Rhino 6’daki Yenilikler

Popüler görsel programlama dili olan Grasshopper’ı Rhino 6’ya “ekleyerek” programlama dilini tamamen benimsedik. Grasshopper artık beta versiyonunu geriden bırakarak dengeli geliştirme ortamı olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bazı özellikleri baştan yazdık ve iş akışlarını tamamen üretken hale getirmek için temel revizyonları gerçekleştirdik. İşte bazı önemli noktalar…

Rhino 6 Yenilikler 1

Grasshopper

Uzun süredir devam eden beta dönemi sona erdi: Dünyanın en güzel programlama dili olan Grasshopper artık Rhino’nun gerçek bir parçası. Geride bıraktığımız yıllarda en iddialı tasarım projelerinin bazılarında kullanılan Grasshopper’da Rhino gibi dayanıklı bir geliştirme platformuna dönüştü. Grasshopper çevresel analizden robotik kontrolle kadar birçok farklı üçüncü parti bileşen için sağlam temeller sunuyor.

Tüm detaylar…

Rhino 6 Yenilikler 2

Sunum

Sunum çok önemli, tasarımın neredeyse her aşamasında iletişim kurarak müşterilerden, iş birliği yapan firmalardan ve genel olarak kullanıcılardan “destek” almanız gerekir. Çalışmalarınızı sunmaya yardımcı olma amacıyla Rhino’yu geliştirdik: “hızlı bir şekilde projeyi kurtarın” ya da “yüksek çözünürlükle farkınızı ortaya koyun”. Render, Malzeme veya sadece görüş alanını yakalama konusunda yapılan büyük değişimler sayesinde sunum yapmak, konuşmak, karar vermek ve tekrarlamak hem daha kolay hem de daha hızlı.

Tüm detaylar…

Rhino 6 Yenilikler 3

Görüntüleme

Rhino’nun yeni ekranı daha hızlı, daha dengeli ve GPU hassas gölgeyiciler ve hafıza seçenekleriyle modern grafik donanımında bulunan özellikleri daha fazla kullanıyor. Bu da GPU’ya özel ekran boşluklarının daha az olmasını sağlayarak daha büyük modellerde bile daha tutarlı, güzel ve şık kareler sunuyor. Bazı durumlarda görüntüleme hızı %300’e kadar daha hızlı olabilir.

Tüm detaylar…

Rhino 6 Yenilikler 4

Dokümantasyon

Modelleme tasarım sürecinin sadece bir parçası; aynı zamanda ekrandaki tasarımı nasıl yapacağınızı göstermelisiniz. Daha iyi DWG desteği ve RichText sonucu için tamamen yeniden hazırlanan kısaltma tarzı ara yüz sayesinde dokümantasyon iş akışının birçok bölümünü düzenledik. Neyi nasıl tasarladığınızı doğru ve açık bir şekilde göstermek artık çok daha kolay.

Tüm detaylar…

Rhino 6 Yenilikler 5

Licensing & Administration

Rhino’nun kurulumunu, lisanslamasını ve yapılandırılmasını daha kolay hale getirmek için çok çalıştık. Cloud Zoo’yu kullanarak Rhino’yu lisanslamak için yeni bir seçenek sunuyoruz. Lütfen yeni Sistem Gereksinimlerine de göz atın.

Tüm detaylar…

Rhino 6 Yenilikler 6

Make2D

Make2D daha hızlı, daha iyi, daha temiz ve daha fazla özelleştirilebilir sonuçlar sunmak için baştan sona yeninden yazıldı.

Tüm detaylar…

Rhino 6 Yenilikler 7

Rhino Geliştirmeleri

Küçük kaçamaklar uzatılmış modelleme seansı boyunca acılı kağıt kesiklerinin üstüne ekleniyor. Rhino 6’da yüzlerce küçük hatayı çözdük ve ayrı ama benzer özellikleri tek bir komut altında toplayarak Rhino’yu daha rafine hale getirdik.

Tüm detaylar…

Rhino 6 Yenilikler 8

Geliştirme Platformu

Rhino bir modelleme programından çok daha fazlası. Zengin eklenti ekosistemi ve açık geliştirme aracı seti sayesinde Rhino tasarımın sınırlarını zorlamak isteyenler için geliştirme platformuna dönüştü. Rhino 6 API iyileştirmeleri, daha iyi dokümantasyon ve Grasshopper’ı kullanarak Rhino komutlarına daha fazla erişimle ücretsiz SDK’ya büyük gelişmeler katıyor.

Tüm detaylar…

Uzun süreli bekleyiş sona erdi: Grasshopper artık Rhino 6’nın içinde.  Geride bıraktığımız yıllarda en iddialı tasarım projelerinin bazılarında kullanılan Grasshopper’da Rhino gibi dayanıklı bir geliştirme platformuna dönüştü.

Grasshopper çevresel analizden robotik kontrole kadar birçok farklı üçüncü parti bileşen için sağlam temeller sunuyor. Rhino 6 ile paket olarak sunulan Grasshopper, eskiden kullandığınız Grasshopper’ın aynısı, sadece birkaç yeni iyileştirmeye sahip.

Tanıdığınız eski Grasshopper… Sadece daha iyisi!

Rhino 6 içerisinde yer alan Grasshopper, yıllardır geliştirmeye çalıştığımız Grasshopper ile aynı; bu nedenle program size tanıdık gelecek. Bununla birlikte beta versiyonunda olmayan birçok yeni özellik ve iyileştirme de var.

