Lumion’un Eski Sürümleri ile Gelen Yenilikler

Lumion’da birçok harika yeni özellik bulunuyor. Onları, mimari tasarımlarınızı görselleştirmede ilk kullanan siz olun ve müşterilerinizi sonuçlarla şaşırtın!

Şimdi Satın Al Ücretsiz İndir

Lumion 6.5 ile Gelen Yenilikler

Lumion 6.5 güncellenen bir render motoru içermektedir. Render motoru Windows 8 ve 10 ile daha iyi çalışmaktadır. Ek olarak, Lumion Windows 10’da ekstra grafik kartı hafızasına erişim sağlar (önceki maksimum 4GB idi). Bu ekstra hafıza daha büyük sahnelerin kullanımına olanak tanır. Render motorundaki geliştirme ileride yapılacak geliştirmeler için daha fazla olanak sağlayan bir platformu oluşturmaktadır.

Şeffaf Ağaçlar

Artık, ağaç ve bitkilere şeffaflık verebilirsiniz. Bu, göstermeye çalıştıklarınız ile kameranız arasına yaprakların girmesini engellemek için iyi bir metottur.

Ana Ekranda Haberler & Öğrenme

Lumion’un başlangıç ekranı Lumion’u daha iyi kullanmanıza yardımcı olmak amacıyla ipuçları ve haberlere erişim sağlamaktadır.

Panorama Modu

Mevcut Foto ve Video modlarına ek olarak Lumion artık adanmış bir Panorama modu da içermektedir.

Panorama modunda panoramalarınızı çevrim içi olarak MyLumion’da paylaşabilir veya bir VR ekipmanı ile gösterilebilecek render çıktısı alabilirsiniz. Samsung GearVR ve Oculus Rift için 360 derece VR panoramalar yanında, artık, diğer VR araçları için de render üretebilirsiniz.

Malzemeleri Daha Hızlı Uygulayın

Malzeme atama veya değiştirme işlemleri eskisine nazaran hızlandı. Malzeme atamaları arasındaki bekleme süresi daha akıcı bir malzeme deneyimi için kısaltıldı.

Objeleri Düşey Hareketle De Kopyalayın

Daha önce, objeleri CTRL tuşu basılı durumdayken yatay hareket ettiğinizde kopyalayabiliyordunuz. Artık, CTRL tuşu basılı durumdayken düşey hareketle de kopyalama yapabilirsiniz.

Hızlı Obje Ayarları

Yeni bir özellikler ekranı ile, obje özelliklerinin değiştirilebilmesi kolaylaştırıldı. Örneğin, bir ağacı tıklayarak şeffaflığını hemen değiştirebilirsiniz.

Geliştirilen Performans Testi

Bilgisayarınızın performansının Lumion için yeterliliğini test etmek ve nasıl geliştirilebileceğini öğrenmek artık daha kolay.

Lumion 6.3 Samsung Gear VR ve Oculus Rift için 360 panaroma görüntü görseli oluşturmaktadır

3D görselleştirmede ileri atılan büyük adımı temsil ederek Lumion 6.3 müşterilerinize SketchUp, Revit, Allplan, ArchiCAD, 3B AutoCAD, 3DSMAX veya diğer modellerinizi Oculus Rift* ve GearVR ile sanal gerçeklik ortamında sunmanızı sağlamaktadır.

Oculus Rift ve GearVR

Lumion tasarımlarınıza hayat vererek müşterilerinizle deneyimsel bir iletişim sağlamanıza yardımcı olmuştur. Şimdi, Sanal Gerçeklik (VR) desteği ile Lumion 6.3, deneyimsel tecrübeyi daha da ileri taşımaktadır.

Skereoskopik çıkışta yüksek kaliteli görsel ile müşterilerinize, inşaat başlamadan gelecekteki evlerinin veya binalarının “ön kapısından adım atmalarını” sağlayacaksınız. Her 360 derecelik render, GearVR ile Samsung telefonlardan veya Oculus Rift gözlük setleri içerisinden görünür olacak.

Sadece birkaç basit tıklama ile, müşterilerinizin, içeriye adım atmadan önce – tüm mobilya, peyzaj, insanlar ve diğer detaylı objelerle birlikte – gerçeküstü bir deneyim yaşamalarını sağlayacaksınız.

