Lumion’un Eski Sürümleri ile Gelen Yenilikler

Lumion’da birçok harika yeni özellik bulunuyor. Onları, mimari tasarımlarınızı görselleştirmede ilk kullanan siz olun ve müşterilerinizi sonuçlarla şaşırtın!

Şimdi Satın Al Ücretsiz İndir

Lumion 6.5 ile Gelen Yenilikler

Lumion 6.5 güncellenen bir render motoru içermektedir. Render motoru Windows 8 ve 10 ile daha iyi çalışmaktadır. Ek olarak, Lumion Windows 10’da ekstra grafik kartı hafızasına erişim sağlar (önceki maksimum 4GB idi). Bu ekstra hafıza daha büyük sahnelerin kullanımına olanak tanır. Render motorundaki geliştirme ileride yapılacak geliştirmeler için daha fazla olanak sağlayan bir platformu oluşturmaktadır.

Şeffaf Ağaçlar

Artık, ağaç ve bitkilere şeffaflık verebilirsiniz. Bu, göstermeye çalıştıklarınız ile kameranız arasına yaprakların girmesini engellemek için iyi bir metottur.

Ana Ekranda Haberler & Öğrenme

Lumion’un başlangıç ekranı Lumion’u daha iyi kullanmanıza yardımcı olmak amacıyla ipuçları ve haberlere erişim sağlamaktadır.

Panorama Modu

Mevcut Foto ve Video modlarına ek olarak Lumion artık adanmış bir Panorama modu da içermektedir.

Panorama modunda panoramalarınızı çevrim içi olarak MyLumion’da paylaşabilir veya bir VR ekipmanı ile gösterilebilecek render çıktısı alabilirsiniz. Samsung GearVR ve Oculus Rift için 360 derece VR panoramalar yanında, artık, diğer VR araçları için de render üretebilirsiniz.

Malzemeleri Daha Hızlı Uygulayın

Malzeme atama veya değiştirme işlemleri eskisine nazaran hızlandı. Malzeme atamaları arasındaki bekleme süresi daha akıcı bir malzeme deneyimi için kısaltıldı.

Objeleri Düşey Hareketle De Kopyalayın

Daha önce, objeleri CTRL tuşu basılı durumdayken yatay hareket ettiğinizde kopyalayabiliyordunuz. Artık, CTRL tuşu basılı durumdayken düşey hareketle de kopyalama yapabilirsiniz.

Hızlı Obje Ayarları

Yeni bir özellikler ekranı ile, obje özelliklerinin değiştirilebilmesi kolaylaştırıldı. Örneğin, bir ağacı tıklayarak şeffaflığını hemen değiştirebilirsiniz.

Geliştirilen Performans Testi

Bilgisayarınızın performansının Lumion için yeterliliğini test etmek ve nasıl geliştirilebileceğini öğrenmek artık daha kolay.

Lumion 6.3 Samsung Gear VR ve Oculus Rift için 360 panaroma görüntü görseli oluşturmaktadır

3D görselleştirmede ileri atılan büyük adımı temsil ederek Lumion 6.3 müşterilerinize SketchUp, Revit, Allplan, ArchiCAD, 3B AutoCAD, 3DSMAX veya diğer modellerinizi Oculus Rift* ve GearVR ile sanal gerçeklik ortamında sunmanızı sağlamaktadır.

Oculus Rift ve GearVR

Lumion tasarımlarınıza hayat vererek müşterilerinizle deneyimsel bir iletişim sağlamanıza yardımcı olmuştur. Şimdi, Sanal Gerçeklik (VR) desteği ile Lumion 6.3, deneyimsel tecrübeyi daha da ileri taşımaktadır.

Skereoskopik çıkışta yüksek kaliteli görsel ile müşterilerinize, inşaat başlamadan gelecekteki evlerinin veya binalarının “ön kapısından adım atmalarını” sağlayacaksınız. Her 360 derecelik render, GearVR ile Samsung telefonlardan veya Oculus Rift gözlük setleri içerisinden görünür olacak.

Sadece birkaç basit tıklama ile, müşterilerinizin, içeriye adım atmadan önce – tüm mobilya, peyzaj, insanlar ve diğer detaylı objelerle birlikte – gerçeküstü bir deneyim yaşamalarını sağlayacaksınız.

MyLumion effects

MyLumion geçen sene sunulan paylaşılabilir panaromalar sitemizdi.

Şimdi, Lumion 6.3 ile birlikte, hem VR hem de panaromik görüntüleri yeni özel efektlerle birlikte kullanabilirsiniz. Görsellerinize gelişmiş gölgeleme, atmosferik renk filtrelemesi ve renk derinliği gibi efektlerle derinlik kazandırın. Proje görsellerini müşterilerinizin telefon, bilgisayar veya tabletlerine basitçe linkler göndererek onlarla hızla paylaşın.

*DK2 ile uyumludur, Oculus CV1 desteği kısa süre içerisinde sağlanacaktır

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 1
Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 2

Mimariyi ifade etmenin en doğru yolu

Harika bir sunum, müşterinizi etkilemenin en iyi yollarından biridir. Lumion sayesinde şimdi kendi başınıza kolay ve çabuk bir şekilde çok kaliteli sunumlar hazırlamanız mümkün. Dünyanın dört bir yanındaki tasarım profesyonelleri, hızlı, etkileyici görseller ve içinden geçilen videolar için Lumion’u kullanıyorlar. Basit iş akışı, kullanım kolaylığı ve ultra hızlı render’i ile beğenilen Lumion, en iyi 100 mimari firmanın 51’I tarafından kullanılıyor.

Mimarlar için geliştirilmiş seçkin yazılım

Lumion mimarlar için görselleştirme yazılımıdır. Mevcut iş akşınıza mükemmel bir şekilde uyum sağlar ve 3D CAD tasarımlarınızın videoya, görsellere ve canlı bağlantılı (online) 360 sunumlarına dönüşmesine olanak verir. Ortam, malzeme, aydınlatma, objeler, yeşillik ve ilgi uyandıran efektler ekleyerek tasarımınıza hayat katabilirsiniz. Lumion’u öğrenmesi ve kullanması kolay, bu nedenle etkileyici görseller oluşturmak artık 3D uzmanlarının tekelinde değil.

