Omurilik Felcinden Profesyonel Tasarımcıya

omurilik felcinden profesyonel tasarimciya

Omurilik felci geçiren ve sadece bir kolunu kullanabilen Lumion kullanıcısı Manakit Thawlom, Tayland yapıları ile profesyonel tasarım dünyasına adım atıyor.

Mimarlık daha kapsayıcı ve çeşitli olmasına rağmen, standart CAD programları engelli insanların profesyonel fırsatları değerlendirmesi için birçok engel bulunduruyor. Yeni bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve Lumion gibi programların yükselmesiyle beraber Manakit Thawlom bu hikâyenin değişmesine yardımcı oluyor.

tumblr inline pd8ht2YrA41u06eco 540
Manakit’in favorilerinden birisi olan Chiang Mai’deki DeChiang.

Tayland’da 4 kişilik bir ailede dünyaya gelen Manakit (sanal dünyada Eakira olarak bilinir) 1996 yılında bir trafik kazası geçirdi ve dört uzvundan üçü işlevini kaybetti ve bir omurilik yaralanması geçirdi. Ailesinin ve arkadaşlarının sevgisi, yıllar süren fizik tedavinin desteğiyle hayata tutunan Manakit, Modern Tayland mimarisinden harika örnekleri Sketchup’ta modelleyip Lumion’da resimleri ve filmlerini üretmekte.

Lumion engelli kullanıcılar için gerçekten harika. Örneğin, omurilik rahatsızlığı olan insanlar normal kullanıcılar gibi fare kullanamaz ya da eş zamanlı olarak diğer tuşları kontrol edemezler fakat Lumion gerçekten kolay bir kullanıcı ara yüzü sunuyor. Özellikle grafik tabletler ve kamera fareler kullandığınızda işler çok daha kolay oluyor.

Manakit Thawlom

Mimarlık ve Tasarım ile Hastalıkların Üstesinden Gelmek

1996 yılında meydana gelen bir trafik kazasında omurga ve omuriliği ciddi bir şekilde yaralandı ve Manakit kollarını ve bacaklarını kullanamadı. Yatalak kaldı ve ailesinin ona verdiği sevgi ve destek sayesinde yeni hayatına başladı. Yeni beceriler kazandı ve karşısına çıkan engelleri aşmak için motive oldu.

tumblr inline pd8hwnihWF1u06eco 540
Manakit(ortada) annesi ve kız kardeşi ile

Bu dönemde yeni şeyler öğrenmeye olan tutkusu hiç azalmadı. Bağışlanan bir bilgisayar ve Windows 3.1 işletim sistemi ile MS Word, Adobe Photoshop 5.0, Vegas Pro 9 ve Joomla gibi yazılımları öğrendi. Becerilerini geliştirmeye devam ederken düğün fotoğrafları üzerinde çalıştı.

Daha sonra magazin çalışmalarının yanı sıra mimari görselleştirme süreçlerini de kendisine kattı.

Dünyam tekrardan aydınlandı. Kazandığım parayla kız kardeşim ile beraber ailemiz için bir ev inşa ettik. Ev fiziksel engelleri olanlar için tasarlandı, bunu kendim için tasarladım.

Hikâyenin tamamını buradan izleyebilirsiniz:

Aileme destek olabildiğim ve çevremdekilere yardımcı olabildiğim için gurur duyuyorum. Hayat karşımıza engeller çıkarabilir fakat karşılığında her zaman güzel bir son vardır.

3 Boyutlu Mimari Tasarımlara Doğru Gezintiye Çıkın

Görselleştirmeye ilk başladığı zamanlarda çalıştığı projelerde tasarım fikirlerini arındırmak için ‘’The Sims’’in yardımcı olduğundan bahsetti. Bu oyunun hastalığı olan kişiler için canlandırıcı kullanıcı dostu olduğuna değindi.
3 yıl önce Manakit’ten 3 boyutlu arazi oluşturulması istendi. O zamanlar sadece Sketchup kullanıyordu. Bundan 1 yıl sonra Lumion 5 ile tanıştı ve görsellerini Lumion’da oluşturmaya başladı.