Tek Yükleme

Grasshopper, Rhino 6 ile yükleniyor. Güncellemeler ve hata düzeltmeleri normal servis sunumlarıyla geliyor.

Tanıdık

Sadık kullanıcılar arasındaysanız Rhino 6 içindeki Grasshopper size evinizde gibi hissettirecek.

Rhino 6 Yenilikler 9

Yüksek DPI

Artık yüksek DPI görüntüler de destekleniyor.

Rhino 6 Yenilikler 10

Uyumlu

Rhino 6 içindeki Grasshopper mevcut bileşenlerle uyumlu.

Rhino 6 Yenilikler 11

Yeni Bileşenler

Make2D, Symbol Display, Bend, Flow, Maelstrom, Splop, Splorph, Stretch, Taper, Twist dahil.

Rhino 6 Yenilikler 12

Kangaroo

Artık etkileşimli dinamik gevşeme çözücü/fiziksel motor da dahil.

Çoklu-İş Bileşenleri

Bazı bileşenler paralel hesaplamayı kullanarak daha hızlı çözüm sağlıyor.

Rhino 6 Yenilikler 13

GhPython

GhPython da dahil edildi. Kendi dahili GHA derleyicisi ve ana kod içi düğüm hızlandırıcısı var.

Rhino 6 Yenilikler 14

Kolay Hedef

Grasshopper artık dengeli bir geliştirme ortamı: bileşenleriniz tüm küçük Grasshopper güncellemelerinde çalışmaya devam edecek.

Aynı zamanda RhinoCommon kullanarak Grasshopper bileşenleri kullanarak Grasshopper bileşenleri geliştirmek Grasshopper içerisinde Rhino’nun temelinde işlevselliğini daha da fazla ortaya çıkarıyor.

Geliştirici dokümantasyonu ile kılavuzlar ve API referanslarına olarak erişmek mümkün.

Rhino 6 Yenilikler 15

Sunum çok önemli: tasarımın neredeyse her aşamasında iletişim kurarak müşterilerden, iş birliği yapan firmalardan ve genel olarak kullanıcılardan “destek” almanız gerekir. Çalışmalarınızı sunmaya yardımcı olma amacıyla Rhino’yu geliştirdik: “hızlı bir şekilde projeyi kurtarın” ya da “yüksek çözünürlükle farkınızı ortaya koyun”. Render, Malzeme veya sadece görüş alanını yakalama konusunda yapılan büyük değişimler sayesinde sunum yapmak, konuşmak, karar vermek ve tekrarlamak hem daha kolay hem de daha hızlı.

Fikirlerinizi Hızlı Bir Şekilde Yakalayın

Anlık Görüntüler modelin görünüş kurumlarını kaydetmenize ve görünüşlere geri dönmenize izin verir.

Işın İzlemeli Görüntü Modu

Görüntü alanında hızlı, etkileşimli ışın izleme modern CUDA ve OpenCL grafik kartlarının GPU’sunda hızlanıyor.

İyileştirilmiş Varsayılan Ayarlar

Rhino 6’nın varsayılan render ayarları artık daha açık.

Yeni varsayılan ayarlar, gerçek dünyadan gelen tipik bir ürün tasarım stüdyosunda modelleniyor. Otomatik olarak ayarlanan zemin düzlemi olan beyaz bir arka plana, yumuşak gölgelere ve büyük stüdyo ışık panellerinden gelen aydınlatmaya sahip. Artık modelin her yanında hatta en derin boşluklarda bile harika bir şekilde yansıyan aydınlatma elde edebilirsiniz.

Tüm yeni modeller güncellenen varsayılan ayarlara sahip olacak. Ayrıca sadece Render Panelinde bulunan “Varsayılana Geri Dön” butonuna basarak eski modellere dönmek de çok kolay.

Malzeme Olarak Daha İyi

Değişik isimlerden arındırılmış yeni sade malzemeler ve kullanıma hazır, gerçek dünyaya ölçeklenmiş dokuları içeren tam malzeme kütüphanesi sayesinde malzemeleri oluşturmak ve atamak çok daha kolay.

Tanım: Basit boya ve metal malzemeleri ekleyin – tek yapmanız gereken rengi istediğiniz gibi değiştirmek. Jargon kullanımı yok. Render alınmış görüntü ekranı nasıl görüneceklerini zaten gösteriyor.

Kütüphane panelini açık ve modelinize sürükleyip bırakabileceğiniz yüzlerce dokulu malzemeyi keşfedin.

Tüm malzemeler gerçek dünya ölçeklerine sahip olduğu için ayarlama yapmanız gerek yok – her şey olduğu gibi işliyor!

Yeni malzeme arama aracıyla çalışmak ve yüzlerce veya binlerce malzeme ve dokuyu yönetmek çok daha kolay.

Malzeme Editörü içine malzemeler için “Etiketle ve ara” seçeneğini ekledik.

İsim, etiket veya hatta malzemedeki notalara göre arama/filtreleme yapın.

Daha sonra favoriler gibi sizin için anlamlı şekilde gruplamak için özel etiketler ekleyin.

Malzeme isimlerinde karakterleri ve basamakları eşleştirmek için ? veya # bile kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda ^ ile arama sonuçlarını tersine çevirebilir veya kullanılmış ve kullanılmamış malzemelere göre filtreleyebilirsiniz.

Aynı zamanda modelin farklı yüzeylerine malzemeye atamayı da ekledik – bu işlem sonunda sadece malzeme değiştirmek için yüzeyleri çıkarma adımını ortadan kaldırıyor.