MyLumion effects

MyLumion geçen sene sunulan paylaşılabilir panaromalar sitemizdi.

Şimdi, Lumion 6.3 ile birlikte, hem VR hem de panaromik görüntüleri yeni özel efektlerle birlikte kullanabilirsiniz. Görsellerinize gelişmiş gölgeleme, atmosferik renk filtrelemesi ve renk derinliği gibi efektlerle derinlik kazandırın. Proje görsellerini müşterilerinizin telefon, bilgisayar veya tabletlerine basitçe linkler göndererek onlarla hızla paylaşın.

*DK2 ile uyumludur, Oculus CV1 desteği kısa süre içerisinde sağlanacaktır

Mimariyi ifade etmenin en doğru yolu

Harika bir sunum, müşterinizi etkilemenin en iyi yollarından biridir. Lumion sayesinde şimdi kendi başınıza kolay ve çabuk bir şekilde çok kaliteli sunumlar hazırlamanız mümkün. Dünyanın dört bir yanındaki tasarım profesyonelleri, hızlı, etkileyici görseller ve içinden geçilen videolar için Lumion’u kullanıyorlar. Basit iş akışı, kullanım kolaylığı ve ultra hızlı render’i ile beğenilen Lumion, en iyi 100 mimari firmanın 51’I tarafından kullanılıyor.

Mimarlar için geliştirilmiş seçkin yazılım

Lumion mimarlar için görselleştirme yazılımıdır. Mevcut iş akşınıza mükemmel bir şekilde uyum sağlar ve 3D CAD tasarımlarınızın videoya, görsellere ve canlı bağlantılı (online) 360 sunumlarına dönüşmesine olanak verir. Ortam, malzeme, aydınlatma, objeler, yeşillik ve ilgi uyandıran efektler ekleyerek tasarımınıza hayat katabilirsiniz. Lumion’u öğrenmesi ve kullanması kolay, bu nedenle etkileyici görseller oluşturmak artık 3D uzmanlarının tekelinde değil.

Lumion tasarımlarınızı geliştirmeniz ve müşterilerinizle interaktif çalışmanız için daha çok zaman ayırmanıza, ve render hazırlama ve bekleme sürecine daha az zaman harcamanıza olanak verir. Her türlü CAD paketi ile mükemmel uyumu sayesinde hızlı tasarım ve model değişiklikleri yapılabilir. Ultra hızlı render ile müşterilerinize hızlı bir şekilde tasarımlarınızı gösterebilirsiniz
.

Lumion 6’daki Yenilikler

Görsel kalitesi iyi bir sunum ile harika bir sunum arasındaki farkı yaratan unsurdur. Bu yüzden malzemeler, yansımalar, gölgeler ve aydınlatma Lumion 6’da yeni bir seviyeye taşındı. Sonuçlar şimdi her zamankinden daha çok ilgi uyandıran ve gerçekçi. Heyecan verici yeni özelliklerden bazılarını aşağıda keşfedin.

Yeni teknolojiler


PureGlass®

Cam mimaride sıkça kullanılır ve iyi görselleştirmelerde camın render’ının doğru alınması gerekir. Cam render’ı Lumion 6’da büyük bir aşama atladı. PureGlass® teknolojisi, saydam, yarı-saydam veya buzlu camın her zamankinden daha ilgi çekici ve gerçekçi olmasına olanak verir.

TUTORIAL 1 TUTORIAL 2

Speedray™ Yansımaları

İyi yansımalar olmadan güzel görünen cam, su, mermer, ahşap veya metal yüzeyler yaratmak imkansızdır. Malzemeler gerçekçi yansımalarla hayat bulur. Speedray™ Yansımaları, görsel kalitesini çok az ilave render süresi ile tümden geliştirme fırsatı verir. Lumion Pro 6’da yansıtıcı yüzeyler tek bir tıklama ile otomatik olarak geliştirilirler.

TUTORIAL

Hyperlight® 2

İnce ışık varyasyonları çoğunlukla doğal görsel ile yapay görsel arasındaki farkı yaratır. Gerçek hayatta malzemelerin renkleri, ışığın yüzeyler arasında karmaşık şekilde geri sekmesi sonucu oluşur. Hyperlight® 2, ilk Lumion Pro 5’te eklenen yeni teknoloji Hyperlight®’a göre sekiz kat daha doğru bir şekilde yüzeylerdeki ışığı hesaplar. Lumion Pro 6’da ilave ışık uzun mesafelere yayılır ve kısa mesafelerde ekstra detay görülür.

