BODYPAINT 3D

Etkileyici dokulandırma & biçimlendirme

MAXON’un BodyPaint 3D yazılımı üst kalitede dokular ve benzersiz biçimlendirmeler elde etmek için üst düzey araçlar sağlar. UV birleşim izlerine, uygun olmayan dokulandırma ve 2D görüntü editörünüzle gidip gelmelere elveda deyin. Dokularınızı yüksek kalitede ve doğrudan 3D objeleriniz üzerinde boyamaya merhaba diyebilirsiniz.BodyPaint 3D basit bir objeyi detaylı bir sanat objesine dönüştürmenize yardımcı olacak biçimlendirme komutlarıyla birlikte gelmektedir.

Özellikler - BodyPaint 3D 1

Neden 2D Boyama
3D dokular için asla yeterli değildir

EŞ ZAMANLI GERİ BESLEME

3D modellerinizin üzerinde malzeme boyaması yapmak için BodyPaint 3D kullandığınızda, dokunun modelin rengi ile uyumunu, bump veya displacement özelliklerinin ışıkla nasıl etkileşime girdiğiniz ve şeffaflık ve yansıma unsurlarının çevre ile olan etkileşimini gerçek zamanlı olarak gözlemleyebilirsiniz. Farklı ortamlar arasında dokuların transferi ile vakit kaybetmenize gerek kalmaksızın, dokunun tam bir tanımlamasını görebilirsiniz.

ARAÇLAR, ARAÇLAR, ARAÇLAR

200 üzerinde önhazır geniş bir yelpaze sağlarken, özel efekt fırçaları daima elinizin altında olacaktır. Clone, Smear, Sponge, Dodge and Burn, Gradient, Magic Wand, ve pek çok diğer araç, kolay kullanılan bir arayüzle size sunulmaktadır.

BOZULMASIZ BOYAMA

Ne kadar denerseniz deneyin – UV’ler asla %100 mükemmel olmaz. 3D bir objeyi 2D bir düzleme yansıttığınızdan dolayı, bazı bölümlerinde ufak bozulmalar olacaktır. Dokularınızı 2D ortamda oluştururken bunları daima göz önünde bulundurmanız gerekir. Elbette bu, bazı durumlarda beklenmeyen sonuçlar da üretebilir. BodyPaint 3D’nin projeksiyon boyama özelliği tüm bunları dikkate alarak, dokuların, 3D objenin üzerinde durmasını beklediğiniz gibi görünmesini sağlar.

32 BIT RENK & HDR DÜZENLEME

Size daha yüksek doku kontrolü ve yumuşak renk geçişleri sağlayacak şekilde 32-bit renk derinliğine kadar boyama yapabilirsiniz. BodyPaint 3D ile HDR ve EXR formatlarını da düzenlemenizi sağlayarak, bu kuvvetli formatların 3D sahnelerinizde olmasına olanak tanır.

Özellikler - BodyPaint 3D 2

3D UYGULAMANIZA DOĞRUDAN BAĞLANTI

2D uygulamalar kullanarak dokular oluşturulması ve bunların 3D sahnelerinize eklenmesi işi, programlar arasında gidiş gelişmeri gerektirir. BodyPaint 3D, 3ds Max, Maya, Softimage ve LightWave 3D gibi popüler 3D uygulamalar ve BodyPaint 3D arasında modelleri, dokuları ve UV’leri takas etmek için eklentiler sağlamaktadır.

BİR DEFADA BİRDEN FAZLA DOKU BOYANMASI

BodyPaint 3D ile, tüm bir malzemeyi tek bir fırça darbesi ile boayaybilirsiniz. Her fırça eş zamanlı olarak 10 kanal içerebilir ve tek bir fırçayla Color, Bump, Specularity, Reflection, Transparency ve diğer özellikleri etkileyebilirsiniz. 3D uygulamanızda, çeşitli kanalları eşleştirmenize gerek bulunmamaktadır.

BİRDEN FAZLA OBJE ÜZERİNDE BOYAMA

BodyPaint 3D tek bir fırça darbesi ile birden fazla objeyi boayayabilir. Projection painting, çoklu obje boyamalarında dikiş izsiz serbest boyamaya olanak tanır!

Özellikler - BodyPaint 3D 3

UV Araçları

MAXON BodyPaint 3D modeller ve malzemelerinin tam uyumu için
yeni UV düzenleme araçları sunmaktadır.