Rhino 6 Yenilikler 16
Rhino 6 Yenilikler 17

Her Şey Tek Yerde

Daha önce ayrı olan tüm kontrolleri kolay erişilebilir, tek bir noktada birleştirdik. Render için ihtiyaç duyduğunuz her şey yeni Render panelinde.

Artık aktif görünüşte render almakla kısıtlanmak zorunda değilsiniz. Belirli bir görünüm alanı, adlandırılmış görünüm veya anlık görünümü belirtebilirsiniz.

Renderın çözünürlüğünü ve görsel kalitesini ayarlayabilir ve hatta görüntü alanı oranını kilitleyebilirsiniz.

Arka plan görseli, zemin düzlemi veya çevre haritası bile ekleyebilirsiniz. Aydınlatma, yansıtma ve görünür arka fon için ayrı ortamları karıştırıp eşleştirebilirsiniz.

Işıkla oynayabilir, güneşin konumunu ayarlayabilir ve render butonuna basabilirsiniz.

Sonuçları beğenmediniz mi? Reset to Default (Varsayılana Geri Al) butonuyla tüm değerleri varsayılan değerlerine geri döndürebilirsiniz.

Çıkartma Yerleştirme

Çıkartma Yerleştirme basitleştirildi ve kullanması artık daha kolay.

UV Çözülme

UV Çözülme, doku haritalarını ayarlamayı daha kolay hale getirecek şekilde birden fazla nesnede kullanılabiliyor.

Ve Daha Fazlası

Fresnel Yansımaları:

Rhino 6 Yenilikler 18

Yansıma için berraklık kontrolü…

…ve şeffaflık:

Sadece gölge zemin düzlemi:

Bölmeler için görsel alfasını kullanın. Alfa şeffaflığı tam da bekleyeceğiniz gibi çalışıyor – şeffaflığı nasıl maskeleyeceğinizi kendi başınıza çözmenize gerek yok.

Rhino’nun yeni ekranı daha hızlı, daha dengeli ve GPU hesaplanan gölgeleyiciler ve hafıza seçenekleriyle modern grafik donanımında bulunan özellikleri daha fazla kullanıyor. Sonuçlar mı? Birçok grafik kartı için daha tutarlı, güzel ve sık kareler için daha az GPU’ya özel görüntüleme kusurları.

Hız

Rhino’nun modern görüntüleme hattı, grafik kartınızın kapasitelerine göre farklı OpenGL® seviyelerine ölçekleniyor.

Mümkün olan ölçüde GPU mozaiği yüzeyin çoğunu, çoklu yüzeyleri ve çıkarma çizgisi çizimini grafik kartına aktararak destekleyen kartlarda ciddi hız artışları sağlıyor.

As much as possible, GPU Tessellation moves much of the surface, polysurface, and extrusion wire drawing onto the graphics card, resulting in significant speed improvements on those cards that support it.

Güzellik

Yeni görüntüleme hattı, daha geniş grafik kartı aralığında daha tutarlı ve güzel görseller sunuyor.

Geliştirilmiş Görüntüleme Modları

Yeni ve geliştirilmiş görüntüleme alanı görüntüleme modları, etkileşimli kare oranlarında etkileyici ve yüksek çözünürlüklü görsel çıktıları oluşturuyor.

Rhino 6 Yenilikler 19
Rhino 6 Yenilikler 20

Eğriler ve Noktalar

Eğriler daha pürüzsüz ve eğrileri çizmek daha hızlı. Noktalar güzel detaylarda görüntüleniyor.

Rhino 6 Yenilikler 21

Gerçek Zamanlı Render

Rhino artık gerçek zamanlı ışın izleme görüntü alanı moduna sahip… Ayrıca gerçek zamanlı SSAO, çıkartma, görsel tabanlı aydınlatma ve ekran ,dünya tabanlı haritalama ön gösterileri de var:

Modelleme tasarım sürecinin sadece bir parçası. Aynı zamanda tasarımı nasıl oluşturduğunuzu da göstermelisiniz. Daha iyi DWG desteği ve RichText sonucu için yeninden hazırlanan kısaltma tarzı ara yüz sayesinde dokümantasyon iş akışının birçok bölümünü düzenledik. Neyi, nasıl tasarladığınızı doğru ve açık bir şekilde göstermek artık çok daha kolay.

Kısaltma Stilleri

Boyutların, liderlerin ve kısaltma tarzıyla metinlerin görünümünü kontrol edin. Her kısaltma nesnesine atanan boyut stillerinin özelliklerini değiştirerek çizim görünüşünü güncelleyin.

Zengin Metin

Zengin metin tek bir metin bloku içerisinde font, kalın, italik ve altını çizme ayarlarını yapmanıza izin veriyor.

Rhino 6 Yenilikler 22

Alanlar

metin ve kısaltmalardaki dokümanlardaki veya nesnelerdeki verilerin görüntülenmesini destekliyor.

Rhino 6 Yenilikler 23

Tolerans

Tolerans seçenekleri: artı/artı, simetrik ve sapma:

İncelikli Kontrol

Artık her nesne için kısaltma stillerini geçersiz kılabilirsiniz.

Kısaltma öğeleri için artık sıfır bastırma ayarları var.

 

İyi Konumlandırma

Arkadan görüntülendiğinde metinleri okuyucuya doğru konumlandırın:

Rhino 6 Yenilikler 24

 

Yığılmış Kısımlar

Yığılmış kısımlar artık tüm kısaltmalarda destekleniyor:

Rhino 6 Yenilikler 25

 

Düzenleme

Artık düzenlemek için metinlere ve kısaltmalara çift tıklayabilirsiniz.