TUTORIAL

OmniShadow™

Güzel görünen görseller için iyi gölgeler gereklidir. Gölgeler, eeometri için önemli belirliyecilerdirler ve strüktür onlar olmaksızın kaybolur. Bu tip gölgeleri koymazsanız, nesneler sahnenin bir parçası değilmiş gibi görünürler.
Yeni OmniShadow™ teknolojisi, daha güzel görünen gölgeler ile, küçük detayları güzelleştirir ve modelleri daha katı hissedilir hale getirir. Bir nesnenin yere bastığını ve sahnede yerini bulduğunu daha iyi hissetmenizi sağlar. Lumion 6, hem küçük hem de büyük sahnelerde gelişmiş sonuçlar için şimdi OmniShadow™’u sunar
.

TUTORIAL

Malzemeler


Geliştirilmiş Malzeme Yüzeyleri

Malzemeler, her türlü mimari tasarımın temel parçasıdır. Lumion 6’da, malzemelerin gerçek fizik bazlı olması, yüzeyler üzerindeki dağılımların daha doğal bir şekilde gerçekleştirilmesini canlandırır.
Sonuçta, yansımalar ve yüzeylerin genel görünümü daha gerçekçi görünür. Bu özellikle kumaş malzemeler, lastik, ahşap, karakterler, peyzaj ve yer yüzeylerinde fark edilir.

Islak Asfalt

Islak görünen asfalt, bakan kişiyi bilinçaltında etkileyen ve hem gerçekçi hem de artistik hava katan incelikli bir efekttir. Örneğin, park yerleri veya büyük açık alanlar, sanki yağmur yeni durmuş gibi eğer azıcık ıslak görünürse başka bir havaya bürünürler. Lumion 6’da yeni ıslak asfalt malzemenin eklenmesi, sahnenize artistik bir gerçekçilik katılmasını inanılmaz derecede kolay kılar.

TUTORIAL

İş Akışı


Daha hızlı render

Görselleştirme iş akışında render süresi çok önemlidir. Render motorundaki detaylı geliştirmeler sayesinde, Lumion 6 Lumion 5’ten bile daha hızlı render alır. Yapılan testler, render süresindeki azalmanın %10’a kadar vardığını gösteriyor. Bu, Lumion’un zaten en hızlı mimari render seçeneği olduğu düşünüldüğünde oldukça şaşırtıcı.

MyLumion® İçerisindeki Yeni Portfolyo Yönetimi Seçeneği

MyLumion 3B tasarımlarınızı, herhangibir yerde, herahngibir zamanda ve herhangibir aracı kullanarak sunabileceğiniz web-tabanlı bir platformdur. Lumion içerisindeki bir tıklama ile 3B sahnelerinizin MyLumion.com adresine render edilmesini sağlayabilirsiniz. Lumion 6 bu fonksiyonu, yeni bir portfolio yönetimi seçeneği ile geliştirdi. Bu, çevrim içi projelerinizin başlığını veya tanımlamasını değiştirebilmenize veya silebilmenize olanak tanır. Artık MyLumion.com üzerinde 10 adede kadar proje barındırabilirsiniz. MyLumion halen Beta sürümüdür, ancak Lumion müşterileri arasında mimarlar ve müşterileri arasında iletişimde getirdiği gelişmelerle, popülerliğini arttırmaktadır.

TUTORIAL

Diğer 3B CAD yazılımları ile geliştirilen işbirlikteliği

 • ● Lumion 6 Akıllı Veri Alma özelliğine sahiptir. Yani, Lumion 3B modelleri control eder ve genel hataları düzeltir.
 • ● Lumion 6 Unicode karakterler içeren modellerin alınması desteğini geliştirmiştir. Bu özellikle, Japonca, Korece ve Çince dillerinde oluşturulan model ve dokular kullanılarak çalışmada geliştirme sağlar.
 • ● .DWG dosyalarının alınması daha hızlı ve daha güvenilirdir.
 • ● Lumion 6 3B mimari modeller için son derece uygun bir format olan en son.FBX v16 dosya biçimini destekler.
 • ● AutoCAD® Architecture® artık duvarlar, merdivenler ve kapılar gibi elemanları Lumion 6’ya kesintisiz aktarır.

