Rhino’nun Gizli Sırları


1. SEKME yön kilidi tuşu

Çizgi veya Ölçek gibi bir komutun içinde ilk seçiminizi yaptıktan sonra , ikinci tıklamanızdan önce SEKME tuşuna basarsanız , yönü o anda ilk seçme noktası ile fare imleci konumu arasındaki bir eksene sınırlar . Bir kez kısıtlandıktan sonra, ikinci seçim noktanızı yapmak için bu eksen boyunca herhangi bir yere gidebilirsiniz. Yön girişi için iki nokta gerektiren herhangi bir komutla çalışır. Ayrıca, nesne çıtçıtları ve Orto modu ile kombinasyon halinde özellikle yararlıdır.

2. Dinamik kamera manipülasyonu

Açıklayıcı animasyonlar içeren sayfa.

Kaydırmak ve yakınlaştırmak için Ctrl ve Shift tuşlarıyla birlikte farenin sağ tuşuyla sürükleyin . Farenin sağ düğmesini tek başına sürüklemek görünümü döndürür veya yatay kaydırır. Silindir tipi bir orta fare düğmeniz varsa, bunu dinamik yakınlaştırma için kullanabilirsiniz.

Kamera komutu (klavye kısayol F6 ) size gösterisi seçeneği sunar veya Hide Kamera-koni . Koni üzerindeki noktaları sürükleyerek kamera özelliklerini kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Belirli bir noktadan ve yönden bir görüşe ihtiyacınız varsa kullanışlıdır.

3. Dragmode komutu

UVN seçeneği ile yüzey kontrol noktalarını sürüklerken CPlane X ve Y yerine Ortho’yu Yüzey U ve V’ye kilitler. Sıfırlamayı unutmayın DragMode varsayılan davranış geri istediğinizde CPlane için.

4. Seçim filtreleri

Çoğu durumda seçimi klavye (komut satırı) filtreleriyle filtreleyebilirsiniz – en kullanışlı olanı, eğrileri filtrelemek için crv’dir . Örnek: Bir kenar eğrisi yerine tüm yüzeyiyle kırpmak isterseniz, başlangıç Trim , sonra isteminde kesme nesneler, seçeceginizden CRV ve girin. Şimdi yüzeyin kenarına tıklarsanız, kırpma nesnesi olarak kenar eğrisi seçilecektir. Kesilecek kenarın yerine bir eğri elde etmek için DupEdge’e gerek yoktur . Böl komutuyla bunu çok kullanırsanız, bunun gibi bir makro oluşturabilirsiniz (yalnızca önceden seçilmiş bölme yüzeyi ile çalışır):!Eğer Trim komutuyla crv seçeneğini kullanırsanız, bu makro oluşturabilirsiniz bölünmüş duraklama crv (sadece önceden seçilmiş hiçbir şey çalışır): ! Kırp crv + <Enter>

5. Önizlemeleri işleyin

Temel Rhino oluşturucuda veya Flamingo’da RenderPreview komutu, tam bir işlemeyi beklemeden ışık, renk ve kompozisyonu görmek için yararlı olan hızlı ve kirli bir oluşturma yapar. Görünüm penceresinin yalnızca bir bölümünü oluşturmak için RenderPreviewWindow’u kullanın . Daha da hızlı.

6. Kırpma

Çizgileri düzeltirken , köşeleri kesmek ve birleştirmek için 0 yarıçaplı Radyus kullanın . Yana Fillet ayarlarını hatırlar ve muhtemelen yiv daha sık filetosu kullanacak, kullanmak için daha uygun olabilir Pah Bu tuzağa. Sıfıra hem mesafeleri ayarlayın ve izin Fillet aslında oldukça keskin bir köşe yapmak her zaman sıfıra geri alınmasının daha fileto için kullandığınız yarıçapları hatırlıyorum. V4, bununla ilgilenmek için Bağlan komutuna sahiptir .

7. Dosyaları Rhino’ya sürükleyip bırakın

Rhino ile açılabilir bir dosyayı çalışan bir Rhino örneğinin görev çubuğu düğmesine veya bir Rhino penceresine sürüklemek, size  , Ekle , İçe Aktar veya Ekle seçeneklerinin bulunduğu bir iletişim kutusu sunar . Sadece birini seçin ve Tamam . Dosya tarayıcı penceresi aracılığıyla gezinmeyi yener! Dosyalar, Rhino’nun açabileceği herhangi bir tür olabilir, .3DM, IGES, STEP, vb. Bir kerede birden fazla dosyayı sürükleyip bırakabilirsiniz.

XP SP 2 ve sonraki Windows sürümlerinden itibaren, dosyalarınızı artık doğrudan görev çubuğu düğmesine bırakamazsınız. Görev çubuğu düğmesinin üzerindeyken fare düğmesini bırakmak yerine basılı tutmaya devam edin. Bir anda, ilişkili Rhino penceresi öne gelecektir. Dosyalarınızı oraya bırakın.V4 ve V5’te, komut dosyasını yüklemek için RhinoScript (* .rvb) dosyalarını Rhino penceresine sürükleyip bırakabilirsiniz . Komut dosyasını Rhino başlangıç ​​komut dosyalarına otomatik olarak eklemek ve betiği çalıştırmak için komut takma adları eklemek için yeni komut dosyası yöntemleri vardır. Daha fazla bilgi için RhinoScript Yardım dosyalarına bakın.

8. Satır uzunluğu kısıtlaması

Çizgi komutunda başlangıç ​​noktasını seçtikten sonra sayısal bir mesafe girmek , bitiş noktası için hangi konumu seçerseniz seçin, çizgi uzunluğunu sınırlar. Bu Polyline segmentleri ve diğer durumlarda bile işe yarar . Uzaklık kısıtlaması, noktaları bir eğriye yerleştirmek, nesneleri hareket ettirmek vb. İçin kullanışlıdır.