 

Metin

 • Editörde çizgi sarma kontrolleri.
 • Oluşturma sırasında dönme açısını ayarlayın.
 • Model alanı ve yerleşim alanı metni için ayrı ölçekleme.
 • Metin ve metin nesneleri komutları için aynı iş akışı.
 • Tüm metin düzeleme kutularında semboller (derece, yarıçap, çap, ±), yığılmış kısımlar ve metin alanları.
 • Büyük harf-küçük harf düzenleme: Büyük harf, küçük harf, kelimenin baş harfini büyütme ve harf boyutlarını değiştirme seçenekleri.

 

Boyutlar

 • Boyutlar için geçmiş varsayılan değerdedir. Boyutlanmış bir nesneyi değiştirdiğiniz zaman boyutlar güncellenir.
 • Devam (Zincir) boyutları.
 • Taban çizgisi boyutları.
 • Açısal boyut ok yerleşimi: okların içinde, dışında oklar olabilir ya da oklar otomatik olarak yerleştirilebilir.
 • Açısal boyut metin yerleşimi: metin içeriye, sağa, sola ya da otomatik olarak yerleştirilebilir.

 

Nokta

 • Font ve yükseklik ayarları.
 • İkincil metin: noktanın içinde gösterilmeyen ama noktayla ilgili olabilecek bilgi.

Liderler

Lider yapılara daha fazla kontrol ekledik: düz, eğimli, metne nokta ekleme.
Rhino 6 Yenilikler 26

 

Çıkma (Hatch)

Çıkma sınırları blok içerisinden seçilebilir.

 

Merkez İşareti

Merkez işaretleri, dairelerin ve kavislerin merkezlerini işaretlemek için yerleştirilebilir.

Rhino 6 Yenilikler 27

 

Resim

Resim komutu bitmap kullanmayı kolaylaştırıyor.

Katman

 • Sadece mevcut detay ayarlarında yeni Katman.
 • Detay görünürlüğü artık bağlantılı bloklarda hatırlanıyor.
 • Görüntü alanı katmanı başına görünürlük, genel katma görünürlüğü ayarlarından etkileniyor.

 

Dosya I/O

 • DWG: Yeni kısaltma stili ayarları, formatlamayı kaybetmeden Rhino içerisinde daha fazla DWG dosyasını kullanmaya imkan tanıyor.
 • DWG: Basitleştirme işaretlenmediğinde düz çizgilerin dışa aktarılması basitleştirildi.
 • DWG: AutoCAD 2015 dosyalarını açabilme becerisi eklendi.
 • Birden fazla PDF baskısı alabilme.
 • PDF kaydetmek için API.
 • SVG dışa aktarma aracı Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri dosyalarını kaydetmeye izin veriyor. Bu görsel Rhino’dan dışa aktarılan SVG’yi gösteriliyor:

Rhino 6 Yenilikler 28

 

Make2D

Make2D  daha hızlı, daha iyi, daha temiz ve daha fazla özelleştirilebilir sonuçlar sunmak için baştan sona yeninden yazıldı.

Rhino 6 Yenilikler 29

 

ViewCaptureToClipboard/File

ViewCaptureToFile (Görüntüyü Dosyada Göster) ve ViewCaptureToClipboard (Görüntüyü Panoda Göster) artık kolay diyaloglara sahip.

Bloklar

Blok değiştirme mantığı, sonuçları daha tahmin edilebilir yapmak ve isimlendirme çarpışmalarını önlemeye yardımcı olmak için yeninden tasarlandı.

Lisanslama

Rhino’nun sizin için nerede ve ne zaman mevcut olacağını değiştirecek şekilde Rhino’yu yeni bir şekilde lisanslama yöntemi ekledik. Artık Rhino’yu lisanslamanın üç yolu var:

 1. Cloud Zoo (Yeni) – Lisansınızı giriş yaparak dünyanın herhangi bir yerinde kullanın.
 2. Single-Computer – Rhino’yu tek bir bilgisayarda lisanslayın.
 3. Zoo – Özel ağınız içerisine Rhino lisanslarını kullanın.

Yeni Cloud Zoo yönetiminin birçok kişi için en iyi Rhino lisanslama yöntemi olduğuna inanıyoruz:

 Cloud ZooSingle-ComputerZoo
Kolay Kurulum
Her Yerde Çalışma
Çevrimdışı Lisans
Tüm Bilgisayarlarda Lisans
Lisansı Paylaşın*
Dünyanın Her Yerindeki Takımları Yönetin
Lisans Kullanımını İzleyin
İstemci Yapılandırması Yok
Bakım Yapılacak Sunucu Yok
Otomatikleştirilmiş Lisans Konfigürasyonu

* Tek kullanıcı için eğitim lisansı ve yeninden satışa uygun olmayan lisanslar paylaşılamaz.

Cloud Zoo Lisanslama

Cloud Zoo Lisanslama, Rhino’yu lisanslamanın en yeni yolu. Cloud Zoo birçok fayda sunuyor:

 • Bireysel kullanıcılar Rhino’yu kullanmak için Rhino Hesaplarını kullanarak giriş yapabilirler. Kısacası Rhino herhangi bir bilgisayarda kullanılabilir.
 • Cloud Zoo, kurumlar ve okullar için lisans dağıtımını basitleştirebilir. Kurumlar lisans havuzu oluşturarak lisansı takım üyeleriyle paylaşabilirler.
 • Çevrim içi veya çevrim dışı çalışın. Lisansları kontrol etmenize gerek olmaz; bu nedenle lisansız kullanım gibi bir durumdan kaçınabilirsiniz.
 • Sürekli internet bağlantısı olmasa bile lisanslama çalışmaya devam eder.
 • Lisans sunucu alt yapısını McNeel yönetsin.