Lumion tasarımlarınızı geliştirmeniz ve müşterilerinizle interaktif çalışmanız için daha çok zaman ayırmanıza, ve render hazırlama ve bekleme sürecine daha az zaman harcamanıza olanak verir. Her türlü CAD paketi ile mükemmel uyumu sayesinde hızlı tasarım ve model değişiklikleri yapılabilir. Ultra hızlı render ile müşterilerinize hızlı bir şekilde tasarımlarınızı gösterebilirsiniz
.

Lumion 6’daki Yenilikler

Görsel kalitesi iyi bir sunum ile harika bir sunum arasındaki farkı yaratan unsurdur. Bu yüzden malzemeler, yansımalar, gölgeler ve aydınlatma Lumion 6’da yeni bir seviyeye taşındı. Sonuçlar şimdi her zamankinden daha çok ilgi uyandıran ve gerçekçi. Heyecan verici yeni özelliklerden bazılarını aşağıda keşfedin.

Yeni teknolojiler


Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 3

PureGlass®

Cam mimaride sıkça kullanılır ve iyi görselleştirmelerde camın render’ının doğru alınması gerekir. Cam render’ı Lumion 6’da büyük bir aşama atladı. PureGlass® teknolojisi, saydam, yarı-saydam veya buzlu camın her zamankinden daha ilgi çekici ve gerçekçi olmasına olanak verir.

TUTORIAL 1 TUTORIAL 2

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 4

Speedray™ Yansımaları

İyi yansımalar olmadan güzel görünen cam, su, mermer, ahşap veya metal yüzeyler yaratmak imkansızdır. Malzemeler gerçekçi yansımalarla hayat bulur. Speedray™ Yansımaları, görsel kalitesini çok az ilave render süresi ile tümden geliştirme fırsatı verir. Lumion Pro 6’da yansıtıcı yüzeyler tek bir tıklama ile otomatik olarak geliştirilirler.

TUTORIAL

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 5

Hyperlight® 2

İnce ışık varyasyonları çoğunlukla doğal görsel ile yapay görsel arasındaki farkı yaratır. Gerçek hayatta malzemelerin renkleri, ışığın yüzeyler arasında karmaşık şekilde geri sekmesi sonucu oluşur. Hyperlight® 2, ilk Lumion Pro 5’te eklenen yeni teknoloji Hyperlight®’a göre sekiz kat daha doğru bir şekilde yüzeylerdeki ışığı hesaplar. Lumion Pro 6’da ilave ışık uzun mesafelere yayılır ve kısa mesafelerde ekstra detay görülür.

TUTORIAL

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 6

OmniShadow™

Güzel görünen görseller için iyi gölgeler gereklidir. Gölgeler, eeometri için önemli belirliyecilerdirler ve strüktür onlar olmaksızın kaybolur. Bu tip gölgeleri koymazsanız, nesneler sahnenin bir parçası değilmiş gibi görünürler.
Yeni OmniShadow™ teknolojisi, daha güzel görünen gölgeler ile, küçük detayları güzelleştirir ve modelleri daha katı hissedilir hale getirir. Bir nesnenin yere bastığını ve sahnede yerini bulduğunu daha iyi hissetmenizi sağlar. Lumion 6, hem küçük hem de büyük sahnelerde gelişmiş sonuçlar için şimdi OmniShadow™’u sunar
.

TUTORIAL

Malzemeler


Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 7

Geliştirilmiş Malzeme Yüzeyleri

Malzemeler, her türlü mimari tasarımın temel parçasıdır. Lumion 6’da, malzemelerin gerçek fizik bazlı olması, yüzeyler üzerindeki dağılımların daha doğal bir şekilde gerçekleştirilmesini canlandırır.
Sonuçta, yansımalar ve yüzeylerin genel görünümü daha gerçekçi görünür. Bu özellikle kumaş malzemeler, lastik, ahşap, karakterler, peyzaj ve yer yüzeylerinde fark edilir.

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 8

Islak Asfalt

Islak görünen asfalt, bakan kişiyi bilinçaltında etkileyen ve hem gerçekçi hem de artistik hava katan incelikli bir efekttir. Örneğin, park yerleri veya büyük açık alanlar, sanki yağmur yeni durmuş gibi eğer azıcık ıslak görünürse başka bir havaya bürünürler. Lumion 6’da yeni ıslak asfalt malzemenin eklenmesi, sahnenize artistik bir gerçekçilik katılmasını inanılmaz derecede kolay kılar.

TUTORIAL

İş Akışı


Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 9

Daha hızlı render

Görselleştirme iş akışında render süresi çok önemlidir. Render motorundaki detaylı geliştirmeler sayesinde, Lumion 6 Lumion 5’ten bile daha hızlı render alır. Yapılan testler, render süresindeki azalmanın %10’a kadar vardığını gösteriyor. Bu, Lumion’un zaten en hızlı mimari render seçeneği olduğu düşünüldüğünde oldukça şaşırtıcı.

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 10

MyLumion® İçerisindeki Yeni Portfolyo Yönetimi Seçeneği

MyLumion 3B tasarımlarınızı, herhangibir yerde, herahngibir zamanda ve herhangibir aracı kullanarak sunabileceğiniz web-tabanlı bir platformdur. Lumion içerisindeki bir tıklama ile 3B sahnelerinizin MyLumion.com adresine render edilmesini sağlayabilirsiniz. Lumion 6 bu fonksiyonu, yeni bir portfolio yönetimi seçeneği ile geliştirdi. Bu, çevrim içi projelerinizin başlığını veya tanımlamasını değiştirebilmenize veya silebilmenize olanak tanır. Artık MyLumion.com üzerinde 10 adede kadar proje barındırabilirsiniz. MyLumion halen Beta sürümüdür, ancak Lumion müşterileri arasında mimarlar ve müşterileri arasında iletişimde getirdiği gelişmelerle, popülerliğini arttırmaktadır.