9. Şemalar

Bir şema kullanarak Rhino çalışma alanı ayarlarını kaydedebilir ve geri yükleyebilirsiniz . Temel olarak şemalar, aşağıdakileri içeren Windows Kayıt Defteri Anahtarlarıdır (reg klasörleri):

 • Komut varsayılanları.
 • İletişim kutusu konumları.
 • Rhino Options sayfalarındaki takma adlar, görünüm ve renk ayarları, fare ayarları, işleme ayarları, kısayol tuşları gibi tüm ayarlar.
 • Son kullanılan dosya listesi.
 • Kullanılan Çalışma Alanı (araç çubuğu koleksiyonu) ve düzeni.
 • Eklentilerin yüklenip yüklenmediği Şemalar aracılığıyla kontrol edilemez.

Bir şemayı kaydetmek için, C: \ Program Files \ Rhino4.exe “/ plan =“ YOURSCHEME [veya… Rhino3.exe…] hedefiyle bir kısayol oluşturun . Onunla Rhino’yu başlatın. Ardından Rhino çalışma alanınızı ve seçenekleri tercih ettiğiniz şekilde ayarlayın. Ayarlarınız HKEY_CURRENT_USER \ Software \ McNeel \ Rhinoceros \ 4.0 \ Scheme: YOURSCHEME [veya… \ 3.0 \…] Kayıt Defteri anahtarına kaydedilecektir .

Bilginiz varsa , bilgilerinizi doğrudan Windows Kayıt Defteri’nde düzenlemek için regedit’i kullanabilirsiniz . Aynı makinede birden fazla Rhino kullanıcısı varsa çok yardımcı olan herhangi bir sayıda farklı kısayol veya şema oluşturmak mümkündür.

Mitch: Bu harika bir özellik! Masaüstümde farklı diller, çalışma alanı yapılandırmaları vb. İçin dört farklı şema var. Ne yazık ki gerçekten Rhino içinden ayarlanabilir olması gerekiyor. Yani, yeni, boş bir varsayılan şema oluşturmak ve tüm bunları değiştirmek veya kayıt defteri anahtarlarını kopyalamak zorunda kalmak yerine mevcut şemayı doğrudan kaydedebilmelisiniz.

Rhino’da şemalarla çalışma hakkında daha fazla bilgi.

10. Seçim yöntemleri

Birçok insanın gözden kaçırdığı (kendim de dahil) bariz bir şey, seçimi sola sürüklerseniz , bir geçiş kutusu (kesikli çizgiler) oluşturduğunuzda, nesnenin tamamı seçim karesi tarafından çevrelenmemiş olsa bile dokunduğunuz her şeyin seçileceğidir. . Pencere kutusunu (düz çizgiler) oluşturarak seçmek için sağa sürüklerseniz , seçmeye çalıştığınız nesneyi kare ile tamamen kapatmanız gerekir. Hangi tür seçimi ne zaman kullanacağınızı bilmek, yalnızca çalışmak istediğiniz nesneyi seçmeye çalışırken hayal kırıklığından saniyeler kurtarabilir. Rhino Options -> Mouse’da seçim yönteminizin Combo olarak ayarlandığından emin olun . Ve işte yararlı bir ipucu:Seçim sırasında ALT tuşunu basılı tutmak, nesnelerin sürüklenmesini önler .Yorum: Bir pencere seçimini kullanmadan önce C veya W yazarak Geçiş Penceresini veya Pencereyi de belirleyebilirsiniz . Sağdan sola seçim yapmanız gerektiğinde bir geçiş penceresi istediğiniz zamanlar için açılan seçeneği geçersiz kılar.

11. Nesne çıtçıtları

Bir nesneyi yakalama onay kutusuna sağ tıklamak, tıklananı aktif hale getirir. Diğerlerinin tümü kontrolsüz hale gelir. Alt tuşunu basılı tutmak, herhangi bir kutunun işaretini kaldırmadan Osnaps’ı geçici olarak askıya alır.

12. Ok Tuşları

Görünümü herhangi bir görünüm alanından aşamalı olarak değiştirmek için Ok Tuşlarını kullanmak, perspektif görünümünde alt tıklatılarak kullanılan daha akıcı dinamik kaydırmayı tamamlama konusunda hareket etmenin harika bir yoludur.

Ok tuşlarını, itelemek için, yani nesneleri ve kontrol noktalarını kademeli olarak kontrollü bir mesafede taşımak için de kullanabilirsiniz. Oklarla Ctrl ve Shift’in eklenmesi, üç farklı mesafe ayarına izin verir. Bu ayarlar Seçenekler / Modelleme yardımlarında bulunur. Ok tuşlarını tek başına (yukarıda belirtilen görünüm işlemesini devre dışı bırakır) veya görünüm işlevlerini korumak istiyorsanız Alt + ok tuşlarını kullanabilirsiniz. Oklar, seçilen seçeneğe göre nesneleri aktif CPlane veya World’e orto olarak iter. PageUp ve PageDown, Z yönü ok tuşları olarak da işlev görür.

13. Giriş ve Bitiş tuşları

Görüntüyü Geri Al ve Yinele Görünümü için Giriş ve Son tuşlarını kullanmak, görüntüleme geçmişi boyunca ileri geri gitmek için harika bir yoldur.

14. Bir katının fileto kenarları

Filtrelenmemiş şekli yapın ve kapalı bir polis yüzey oluşturmak için tüm yüzeylerin bir araya gelmesini sağlayın. Rhino> Edit> ObjectProperties> Object> Details (düğme) ile kapatıldığını kontrol edin . NakedEdges modunda ShowEdges komutunu kullanarak da kontrol edebilirsiniz . Tüm bunları basit bir Kutu ile uygulayabilirsiniz.