Takımlar Cloud Zoo Üzerinde

Cloud Zoo, kurumlar ve okullar için takım oluşturmayı destekliyor. Takımlar, Zoo üzerindeki lisansları kullanabilecek insanlardır.

Alan Adına Bağlı Takımlar

Büyük takımların daha kolay yönetilmesi için alan adıyla bağlanan hesaplar ayarlanabilir. Alan adıyla eşleşen e-posta adresi olan herkes otomatik olarak alan adına bağlı takıma katılır ve lisansa erişir – e-posta ile doğrulama gerekli değildir. Alan adına bağlı takımlar, kullanıcı yönetiminin merkezi olması için özel doğrulama sağlayıcılarını destekler (Google, Aktif Rehber veya One Login). Takımınızı alan adına bağlayın..

Cloud Zoo Seçenekleri:

Tek Bilgisayar Lisansı

Tek Bilgisayar lisansı, lisansı doğrundan belirli bir bilgisayarda çalıştırır. Lisansı farklı bir bilgisayara taşıyabilirsiniz. Sadece eski bilgisayardan kaldırın ve yeni bilgisayara kurun – McNeel & Ortakları ile bağlantı kurmanıza gerek yok. Lisansınızı birden fazla bilgisayarda paylaşmak istiyorsanız, lisansı Cloud Zoo’ya ekleyin.

Zoo Lisanslama

Zoo sunucu yazılımını indirmek ücretsizdir ve yazılım özel ağdaki sunucuda çalışır. Zoo, Zoo sunucu üzerindeki tüm lisansları merkezi olarak yöneterek özel ağınızdaki herkese sunar. Evden veya uydu ofislerinden erişim için VPN bağlantısı gerekmektedir.

Daha fazla detay için Zoo internet sitesi bakınız…

Yönetim

Rhino’nun kurulumunu ve yapılandırılmasını daha kolay hale getirmek için çok çalıştık. Lütfen yeni Sistem Gereksinimlerine bakınız.

Basitleştirilmiş Kurulum

Rhino kurulum motorları sorunları daha iyi tespit etmek ve çözmek için baştan sona yeniden yazıldı.

Seçenek Editörü

Tüm ayarlar bulması, değiştirmesi, karşılaştırması ve paylaşması kolay yeni bir kullanıcı ara yüzünde birleştirildi.

Rhino 6 Yenilikler 30

Yeni

Make2D daha hızlı, daha iyi, daha temiz ve daha fazla özelleştirilebilir sonuçlar sunmak için baştan sona yeninden yazıldı.

Temiz Arayüz

Make2D çıktısı üzerinde daha fazla kontrolle iyileştirilmiş kullanıcı deneyimi.

Rhino 6 Yenilikler 31

Gizli Çizgi Katmanları

Gizli çizgi katmanları kesik çizgilidir:

Rhino 6 Yenilikler 32

Grasshopper’dan Make2D

Grasshopper Make2D bileşenleri, özel mantıkla 2B kompozisyonlar oluşturmanıza izin veriyor:

Rhino 6 Yenilikler 33

Kırpma Düzlemleri

Artık kırpma düzlemleri destekleniyor ve kırma düzlemi kesişim noktaları hesaplanıyor:

Rhino 6 Yenilikler 34

Tüm sahne siluetleri

Tüm sahne siluetleri artık hesaplanıyor:

Rhino 6 Yenilikler 35

Her Şey için Make2D

Yüzeyler, bloklar, noktalar ve kısaltma nesnelerinin tümü Make2D ile çalışıyor.

Rhino 6 Yenilikler 36

Geliştirici Erişimi

Silüet oluşturma, gizli çizgi çizme ve Make2D komutları ara yüzü ile geliştirici erişim eklentisi.

Rhino 6 Yenilikler 37

Geliştirmeler

 • Her yönden daha hızlı.
 • Detaylarda daha iyi.
 • Eğrileri gizli, görünür veya kopya şeklinde doğru sınıflandırma.
 • Tüm eğrileri tutuyor; önceden Make2D eğrileri küçük segmentlere bölüyordu.
 • Çizim oluşturulurken ilerleme raporlanıyor.

Küçük kaçamaklar uzatılmış modelleme seansı boyunca acılı kağıt kesiklerinin üstüne ekleniyor. Rhino 6’da yüzlerce küçük hatayı çözdük ve ayrı ama benzer özellikleri tek bir komut altında toplayarak Rhino’yu daha rafine hale getirdik.

ViewCaptureTo

ViewCaptureToFile (Görüntüyü Dosyada Göster) ve ViewCaptureToClipboard (Görüntüyü Panoda Göster) artık kolay diyaloglara sahip.

OneView

OneView tek bir görünüşten modelleme yaparken kullanışlı olacak şekilde C-düzlemlerini aktif görünüşle otomatik olarak hizalıyor.

Resim

Resim komutu Background Bitmap (Arka Plan BitMap) & PictureFrame (Resim Çerçevesi) komutlarının yerine geçiyor ve kendi benzersiz, basitleştirilmiş ve malzeme türünü sunuyor.

