik sözleşmesi içerisinde sayılan maddelerden bir ya da birkaçını ihlal eden üye işbu ihlal nedeniyle cezai ve hukuki olarak şahsen sorumlu olup, FGA Mimarlık’ı bu ihlallerin hukuki ve cezai sonuçlarından ari tutacaktır. Ayrıca; işbu ihlal nedeniyle, olayın hukuk alanına intikal ettirilmesi halinde, FGA Mimarlık’ın üyeye karşı üyelik sözleşmesinee uyulmamasından dolayı tazminat talebinde bulunma hakkı saklıdır.
 9. FGA Mimarlık’ın her zaman tek taraflı olarak gerektiğinde üyenin üyeliğini silme, müşteriye ait dosya, belge ve bilgileri silme hakkı vardır. Üye işbu tasarrufu önceden kabul eder. Bu durumda, FGA Mimarlık’ın hiçbir sorumluluğu yoktur. 
 10. www.fga.com.tr internet sitesi yazılım ve tasarımı FGA Mimarlık mülkiyetinde olup, bunlara ilişkin telif hakkı ve/veya diğer fikri mülkiyet hakları ilgili kanunlarca korunmakta olup, bunlar üye tarafından izinsiz kullanılamaz, iktisap edilemez ve değiştirilemez. Bu web sitesinde adı geçen başkaca şirketler ve ürünleri sahiplerinin ticari markalarıdır ve ayrıca fikri mülkiyet hakları kapsamında korunmaktadır.
 11. FGA Mimarlık tarafından www.fga.com.tr internet sitesinin iyileştirilmesi, geliştirilmesine yönelik olarak ve/veya yasal mevzuat çerçevesinde siteye erişmek için kullanılan İnternet servis sağlayıcısının adı ve Internet Protokol (IP) adresi, Siteye erişilen tarih ve saat, sitede bulunulan sırada erişilen sayfalar ve siteye doğrudan bağlanılmasını sağlayan Web sitesinin Internet adresi gibi birtakım bilgiler toplanabilir. 
 12. FGA Mimarlık kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak, ürünlerini ve hizmetlerini iyileştirmek, sitenin kullanımını kolaylaştırmak için kullanımını kullanıcılarının özel tercihlerine ve ilgi alanlarına yönelik çalışmalarda üyelerin kişisel bilgilerini kullanabilir. FGA Mimarlık, üyenin www.fga.com.tr internet sitesi üzerinde yaptığı hareketlerin kaydını bulundurma hakkını saklı tutar. 
 13. FGA Mimarlık’ya üye olan kişi, yürürlükte bulunan ve/veya yürürlüğe alınacak uygulamalar kapsamında FGA Mimarlık tarafından kendisine ürün ve hizmet tanıtımları, reklamlar, kampanyalar, avantajlar, anketler ve diğer müşteri memnuniyeti uygulamaları sunulmasına izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye, FGA Mimarlık’ya üye olurken ve/veya başka yollarla geçmişte vermiş olduğu ve/veya gelecekte vereceği kişisel ve alışveriş bilgilerinin ve alışveriş ve/veya tüketici davranış bilgilerinin yukarıdaki amaçlarla toplanmasına, FGA Mimarlık tarafından kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye aksini bildirmediği sürece üyeliği sona erdiğinde de verilerin toplanmasına, FGA Mimarlık tarafından kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye aksini bildirmediği sürece FGA Mimarlık’ın kendisi ile internet, telefon, SMS, vb