En büyük yarıçaplı radyusları önce FilletEdge komutuyla yapın, aynı işlemde o yarıçapta radyus eklenmesini istediğiniz tüm bitişik kenarları seçin. Fileto oluşturmanın oluşturduğu tüm delikleri doldurun. Bu planlama gerektirir.

Yuvarlama gerektiren tüm bitişik kenarlar dahil olmak üzere daha küçük yarıçaplı radyuslar oluşturun (muhtemelen daha büyük yarıçaplı radyuslama ile yapılan bazı kenarlar dahil). Kapanışı tekrar kontrol edin.

Nesneyi seçerek komutu ve pencereyi başlatarak bir katının tüm kenarlarını aynı yarıçapla aynı anda radyuslandırabilirsiniz.

Bazı gelişmiş filetolama örnekleri.

15. Araç çubukları gizlenebilir / gösterilebilir

Araç çubukları gizlenebilir / aşağıdaki gibi bir makro ile gösterilebilir:  Araç Çubuğu Araç Çubuğu “Varsayılan” “Ana1” arasında geçiş yapın _Enter girin .

Varsayılan, çalışma alanı veya Koleksiyon adıdır – adında boşluklar varsa tırnak içinde. Ana1, boşluklar varsa tırnak içinde verilen tek bir araç çubuğu adıdır. Her iki durumda da onları düşünmek zorunda kalmayayım. Bu konuda daha açık olmak istiyorsanız, geçişin olduğu yere Göster veya Gizle de koyabilirsiniz.

Mitch şöyle der: Bir seferde yalnızca bir çalışma alanınız açıksa, çalışma alanını adlandırmak yerine bir enter kullanabilirsiniz – -Araç Çubuğu Araç Çubuğu Giriş Araç Çubuğu Adını Değiştir Enter Girin .

Tüm çalışma alanları için Kapat veya Aç’ı kullanabilirsiniz: -Araç Çubuğu Koleksiyonu “BonusTools” u Aç Enter Enter .Rhino V4’te, araç çubuklarının bir listesini görüntülemek için araç çubuğu yerleştirme alanındaki boş bir noktaya sağ tıklayabilirsiniz. Görüntülemek için onay kutusunu tıklayın. Ayrıca, listenin altında Araç Çubuklarını Kilitle onay kutusu bulunur.

16. Nesnelerinize görünür etiketler eklemek için Nokta komutunu kullanın

0-9 arası önceden numaralandırılmış noktaları veya sadece Nokta komutunu kullanın ve kendi metninizi yazın. Bunların tümü Açıklama araç çubuğundadır. Noktalar, modelin hangi yönde döndürüldüğüne veya yakınlaştırılacağına bakılmaksızın, her zaman görünüm düzlemine paralel ve aynı boyutta olma avantajına sahiptir. Dezavantajlar: Boyutu veya metin stilini değiştiremezsiniz. Bunlar yalnızca Rhino’nun içindedir (dışa aktarılmaz). İpucu: Boşluklu metin dizeleri için, cümleyi tırnak içine alın.Rhino V4’te, içeriği düzenlemek için bir metin noktasına çift tıklayın. Boşluklu metin eklemek için bunu kullanabilirsiniz. Herhangi bir metinle bir nokta ekleyin, çift tıklayın ve boşluklu metni düzenleme kutusuna ekleyin. Düzenleme kutusunda çift tırnak işareti gerekmez. V4 ayrıca noktaları seçmek için SelDot komutunu da ekledi .

17. Nesneler oluşturulurken hataları algılamak için CheckNewObjects komutunu kullanın.

Bu komut, modelde geçersiz geometri oluşturan hataları bulmak için bir araçtır. Varsayılan olarak devre dışıdır.

Etkinleştirmek için, Komut istemine CheckNewObjects yazın.

Bu özellik, modele giren kötü geometrinin nedenini bulmayı ve düzeltmeyi mümkün kılar.

Rhino’nun hatalarını ayıklamamıza (ve kendi amaçlarınız için kötü nesneleri bulmamıza) yardımcı olmak konusunda rahatsanız, lütfen bu özelliği etkinleştirin.

CheckNewObjects nasıl çalışır: Bir nesne bir dosyadan her oluşturulduğunda veya içe aktarıldığında, Rhino Check komutunu çalıştırır. Check nesnenin kötü olduğunu belirlerse, Rhino sizi sorundan haberdar eden bir iletişim kutusu görüntüler. Bu mesaj, oluşturulan her kötü nesne için bir kez görünecektir.

Kontrol, zaman alan bir süreçtir. Dosyaları içe aktarmayı ve karmaşık katılarla çalışmayı biraz daha yavaş hale getirebilir. Rhino’yu çok yavaşlattığını fark ederseniz, komut istemine CheckNewObjects yazarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Kötü Nesneler ve bunların nasıl önleneceği veya düzeltileceği hakkında daha fazla bilgi burada.

18. PictureFrame’leri arka plan bitmapleri olarak kullanma

Rhino’nun BackgroundBitmap’inin daha esnek ve güçlü bir sürümünü oluşturmak için PictureFrames’i kullanın . Görüntüler, 3B alanda düzlemlere doku eşlemeleri olarak eklenir ve geometriden bağımsız olarak görünüm penceresinin arka planına yerleştirilmek yerine, doku eşlemini göstererek işlenmiş modda görüntülenir.

PictureFrame kullanmanın bazı avantajları:

 • Sahneye sınırsız sayıda görüntü yerleştirilebilir. Tüm görünüm alanlarında görüntüleyin.
 • Görüntüleri gerektiği gibi ölçekleyin ve döndürün. Bu, yalnızca X ve Y düzlemiyle hizalanan BackgroundBitmap’lerden farklıdır.
 • Görüntüler soluklaştırılabilir ve az ya da çok şeffaf hale getirilebilir.