Kılavuzlar

Geçici model yardımcıları olarak kullanılmak üzere sonsuz sayıda çizgi oluşturmak için AddGuide (Kılavuz Ekle) komutunu kullanın. Hepsini kaldırmak için RemoveGuide (Kılavuzu Kaldır) komutunu kullanın.

Rhino 6 Yenilikler 38

Mesh NGons

Mesh NGons: Yüzeylerin artık üçgen, dörtgen ve N-taraflı poligon (“N-gon”) yüzeyleri/yüzleri var. Ngons artık birçok komutta destekleniyor. Dosya I/O iyileştirmeleri, destekleyen formatlar arasında çalışabilmeye izin veriyor (.obj, .skp gibi):

Rhino 6 Yenilikler 39

MeshFromLines

Çizgi ağından yüzey oluşturmak için MeshFromLines komutunu kullanın.

Rhino 6 Yenilikler 40

Yüksek DPI

Yüksek DPI ekranlarında mükemmel pikseller… ve düşük çözünürlüklü ekranlarda da mükemmel pikseller.

Rhino 6 Yenilikler 41

AMF Dosya I/O

Eklemeli üretim için AMF dosya formatı destekleniyor.

Rhino 6 Yenilikler 42

Dağıtım

İki nokta arasında ya da belirlenen boşluk mesafeleriyle nesneleri eşit olarak dağıtın.

Rhino 6 Yenilikler 43

Komut Satırı Matematiği

Komut satırında platform hesaplamaları. Videoyu İzleyin

Nesnelere Veri Ekle

Nesne Özelliklerine bulunan kullanıcı Metin editörü, nesnelere veri eklemek için kullanılabilir. Videoyu İzleyin

Sürükleme Gücü

Sürükleme Gücü ayarlanarak piksel ve fare hareketlerinin eşleşmediği noktalarda ince pozisyon ayarlarına izin verir. Videoyu İzleyin

Gumball Çıkarma

Gumball artık noktaları çıkarmak için kullanılabilir… Videoyu İzleyin

MatchSrf Geçmişi

MatchSrf artık Geçmiş açıkken çalışıyor. Videoyu İzleyin

BlendSrf Geçmişi

BlendSrf artık Geçmişi gösteriyor: ilk olarak seçilen süreklilik türünü güncelliyor ve tutuyor. Videoyu İzleyin

Daha Kolay ExtendSrf

ExtendSrf özelliğini kullanmak çok daha kolay: kenara tıklayın ve içeriye ya da dışarıya sürükleyin. Uzatma (veya kısaltmalara) ayrı bir yüzey olarak izin vermek için Birleştir seçeneğini ekledik. Videoyu İzleyin

FlowAlongSrf

FlowAlongSrf artık biçimlendirme sırasında nesnenin basit yapısını tutan ConstrainNormal (Normal Kısıt) seçeneğine sahip. Bu seçenek düzlem üzerine nesne taslağı eklemeye ve taslağı hareket eden nesnenin yönünde tutmaya izin veriyor. Videoyu İzleyin

Alt Eğrileri Seçin

Alt eğriler (çoklu eğri içerisinde), alt nesne seçimi olarak destekleniyor. Crtl + Shift’e basılı tutarak seçin veya yeni alt nesne seçim filtrelerini kullanın! Videoyu İzleyin

Kenarınız Mı Var?

FilletEdge yarıçapları ve seçimleri artık düzenlenebilir. Düzenlenme dolgulu çoklu yüzey kopyalarında ve dosya IO boyunca sürdürülebilir. Videoyu İzleyin

Yalıt

Yalıt komutu “Invert Hide” (Evirmeyi Sakla) komutunun yerine geçerek kalabalık sahnelerde işinize odaklanmanıza izin veriyor. Videoyu İzleyin

Ve Daha Fazlası

 • ReduceMesh: artık girdi yüzeylerinin küçültülmesi üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor.
 • Daha fazla komuta dair Geçmiş:
  • BlendSrf
  • Bounce
  • ChamferSrf
  • ExtractIsocurve
  • FilletSrf
  • InterpCrvOnSrf
  • MatchSrf
  • MoveExtractedIsocurve
  • VariableBlendSrfVariableChamferSrf
  • VariableFilletSrf
 • Boolean operasyonları çakışık yüzeylerde daha güvenilir olarak çalışıyor.
 • STEP içe aktar komutu, çoklu yüzeyleri daha iyi desteklemek için baştan sona yeniden yazıldı.
 • RemoveAllNakedMicroEdges (Tüm Tek Mikro Kenarları Kaldır) küçük modelleme hatalarından kaynaklanan küçük kenar hatalarını temizler.
STORE

ÜYELİK SÖZLEŞMESİ 

1. Taraflar 

a. www.fga.com.tr internet sitesinin faaliyetlerini yürüten Süleyman Seba Cad. Maçka Talimyeri Sk. No:4/2 34357 Beşiktaş / İSTANBUL adresinde mukim FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi (Bundan böyle “FGA Mimarlık” olarak anılacaktır). 

b. www.fga.com.tr internet sitesine üye olan internet kullanıcısı (“Üye”) 

2. Sözleşmenin Konusu 

İşbu Sözleşme’nin konusu FGA Mimarlık’ın sahip olduğu internet sitesi www.fga.com.tr‘den üyenin faydalanma şartlarının belirlenmesidir. 