iletişim kanalları kullanarak irtibata geçmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye yukarıda bahsi geçen bilgilerin toplanması, paylaşılması, kullanılması, arşivlenmesi ve kendisine erişilmesi nedeniyle doğrudan ve/veya dolaylı maddi ve/veya manevi menfi ve/veya müsbet, velhasıl herhangi bir zarara uğradığı konusunda talepte bulunmayacağını ve FGA Mimarlık’ı sorumlu tutmayacağını beyan ve kabul eder. Üye, kişisel verileri ile ilgili detaylı bilgiye https://www.fga.com.tr/kvk  adresinden ulaşabilir. 
 14. FGA Mimarlık, üyenin kişisel bilgilerini yasal bir zorunluluk olarak istendiğinde veya (a) yasal gereklere uygun hareket etmek veya FGA Mimarlık’ya tebliğ edilen yasal işlemlere uymak; (b) FGA Mimarlık ve FGA Mimarlık web sitesi ailesinin haklarını ve mülkiyetini korumak ve savunmak için gerekli olduğun  iyi niyetle kanaat getirdiği hallerde açıklayabilir. 
 15. FGA Mimarlık web sitesinin virus ve benzeri amaçlı yazılımlardan arındırılmış olması için mevcut imkanlar dahilinde tedbir alınmıştır. Bunun yanında nihai güvenliğin sağlanması için kullanıcının, kendi virus koruma sistemini tedarik etmesi ve gerekli korunmayı sağlaması gerekmektedir. Bu bağlamda üye FGA Mimarlık web sitesi’ne girmesiyle, kendi yazılım ve işletim sistemlerinde oluşabilecek tüm hata ve bunların doğrudan ya da dolaylı sonuçlarından kendisinin sorumlu olduğunu kabul etmiş sayılır. 
 16. FGA Mimarlık, sitenin içeriğini dilediği zaman değiştirme, kullanıcılara sağlanan herhangi bir hizmeti değiştirme ya da sona erdirme veya FGA Mimarlık web sitesi’nde kayıtlı kullanıcı bilgi ve verilerini silme hakkını saklı tutar. 
 17. FGA Mimarlık, üyelik sözleşmesinin koşullarını hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın her zaman değiştirebilir, güncelleyebilir veya iptal edebilir. Değiştirilen, güncellenen ya da yürürlükten kaldırılan her hüküm, yayın tarihinde tüm üyeler bakımından hüküm ifade edecektir. 
 18. Taraflar, FGA Mimarlık’ya ait tüm bilgisayar kayıtlarının tek ve gerçek münhasır delil olarak, HUMK madde 287’ye uygun şekilde esas alınacağını ve söz konusu kayıtların bir delil sözleşmesi teşkil ettiği hususunu kabul ve beyan eder. 
 19. FGA Mimarlık, iş bu üyelik sözleşmesi uyarınca, üyelerinin kendisinde kayıtlı elektronik posta adreslerine bilgilendirme mailleri ve cep telefonlarına bilgilendirme SMS’leri gönderme yetkisine sahip olmakla beraber, üye işbu üyelik sözleşmesini onaylamasıyla beraber bilgilendirme maillerinin elektronik posta adresine ve bilgilendirme SMS’lerinin cep telefonuna gönderilmesini kabul etmiş sayılacaktır. Üye mail ve/veya SMS almaktan vazgeçmek istemesi durumunda “Benim Sayfam” bölümündeki “Tercihlerim” kısmından mail ve/veya SMS gönderim iptal işlemini gerçekleştirebilecektir. 