TUTORIAL

Diğer 3B CAD yazılımları ile geliştirilen işbirlikteliği

 • ● Lumion 6 Akıllı Veri Alma özelliğine sahiptir. Yani, Lumion 3B modelleri control eder ve genel hataları düzeltir.
 • ● Lumion 6 Unicode karakterler içeren modellerin alınması desteğini geliştirmiştir. Bu özellikle, Japonca, Korece ve Çince dillerinde oluşturulan model ve dokular kullanılarak çalışmada geliştirme sağlar.
 • ● .DWG dosyalarının alınması daha hızlı ve daha güvenilirdir.
 • ● Lumion 6 3B mimari modeller için son derece uygun bir format olan en son.FBX v16 dosya biçimini destekler.
 • ● AutoCAD® Architecture® artık duvarlar, merdivenler ve kapılar gibi elemanları Lumion 6’ya kesintisiz aktarır.

Lumion Trimble® SketchUp®, Autodesk® Revit®, Nemetschek® Allplan® and Vectorworks®, Graphisoft® ArchiCAD® ve Autodesk® 3ds Max® gibi önde gelen 3B modelleme ve mimari yazılımları ile de uyumlu çalışmaktadır.

Efektler


Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 11

Geliştirilmiş Alan Derinliği

Alan derinliği, dikkati resmin belirli bir alanine odaklamak için profesyonel film yapımcıları ve fotoğrafçılar tarafından kullanılan önemli bir efekttir. Resimlere sinematik bir efekt verdiği ve onları kaliteli bir kamera ile çekilmiş gibi gösterdiğinden dolayı bir stil aracı olarak da kullanılır. Yeni alan derinliği efekti, önceki versiyonundan bir kaç özelliği ile ayrılmaktadır. Bu versiyonla, arka planın flulaştırılması sırasında bir objenin odakta tutulması kolaylaştırıldı. Odaklanılmamış alanlarda çemberler, altıgenler veya 6 diğer (bokeh) şeklinin görünmesini sağlayabilirsiniz. Yeni, dinamik otomatik odaklanma özelliği, kamera hareket halindeyken dahi sabit bir noktaya odaklanabilmenizi sağlar.

TUTORIAL

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 12

Sonbahar Oluşturucu

Bazen bitkilere daha fazla renk çeşitliliği eklemek istersiniz. Lumion 6’daki bu yeni efekt, bitki renklerini hızlıca değiştirmenize olanak verir. Bunu, hem renklere daha fazla çeşitlilik katmak için hem de kaydırıcıları iterek harika sonbahar manzaraları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

TUTORIAL

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 13

Anime Edilen Spot Işık Renkleri

Bu yeni efekt, bir veya daha fazla ışık kaynağının renk veya şiddetini canlandırabilmenizi sağlar. Işıkları canlandırmak için gökkuşağının tüm renkleri kullanın. Bu efekti ışıkları tonlandırmak veya renk değiştirerek atmosferi farklılaştırmak için kullanın.

TUTORIAL

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 14

Strofor

Kavramlar çoğunlukla artistik gösterimler ile aktarılır. Yeni Strofor efekti strofor malzemesinden kesilmiş bir maket gibi gözükmesini sağlayan bir sanatsal gösterimdir. ‘Köpüğün’ yumuşaklığı ve rengi istediğiniz görünüşü elde etmek için değiştirilebilir.

TUTORIAL

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 15

Kalabalık Hareket Efektinde Eğri Hat

Birçok arabayı veya insanı basit bir efekt ile hareket ettirebilmek çok önemli bir zaman kazandırır Lumion 5’te gelen Kalabalık Hareket efekti, yürüyen kalabalıklar ve yolda giden arabalar oluşturmanızı sağlar. Lumion 6’da Kalabalık Hareket efekti şimdi onların eğri bir hat izlemelerine olanak veriyor. Örneğin, insanlar bir köşeyi dönebilir ve arabalar yolun kıvrılmasını takip edebilir.

TUTORIAL

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 16

Geliştirilmiş Gökyüzü Gerçekçiliği

Lumion 6 ile gelen standart gökyüzü, Lumion 5’e göre geliştirildi. Ek olarak, gece veya gün batımını gösteren sahnelerde, gökyüzü ve bulutların rengi daha da gerçekçi oldu. Bir son kullanıcı olarak, bu etkileri elde etmenin karmaşıklığı ile uğraşmanıza gerek kalmadan sadece kaydırma çubuklarını kullanın ve Lumion geri kalanını sizin yerinize halletsin. Sonuç, daha güzel ve gerçekçi gökyüzü görüntüleri olacaktır.

TUTORIAL

Object library

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 17

20 3D İnsanının Hareketli Varyasyonu

Lumion Pro zaten büyük olan kütüphanesini, daha fazla yüksek kaliteli hareketli aXYZ Desig’nın 3D insanları ile büyütmeye devam ediyor. Lumion Pro 6’da 20 hareketli 3D insan oturmak, çalışmak veya yürümek gibi yeni hareketler yapıyor.

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 18

77 77 Yeni Bitki, Çiçek ve Çimen

Yerel bitkilerin belirli kombinasyonlarını arayan Peyzaj Mimarları ve Şehir Plancılarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere 77 adet yeni bitki, çiçek ve çimen eklendi. Bu defa özellikle Amerikan, Japon, Kuzey Avrupalı ve Doğu Asyalı yeni bitkiler var.

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 19

Hareketli 3D İnsan Siluetleri

Sahnenizdeki 3D insan seçiminiz çoğunlukla projenizin coğrafi ve kültürel bağlamına bağlı olacaktır. Bazen de görselinizde siluet figürler kullanarak sadece hareketli insanların katabileceği canlılığı sağlamış olurken, belli bir kültürü yansıtmayan bir hava oluşturmayı veya mimariye odaklanılmasını isteyebilirsiniz. Lumion 6 ile Lumion Model Kütüphanesi’ndeki herhangi bir hareketli 3D insanı beyaz veya siyah siluete dönüştürebilirsiniz.