3. Tarafların Hak ve Yükümlülükleri 

 1. Üye, www.fga.com.tr internet sitesine üye olurken verdiği kişisel ve diğer sair bilgilerin kanunlar önünde doğru olduğunu, FGA Mimarlık’ın bu bilgilerin gerçeğe aykırılığı nedeniyle uğrayacağı tüm zararları aynen ve derhal tazmin edeceğini beyan ve taahhüt eder. 
 2. Üye, FGA Mimarlık tarafından kendisine verilmiş olan şifreyi başka kişi ya da kuruluşlara veremez, üyenin sözkonusu şifreyi kullanma hakkı bizzat kendisine aittir. Bu sebeple doğabilecek tüm sorumluluk ile üçüncü kişiler veya yetkili merciler tarafından FGA Mimarlık’a karşı ileri sürülebilecek tüm iddia ve taleplere karşı, FGA Mimarlık’ın sözkonusu izinsiz kullanımdan kaynaklanan her türlü tazminat ve sair talep hakkı saklıdır. 
 3. Üye www.fga.com.tr internet sitesini kullanırken yasal mevzuat hükümlerine riayet etmeyi ve bunları ihlal etmemeyi baştan kabul ve taahhüt eder. Aksi takdirde, doğacak tüm hukuki ve cezai yükümlülükler tamamen ve münhasıran üyeyi bağlayacaktır. 
 4. Üye, www.fga.com.tr internet sitesini hiçbir şekilde kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız ve taciz edici şekilde, yasalara aykırı bir amaç için, başkalarının fikri ve telif haklarına tecavüz edecek şekilde kullanamaz. Ayrıca, üye başkalarının hizmetleri kullanmasını önleyici veya zorlaştırıcı faaliyet (spam, virus, truva atı, vb.) ve işlemlerde bulunamaz. 
 5. www.fga.com.tr internet sitesinde üyeler tarafından beyan edilen, yazılan, kullanılan fikir ve düşünceler, tamamen üyelerin kendi kişisel görüşleridir ve görüş sahibini bağlar. Bu görüş ve düşüncelerin FGA Mimarlık’la hiçbir ilgi ve bağlantısı yoktur. FGA Mimarlık’ın üyenin beyan edeceği fikir ve görüşler nedeniyle üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan ve üçüncü kişilerin beyan edeceği fikir ve görüşler nedeniyle üyenin uğrayabileceği zararlardan dolayı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. 
 6. FGA Mimarlık, üye verilerinin yetkisiz kişilerce okunmasından ve üye yazılım ve verilerine gelebilecek zararlardan dolayı sorumlu olmayacaktır. Üye, www.fga.com.tr internet sitesinin kullanılmasından dolayı uğrayabileceği herhangi bir zarar yüzünden FGA Mimarlık’tan tazminat talep etmemeyi peşinen kabul etmiştir. 
 7. Üye, diğer internet kullanıcılarının yazılımlarına ve verilerine izinsiz olarak ulaşmamayı veya bunları kullanmamayı kabul etmiştir. Aksi takdirde, bundan doğacak hukuki ve cezai sorumluluklar tamamen üyeye aittir. 
 8. İşbu üyelik sözleşmesi içerisinde sayılan maddelerden bir ya da birkaçını ihlal eden üye işbu ihlal nedeniyle cezai ve hukuki olarak şahsen sorumlu olup, FGA Mimarlık’ı bu ihlallerin hukuki ve cezai sonuçlarından ari tutacaktır. Ayrıca; işbu ihlal nedeniyle, olayın hukuk alanına intikal ettirilmesi halinde, FGA Mimarlık’ın üyeye karşı üyelik sözleşmesinee uyulmamasından dolayı tazminat talebinde bulunma hakkı saklıdır.
 9. FGA Mimarlık’ın her zaman tek taraflı olarak gerektiğinde üyenin üyeliğini silme, müşteriye ait dosya, belge ve bilgileri silme hakkı vardır. Üye işbu tasarrufu önceden kabul eder. Bu durumda, FGA Mimarlık’ın hiçbir sorumluluğu yoktur. 
 10. www.fga.com.tr internet sitesi yazılım ve tasarımı FGA Mimarlık mülkiyetinde olup, bunlara ilişkin telif hakkı ve/veya diğer fikri mülkiyet hakları ilgili kanunlarca korunmakta olup, bunlar üye tarafından izinsiz kullanılamaz, iktisap edilemez ve değiştirilemez. Bu web sitesinde adı geçen başkaca şirketler ve ürünleri sahiplerinin ticari markalarıdır ve ayrıca fikri mülkiyet hakları kapsamında korunmaktadır.
 11. FGA Mimarlık tarafından www.fga.com.tr internet sitesinin iyileştirilmesi, geliştirilmesine yönelik olarak ve/veya yasal mevzuat çerçevesinde siteye erişmek için kullanılan İnternet servis sağlayıcısının adı ve Internet Protokol (IP) adresi, Siteye erişilen tarih ve saat, sitede bulunulan sırada erişilen sayfalar ve siteye doğrudan bağlanılmasını sağlayan Web sitesinin Internet adresi gibi birtakım bilgiler toplanabilir. 
 12. FGA Mimarlık kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak, ürünlerini ve hizmetlerini iyileştirmek, sitenin kullanımını kolaylaştırmak için kullanımını kullanıcılarının özel tercihlerine ve ilgi alanlarına yönelik çalışmalarda üyelerin kişisel bilgilerini kullanabilir. FGA Mimarlık, üyenin www.fga.com.tr internet sitesi üzerinde yaptığı hareketlerin kaydını bulundurma hakkını saklı tutar. 