4. Sözleşmenin Feshi 

İşbu sözleşme üyenin üyeliğini iptal etmesi veya FGA Mimarlık tarafından üyeliğinin iptal edilmesine kadar yürürlükte kalacaktır. FGA Mimarlık üyenin üyelik sözleşmesinin herhangi bir hükmünü ihlal etmesi durumunda üyenin üyeliğini iptal ederek sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilecektir. 

5. İhtilaflerin Halli 

İşbu sözleşmeye ilişkin ihtilaflerde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir. 

6. Yürürlük 

Üyenin, üyelik kaydı yapması üyenin üyelik sözleşmesinde yer alan tüm maddeleri okuduğu ve üyelik sözleşmesinde yer alan maddeleri kabul ettiği anlamına gelir. İşbu Sözleşme üyenin üye olması anında akdedilmiş ve karşılıklı olarak yürürlülüğe girmiştir. 

Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni

1. Aydınlatma Metni’nin Amacı ve Şirketimizin Veri Sorumlusu Konumu:

Şirketimiz FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, müşterilere ilişkin kişisel veriler bakımından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) kapsamında “veri sorumlusu” sıfatına sahip olup işbu Aydınlatma Metni ile söz konusu Kanun uyarınca müşterilerin FGA Mimarlık tarafından gerçekleştirilen kişisel veri işleme faaliyetleri hakkında aydınlatılması hedeflenmektedir.

2. Müşterilere Ait Kişisel Verilerin İşlenme Amacı:

Müşterilere ait kişisel veriler, FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın ve FGA Mimarlık ile iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari iş güvenliğinin temini de dahil olmak üzere Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde işlenmektedir.

3. Müşterilerin Açık Rızası Doğrultusunda İşlenecek Kişisel Veriler ve İşleme Amaçları:

Açık rıza doğrultusunda işlenecek kişisel veriler ve işleme amaçları Rıza Metni’nde belirtilmiştir.

4. Müşterilere Ait Kişisel Verilerin Aktarımı:

Müşterilere ait kişisel veriler, FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın ve FGA Mimarlık ile iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari iş güvenliğinin temini için gerekli olan aktivitelerin planlanması ve icrası da dahil olmak üzere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, Şirket yetkilileri, iştiraklerimiz, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz, hissedarlarımız, kanunen yetkili kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurumlar ile paylaşılabilecektir.

5. Kişisel Verilerin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi:

Kişisel veriler, müşterilerden elektronik ortamda toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel veriler Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde ve bu Aydınlatma Metni ve açık rıza gerekli olduğu hallerde Rıza Metni’nde belirtilen amaçlarla işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir.

6. Kişisel Veri Sahibi Olarak Müşterilerin Hakları:

Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri; (i) kendileri ile ilgili kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, (iii) kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iv) yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, (v) kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vii) işlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve (viii) kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Söz konusu hakların kullanımına ilişkin talepler, kişisel veri sahipleri tarafından iletilebilecektir. FGA Mimarlık, söz konusu talepleri değerlendirerek 30 gün içerisinde sonuçlandıracaktır. FGA Mimarlık’ın taleplere ilişkin olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen (varsa) ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkı saklıdır.

Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Rıza Metni

Şirketimiz FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, müşterilere ilişkin kişisel veriler bakımından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) kapsamında “veri sorumlusu” sıfatına sahip olup işbu Rıza Metni ile söz konusu Kanun uyarınca müşterilerin FGA Mimarlık tarafından gerçekleştirilen ve aşağıda belirtilen kişisel veri işleme faaliyetlerine ilişkin açık rızalarının temini hedeflenmektedir.

Kanun’un 5/2 ile 6/3 maddesinde yer alan kişisel veri işleme şartlarının karşılanamadığı aşağıdaki durumlar için FGA Mimarlık tarafından kişisel verilerin işlenebilmesi için müşterilerin açık rızasının alınması gerekmektedir. Açık rıza gerektirmeyen süreçlere ilişkin olarak Aydınlatma Metni kapsamında veri işleme faaliyetleri sürdürülmekte olup açık rıza gerektiren süreçlerde de Aydınlatma Metni’nde belirtilen temel prensiplere uygun veri işlenmektedir.