Lumion Önceki Sürüm Yenilikleri 20

Araç İçinde İnsan Seçeneği

Şehirler gibi büyük sahnelerin gerçekçi görünmeleri için trafik gereklidir. Lumion 6’da tekli veya toplu olarak araba eklediğinizde -veya Transport kategorisinden başka birçok modeli eklediğinizde- şimdi onları otomatik olarak sürücülü ve yolculu görünmelerini sağlayan bir seçenek var. Otobüsler de aynı şekilde insanlarla doldurulabilir.

MyLumion BETA projesi uzatıldı

MyLumion Lumion 5.7 versiyonuyla sunuldu ve beta statüsündedir. Beta statüsü MyLumion.com’un halen geliştirilmekte olduğu anlamına gelmektedir. Beta projesi Mayıs 2016 tarihine kadar uzatıldı.

Onu “olduğu gibi” kullanabilirsiniz ancak beta statüsünde olduğundan dolayı halen test edilmekte olan fonksiyonlar içermektedir ve prensip olarak geçicidir ve garanti edilmemektedir.

Lütfen aşağıdaki sınırlamaları unutmayın:

 • Çevrim içi 10 proje ile sınırlıdır
 • Hyperlight özelliği kullanılamaz
 • Özel mod, oturum açma veya şifre bulunmamaktadır
 • Efektler bulunmamaktadır
 • Mayıs 2016’da çalışması duracaktır
 • Yüklenen projeler 2016 Haziran’a kadar tutulacaklardır

MyLumion.com beta versiyonunu kullanarak, geliştirilmesi için ne yapmamız gerektiği hakkında bize yardımcı olabilirsiniz.

Extended tutorials

Get off to a flying start with Lumion 6 with these great new extended tutorials.

Sürüm Notları Şimdi Satın Al Sürüm Yükselt

TanımlamaLumionLumion Pro
Yeni teknolojiler
Foto modunda Hyperlight® 2 
Yansımalar Speedray™
PureGlass®
OmniShadow™
Malzemeler
Geliştirilmiş Malzeme Yüzeyleri
İş akışı
Tek kare görsellerde daha hızlı render
Yeni Portfolyo Yönetimi seçeneği MyLumion (BETA)
Yeni Efektler
Alan Derinliği Efekti
Sonbahar Oluşturucusu Efekti
Anime Spot Işık Renkleri Efektir
Strofor Efekti
Kalabalık Hareketi Efektinde Eğrisel Yollar
İçerik
3B İnsanlarda Anime Varyasyonlar**20
Yeni Bitkiler, Çiçekler ve Çimenler**77
Yeni Ağaçlar**135
Anime 3B İnsan Silüetleri**
Yeni Sesler20
Taşıt Modellerinde İnsan Seçeneği
İşbirliği
Akıllı Veri Alımı
Daha Hızlı DWG Alımı
Gelişmiş Unicode Desteği
Gelişmiş AutoCAD® Architecture® Veri Alımı
Sahne ve Model Dosyası (LS6) Kaydet & Yükle

* Sadece Lumion Pro’da.
** Lumion Pro’da bulunan tüm içeriğin bir bölümü Lumion normal versiyonunda sunulmaktadır. Bu, tüm içerik kütüphanesinin yaklaşık olarak üçte biri kadardır.

ÜYELİK SÖZLEŞMESİ 

1. Taraflar 

a. www.fga.com.tr internet sitesinin faaliyetlerini yürüten Süleyman Seba Cad. Maçka Talimyeri Sk. No:4/2 34357 Beşiktaş / İSTANBUL adresinde mukim FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi (Bundan böyle “FGA Mimarlık” olarak anılacaktır). 

b. www.fga.com.tr internet sitesine üye olan internet kullanıcısı (“Üye”) 

2. Sözleşmenin Konusu 

İşbu Sözleşme’nin konusu FGA Mimarlık’ın sahip olduğu internet sitesi www.fga.com.tr‘den üyenin faydalanma şartlarının belirlenmesidir. 

