Render Nedir?


Render, rendering veya görselleştirme, yazılımlar aracılığıyla bir modelden iki veya üç boyutlu gerçekçi görüntülerin oluşturulmasına verilen isimdir. Render, çoğunlukla mimari tasarımlarda, video oyunlarında ve animasyon filmlerde, simülatörlerde, dizi-film yapımlarında ve tasarımların görselleştirilmesinde kullanılır. Kullanılan yazılım, teknik ve özellikler projeye göre değişir. Render, projenin verimliliğini artırmaya ve maliyetini düşürmeye yardımcı olur.

İki çeşit render işlemi vardır: ön işleme ve gerçek zamanlı işleme. İkisi arasındaki çarpıcı fark, görüntülerin hesaplanması ve sonuçlandırılmasının gerçekleştiği hızda yatıyor.

  1. Gerçek Zamanlı Render: Etkileşimli grafiklerde ve oyunlarda kullanılan ve görüntülerin hızlı bir şekilde yaratılması gereken durumlarda öne çıkan render tekniğidir. Bu tür ortamlarda kullanıcı etkileşimi yüksek olduğundan, gerçek zamanlı görüntü oluşturma gereklidir. Özel grafik donanımı ve mevcut bilgilerin önceden derlenmesi, gerçek zamanlı görüntü oluşturma performansını artırır.
  2. Ön İşleme: Bu teknik, işlem hızına gerek duyulmadığı durumlarda kullanılır ve görüntü hesaplamaları özel grafik donanımı yerine çok çekirdekli CPU kullanılarak yapılır. Bu render tekniği çoğunlukla fotogerçekçiliğin mümkün olan en yüksek standartta olması gereken animasyon ve görsel efektlerde kullanılır.

Bu oluşturma türleri için kullanılan üç ana hesaplama tekniği şunlardır:

  • Scanline
  • Raytracing
  • Radiosity

Yetkili satıcısı, eğitim ve destek merkezi olduğumuz render yazılımlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

in Bilgi Bankası Tags: Nedir?
Bu İçeriği Faydalı Buluyor Musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

STORE