Olası bir dezavantaj, görüntünün her zaman uzaydaki her şeyin arkasında olacağının garantisinin olmamasıdır. Resim Çerçeveleri sadece 3B uzaydaki nesnelerdir.

Resim Çerçevelerinin referans görüntü olarak nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi.

19. Arka plan bit eşlemlerinin en iyi görüntüsünü elde etme

Görüntüleri temiz bir şekilde görüntülemek için BackgroundBitmap komutunu edinmeye ilişkin bazı ipuçları.

20. Bir tasarım sunmak için Tam Ekran Modunu kullanın

FullScreen, monitör ekranını görünüm alanları, gizleme menüleri, durum çubuğu, araç çubukları, komut istemi ve Windows başlık çubuğu ile doldurur. Normal görünüme dönmek için ESC’ye basın .

Tireli sürüm, komut satırı seçeneklerini ekler. 🙂

21. Anında ölçün

Uzunluk , Mesafe ve Radius sen yarıçapını ayarlamak için diyelim Radius sonucunu kullanabilmesi komutlar, iç içe girebilmesi Fillet veya FilletEdge vb komutlar. Başlangıç Fillet , şimdi, komut satırına Radius click ‘Radius’ yazıp <Enter> ve herhangi doğrusal olmayan eğri seç – tıkladığınızda, o yarıçap değeri yeni yarıçap olarak hala çalışıyor Fillet komutuna geri gönderilir. yani başka bir filetoyu tam olarak eşleştirebilirsiniz.

in Rhino
Bu İçeriği Faydalı Buluyor Musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

STORE

ÜYELİK SÖZLEŞMESİ 

1. Taraflar 

a. www.fga.com.tr internet sitesinin faaliyetlerini yürüten Süleyman Seba Cad. Maçka Talimyeri Sk. No:4/2 34357 Beşiktaş / İSTANBUL adresinde mukim FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi (Bundan böyle “FGA Mimarlık” olarak anılacaktır). 

b. www.fga.com.tr internet sitesine üye olan internet kullanıcısı (“Üye”) 

2. Sözleşmenin Konusu 

İşbu Sözleşme’nin konusu FGA Mimarlık’ın sahip olduğu internet sitesi www.fga.com.tr‘den üyenin faydalanma şartlarının belirlenmesidir. 