3. Tarafların Hak ve Yükümlülükleri 

 1. Üye, www.fga.com.tr internet sitesine üye olurken verdiği kişisel ve diğer sair bilgilerin kanunlar önünde doğru olduğunu, FGA Mimarlık’ın bu bilgilerin gerçeğe aykırılığı nedeniyle uğrayacağı tüm zararları aynen ve derhal tazmin edeceğini beyan ve taahhüt eder. 
 2. Üye, FGA Mimarlık tarafından kendisine verilmiş olan şifreyi başka kişi ya da kuruluşlara veremez, üyenin sözkonusu şifreyi kullanma hakkı bizzat kendisine aittir. Bu sebeple doğabilecek tüm sorumluluk ile üçüncü kişiler veya yetkili merciler tarafından FGA Mimarlık’a karşı ileri sürülebilecek tüm iddia ve taleplere karşı, FGA Mimarlık’ın sözkonusu izinsiz kullanımdan kaynaklanan her türlü tazminat ve sair talep hakkı saklıdır. 
 3. Üye www.fga.com.tr internet sitesini kullanırken yasal mevzuat hükümlerine riayet etmeyi ve bunları ihlal etmemeyi baştan kabul ve taahhüt eder. Aksi takdirde, doğacak tüm hukuki ve cezai yükümlülükler tamamen ve münhasıran üyeyi bağlayacaktır. 
 4. Üye, www.fga.com.tr internet sitesini hiçbir şekilde kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız ve taciz edici şekilde, yasalara aykırı bir amaç için, başkalarının fikri ve telif haklarına tecavüz edecek şekilde kullanamaz. Ayrıca, üye başkalarının hizmetleri kullanmasını önleyici veya zorlaştırıcı faaliyet (spam, virus, truva atı, vb.) ve işlemlerde bulunamaz. 
 5. www.fga.com.tr internet sitesinde üyeler tarafından beyan edilen, yazılan, kullanılan fikir ve düşünceler, tamamen üyelerin kendi kişisel görüşleridir ve görüş sahibini bağlar. Bu görüş ve düşüncelerin FGA Mimarlık’la hiçbir ilgi ve bağlantısı yoktur. FGA Mimarlık’ın üyenin beyan edeceği fikir ve görüşler nedeniyle üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan ve üçüncü kişilerin beyan edeceği fikir ve görüşler nedeniyle üyenin uğrayabileceği zararlardan dolayı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. 
 6. FGA Mimarlık, üye verilerinin yetkisiz kişilerce okunmasından ve üye yazılım ve verilerine gelebilecek zararlardan dolayı sorumlu olmayacaktır. Üye, www.fga.com.tr internet sitesinin kullanılmasından dolayı uğrayabileceği herhangi bir zarar yüzünden FGA Mimarlık’tan tazminat talep etmemeyi peşinen kabul etmiştir. 
 7. Üye, diğer internet kullanıcılarının yazılımlarına ve verilerine izinsiz olarak ulaşmamayı veya bunları kullanmamayı kabul etmiştir. Aksi takdirde, bundan doğacak hukuki ve cezai sorumluluklar tamamen üyeye aittir. 
 8. İşbu üyelik sözleşmesi içerisinde sayılan maddelerden bir ya da birkaçını ihlal eden üye işbu ihlal nedeniyle cezai ve hukuki olarak şahsen sorumlu olup, FGA Mimarlık’ı bu ihlallerin hukuki ve cezai sonuçlarından ari tutacaktır. Ayrıca; işbu ihlal nedeniyle, olayın hukuk alanına intikal ettirilmesi halinde, FGA Mimarlık’ın üyeye karşı üyelik sözleşmesinee uyulmamasından dolayı tazminat talebinde bulunma hakkı saklıdır.
 9. FGA Mimarlık’ın her zaman tek taraflı olarak gerektiğinde üyenin üyeliğini silme, müşteriye ait dosya, belge ve bilgileri silme hakkı vardır. Üye işbu tasarrufu önceden kabul eder. Bu durumda, FGA Mimarlık’ın hiçbir sorumluluğu yoktur. 
 10. www.fga.com.tr internet sitesi yazılım ve tasarımı FGA Mimarlık mülkiyetinde olup, bunlara ilişkin telif hakkı ve/veya diğer fikri mülkiyet hakları ilgili kanunlarca korunmakta olup, bunlar üye tarafından izinsiz kullanılamaz, iktisap edilemez ve değiştirilemez. Bu web sitesinde adı geçen başkaca şirketler ve ürünleri sahiplerinin ticari markalarıdır ve ayrıca fikri mülkiyet hakları kapsamında korunmaktadır.
 11. FGA Mimarlık tarafından www.fga.com.tr internet sitesinin iyileştirilmesi, geliştirilmesine yönelik olarak ve/veya yasal mevzuat çerçevesinde siteye erişmek için kullanılan İnternet servis sağlayıcısının adı ve Internet Protokol (IP) adresi, Siteye erişilen tarih ve saat, sitede bulunulan sırada erişilen sayfalar ve siteye doğrudan bağlanılmasını sağlayan Web sitesinin Internet adresi gibi birtakım bilgiler toplanabilir. 
 12. FGA Mimarlık kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak, ürünlerini ve hizmetlerini iyileştirmek, sitenin kullanımını kolaylaştırmak için kullanımını kullanıcılarının özel tercihlerine ve ilgi alanlarına yönelik çalışmalarda üyelerin kişisel bilgilerini kullanabilir. FGA Mimarlık, üyenin www.fga.com.tr internet sitesi üzerinde yaptığı hareketlerin kaydını bulundurma hakkını saklı tutar. 
 13. FGA Mimarlık’ya üye olan kişi, yürürlükte bulunan ve/veya yürürlüğe alınacak uygulamalar kapsamında FGA Mimarlık tarafından kendisine ürün ve hizmet tanıtımları, reklamlar, kampanyalar, avantajlar, anketler ve diğer müşteri memnuniyeti uygulamaları sunulmasına izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye, FGA Mimarlık’ya üye olurken ve/veya başka yollarla geçmişte vermiş olduğu ve/veya gelecekte vereceği kişisel ve alışveriş bilgilerinin ve alışveriş ve/veya tüketici davranış bilgilerinin yukarıdaki amaçlarla toplanmasına, FGA Mimarlık tarafından kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye aksini bildirmediği sürece üyeliği sona erdiğinde de verilerin toplanmasına, FGA Mimarlık tarafından kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye aksini bildirmediği sürece FGA Mimarlık’ın kendisi ile internet, telefon, SMS, vb iletişim kanalları kullanarak irtibata geçmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye yukarıda bahsi geçen bilgilerin toplanması, paylaşılması, kullanılması, arşivlenmesi ve kendisine erişilmesi nedeniyle doğrudan ve/veya dolaylı maddi ve/veya manevi menfi ve/veya müsbet, velhasıl herhangi bir zarara uğradığı konusunda talepte bulunmayacağını ve FGA Mimarlık’ı sorumlu tutmayacağını beyan ve kabul eder. Üye, kişisel verileri ile ilgili detaylı bilgiye https://www.fga.com.tr/kvk  adresinden ulaşabilir. 
 14. FGA Mimarlık, üyenin kişisel bilgilerini yasal bir zorunluluk olarak istendiğinde veya (a) yasal gereklere uygun hareket etmek veya FGA Mimarlık’ya tebliğ edilen yasal işlemlere uymak; (b) FGA Mimarlık ve FGA Mimarlık web sitesi ailesinin haklarını ve mülkiyetini korumak ve savunmak için gerekli olduğun  iyi niyetle kanaat getirdiği hallerde açıklayabilir. 
 15. FGA Mimarlık web sitesinin virus ve benzeri amaçlı yazılımlardan arındırılmış olması için mevcut imkanlar dahilinde tedbir alınmıştır. Bunun yanında nihai güvenliğin sağlanması için kullanıcının, kendi virus koruma sistemini tedarik etmesi ve gerekli korunmayı sağlaması gerekmektedir. Bu bağlamda üye FGA Mimarlık web sitesi’ne girmesiyle, kendi yazılım ve işletim sistemlerinde oluşabilecek tüm hata ve bunların doğrudan ya da dolaylı sonuçlarından kendisinin sorumlu olduğunu kabul etmiş sayılır. 
 16. FGA Mimarlık, sitenin içeriğini dilediği zaman değiştirme, kullanıcılara sağlanan herhangi bir hizmeti değiştirme ya da sona erdirme veya FGA Mimarlık web sitesi’nde kayıtlı kullanıcı bilgi ve verilerini silme hakkını saklı tutar. 
 17. FGA Mimarlık, üyelik sözleşmesinin koşullarını hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın her zaman değiştirebilir, güncelleyebilir veya iptal edebilir. Değiştirilen, güncellenen ya da yürürlükten kaldırılan her hüküm, yayın tarihinde tüm üyeler bakımından hüküm ifade edecektir. 
 18. Taraflar, FGA Mimarlık’ya ait tüm bilgisayar kayıtlarının tek ve gerçek münhasır delil olarak, HUMK madde 287’ye uygun şekilde esas alınacağını ve söz konusu kayıtların bir delil sözleşmesi teşkil ettiği hususunu kabul ve beyan eder. 
 19. FGA Mimarlık, iş bu üyelik sözleşmesi uyarınca, üyelerinin kendisinde kayıtlı elektronik posta adreslerine bilgilendirme mailleri ve cep telefonlarına bilgilendirme SMS’leri gönderme yetkisine sahip olmakla beraber, üye işbu üyelik sözleşmesini onaylamasıyla beraber bilgilendirme maillerinin elektronik posta adresine ve bilgilendirme SMS’lerinin cep telefonuna gönderilmesini kabul etmiş sayılacaktır. Üye mail ve/veya SMS almaktan vazgeçmek istemesi durumunda “Benim Sayfam” bölümündeki “Tercihlerim” kısmından mail ve/veya SMS gönderim iptal işlemini gerçekleştirebilecektir. 