Lumion Trimble® SketchUp®, Autodesk® Revit®, Nemetschek® Allplan® and Vectorworks®, Graphisoft® ArchiCAD® ve Autodesk® 3ds Max® gibi önde gelen 3B modelleme ve mimari yazılımları ile de uyumlu çalışmaktadır.

sketchup_logo
allplan_logo-209x57
revit_logo
archicad_logo
vectorworks_logo
rhino_logo
3dsmax_logo
microstation_logo

Efektler


Geliştirilmiş Alan Derinliği

Alan derinliği, dikkati resmin belirli bir alanine odaklamak için profesyonel film yapımcıları ve fotoğrafçılar tarafından kullanılan önemli bir efekttir. Resimlere sinematik bir efekt verdiği ve onları kaliteli bir kamera ile çekilmiş gibi gösterdiğinden dolayı bir stil aracı olarak da kullanılır. Yeni alan derinliği efekti, önceki versiyonundan bir kaç özelliği ile ayrılmaktadır. Bu versiyonla, arka planın flulaştırılması sırasında bir objenin odakta tutulması kolaylaştırıldı. Odaklanılmamış alanlarda çemberler, altıgenler veya 6 diğer (bokeh) şeklinin görünmesini sağlayabilirsiniz. Yeni, dinamik otomatik odaklanma özelliği, kamera hareket halindeyken dahi sabit bir noktaya odaklanabilmenizi sağlar.

TUTORIAL

Sonbahar Oluşturucu

Bazen bitkilere daha fazla renk çeşitliliği eklemek istersiniz. Lumion 6’daki bu yeni efekt, bitki renklerini hızlıca değiştirmenize olanak verir. Bunu, hem renklere daha fazla çeşitlilik katmak için hem de kaydırıcıları iterek harika sonbahar manzaraları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

TUTORIAL

Anime Edilen Spot Işık Renkleri

Bu yeni efekt, bir veya daha fazla ışık kaynağının renk veya şiddetini canlandırabilmenizi sağlar. Işıkları canlandırmak için gökkuşağının tüm renkleri kullanın. Bu efekti ışıkları tonlandırmak veya renk değiştirerek atmosferi farklılaştırmak için kullanın.

TUTORIAL

Strofor

Kavramlar çoğunlukla artistik gösterimler ile aktarılır. Yeni Strofor efekti strofor malzemesinden kesilmiş bir maket gibi gözükmesini sağlayan bir sanatsal gösterimdir. ‘Köpüğün’ yumuşaklığı ve rengi istediğiniz görünüşü elde etmek için değiştirilebilir.

TUTORIAL

Kalabalık Hareket Efektinde Eğri Hat

Birçok arabayı veya insanı basit bir efekt ile hareket ettirebilmek çok önemli bir zaman kazandırır Lumion 5’te gelen Kalabalık Hareket efekti, yürüyen kalabalıklar ve yolda giden arabalar oluşturmanızı sağlar. Lumion 6’da Kalabalık Hareket efekti şimdi onların eğri bir hat izlemelerine olanak veriyor. Örneğin, insanlar bir köşeyi dönebilir ve arabalar yolun kıvrılmasını takip edebilir.

TUTORIAL

Geliştirilmiş Gökyüzü Gerçekçiliği

Lumion 6 ile gelen standart gökyüzü, Lumion 5’e göre geliştirildi. Ek olarak, gece veya gün batımını gösteren sahnelerde, gökyüzü ve bulutların rengi daha da gerçekçi oldu. Bir son kullanıcı olarak, bu etkileri elde etmenin karmaşıklığı ile uğraşmanıza gerek kalmadan sadece kaydırma çubuklarını kullanın ve Lumion geri kalanını sizin yerinize halletsin. Sonuç, daha güzel ve gerçekçi gökyüzü görüntüleri olacaktır.

TUTORIAL

Object library

20 3D İnsanının Hareketli Varyasyonu

Lumion Pro zaten büyük olan kütüphanesini, daha fazla yüksek kaliteli hareketli aXYZ Desig’nın 3D insanları ile büyütmeye devam ediyor. Lumion Pro 6’da 20 hareketli 3D insan oturmak, çalışmak veya yürümek gibi yeni hareketler yapıyor.

