BeOffice Ulusal Tasarım Yarışması Cami Önerisi — FGA Mimarlık

Kreatör: beOffice Kullanılan Yazılımlar: Lumion


Tüm dinlerde, ibadethaneler ve dini yapıların amacı gelenleri günlük yaşamın karmaşasından koparıp huzura kavuşturmaktır. BeOffice’in Şanlıurfa’da tasarladığı dairesel formdaki cami projesi doğa, huzur ve erişilebilirliğe odaklanıyor.

BeOffice Ulusal Tasarım Yarışması Cami Önerisi 1

Görenleri kendisine çeken ve herkesin erişilebileceği şekilde tasarlanan yapı 750 m² alana kurulmuş. Keskin kenarlar ve sınırların olmadığı yapı bolca manzara, su ve gün ışığını barındırıyor. Ayrıca cadde tarafında araçlar ve bisikletler için açık otopark da yer almakta.

BeOffice Ulusal Tasarım Yarışması Cami Önerisi 10

Bu caminin temel işlevi günlük hayatın karmaşasından kaçmak isteyen Müslümanlara hizmet etmektir. BeOffice, yapının etrafını ağaçlarla çevreleyerek şehrin gürültüsüyle arasında bir geçiş bölgesi oluşturmayı amaçlamış.

BeOffice Ulusal Tasarım Yarışması Cami Önerisi 11

Caminin tasarımındaki işlevler tasarıma referans olarak ele alınmış. Alanın içinde ve dışında çeşitli işlevler barınacağı için yaya aksları belirlenmiştir. Tüm bu yaya yolları kesiştiğinde merkez avluya ve camiye ulaşıyoruz. Medrese geleneklerini öğretebilmek adına caminin çevresinde konumlanan eğitim alanları yer alıyor. Aynı stratejiyi izleyen çalışma merkezi ve salonlar yeşil alanların arasına yerleştirilmiştir.

BeOffice Ulusal Tasarım Yarışması Cami Önerisi 12

Ziyaretçiler gökyüzü ve ağaçların arasından girer girmez su kanalları ile karşılanıyor. Bir su unsuru, İslam mimarisinde önemli bir tasarım özelliğidir. Yansıtıcı havuz ve su kanalları, ziyaretçileri ibadet yerine yönlendirecek şekilde tasarlanmıştır.

BeOffice Ulusal Tasarım Yarışması Cami Önerisi 13

Projede çevre taş ocaklarından toplanan bölgenin yapısına uygun taşlar kullanılmış. Avluya bakan alanlarda, toplantılar için sosyal birimler ve bir kantin alanı bulunmaktadır. Kadınların ibadet yerinin yakınında, dersler, kurslar ve toplantılar için kullanılan özel bir salon tasarlanmıştır. Tüm alanlarda olması gerektiği gibi hafiflik ve doğal havalandırmaya özen gösterilmiş.

BeOffice Ulusal Tasarım Yarışması Cami Önerisi 14

Proje Ekibi:

STORE