3. Tarafların Hak ve Yükümlülükleri 

 1. Üye, www.fga.com.tr internet sitesine üye olurken verdiği kişisel ve diğer sair bilgilerin kanunlar önünde doğru olduğunu, FGA Mimarlık’ın bu bilgilerin gerçeğe aykırılığı nedeniyle uğrayacağı tüm zararları aynen ve derhal tazmin edeceğini beyan ve taahhüt eder. 
 2. Üye, FGA Mimarlık tarafından kendisine verilmiş olan şifreyi başka kişi ya da kuruluşlara veremez, üyenin sözkonusu şifreyi kullanma hakkı bizzat kendisine aittir. Bu sebeple doğabilecek tüm sorumluluk ile üçüncü kişiler veya yetkili merciler tarafından FGA Mimarlık’a karşı ileri sürülebilecek tüm iddia ve taleplere karşı, FGA Mimarlık’ın sözkonusu izinsiz kullanımdan kaynaklanan her türlü tazminat ve sair talep hakkı saklıdır. 
 3. Üye www.fga.com.tr internet sitesini kullanırken yasal mevzuat hükümlerine riayet etmeyi ve bunları ihlal etmemeyi baştan kabul ve taahhüt eder. Aksi takdirde, doğacak tüm hukuki ve cezai yükümlülükler tamamen ve münhasıran üyeyi bağlayacaktır. 
 4. Üye, www.fga.com.tr internet sitesini hiçbir şekilde kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız ve taciz edici şekilde, yasalara aykırı bir amaç için, başkalarının fikri ve telif haklarına tecavüz edecek şekilde kullanamaz. Ayrıca, üye başkalarının hizmetleri kullanmasını önleyici veya zorlaştırıcı faaliyet (spam, virus, truva atı, vb.) ve işlemlerde bulunamaz. 
 5. www.fga.com.tr internet sitesinde üyeler tarafından beyan edilen, yazılan, kullanılan fikir ve düşünceler, tamamen üyelerin kendi kişisel görüşleridir ve görüş sahibini bağlar. Bu görüş ve düşüncelerin FGA Mimarlık’la hiçbir ilgi ve bağlantısı yoktur. FGA Mimarlık’ın üyenin beyan edeceği fikir ve görüşler nedeniyle üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan ve üçüncü kişilerin beyan edeceği fikir ve görüşler nedeniyle üyenin uğrayabileceği zararlardan dolayı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. 
 6. FGA Mimarlık, üye verilerinin yetkisiz kişilerce okunmasından ve üye yazılım ve verilerine gelebilecek zararlardan dolayı sorumlu olmayacaktır. Üye, www.fga.com.tr internet sitesinin kullanılmasından dolayı uğrayabileceği herhangi bir zarar yüzünden FGA Mimarlık’tan tazminat talep etmemeyi peşinen kabul etmiştir. 
 7. Üye, diğer internet kullanıcılarının yazılımlarına ve verilerine izinsiz olarak ulaşmamayı veya bunları kullanmamayı kabul etmiştir. Aksi takdirde, bundan doğacak hukuki ve cezai sorumluluklar tamamen üyeye aittir. 
 8. İşbu üyelik sözleşmesi içerisinde sayılan maddelerden bir ya da birkaçını ihlal eden üye işbu ihlal nedeniyle cezai ve hukuki olarak şahsen sorumlu olup, FGA Mimarlık’ı bu ihlallerin hukuki ve cezai sonuçlarından ari tutacaktır. Ayrıca; işbu ihlal nedeniyle, olayın hukuk alanına intikal ettirilmesi halinde, FGA Mimarlık’ın üyeye karşı üyelik sözleşmesinee uyulmamasından dolayı tazminat talebinde bulunma hakkı saklıdır.
 9. FGA Mimarlık’ın her zaman tek taraflı olarak gerektiğinde üyenin üyeliğini silme, müşteriye ait dosya, belge ve bilgileri silme hakkı vardır. Üye işbu tasarrufu önceden kabul eder. Bu durumda, FGA Mimarlık’ın hiçbir sorumluluğu yoktur. 
 10. www.fga.com.tr internet sitesi yazılım ve tasarımı FGA Mimarlık mülkiyetinde olup, bunlara ilişkin telif hakkı ve/veya diğer fikri mülkiyet hakları ilgili kanunlarca korunmakta olup, bunlar üye tarafından izinsiz kullanılamaz, iktisap edilemez ve değiştirilemez. Bu web sitesinde adı geçen başkaca şirketler ve ürünleri sahiplerinin ticari markalarıdır ve ayrıca fikri mülkiyet hakları kapsamında korunmaktadır.
 11. FGA Mimarlık tarafından www.fga.com.tr internet sitesinin iyileştirilmesi, geliştirilmesine yönelik olarak ve/veya yasal mevzuat çerçevesinde siteye erişmek için kullanılan İnternet servis sağlayıcısının adı ve Internet Protokol (IP) adresi, Siteye erişilen tarih ve saat, sitede bulunulan sırada erişilen sayfalar ve siteye doğrudan bağlanılmasını sağlayan Web sitesinin Internet adresi gibi birtakım bilgiler toplanabilir. 
 12. FGA Mimarlık kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak, ürünlerini ve hizmetlerini iyileştirmek, sitenin kullanımını kolaylaştırmak için kullanımını kullanıcılarının özel tercihlerine ve ilgi alanlarına yönelik çalışmalarda üyelerin kişisel bilgilerini kullanabilir. FGA Mimarlık, üyenin www.fga.com.tr internet sitesi üzerinde yaptığı hareketlerin kaydını bulundurma hakkını saklı tutar. 
 13. FGA Mimarlık’ya üye olan kişi, yürürlükte bulunan ve/veya yürürlüğe alınacak uygulamalar kapsamında FGA Mimarlık tarafından kendisine ürün ve hizmet tanıtımları, reklamlar, kampanyalar, avantajlar, anketler ve diğer müşteri memnuniyeti uygulamaları sunulmasına izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye, FGA Mimarlık’ya üye olurken ve/veya başka yollarla geçmişte vermiş olduğu ve/veya gelecekte vereceği kişisel ve alışveriş bilgilerinin ve alışveriş ve/veya tüketici davranış bilgilerinin yukarıdaki amaçlarla toplanmasına, FGA Mimarlık tarafından kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye aksini bildirmediği sürece üyeliği sona erdiğinde de verilerin toplanmasına, FGA Mimarlık tarafından kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye aksini bildirmediği sürece FGA Mimarlık’ın kendisi ile internet, telefon, SMS, vb iletişim kanalları kullanarak irtibata geçmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye yukarıda bahsi geçen bilgilerin toplanması, paylaşılması, kullanılması, arşivlenmesi ve kendisine erişilmesi nedeniyle doğrudan ve/veya dolaylı maddi ve/veya manevi menfi ve/veya müsbet, velhasıl herhangi bir zarara uğradığı konusunda talepte bulunmayacağını ve FGA Mimarlık’ı sorumlu tutmayacağını beyan ve kabul eder. Üye, kişisel verileri ile ilgili detaylı bilgiye https://www.fga.com.tr/kvk  adresinden ulaşabilir. 
 14. FGA Mimarlık, üyenin kişisel bilgilerini yasal bir zorunluluk olarak istendiğinde veya (a) yasal gereklere uygun hareket etmek veya FGA Mimarlık’ya tebliğ edilen yasal işlemlere uymak; (b) FGA Mimarlık ve FGA Mimarlık web sitesi ailesinin haklarını ve mülkiyetini korumak ve savunmak için gerekli olduğun  iyi niyetle kanaat getirdiği hallerde açıklayabilir. 
 15. FGA Mimarlık web sitesinin virus ve benzeri amaçlı yazılımlardan arındırılmış olması için mevcut imkanlar dahilinde tedbir alınmıştır. Bunun yanında nihai güvenliğin sağlanması için kullanıcının, kendi virus koruma sistemini tedarik etmesi ve gerekli korunmayı sağlaması gerekmektedir. Bu bağlamda üye FGA Mimarlık web sitesi’ne girmesiyle, kendi yazılım ve işletim sistemlerinde oluşabilecek tüm hata ve bunların doğrudan ya da dolaylı sonuçlarından kendisinin sorumlu olduğunu kabul etmiş sayılır. 
 16. FGA Mimarlık, sitenin içeriğini dilediği zaman değiştirme, kullanıcılara sağlanan herhangi bir hizmeti değiştirme ya da sona erdirme veya FGA Mimarlık web sitesi’nde kayıtlı kullanıcı bilgi ve verilerini silme hakkını saklı tutar. 
 17. FGA Mimarlık, üyelik sözleşmesinin koşullarını hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın her zaman değiştirebilir, güncelleyebilir veya iptal edebilir. Değiştirilen, güncellenen ya da yürürlükten kaldırılan her hüküm, yayın tarihinde tüm üyeler bakımından hüküm ifade edecektir. 
 18. Taraflar, FGA Mimarlık’ya ait tüm bilgisayar kayıtlarının tek ve gerçek münhasır delil olarak, HUMK madde 287’ye uygun şekilde esas alınacağını ve söz konusu kayıtların bir delil sözleşmesi teşkil ettiği hususunu kabul ve beyan eder. 
 19. FGA Mimarlık, iş bu üyelik sözleşmesi uyarınca, üyelerinin kendisinde kayıtlı elektronik posta adreslerine bilgilendirme mailleri ve cep telefonlarına bilgilendirme SMS’leri gönderme yetkisine sahip olmakla beraber, üye işbu üyelik sözleşmesini onaylamasıyla beraber bilgilendirme maillerinin elektronik posta adresine ve bilgilendirme SMS’lerinin cep telefonuna gönderilmesini kabul etmiş sayılacaktır. Üye mail ve/veya SMS almaktan vazgeçmek istemesi durumunda “Benim Sayfam” bölümündeki “Tercihlerim” kısmından mail ve/veya SMS gönderim iptal işlemini gerçekleştirebilecektir. 