77 77 Yeni Bitki, Çiçek ve Çimen

Yerel bitkilerin belirli kombinasyonlarını arayan Peyzaj Mimarları ve Şehir Plancılarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere 77 adet yeni bitki, çiçek ve çimen eklendi. Bu defa özellikle Amerikan, Japon, Kuzey Avrupalı ve Doğu Asyalı yeni bitkiler var.

Hareketli 3D İnsan Siluetleri

Sahnenizdeki 3D insan seçiminiz çoğunlukla projenizin coğrafi ve kültürel bağlamına bağlı olacaktır. Bazen de görselinizde siluet figürler kullanarak sadece hareketli insanların katabileceği canlılığı sağlamış olurken, belli bir kültürü yansıtmayan bir hava oluşturmayı veya mimariye odaklanılmasını isteyebilirsiniz. Lumion 6 ile Lumion Model Kütüphanesi’ndeki herhangi bir hareketli 3D insanı beyaz veya siyah siluete dönüştürebilirsiniz.

Araç İçinde İnsan Seçeneği

Şehirler gibi büyük sahnelerin gerçekçi görünmeleri için trafik gereklidir. Lumion 6’da tekli veya toplu olarak araba eklediğinizde -veya Transport kategorisinden başka birçok modeli eklediğinizde- şimdi onları otomatik olarak sürücülü ve yolculu görünmelerini sağlayan bir seçenek var. Otobüsler de aynı şekilde insanlarla doldurulabilir.

MyLumion BETA projesi uzatıldı

MyLumion Lumion 5.7 versiyonuyla sunuldu ve beta statüsündedir. Beta statüsü MyLumion.com’un halen geliştirilmekte olduğu anlamına gelmektedir. Beta projesi Mayıs 2016 tarihine kadar uzatıldı.

Onu “olduğu gibi” kullanabilirsiniz ancak beta statüsünde olduğundan dolayı halen test edilmekte olan fonksiyonlar içermektedir ve prensip olarak geçicidir ve garanti edilmemektedir.

Lütfen aşağıdaki sınırlamaları unutmayın:

 • Çevrim içi 10 proje ile sınırlıdır
 • Hyperlight özelliği kullanılamaz
 • Özel mod, oturum açma veya şifre bulunmamaktadır
 • Efektler bulunmamaktadır
 • Mayıs 2016’da çalışması duracaktır
 • Yüklenen projeler 2016 Haziran’a kadar tutulacaklardır

MyLumion.com beta versiyonunu kullanarak, geliştirilmesi için ne yapmamız gerektiği hakkında bize yardımcı olabilirsiniz.

Extended tutorials

Get off to a flying start with Lumion 6 with these great new extended tutorials.

Sürüm Notları Şimdi Satın Al Sürüm Yükselt

TanımlamaLumionLumion Pro
Yeni teknolojiler
Foto modunda Hyperlight® 2 
Yansımalar Speedray™
PureGlass®
OmniShadow™
Malzemeler
Geliştirilmiş Malzeme Yüzeyleri
İş akışı
Tek kare görsellerde daha hızlı render
Yeni Portfolyo Yönetimi seçeneği MyLumion (BETA)
Yeni Efektler
Alan Derinliği Efekti
Sonbahar Oluşturucusu Efekti
Anime Spot Işık Renkleri Efektir
Strofor Efekti
Kalabalık Hareketi Efektinde Eğrisel Yollar
İçerik
3B İnsanlarda Anime Varyasyonlar**20
Yeni Bitkiler, Çiçekler ve Çimenler**77
Yeni Ağaçlar**135
Anime 3B İnsan Silüetleri**
Yeni Sesler20
Taşıt Modellerinde İnsan Seçeneği
İşbirliği
Akıllı Veri Alımı
Daha Hızlı DWG Alımı
Gelişmiş Unicode Desteği
Gelişmiş AutoCAD® Architecture® Veri Alımı
Sahne ve Model Dosyası (LS6) Kaydet & Yükle

* Sadece Lumion Pro’da.
** Lumion Pro’da bulunan tüm içeriğin bir bölümü Lumion normal versiyonunda sunulmaktadır. Bu, tüm içerik kütüphanesinin yaklaşık olarak üçte biri kadardır.

Bize Ulaşın