Taşıma, Varyasyon ve Animasyon: “Backyard Pool” Filminin Analizi

tasima varyasyon ve animasyon backyard pool filminin analizi

Bu blogta objeleri nasıl hareket ettirebileceğinizi, katman ve varyasyon yönetimlerini görebilirsiniz. Mimar olarak siz ve müşterileriniz her zaman aynı bakış açısına sahip olmayabilirsiniz. Örneğin müşteriniz arka bahçeye havuz ve çim alanlar isteyebilir, aynı zamanda küçük çocukları için bu havuzun güvenlikli olmasını isteyebilir. Ama bunun nasıl olabileceğini hayal dahi edemiyor olabilir.


Neyse ki böyle durumlar için sizin her zaman bir çözümünüz var. Havuzun üzerine motor yardımıyla kayan ahşap deck ekleyebilirsiniz ve tüm istekleri yanıtlayabilirsiniz.
Havuzun üzerinde yer alan decki tek bir efekt ile hareket ettirebilir ve dakikalar içerisinde harika bir animasyon hazırlayabilirsiniz. Önemli olan nokta ise ihtiyacınız olan her şey Lumion’da mevcut, gelin nasıl kullanacağımıza beraber göz atalım.

‘Backyard Pool’ Sahnesinin Ayarlanması

Lumion 8 ile beraber gelen yeniliklerinden biriside Varyasyonlar ve Varyasyon Kontrol efekti. Varyasyon Kontrol efektine Sahne ve Animasyon efektlerinin altından erişebilirsiniz. Bu efekt ile beraber sahne içerisinde aynı modelin ya da farklı modellerin tekrarlarını kolayca gösterebilirsiniz.
Bu animasyonu parçalara ayıralım ve adım adım nasıl yapıldığını inceleyelim.
tumblr inline pcbkmaD1yc1u06eco 540

Model ve Varyasyonların Lumion İçerisine Alınması

İlk adımda her zaman yaptığımız gibi modeli Lumion içerisine alıyoruz sonrasında ise varyasyonları eklemeliyiz. Varyasyonlar sunmak istediğiniz farklı alternatifler olabileceği gibi modelinizin ilk hali ve son hali de olabiliriz. Bu sizin varyasyon kontrolünü nasıl kullanmak istediğinize kalmış.
Yeşil butona tıklayıp modeli içeri alıyoruz.
tumblr inline pc45sk5VIz1u06eco 540
Modeli içeriği aldığınızda nod’un (tutma noktası) mavi renkte göründüğünden emin olmalısınız.
tumblr inline pcbm6noeOj1u06eco 540
Modelinizi seçiliyken sağ alt köşede açılan kutuda (+) işaretine tıklayıp yeni varyasyonu ekleyebilirsiniz. Buradan diğer varyasyonlara da kolayca geçiş yapabiliyorsunuz.
tumblr inline pcbom6HNGF1u06eco 540

Katman Atamaları

Yapının tamamını ya da sadece bir kısmını varyasyon ekleyerek yönetebileceğimizin yanı sıra belirli nesnelere katman ataması yapıp videonun belirli zamanda görünür olmasını sağlayabiliriz.
Bu animasyon için ele alırsak eğer, mobil havuz deckini 5. Katmana atadık. Havuzun görünürlüğü için öncelikle Varyasyon Kontrol efektini kullandık. Daha sonrasında deckin görünür hale gelmesi için Katman Görünürlüğü efektini kullanmamız gerekiyor.
Katman 5: Pasif
tumblr inline pcbow7lfUi1u06eco 540
Katman 5: Aktif
tumblr inline pcbowjzQCy1u06eco 540
Modelimizi içeri aktardık, varyasyonları ekledik ve katman atamalarını tamamladık. Şimdi sıra sahneyi doldurmaya geldi, kütüphaneden ağaçlar ya da diğer objeleri ekleyelim ve modelimize malzeme atamalarını tamamlayalım.

Kliplerin Oluşturulması

Animasyon oluştururken tek bir uzun klip kaydetmek yerine kısa klipler halinde yapmamız gerekiyor. Önceki blog paylaşımlarımızda nasıl yapılacağından bahsetmiştik. Gözünüzden kaçırdıysanız buradan görebilirsiniz.
tumblr inline pcbodyvMfh1u06eco 540
Klip 1
Bu klip için 3 farklı fotoğraf kaydettik ve Lumion kamera yolunu bizim için oluşturdu. İlk klip bahçenin tamamını görebileceğimiz açılar ile düzenlendi böylelikle varyasyonlar ve katmanlardaki değişimleri doğru olarak aktarabildik.