4. Sözleşmenin Feshi 

İşbu sözleşme üyenin üyeliğini iptal etmesi veya FGA Mimarlık tarafından üyeliğinin iptal edilmesine kadar yürürlükte kalacaktır. FGA Mimarlık üyenin üyelik sözleşmesinin herhangi bir hükmünü ihlal etmesi durumunda üyenin üyeliğini iptal ederek sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilecektir. 

5. İhtilaflerin Halli 

İşbu sözleşmeye ilişkin ihtilaflerde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir. 

6. Yürürlük 

Üyenin, üyelik kaydı yapması üyenin üyelik sözleşmesinde yer alan tüm maddeleri okuduğu ve üyelik sözleşmesinde yer alan maddeleri kabul ettiği anlamına gelir. İşbu Sözleşme üyenin üye olması anında akdedilmiş ve karşılıklı olarak yürürlülüğe girmiştir. 

Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni

1. Aydınlatma Metni’nin Amacı ve Şirketimizin Veri Sorumlusu Konumu:

Şirketimiz FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, müşterilere ilişkin kişisel veriler bakımından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) kapsamında “veri sorumlusu” sıfatına sahip olup işbu Aydınlatma Metni ile söz konusu Kanun uyarınca müşterilerin FGA Mimarlık tarafından gerçekleştirilen kişisel veri işleme faaliyetleri hakkında aydınlatılması hedeflenmektedir.

2. Müşterilere Ait Kişisel Verilerin İşlenme Amacı:

Müşterilere ait kişisel veriler, FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın ve FGA Mimarlık ile iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari iş güvenliğinin temini de dahil olmak üzere Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde işlenmektedir.

3. Müşterilerin Açık Rızası Doğrultusunda İşlenecek Kişisel Veriler ve İşleme Amaçları:

Açık rıza doğrultusunda işlenecek kişisel veriler ve işleme amaçları Rıza Metni’nde belirtilmiştir.

4. Müşterilere Ait Kişisel Verilerin Aktarımı:

Müşterilere ait kişisel veriler, FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın ve FGA Mimarlık ile iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari iş güvenliğinin temini için gerekli olan aktivitelerin planlanması ve icrası da dahil olmak üzere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, Şirket yetkilileri, iştiraklerimiz, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz, hissedarlarımız, kanunen yetkili kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurumlar ile paylaşılabilecektir.

5. Kişisel Verilerin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi:

Kişisel veriler, müşterilerden elektronik ortamda toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel veriler Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde ve bu Aydınlatma Metni ve açık rıza gerekli olduğu hallerde Rıza Metni’nde belirtilen amaçlarla işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir.

6. Kişisel Veri Sahibi Olarak Müşterilerin Hakları:

Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri; (i) kendileri ile ilgili kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, (iii) kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iv) yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, (v) kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vii) işlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve (viii) kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Söz konusu hakların kullanımına ilişkin talepler, kişisel veri sahipleri tarafından iletilebilecektir. FGA Mimarlık, söz konusu talepleri değerlendirerek 30 gün içerisinde sonuçlandıracaktır. FGA Mimarlık’ın taleplere ilişkin olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen (varsa) ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkı saklıdır.

Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Rıza Metni

Şirketimiz FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, müşterilere ilişkin kişisel veriler bakımından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) kapsamında “veri sorumlusu” sıfatına sahip olup işbu Rıza Metni ile söz konusu Kanun uyarınca müşterilerin FGA Mimarlık tarafından gerçekleştirilen ve aşağıda belirtilen kişisel veri işleme faaliyetlerine ilişkin açık rızalarının temini hedeflenmektedir.

Kanun’un 5/2 ile 6/3 maddesinde yer alan kişisel veri işleme şartlarının karşılanamadığı aşağıdaki durumlar için FGA Mimarlık tarafından kişisel verilerin işlenebilmesi için müşterilerin açık rızasının alınması gerekmektedir. Açık rıza gerektirmeyen süreçlere ilişkin olarak Aydınlatma Metni kapsamında veri işleme faaliyetleri sürdürülmekte olup açık rıza gerektiren süreçlerde de Aydınlatma Metni’nde belirtilen temel prensiplere uygun veri işlenmektedir.