Bu kapsamda müşterilerin kişisel verileri FGA Mimarlık Tarafından 6698 sayılı Kanun Kapsamında Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına İlişkin Politika‘da Bölüm 3 – Madde IV altında belirtilen amaçlarla ve buradaki usule uygun olarak işlenmektedir. Buna göre kişisel veriler; müşterilere yönelik kampanyaların oluşturulması, FGA Mimarlık iş ortakları tarafından FGA Mimarlık müşterilerine FGA Mimarlık’da kullanabilecekleri özel fırsatların sunulması, çapraz satış yapılması, hedef kitle belirlenmesi, Müşteri hareketlerinin takip edilerek kullanıcı deneyimini arttırıcı faaliyetlerin yürütülmesi, FGA Mimarlık’a ait internet sitesi ile mobil uygulamanın işleyişinin geliştirilmesi ve Müşteri ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmesi, doğrudan ve doğrudan olmayan pazarlama, kişiye özel pazarlama ve yeniden pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi, kişiye özel segmentasyon, hedefleme, analiz ve şirket içi raporlama faaliyetlerinin yürütülmesi, pazar araştırmaları, müşteri memnuniyeti aktivitelerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın sunduğu ürün ve hizmetlerin ilgili kişilerin beğeni, kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek ilgili kişilere önerilmesi ve tanıtılması ile müşteri ilişkileri yönetimi süreçlerinin planlanması ve icrası amaçları da dahil olmak üzere genel anlamda FGA Mimarlık’ın ürün ve/veya hizmetlerinin satış ve pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın sunduğu ürün ve/veya hizmetlere bağlılık oluşturulması ve/veya arttırılması süreçlerinin planlanması ve icrası kapsamında Müşteri’nin vereceği onayı doğrultusunda işlenebilecek ve bu amaçlara yönelik olarak Aydınlatma Metni’nde belirtilen taraflarla paylaşılabilecektir.

Gizlilik Politikası

FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi olarak, kullanıcılarımızın hizmetlerimizden güvenli ve eksiksiz şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla sitemizi kullanan üyelerimizin gizliliğini korumak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, işbu FGA Mimarlık Gizlilik Politikası (“Politika”), üyelerimizin kişisel verilerinin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ile tamamen uyumlu bir şekilde işlenmesi ve kullanıcılarımızı bu bağlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. FGA Mimarlık.com çerez politikası İşbu Politika’nın ayrılmaz parçasıdır. 

İşbu Politika’nın amacı, FGA Mimarlık tarafından işletilmekte olan www.fga.com.tr internet sitesi ile mobil uygulamanın (hepsi birlikte “Platform” olarak anılacaktır) işletilmesi sırasında Platform üyeleri/ziyaretçileri/kullanıcıları (hepsi birlikte “Veri Sahibi” olarak anılacaktır) tarafından FGA Mimarlık ile paylaşılan veya FGA Mimarlık’ın, Veri Sahibi’nin Platform’u kullanımı sırasında ürettiği kişisel verilerin kullanımına ilişkin koşul ve şartları tespit etmektir. 

Hangi Veriler İşlenmektedir? 

Aşağıda FGA Mimarlık tarafından işlenen ve Kanun uyarınca kişisel veri sayılan verilerin hangileri olduğu sıralanmıştır. Aksi açıkça belirtilmedikçe, işbu Politika kapsamında arz edilen hüküm ve koşullar kapsamında “kişisel veri” ifadesi aşağıda yer alan bilgileri kapsayacaktır. 

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 3. ve 7. maddeleri dairesince, geri döndürülemeyecek şekilde anonim hale getirilen veriler, anılan kanun hükümleri uyarınca kişisel veri olarak kabul edilmeyecek ve bu verilere ilişkin işleme faaliyetleri işbu Politika hükümleri ile bağlı olmaksızın gerçekleştirecektir. 

Kişisel Veri İşleme Amaçları 

FGA Mimarlık, Veri Sahibi tarafından sağlanan kişisel verileri, üyelik kaydı ve hesabının oluşturulması ve buna ilişkin kayıtların tutulması, Veri Sahibi’nin Platform üzerinden sağlanan hizmetlerden faydalandırılması sistem hatalarının tespit edilerek performans takibinin yapılması ve Platform’un işleyişinin iyileştirilmesi, bakım ve destek hizmetleri ile yedekleme hizmetlerinin sunulması amaçları dahil olmak üzere FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi ile bu ürün ve hizmetlerin ilgili kişilerin beğeni, kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek ilgili kişilere önerilmesi ve tanıtılması için gerekli olan aktivitelerin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık ve iş ilişkisi içerisinde bulunduğu kişilerin hukuki, teknik ve ticari-iş güvenliğinin temini ile FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası amaçlarıyla işlenebilecektir. 