4. Sözleşmenin Feshi 

İşbu sözleşme üyenin üyeliğini iptal etmesi veya FGA Mimarlık tarafından üyeliğinin iptal edilmesine kadar yürürlükte kalacaktır. FGA Mimarlık üyenin üyelik sözleşmesinin herhangi bir hükmünü ihlal etmesi durumunda üyenin üyeliğini iptal ederek sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilecektir. 

5. İhtilaflerin Halli 

İşbu sözleşmeye ilişkin ihtilaflerde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir. 

6. Yürürlük 

Üyenin, üyelik kaydı yapması üyenin üyelik sözleşmesinde yer alan tüm maddeleri okuduğu ve üyelik sözleşmesinde yer alan maddeleri kabul ettiği anlamına gelir. İşbu Sözleşme üyenin üye olması anında akdedilmiş ve karşılıklı olarak yürürlülüğe girmiştir. 

Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni

1. Aydınlatma Metni’nin Amacı ve Şirketimizin Veri Sorumlusu Konumu:

Şirketimiz FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, müşterilere ilişkin kişisel veriler bakımından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) kapsamında “veri sorumlusu” sıfatına sahip olup işbu Aydınlatma Metni ile söz konusu Kanun uyarınca müşterilerin FGA Mimarlık tarafından gerçekleştirilen kişisel veri işleme faaliyetleri hakkında aydınlatılması hedeflenmektedir.

2. Müşterilere Ait Kişisel Verilerin İşlenme Amacı:

Müşterilere ait kişisel veriler, FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın ve FGA Mimarlık ile iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari iş güvenliğinin temini de dahil olmak üzere Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde işlenmektedir.

3. Müşterilerin Açık Rızası Doğrultusunda İşlenecek Kişisel Veriler ve İşleme Amaçları:

Açık rıza doğrultusunda işlenecek kişisel veriler ve işleme amaçları Rıza Metni’nde belirtilmiştir.

4. Müşterilere Ait Kişisel Verilerin Aktarımı:

Müşterilere ait kişisel veriler, FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın ve FGA Mimarlık ile iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari iş güvenliğinin temini için gerekli olan aktivitelerin planlanması ve icrası da dahil olmak üzere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, Şirket yetkilileri, iştiraklerimiz, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz, hissedarlarımız, kanunen yetkili kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurumlar ile paylaşılabilecektir.

5. Kişisel Verilerin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi:

Kişisel veriler, müşterilerden elektronik ortamda toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel veriler Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde ve bu Aydınlatma Metni ve açık rıza gerekli olduğu hallerde Rıza Metni’nde belirtilen amaçlarla işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir.

6. Kişisel Veri Sahibi Olarak Müşterilerin Hakları:

Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri; (i) kendileri ile ilgili kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, (iii) kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iv) yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, (v) kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vii) işlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve (viii) kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Söz konusu hakların kullanımına ilişkin talepler, kişisel veri sahipleri tarafından iletilebilecektir. FGA Mimarlık, söz konusu talepleri değerlendirerek 30 gün içerisinde sonuçlandıracaktır. FGA Mimarlık’ın taleplere ilişkin olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen (varsa) ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkı saklıdır.

Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Rıza Metni

Şirketimiz FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, müşterilere ilişkin kişisel veriler bakımından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) kapsamında “veri sorumlusu” sıfatına sahip olup işbu Rıza Metni ile söz konusu Kanun uyarınca müşterilerin FGA Mimarlık tarafından gerçekleştirilen ve aşağıda belirtilen kişisel veri işleme faaliyetlerine ilişkin açık rızalarının temini hedeflenmektedir.

Kanun’un 5/2 ile 6/3 maddesinde yer alan kişisel veri işleme şartlarının karşılanamadığı aşağıdaki durumlar için FGA Mimarlık tarafından kişisel verilerin işlenebilmesi için müşterilerin açık rızasının alınması gerekmektedir. Açık rıza gerektirmeyen süreçlere ilişkin olarak Aydınlatma Metni kapsamında veri işleme faaliyetleri sürdürülmekte olup açık rıza gerektiren süreçlerde de Aydınlatma Metni’nde belirtilen temel prensiplere uygun veri işlenmektedir.