Bu kapsamda müşterilerin kişisel verileri FGA Mimarlık Tarafından 6698 sayılı Kanun Kapsamında Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına İlişkin Politika‘da Bölüm 3 – Madde IV altında belirtilen amaçlarla ve buradaki usule uygun olarak işlenmektedir. Buna göre kişisel veriler; müşterilere yönelik kampanyaların oluşturulması, FGA Mimarlık iş ortakları tarafından FGA Mimarlık müşterilerine FGA Mimarlık’da kullanabilecekleri özel fırsatların sunulması, çapraz satış yapılması, hedef kitle belirlenmesi, Müşteri hareketlerinin takip edilerek kullanıcı deneyimini arttırıcı faaliyetlerin yürütülmesi, FGA Mimarlık’a ait internet sitesi ile mobil uygulamanın işleyişinin geliştirilmesi ve Müşteri ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmesi, doğrudan ve doğrudan olmayan pazarlama, kişiye özel pazarlama ve yeniden pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi, kişiye özel segmentasyon, hedefleme, analiz ve şirket içi raporlama faaliyetlerinin yürütülmesi, pazar araştırmaları, müşteri memnuniyeti aktivitelerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın sunduğu ürün ve hizmetlerin ilgili kişilerin beğeni, kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek ilgili kişilere önerilmesi ve tanıtılması ile müşteri ilişkileri yönetimi süreçlerinin planlanması ve icrası amaçları da dahil olmak üzere genel anlamda FGA Mimarlık’ın ürün ve/veya hizmetlerinin satış ve pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın sunduğu ürün ve/veya hizmetlere bağlılık oluşturulması ve/veya arttırılması süreçlerinin planlanması ve icrası kapsamında Müşteri’nin vereceği onayı doğrultusunda işlenebilecek ve bu amaçlara yönelik olarak Aydınlatma Metni’nde belirtilen taraflarla paylaşılabilecektir.

Gizlilik Politikası

FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi olarak, kullanıcılarımızın hizmetlerimizden güvenli ve eksiksiz şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla sitemizi kullanan üyelerimizin gizliliğini korumak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, işbu FGA Mimarlık Gizlilik Politikası (“Politika”), üyelerimizin kişisel verilerinin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ile tamamen uyumlu bir şekilde işlenmesi ve kullanıcılarımızı bu bağlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. FGA Mimarlık.com çerez politikası İşbu Politika’nın ayrılmaz parçasıdır. 

İşbu Politika’nın amacı, FGA Mimarlık tarafından işletilmekte olan www.fga.com.tr internet sitesi ile mobil uygulamanın (hepsi birlikte “Platform” olarak anılacaktır) işletilmesi sırasında Platform üyeleri/ziyaretçileri/kullanıcıları (hepsi birlikte “Veri Sahibi” olarak anılacaktır) tarafından FGA Mimarlık ile paylaşılan veya FGA Mimarlık’ın, Veri Sahibi’nin Platform’u kullanımı sırasında ürettiği kişisel verilerin kullanımına ilişkin koşul ve şartları tespit etmektir. 

Hangi Veriler İşlenmektedir? 

Aşağıda FGA Mimarlık tarafından işlenen ve Kanun uyarınca kişisel veri sayılan verilerin hangileri olduğu sıralanmıştır. Aksi açıkça belirtilmedikçe, işbu Politika kapsamında arz edilen hüküm ve koşullar kapsamında “kişisel veri” ifadesi aşağıda yer alan bilgileri kapsayacaktır. 

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 3. ve 7. maddeleri dairesince, geri döndürülemeyecek şekilde anonim hale getirilen veriler, anılan kanun hükümleri uyarınca kişisel veri olarak kabul edilmeyecek ve bu verilere ilişkin işleme faaliyetleri işbu Politika hükümleri ile bağlı olmaksızın gerçekleştirecektir. 

Kişisel Veri İşleme Amaçları 

FGA Mimarlık, Veri Sahibi tarafından sağlanan kişisel verileri, üyelik kaydı ve hesabının oluşturulması ve buna ilişkin kayıtların tutulması, Veri Sahibi’nin Platform üzerinden sağlanan hizmetlerden faydalandırılması sistem hatalarının tespit edilerek performans takibinin yapılması ve Platform’un işleyişinin iyileştirilmesi, bakım ve destek hizmetleri ile yedekleme hizmetlerinin sunulması amaçları dahil olmak üzere FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi ile bu ürün ve hizmetlerin ilgili kişilerin beğeni, kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek ilgili kişilere önerilmesi ve tanıtılması için gerekli olan aktivitelerin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık ve iş ilişkisi içerisinde bulunduğu kişilerin hukuki, teknik ve ticari-iş güvenliğinin temini ile FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası amaçlarıyla işlenebilecektir. 

Veri Sahiplerinin Açık Rızası Doğrultusunda İşlenecek Kişisel Veriler ve İşleme Amaçları 

Veri Sahibi’nin açık rızası kapsamında, FGA Mimarlık, Veri Sahipleri’nin Platform üzerindeki hareketlerini takip ederek kullanıcı deneyiminin artırılması, istatistik oluşturulması, profilleme yapılması, doğrudan pazarlama ve yeniden pazarlama, Veri Sahibi’ne özel promosyon önerilerinin oluşturulması ve Veri Sahibi’ne iletilmesi ve bu kapsamda elde edilen verilerin her türlü reklam ve materyal içeriğinde kullanılması amacıyla veri işleyebilecek ve aşağıda anılan taraflarla bu verileri paylaşabilecektir. 