Veri Sahiplerinin Açık Rızası Doğrultusunda İşlenecek Kişisel Veriler ve İşleme Amaçları 

Veri Sahibi’nin açık rızası kapsamında, FGA Mimarlık, Veri Sahipleri’nin Platform üzerindeki hareketlerini takip ederek kullanıcı deneyiminin artırılması, istatistik oluşturulması, profilleme yapılması, doğrudan pazarlama ve yeniden pazarlama, Veri Sahibi’ne özel promosyon önerilerinin oluşturulması ve Veri Sahibi’ne iletilmesi ve bu kapsamda elde edilen verilerin her türlü reklam ve materyal içeriğinde kullanılması amacıyla veri işleyebilecek ve aşağıda anılan taraflarla bu verileri paylaşabilecektir. 

Kişisel Verilerin Aktarımı

FGA Mimarlık, Veri Sahibi’ne ait kişisel verileri ve bu kişisel verileri kullanılarak elde ettiği yeni verileri, işbu Gizlilik Politikası ile belirlenen amaçların gerçekleştirilebilmesi için FGA Mimarlık’ın hizmetlerinden faydalandığı üçüncü kişilere, söz konusu hizmetlerin temini amacıyla sınırlı olmak üzere aktarılabilecektir. FGA Mimarlık, Veri Sahibi deneyiminin geliştirilmesi (iyileştirme ve kişiselleştirme dâhil), Veri Sahibi’nin güvenliğini sağlamak, hileli ya da izinsiz kullanımları tespit etmek, operasyonel değerlendirme araştırılması, Platform hizmetlerine ilişkin hataların giderilmesi ve işbu Gizlilik Politikası’nda yer alan amaçlardan herhangi birisini gerçekleştirebilmek için SMS gönderimi yapanlar da dahil olmak üzere dış kaynak hizmet sağlayıcıları, barındırma hizmet sağlayıcıları (hosting servisleri), hukuk büroları, araştırma şirketleri, çağrı merkezleri gibi üçüncü kişiler ile paylaşabilecektir. 

Kişisel veriler, Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi ve Şirket yetkilileri, hissedarları, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz, kanunen yetkili kamu kurum ve kuruluşları ile kanunen yetkili özel kurumlar ile paylaşılabilecek, bu amaçlarla sınırlı olarak Kanun m.9’da işaret edilen usul esaslar ile Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararları çerçevesinde yurt dışına aktarılabilecektir. 

Kişisel Verilerin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi 

Kişisel veriler, Platform üzerinden ve elektronik ortamda toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel veriler 6698 sayılı Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde ve bu Gizlilik Politikası’nda belirtilen amaçlarla işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir. 

Kişisel Veri Sahibinin Hakları 

Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri, 

Söz konusu hakların kullanımına ilişkin talepler, kişisel veri sahipleri tarafından www.fga.com.tr adresinde yer alan 6698 sayılı Kanun Kapsamında FGA Mimarlık tarafından hazırlanan Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına ilişkin Politika’da belirtilen yöntemlerle iletilebilecektir. FGA Mimarlık, söz konusu talepleri otuz gün içerisinde sonuçlandıracaktır. FGA Mimarlık’ın taleplere ilişkin olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen (varsa) ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkı saklıdır. 

Çerez Politikası

FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi olarak, kullanıcılarımızın hizmetlerimizden güvenli ve eksiksiz şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla sitemizi kullanan kişilerin gizliliğini korumak için çalışıyoruz. 