İlk tepkim ‘Vay Be’ oldu. Kullanması kolay, düzenlemek kolaydı. Fakat ışıklar ve renkler insanları etkilemiyordu. Daha sonra Lanna Asset tarafından işe alındım. Lumion 8 ‘in performansından etkilenmişlerdi. Çalışmam için bana bir lisans ve bilgisayar verdiler. Görsel oluşturmak diğer programlardan çok daha hızlı ve etkileyiciydi. Birçok parametreyi yapılandırıp görseller ve filmler hazırlayabilirim.


Manakit’in favorilerinden birisi olan Chiang Mai’deki DeChiang.
tumblr inline pd8lg3ItOs1u06eco 540
Ön Görünüş

tumblr inline pd8lhii49m1u06eco 540
Park Alanı

tumblr inline pd8li6tqSY1u06eco 540
Kuş Bakışı

tumblr inline pd8ljt1qwM1u06eco 540
İç Mekân

İç Mekân Detayları

Ekibim binayı tasarlar ve Sketchup’ta modeli oluşturur. Daha sonra ben renkleri ve malzemeleri gruplandırırım ve Lumion içerişine alırken canlı senkronizasyonu kullanırım. Modeli konumlandırır ve ağaçları ve araziyi bir araya getiririm. Malzemeleri ve sahneyi kurgularım. Son adımda da görselleri ve istenirse filmleri hazırlarım. İş akışım böyle ilerler.
En zorlu projesi engebeli bir yamaçta bulunan ve etrafı ormanlarla çevrili olan “Paradise Hills”. Burada yaşadığı en büyük zorluğun çevre unsurlarının gerçeğe uygun olması için yeniden oluşturması olarak aktarıyor.

Manakit’in favori yeniliği canlı senkronizasyon ve kenar yumuşatmaları, favori efektleri ise Gökyüzü Işığı, Yansımalar ve Stiller…
tumblr inline pd8ln14rcf1u06eco 540
Thai Loft. Tm_Design

Lumion Engelli Tasarımcıları Nasıl Güçlendirir?

Birçok render programı mimarlara çok az seçenek sunar ve iyi sonuçlar elde etmek zordur. Bu durumda dışarıdan görselleştirme desteği almak gerekebiliyor. Ama Lumion akıllıca kontroller ile hızlı renderları vurguluyor. Her mimar Lumion kullanarak güzel sonuçlar üretmeye başlayabilir.

Genelde engelli arkadaşlarımla ve sahadaki arkadaşlarımla Lumion hakkında konuşurum. Onlara Lumion’da malzeme ve model düzenlemenin çok kolay olduğunu, kullanıcı dostu bir program olduğunu söylüyorum. Aynı Sims oynamak gibi. Işıklar ve ışık efektlerini fareyi sürükleyerek kontrol edince daha eğlenceli çalışma ortamı sunuyor. Işıkları ayarlamak sadece birkaç dakika sürüyor.

tumblr inline pd8lnuu44n1u06eco 540
Çift Ekranlı Çalışma Ortamında Manakit

Engelli bir kullanıcı olarak Manakit Lumion’un birçok kısayolu barındırmasından mutluluk duyuyor. Fare kullanımı çok zor olan insanlar için bile kolay bir ara yüze sahip olduğu için Lumion’u çok seviyor. Engelli kullanıcılar için harika olduğunu söylüyor.

Hızlı İş Akışları, Güzel Sonuçlar

Lumion’un arkasında ki fikir budur. Herhangi bir arka planı kendi modellerine ekleyebilirler, materyalleri ve içeriği ekleyebilirler ve sadece birkaç efekt ekleyerek görenleri kendisine hayran bırakan görseller ve filmler hazırlayabilirler.
Bu özellikler mimarlar ve tasarımcıların harika sonuçlar elde etmesini sağlarken, engelli kişiler içinde Lumion’u ideal bir tasarım aracı haline getiriyor. Lumion hakkında daha fazla bilgi edinmek için sayfamızı ziyaret edin.
İçeriğin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top