Kişisel Verilerin Aktarımı

FGA Mimarlık, Veri Sahibi’ne ait kişisel verileri ve bu kişisel verileri kullanılarak elde ettiği yeni verileri, işbu Gizlilik Politikası ile belirlenen amaçların gerçekleştirilebilmesi için FGA Mimarlık’ın hizmetlerinden faydalandığı üçüncü kişilere, söz konusu hizmetlerin temini amacıyla sınırlı olmak üzere aktarılabilecektir. FGA Mimarlık, Veri Sahibi deneyiminin geliştirilmesi (iyileştirme ve kişiselleştirme dâhil), Veri Sahibi’nin güvenliğini sağlamak, hileli ya da izinsiz kullanımları tespit etmek, operasyonel değerlendirme araştırılması, Platform hizmetlerine ilişkin hataların giderilmesi ve işbu Gizlilik Politikası’nda yer alan amaçlardan herhangi birisini gerçekleştirebilmek için SMS gönderimi yapanlar da dahil olmak üzere dış kaynak hizmet sağlayıcıları, barındırma hizmet sağlayıcıları (hosting servisleri), hukuk büroları, araştırma şirketleri, çağrı merkezleri gibi üçüncü kişiler ile paylaşabilecektir. 

Kişisel veriler, Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi ve Şirket yetkilileri, hissedarları, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz, kanunen yetkili kamu kurum ve kuruluşları ile kanunen yetkili özel kurumlar ile paylaşılabilecek, bu amaçlarla sınırlı olarak Kanun m.9’da işaret edilen usul esaslar ile Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararları çerçevesinde yurt dışına aktarılabilecektir. 

Kişisel Verilerin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi 

Kişisel veriler, Platform üzerinden ve elektronik ortamda toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel veriler 6698 sayılı Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde ve bu Gizlilik Politikası’nda belirtilen amaçlarla işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir. 

Kişisel Veri Sahibinin Hakları 

Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri, 

Söz konusu hakların kullanımına ilişkin talepler, kişisel veri sahipleri tarafından www.fga.com.tr adresinde yer alan 6698 sayılı Kanun Kapsamında FGA Mimarlık tarafından hazırlanan Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına ilişkin Politika’da belirtilen yöntemlerle iletilebilecektir. FGA Mimarlık, söz konusu talepleri otuz gün içerisinde sonuçlandıracaktır. FGA Mimarlık’ın taleplere ilişkin olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen (varsa) ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkı saklıdır. 

Çerez Politikası

FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi olarak, kullanıcılarımızın hizmetlerimizden güvenli ve eksiksiz şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla sitemizi kullanan kişilerin gizliliğini korumak için çalışıyoruz. 

Çoğu web sitesinde olduğu gibi, FGA Mimarlık.com (“Site”) ile mobil uygulamanın (hepsi birlikte “Platform” olarak anılacaktır) ziyaretçilere kişisel içerik ve reklamlar göstermek, site içinde analitik faaliyetler gerçekleştirmek ve ziyaretçi kullanım alışkanlıklarını takip etmek amacıyla Çerezler kullanılmaktadır. 

İşbu Çerez Politakası FGA Mimarlık.com Gizlilik Politikası’nın ayrılmaz bir parçasıdır. 

FGA Mimarlık, bu Çerez Politikası’nı (“Politika”) Site’de hangi Çerezlerin kullanıldığını ve kullanıcıların bu konudaki tercihlerini nasıl yönetebileceğini açıklamak amacıyla hazırlamıştır. FGA Mimarlık tarafından kişisel verilerinizin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi için www.fga.com.tr Gizlilik Politikası’nı incelemenizi tavsiye ederiz. 

Çerez (“Cookie”) Nedir? 

Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz web sitesiyle ilişkili sunucular tarafından oluşturulurlar. Böylelikle ziyaretçi aynı siteyi ziyaret ettiğinde sunucu bunu anlayabilir. 

Çerezler, ziyaretçilere ilişkin isim, cinsiyet veya adres gibi kişisel verileri içermezler. Çerezler konusunda daha detaylı bilgi için www.aboutcookies.org ve www.allaboutcookies.org adreslerini ziyaret edebilirisiniz. 

Hangi Çerezler Kullanılmaktadır? 

Çerezler, sahipleri, kullanım ömürleri ve kullanım amaçları açısında kategorize edilebilir: 

Neden Çerezler Kullanılmaktadır? 

Platform’da, Çerezler aşağıdaki amaçlar kapsamında kullanılmaktadır: 

Çerez Tercihlerinizi Nasıl Yönetebilirsiniz? 

FGA Mimarlık, kullanıcıların kendilerine ait kişisel veriler üzerindeki tercihlerini kullanabilmelerini son derece önemsemektedir. Bununla birlikte, Site’nin çalışması için zorunlu olan bazı Çerezler konusunda tercih yönetimi mümkün olmamaktadır. Ayrıca bazı Çerezlerin kapatılması halinde Site’nin çeşitli fonksiyonlarının çalışmayabileceğini hatırlatma isteriz. 

Platform’da kullanılan Çerezlere dair tercihlerin ne şekilde yönetebileceğine dair bilgiler aşağıdaki gibidir: 

Hangi Haklara Sahipsiniz? 

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca ziyaretçiler, FGA Mimarlık’ya başvurarak, kendileriyle ilgili, 

Söz konusu haklar, kişisel veri sahipleri tarafından 6698 sayılı Kanun Kapsamında FGA Mimarlık tarafından hazırlanan Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına ilişkin Politika’da belirtilen yöntemlerle iletildiğinde her hâlükârda 30 (otuz) gün içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır. Taleplere ilişkin olarak herhangi bir ücret talep edilmemesi esas olmakla birlikte, FGA Mimarlık, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkını saklı tutar. 

Rıza ve Gizlilik Politikası’ndaki Değişiklikler 

FGA Mimarlık, Gizlilik Politikası (“Politika”) ile kullanıcılarına Çerez kullanımının kapsamı ve amaçları hakkında detaylı açıklama sunmayı ve Çerez tercihleri konusunda kullanıcılarını bilgilendirmeyi hedeflemiştir. Bu bakımdan, Platform’da yer alan Çerez bilgilendirme uyarısının kapatılması ve Site’nin kullanılmaya devam edilmesi halinde Çerez kullanımına rıza verildiği kabul edilmektedir. Kullanıcıların Çerez tercihlerini değiştirme imkânı her zaman saklıdır. 

FGA Mimarlık, Politika hükümlerini dilediği zaman değiştirebilir. Güncel Politika Platform’da yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.