3D ortamında boyama, UV’lerce, çokgenleri doku alanları ile ilişkendiren bir koordinat seti ile, yönetilir. Düzgün tasarlanan UV koordinatları, 3D boyama ve dokulandırmada başarı için önemlidir. Neredeyse tüm 3D modellerin 3D uzayda konturları olduğundan, küresel veya düz map gibi standart izdüşürme teknikleri dozulma olmaksızın kaplamayı neredeyse hiçbir zaman sağlayamazlar. Her modelin, boyama yapılmadan önce doğru hizalı UV ile ayarlanması gerekir.

Özellikler - BodyPaint 3D 4

Optimal Mapping
& LSCM Unwrapping

BodyPaint 3D her model için ayrı ayrı en iyi UV map’i elde etmeniz için çeşitli araçlar sağlamaktadır. Üç farklı algoritma arasında çalışabilirsiniz, Cubic Optimal Mapping, to otomatik olarak UV koordinatlarınızı optimize etmek ve çakışan noktaları kaldırmak için.

Relax UV, UV’lerin boyutlarını karşılık gelen çokgenlerin boyutlarına göre ayarlamak için ve UV Terrace, ek geometrileri mevcut UV map içerisine dahil etmek için. Store and Remap UV özelliği, birleşimleri ortadan kaldırmak için UV koordinat alanlarını kolayca yeniden aktarmanız için kullanılabilir. BodyPaint 3D’nin kuvvetli Interactive Mapping özelliği ile modelin farklı bölümleri için standart izdüşürme yöntemleri baz alınarak UV’ler oluşturmanızı sağlar. Elbette, BodyPaint 3D UV koordinatlarına müdahale etmeniz için Move, Scale, Rotate, Shear ve diğer komutları kullanabilirsiniz.

Tanımlı birleşim yerleri baz alınarak bir modelin UV’lerini açmanıza yarayan LSCM unwrapping metodu, özellikle karmaşık şekillerde çalışıyorken son derece kullanışlıdır. UV’leri ister düşük çözünürlüklü bir oyun modeli için ister yüksek çözünürlüklü bir arkaplan boyama için kullanın, BodyPaint 3D güvenilir UV araçları sağlar.

Özellikler - BodyPaint 3D 5

Boyama
& Doku Kaplama

BOYAMA ARAÇLARI

Clone, Smear, Sponge, Dodge ve Burn gibi tüm favori boyama araçlarınız BodyPaint 3D içerisinde bulunmaktadır. Standart fırça komutu, basınç, boyut, çevirme, diztorsiyon ve bunun gibi pek çok boyama olanağına sahiptir. Herhangi bir parametrenin uygulanma şiddeti basınç, kaydırma, orta tuş gibi yöntemlerle kontrol edilebilir. BodyPaint 3D ile gelen 200’den fazla önhazır, kaynaklara hızlı erişiminizi sağlar.

BodyPaint 3D ile gelen bir önemli özellik de Adobe uyumlu fırçaları kullanabilen abr formatı desteğidir. BodyPaint 3D sanatıları, Photoshop camiasında bulunan binlerce fırçayı kendi uygulamalarında kullanabilirler.

3NCÜ BOYUTTA TABAKA KULLANIMI

2D uygulamalardan da aşina olunan bu tabakalandırma sistemi, farklı efektleri bir araya getirme ve kolayca deneme olanağı sağlamaktadır. Kendi B3D formatına ek olarak, MAXON BodyPaint 3D katman ve maskeleri PSD ve TIF dosya formatlarında da okuyup yazabilir. Her katmana ayrı bir opasite ve karıştırma modu verilebilir. BodyPaint 3D katman geçişlerinin gerçek amanlı önizlemesini sağlayarak doğru şekilde ayarlamanızı sağlar.

Özellikler - BodyPaint 3D 6

PROJECTION PAINTING

Projection painting, dokuların karmaşık geometrilere aktarımını kolaylaştırmaktadır. UV kenarlarında görünen birleşim izleri, artık geçmişte kaldı. Özellikle ayrılabilir izdüşüm tabakaları, projeksiyon uygulanmadan önce obje veya resimlerin serbest şekilde yerleştirilme işlemini kolaylaştırmaktadır.

Projection painting açıkken, model üzerindeki sanal cam bir yüzeye boyama yapabilirsiniz ve ardından bu boyamayı, gerçek dokulara yansıtabilirsiniz. Bu kuvvetli özellik BodyPaint 3D’nin boyama komutlarının tamamını destekler ve boyama darbelerinizin nasıl görüneceği üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlar. Projection painting, birleşim yerlerini de elimine edecek şekilde birden fazla objenin tek hamlede boyanabilmesini de sağlar.

STORE