SketchUp’ta Nasıl Kapı ve Pencere Metrajı Alınır?

sketchupta nasil kapi ve pencere metraji alinir 1200x628 1

Generate Report(rapor oluşturma) özelliğinin “Advanced Attributes” ve “Group By” sekmelerini kullanarak nasıl kapı ve pencere metrajı oluşturabileceğinizi bu yazıda inceliyoruz.
Metraj listesi oluşturmak için öncelikle objelerimizi “Component” e dönüştürürken bazı özellikleri eklememiz gerekiyor. Özellikle gelişmiş özellikler kısmındaki “Size”(boyut) kısmını kendimiz dolduruyoruz (bu özelliği kullanmak için “Entity İnfo” panelinden “more” simgesine tıklamanız gerekmektedir). Bu kısımda sadece boyut bilgisi değil Fiyat, URL, Ürün Sahibi gibi daha fazla bilgi de ekleyebilirsiniz. Bu alanlar istediğiniz Component’e bilgi eklemenizi sağlar ve daha sonra LayOut içerisinden “Label”(etiket) aracı ile kullanılabilir. LayOut’ta etiket aracı kullanımından aşağıdaki paragraflarda bahsedeceğiz.

Blog4 Image1
Bu özellikler “Dynamic Component” oluşturmadan da “Component” içerisine bilgi eklememizi sağlar.

Bütün componentler için boyut tanımladıktan sonra, herbirinin ayrıca “instance” isminin de verildiğinden emin olmalıyız. “instance” ismini görmek için “Entity Window” panelini kullanabilirsiniz, bu bilgiler metraj listesi oluştururken kullanacağımız bilgilerdir.
Çoğu durumda kapı ve pencereler aynı isme sahip olacaktır ama aynı tip kapının farklı bir isim alması gerektiği durumlarda örneğin, sağa açılan veya sola açılan bahçe kapısı gibi,  instance ismini kullanarak o componentleri birbirinden ayırt edebiliriz. Bu örneğimizde bir kapı component’i var. Bu iki kapı da sola doğru açılıp D1 olarak etiketlendi. Üçüncüsü ise sağa doğru açılıp D2 olarak etiketlendi. Aynı component ama farklı objeyi ifade ediyor: her farklı obje kendi farklı instance ismine sahip olmalı!
Blog4 Image2
Instance isimleri LayOut içerisindeyken etiketleme yapmanızı kolaylaştırır

Bütün veri model içerisine işlendikten sonra, raporlama özelliğini çalıştırma vakti! Generate Report komutu içerisinde, yepyeni bir şablon oluşturalım. Bu yeni şablonunuza isim verip kaydetmeyi unutmayın.
Rapor oluşturma işleminde ilk adım bilginin nereden alınıp kullanılacağına karar verilmelidir. Bu örneğimizde raporu tüm modeli kullanarak oluştururken belli katmanlara göre ayırmak istiyoruz. Bu durumda ilk katman modelimiz, 2. katman tüm componentler, 3. katman ise kapı ve pencerelerimiz oluyor.
Blog4 Image3
Önce değerlerine göre gruplamamız gerekiyor. Bu “Generate Report” komutu içerisinde componentler için bir ayıraç olarak kullanabileceğimiz bir özellik. Biz burda aynı isme sahip objeleri bir araya toplamak istiyoruz, bu durumda isme göre gruplama özelliğini kullanacağız. “Group By” alanına “Entity Name” ayıracını ekliyoruz.  Ayrıca hangi özelliği göstermesini istiyorsak “Report Attributes” kısmına da bunları ekliyoruz örneğin miktar bilgisi için “Quantity”, boyut bilgisini görmek için “Size” ı ekliyoruz.
Blog4 Image4
Şablonunuzu kaydetmek daha sonra yapacağınız işlerde size zaman kazandıracaktır.

Artık kaydetip raporlama işlemini çalıştırabiliriz. Raporu çalıştırınca pencere ve kapı listemiz hazır oluyor. Buraya kadar tamam! Son adım olarak bu listeyi dışarı aktarmamız gerekiyor ki, LayOut’a bu .cvs uzantılı dosyayı aktarabilelim.
Blog4 Image5
İhtiyacınız olan bütün veriye ulaşabilirsiniz!

LayOut içerisinde, oluşturduğumuz rapor tablo olarak eklenir, bu şu anlama geliyor bu tablo üzerinde değişiklik yapabilirsiniz ve ekleme çıkarma uygulayabilirsiniz. Daha da iyisi etiket aracını kullanıp bu listedeki isimleri direkt görseliniz üzerinden tıklayarak ekleyebilirsiniz. Etiketleme işlemini yaparken standart olarak instance ismi gelir, ama yanındaki küçük oka tıklayarak boyut, fiyat veya diğer bilgileri ekleyebilirsiniz.
Blog4 Image6
Bu kadar kolay işte!

Hızlıca çizdiğimiz SketchUp modelinden faydalanıp ürün listeleri oluşturmayı başardık, SketchUp Ecosystem’ine tam teşekküllü dahil olup bütün araçları kullanmanızı öneriyoruz.
Mutlu Çizimler…

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top