Klip 2
İkinci klipte havuzun üzerindeki deckin kayma hareketini göstermek için yukarıdan aşağı bakış açısı tercih ettik ve 2 fotoğraf çeker oluşturduk.

Klip 3
Bu klipte bahçeyi bütünüyle göstermek ve kayar sisteminin nasıl çalıştığını müşteriye aktarmayı amaçladık.
tumblr inline pcbveqt36C1u06eco 540
Klip 4
Videounun sonuna geldiğimizde tasarımı pekiştirmek için son bir klip daha ekliyoruz. Unutmayın ki her zaman akılda kalanlar son gördüklerimiz olur. Bu yüzden bahçenin tamamına hâkim olan bir açıyla müşterimizin gördüklerini pekiştirmesini sağlıyoruz.

Stillerin Eklenmesi ve Efektler ile Doğru Karışımın Oluşturulması

Varyasyonlar, katmanlar, malzemeler ve diğer objeler… sahnemiz neredeyse hazır işte tam bu noktada sahneye hayat vermek için son bir dokunuşa ihtiyacımız var; Efektler…
Aşağıda efektlerin adım adım etkilerinin nasıl olduğunu görebilirsiniz.
tumblr inline pcs1geo0GG1u06eco 540

Katman Görünürlüğü, Varyasyon Kontrolü ve Taşı Efektlerinin Uygulanması

Gerçekçi renderlar almak için stilleri ve diğer efektleri ekledik şimdi sıra animasyon efektlerinde. Havuzun görünürlüğü ya da kayan ahşap deckin hareketi…
Her bir klip için ayrı efektlere ihtiyacımız var. Örneğin; ilk klipte Varyasyon Kontrolü ve Katman Görünürlüğü, ikinci ve üçüncü klipte ise Taşı….
Klip 1
Daha önce bahsettiğimiz gibi ilk klipte Varyasyon Kontrolü ve Katman Görünürlüğünü kullanmamız gerekiyor fakat burada önemli bir nokta var; Anahtar Kareler…
Varyasyon Kontrolü efektini ekleyip klibin başında anahtar kare ekliyoruz ve burada havuzsuz varyasyonumuz seçili olmalı.
tumblr inline pcs24ekZ4F1u06eco 540
İlk varyasyonumuzun ekranda görüneceği süreyi belirleyip bir tane daha anahtar kare oluşturuyoruz ve ilk mevcut varyasyon numarasından devam ediyoruz.

Varyasyon geçişlerini göstermek için son bir anahtar kare oluşturmamız gerekiyor. Burada ikinci varyasyonu eklemelisiniz.
tumblr inline pcs2gknVRk1u06eco 540
Not: İkinci anahtar kareyi eklemezseniz varyasyon geçişi birinci ve üçüncü anahtar kare arasında gerçekleşir ve tabi ki istediğiniz etkiyi yaratamazsınız. 
Varyasyon Kontrolünü ayarladıktan sonra sıra Katman Görünürlüğünü ayarlamaya geldi. Nasıl yapabileceğimize bir bakalım.
1.İlk anahtar kareyi gizli katmanının görüneceği andan hemen öncesine oluşturun.
tumblr inline pcs2madhX01u06eco 540
2.İkinci anahtar kareyi gizli katmanın görüneceği zamanda oluşturun.
tumblr inline pcs2ocypAo1u06eco 540
Klip 2 ve Klip 3
Klip 2 için Varyasyon Kontrolü ve Katman Görünürlüğü efektlerine ihtiyacımız kalmadı. Efektin yanındaki göze tıklayıp etkisiz hale getirebilirsiniz.
Ahşap deckin açılışını göstermek için post-prodüksiyon ya da üçüncü parti gerek yok. İhtiyacınız olan Taşı efekti sahne ve animasyon efektlerinin altında yer alıyor.
tumblr inline pcs34iMcaz1u06eco 540
1.Taşı efektini ekledikten sonra düzenle seçeneğine tıklayıp taşımak istediğiniz objeleri seçin. Objeleri tek tek seçmek zorundasınız.
tumblr inline pcs3gkkUZR1u06eco 540
2.Objelerin konumunu, boyutunu ve yönünü değiştirebilirsiniz. Seçtiğiniz objeleri başlangıç pozisyonuna yerleştirin.
tumblr inline pcs3por6sC1u06eco 540
3.Objeleri bitim pozisyonuna taşıyın.

4.Bu işlemleri taşımak istediğiniz bütün objeler için tekrarlayın.
tumblr inline pcs4454U7F1u06eco 540
İşte birkaç basit efektle beraber heyecan verici, dinamik filmler oluşturmak bu kadar kolay.

İçeriğin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top