Bu kapsamda müşterilerin kişisel verileri FGA Mimarlık Tarafından 6698 sayılı Kanun Kapsamında Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına İlişkin Politika‘da Bölüm 3 – Madde IV altında belirtilen amaçlarla ve buradaki usule uygun olarak işlenmektedir. Buna göre kişisel veriler; müşterilere yönelik kampanyaların oluşturulması, FGA Mimarlık iş ortakları tarafından FGA Mimarlık müşterilerine FGA Mimarlık’da kullanabilecekleri özel fırsatların sunulması, çapraz satış yapılması, hedef kitle belirlenmesi, Müşteri hareketlerinin takip edilerek kullanıcı deneyimini arttırıcı faaliyetlerin yürütülmesi, FGA Mimarlık’a ait internet sitesi ile mobil uygulamanın işleyişinin geliştirilmesi ve Müşteri ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmesi, doğrudan ve doğrudan olmayan pazarlama, kişiye özel pazarlama ve yeniden pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi, kişiye özel segmentasyon, hedefleme, analiz ve şirket içi raporlama faaliyetlerinin yürütülmesi, pazar araştırmaları, müşteri memnuniyeti aktivitelerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın sunduğu ürün ve hizmetlerin ilgili kişilerin beğeni, kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek ilgili kişilere önerilmesi ve tanıtılması ile müşteri ilişkileri yönetimi süreçlerinin planlanması ve icrası amaçları da dahil olmak üzere genel anlamda FGA Mimarlık’ın ürün ve/veya hizmetlerinin satış ve pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın sunduğu ürün ve/veya hizmetlere bağlılık oluşturulması ve/veya arttırılması süreçlerinin planlanması ve icrası kapsamında Müşteri’nin vereceği onayı doğrultusunda işlenebilecek ve bu amaçlara yönelik olarak Aydınlatma Metni’nde belirtilen taraflarla paylaşılabilecektir.

Gizlilik Politikası

FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi olarak, kullanıcılarımızın hizmetlerimizden güvenli ve eksiksiz şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla sitemizi kullanan üyelerimizin gizliliğini korumak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, işbu FGA Mimarlık Gizlilik Politikası (“Politika”), üyelerimizin kişisel verilerinin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ile tamamen uyumlu bir şekilde işlenmesi ve kullanıcılarımızı bu bağlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. FGA Mimarlık.com çerez politikası İşbu Politika’nın ayrılmaz parçasıdır. 

İşbu Politika’nın amacı, FGA Mimarlık tarafından işletilmekte olan www.fga.com.tr internet sitesi ile mobil uygulamanın (hepsi birlikte “Platform” olarak anılacaktır) işletilmesi sırasında Platform üyeleri/ziyaretçileri/kullanıcıları (hepsi birlikte “Veri Sahibi” olarak anılacaktır) tarafından FGA Mimarlık ile paylaşılan veya FGA Mimarlık’ın, Veri Sahibi’nin Platform’u kullanımı sırasında ürettiği kişisel verilerin kullanımına ilişkin koşul ve şartları tespit etmektir. 

Hangi Veriler İşlenmektedir? 

Aşağıda FGA Mimarlık tarafından işlenen ve Kanun uyarınca kişisel veri sayılan verilerin hangileri olduğu sıralanmıştır. Aksi açıkça belirtilmedikçe, işbu Politika kapsamında arz edilen hüküm ve koşullar kapsamında “kişisel veri” ifadesi aşağıda yer alan bilgileri kapsayacaktır. 

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 3. ve 7. maddeleri dairesince, geri döndürülemeyecek şekilde anonim hale getirilen veriler, anılan kanun hükümleri uyarınca kişisel veri olarak kabul edilmeyecek ve bu verilere ilişkin işleme faaliyetleri işbu Politika hükümleri ile bağlı olmaksızın gerçekleştirecektir. 

Kişisel Veri İşleme Amaçları 

FGA Mimarlık, Veri Sahibi tarafından sağlanan kişisel verileri, üyelik kaydı ve hesabının oluşturulması ve buna ilişkin kayıtların tutulması, Veri Sahibi’nin Platform üzerinden sağlanan hizmetlerden faydalandırılması sistem hatalarının tespit edilerek performans takibinin yapılması ve Platform’un işleyişinin iyileştirilmesi, bakım ve destek hizmetleri ile yedekleme hizmetlerinin sunulması amaçları dahil olmak üzere FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi ile bu ürün ve hizmetlerin ilgili kişilerin beğeni, kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek ilgili kişilere önerilmesi ve tanıtılması için gerekli olan aktivitelerin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık ve iş ilişkisi içerisinde bulunduğu kişilerin hukuki, teknik ve ticari-iş güvenliğinin temini ile FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası amaçlarıyla işlenebilecektir. 

Veri Sahiplerinin Açık Rızası Doğrultusunda İşlenecek Kişisel Veriler ve İşleme Amaçları 

Veri Sahibi’nin açık rızası kapsamında, FGA Mimarlık, Veri Sahipleri’nin Platform üzerindeki hareketlerini takip ederek kullanıcı deneyiminin artırılması, istatistik oluşturulması, profilleme yapılması, doğrudan pazarlama ve yeniden pazarlama, Veri Sahibi’ne özel promosyon önerilerinin oluşturulması ve Veri Sahibi’ne iletilmesi ve bu kapsamda elde edilen verilerin her türlü reklam ve materyal içeriğinde kullanılması amacıyla veri işleyebilecek ve aşağıda anılan taraflarla bu verileri paylaşabilecektir. 

Kişisel Verilerin Aktarımı

FGA Mimarlık, Veri Sahibi’ne ait kişisel verileri ve bu kişisel verileri kullanılarak elde ettiği yeni verileri, işbu Gizlilik Politikası ile belirlenen amaçların gerçekleştirilebilmesi için FGA Mimarlık’ın hizmetlerinden faydalandığı üçüncü kişilere, söz konusu hizmetlerin temini amacıyla sınırlı olmak üzere aktarılabilecektir. FGA Mimarlık, Veri Sahibi deneyiminin geliştirilmesi (iyileştirme ve kişiselleştirme dâhil), Veri Sahibi’nin güvenliğini sağlamak, hileli ya da izinsiz kullanımları tespit etmek, operasyonel değerlendirme araştırılması, Platform hizmetlerine ilişkin hataların giderilmesi ve işbu Gizlilik Politikası’nda yer alan amaçlardan herhangi birisini gerçekleştirebilmek için SMS gönderimi yapanlar da dahil olmak üzere dış kaynak hizmet sağlayıcıları, barındırma hizmet sağlayıcıları (hosting servisleri), hukuk büroları, araştırma şirketleri, çağrı merkezleri gibi üçüncü kişiler ile paylaşabilecektir. 