Çoğu web sitesinde olduğu gibi, FGA Mimarlık.com (“Site”) ile mobil uygulamanın (hepsi birlikte “Platform” olarak anılacaktır) ziyaretçilere kişisel içerik ve reklamlar göstermek, site içinde analitik faaliyetler gerçekleştirmek ve ziyaretçi kullanım alışkanlıklarını takip etmek amacıyla Çerezler kullanılmaktadır. 

İşbu Çerez Politakası FGA Mimarlık.com Gizlilik Politikası’nın ayrılmaz bir parçasıdır. 

FGA Mimarlık, bu Çerez Politikası’nı (“Politika”) Site’de hangi Çerezlerin kullanıldığını ve kullanıcıların bu konudaki tercihlerini nasıl yönetebileceğini açıklamak amacıyla hazırlamıştır. FGA Mimarlık tarafından kişisel verilerinizin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi için www.fga.com.tr Gizlilik Politikası’nı incelemenizi tavsiye ederiz. 

Çerez (“Cookie”) Nedir? 

Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz web sitesiyle ilişkili sunucular tarafından oluşturulurlar. Böylelikle ziyaretçi aynı siteyi ziyaret ettiğinde sunucu bunu anlayabilir. 

Çerezler, ziyaretçilere ilişkin isim, cinsiyet veya adres gibi kişisel verileri içermezler. Çerezler konusunda daha detaylı bilgi için www.aboutcookies.org ve www.allaboutcookies.org adreslerini ziyaret edebilirisiniz. 

Hangi Çerezler Kullanılmaktadır? 

Çerezler, sahipleri, kullanım ömürleri ve kullanım amaçları açısında kategorize edilebilir: 

Neden Çerezler Kullanılmaktadır? 

Platform’da, Çerezler aşağıdaki amaçlar kapsamında kullanılmaktadır: 

Çerez Tercihlerinizi Nasıl Yönetebilirsiniz? 

FGA Mimarlık, kullanıcıların kendilerine ait kişisel veriler üzerindeki tercihlerini kullanabilmelerini son derece önemsemektedir. Bununla birlikte, Site’nin çalışması için zorunlu olan bazı Çerezler konusunda tercih yönetimi mümkün olmamaktadır. Ayrıca bazı Çerezlerin kapatılması halinde Site’nin çeşitli fonksiyonlarının çalışmayabileceğini hatırlatma isteriz. 

Platform’da kullanılan Çerezlere dair tercihlerin ne şekilde yönetebileceğine dair bilgiler aşağıdaki gibidir: 

Hangi Haklara Sahipsiniz? 

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca ziyaretçiler, FGA Mimarlık’ya başvurarak, kendileriyle ilgili, 

Söz konusu haklar, kişisel veri sahipleri tarafından 6698 sayılı Kanun Kapsamında FGA Mimarlık tarafından hazırlanan Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına ilişkin Politika’da belirtilen yöntemlerle iletildiğinde her hâlükârda 30 (otuz) gün içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır. Taleplere ilişkin olarak herhangi bir ücret talep edilmemesi esas olmakla birlikte, FGA Mimarlık, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkını saklı tutar. 

Rıza ve Gizlilik Politikası’ndaki Değişiklikler 

FGA Mimarlık, Gizlilik Politikası (“Politika”) ile kullanıcılarına Çerez kullanımının kapsamı ve amaçları hakkında detaylı açıklama sunmayı ve Çerez tercihleri konusunda kullanıcılarını bilgilendirmeyi hedeflemiştir. Bu bakımdan, Platform’da yer alan Çerez bilgilendirme uyarısının kapatılması ve Site’nin kullanılmaya devam edilmesi halinde Çerez kullanımına rıza verildiği kabul edilmektedir. Kullanıcıların Çerez tercihlerini değiştirme imkânı her zaman saklıdır. 

FGA Mimarlık, Politika hükümlerini dilediği zaman değiştirebilir. Güncel Politika Platform’da yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.