Kişisel veriler, Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi ve Şirket yetkilileri, hissedarları, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz, kanunen yetkili kamu kurum ve kuruluşları ile kanunen yetkili özel kurumlar ile paylaşılabilecek, bu amaçlarla sınırlı olarak Kanun m.9’da işaret edilen usul esaslar ile Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararları çerçevesinde yurt dışına aktarılabilecektir. 

Kişisel Verilerin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi 

Kişisel veriler, Platform üzerinden ve elektronik ortamda toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel veriler 6698 sayılı Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde ve bu Gizlilik Politikası’nda belirtilen amaçlarla işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir. 

Kişisel Veri Sahibinin Hakları 

Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri, 

Söz konusu hakların kullanımına ilişkin talepler, kişisel veri sahipleri tarafından www.fga.com.tr adresinde yer alan 6698 sayılı Kanun Kapsamında FGA Mimarlık tarafından hazırlanan Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına ilişkin Politika’da belirtilen yöntemlerle iletilebilecektir. FGA Mimarlık, söz konusu talepleri otuz gün içerisinde sonuçlandıracaktır. FGA Mimarlık’ın taleplere ilişkin olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen (varsa) ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkı saklıdır. 

Çerez Politikası

FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi olarak, kullanıcılarımızın hizmetlerimizden güvenli ve eksiksiz şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla sitemizi kullanan kişilerin gizliliğini korumak için çalışıyoruz. 

Çoğu web sitesinde olduğu gibi, FGA Mimarlık.com (“Site”) ile mobil uygulamanın (hepsi birlikte “Platform” olarak anılacaktır) ziyaretçilere kişisel içerik ve reklamlar göstermek, site içinde analitik faaliyetler gerçekleştirmek ve ziyaretçi kullanım alışkanlıklarını takip etmek amacıyla Çerezler kullanılmaktadır. 

İşbu Çerez Politakası FGA Mimarlık.com Gizlilik Politikası’nın ayrılmaz bir parçasıdır. 

FGA Mimarlık, bu Çerez Politikası’nı (“Politika”) Site’de hangi Çerezlerin kullanıldığını ve kullanıcıların bu konudaki tercihlerini nasıl yönetebileceğini açıklamak amacıyla hazırlamıştır. FGA Mimarlık tarafından kişisel verilerinizin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi için www.fga.com.tr Gizlilik Politikası’nı incelemenizi tavsiye ederiz. 

Çerez (“Cookie”) Nedir? 

Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz web sitesiyle ilişkili sunucular tarafından oluşturulurlar. Böylelikle ziyaretçi aynı siteyi ziyaret ettiğinde sunucu bunu anlayabilir. 

Çerezler, ziyaretçilere ilişkin isim, cinsiyet veya adres gibi kişisel verileri içermezler. Çerezler konusunda daha detaylı bilgi için www.aboutcookies.org ve www.allaboutcookies.org adreslerini ziyaret edebilirisiniz. 

Hangi Çerezler Kullanılmaktadır? 

Çerezler, sahipleri, kullanım ömürleri ve kullanım amaçları açısında kategorize edilebilir: 

Neden Çerezler Kullanılmaktadır? 

Platform’da, Çerezler aşağıdaki amaçlar kapsamında kullanılmaktadır: 

Çerez Tercihlerinizi Nasıl Yönetebilirsiniz? 

FGA Mimarlık, kullanıcıların kendilerine ait kişisel veriler üzerindeki tercihlerini kullanabilmelerini son derece önemsemektedir. Bununla birlikte, Site’nin çalışması için zorunlu olan bazı Çerezler konusunda tercih yönetimi mümkün olmamaktadır. Ayrıca bazı Çerezlerin kapatılması halinde Site’nin çeşitli fonksiyonlarının çalışmayabileceğini hatırlatma isteriz. 

Platform’da kullanılan Çerezlere dair tercihlerin ne şekilde yönetebileceğine dair bilgiler aşağıdaki gibidir: 

Hangi Haklara Sahipsiniz? 

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca ziyaretçiler, FGA Mimarlık’ya başvurarak, kendileriyle ilgili, 

Söz konusu haklar, kişisel veri sahipleri tarafından 6698 sayılı Kanun Kapsamında FGA Mimarlık tarafından hazırlanan Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına ilişkin Politika’da belirtilen yöntemlerle iletildiğinde her hâlükârda 30 (otuz) gün içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır. Taleplere ilişkin olarak herhangi bir ücret talep edilmemesi esas olmakla birlikte, FGA Mimarlık, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkını saklı tutar. 

Rıza ve Gizlilik Politikası’ndaki Değişiklikler 

FGA Mimarlık, Gizlilik Politikası (“Politika”) ile kullanıcılarına Çerez kullanımının kapsamı ve amaçları hakkında detaylı açıklama sunmayı ve Çerez tercihleri konusunda kullanıcılarını bilgilendirmeyi hedeflemiştir. Bu bakımdan, Platform’da yer alan Çerez bilgilendirme uyarısının kapatılması ve Site’nin kullanılmaya devam edilmesi halinde Çerez kullanımına rıza verildiği kabul edilmektedir. Kullanıcıların Çerez tercihlerini değiştirme imkânı her zaman saklıdır. 

FGA Mimarlık, Politika hükümlerini dilediği zaman değiştirebilir. Güncel Politika Platform’da yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.