 13. FGA Mimarlık’ya üye olan kişi, yürürlükte bulunan ve/veya yürürlüğe alınacak uygulamalar kapsamında FGA Mimarlık tarafından kendisine ürün ve hizmet tanıtımları, reklamlar, kampanyalar, avantajlar, anketler ve diğer müşteri memnuniyeti uygulamaları sunulmasına izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye, FGA Mimarlık’ya üye olurken ve/veya başka yollarla geçmişte vermiş olduğu ve/veya gelecekte vereceği kişisel ve alışveriş bilgilerinin ve alışveriş ve/veya tüketici davranış bilgilerinin yukarıdaki amaçlarla toplanmasına, FGA Mimarlık tarafından kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye aksini bildirmediği sürece üyeliği sona erdiğinde de verilerin toplanmasına, FGA Mimarlık tarafından kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye aksini bildirmediği sürece FGA Mimarlık’ın kendisi ile internet, telefon, SMS, vb iletişim kanalları kullanarak irtibata geçmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye yukarıda bahsi geçen bilgilerin toplanması, paylaşılması, kullanılması, arşivlenmesi ve kendisine erişilmesi nedeniyle doğrudan ve/veya dolaylı maddi ve/veya manevi menfi ve/veya müsbet, velhasıl herhangi bir zarara uğradığı konusunda talepte bulunmayacağını ve FGA Mimarlık’ı sorumlu tutmayacağını beyan ve kabul eder. Üye, kişisel verileri ile ilgili detaylı bilgiye https://www.fga.com.tr/kvk  adresinden ulaşabilir. 
 14. FGA Mimarlık, üyenin kişisel bilgilerini yasal bir zorunluluk olarak istendiğinde veya (a) yasal gereklere uygun hareket etmek veya FGA Mimarlık’ya tebliğ edilen yasal işlemlere uymak; (b) FGA Mimarlık ve FGA Mimarlık web sitesi ailesinin haklarını ve mülkiyetini korumak ve savunmak için gerekli olduğun  iyi niyetle kanaat getirdiği hallerde açıklayabilir. 
 15. FGA Mimarlık web sitesinin virus ve benzeri amaçlı yazılımlardan arındırılmış olması için mevcut imkanlar dahilinde tedbir alınmıştır. Bunun yanında nihai güvenliğin sağlanması için kullanıcının, kendi virus koruma sistemini tedarik etmesi ve gerekli korunmayı sağlaması gerekmektedir. Bu bağlamda üye FGA Mimarlık web sitesi’ne girmesiyle, kendi yazılım ve işletim sistemlerinde oluşabilecek tüm hata ve bunların doğrudan ya da dolaylı sonuçlarından kendisinin sorumlu olduğunu kabul etmiş sayılır. 
 16. FGA Mimarlık, sitenin içeriğini dilediği zaman değiştirme, kullanıcılara sağlanan herhangi bir hizmeti değiştirme ya da sona erdirme veya FGA Mimarlık web sitesi’nde kayıtlı kullanıcı bilgi ve verilerini silme hakkını saklı tutar. 
 17. FGA Mimarlık, üyelik sözleşmesinin koşullarını hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın her zaman değiştirebilir, güncelleyebilir veya iptal edebilir. Değiştirilen, güncellenen ya da yürürlükten kaldırılan her hüküm, yayın tarihinde tüm üyeler bakımından hüküm ifade edecektir. 
 18. Taraflar, FGA Mimarlık’ya ait tüm bilgisayar kayıtlarının tek ve gerçek münhasır delil olarak, HUMK madde 287’ye uygun şekilde esas alınacağını ve söz konusu kayıtların bir delil sözleşmesi teşkil ettiği hususunu kabul ve beyan eder. 
 19. FGA Mimarlık, iş bu üyelik sözleşmesi uyarınca, üyelerinin kendisinde kayıtlı elektronik posta adreslerine bilgilendirme mailleri ve cep telefonlarına bilgilendirme SMS’leri gönderme yetkisine sahip olmakla beraber, üye işbu üyelik sözleşmesini onaylamasıyla beraber bilgilendirme maillerinin elektronik posta adresine ve bilgilendirme SMS’lerinin cep telefonuna gönderilmesini kabul etmiş sayılacaktır. Üye mail ve/veya SMS almaktan vazgeçmek istemesi durumunda “Benim Sayfam” bölümündeki “Tercihlerim” kısmından mail ve/veya SMS gönderim iptal işlemini gerçekleştirebilecektir. 

4. Sözleşmenin Feshi 

İşbu sözleşme üyenin üyeliğini iptal etmesi veya FGA Mimarlık tarafından üyeliğinin iptal edilmesine kadar yürürlükte kalacaktır. FGA Mimarlık üyenin üyelik sözleşmesinin herhangi bir hükmünü ihlal etmesi durumunda üyenin üyeliğini iptal ederek sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilecektir. 

5. İhtilaflerin Halli 

İşbu sözleşmeye ilişkin ihtilaflerde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir. 

6. Yürürlük 

Üyenin, üyelik kaydı yapması üyenin üyelik sözleşmesinde yer alan tüm maddeleri okuduğu ve üyelik sözleşmesinde yer alan maddeleri kabul ettiği anlamına gelir. İşbu Sözleşme üyenin üye olması anında akdedilmiş ve karşılıklı olarak yürürlülüğe girmiştir. 

Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni

1. Aydınlatma Metni’nin Amacı ve Şirketimizin Veri Sorumlusu Konumu:

Şirketimiz FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, müşterilere ilişkin kişisel veriler bakımından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) kapsamında “veri sorumlusu” sıfatına sahip olup işbu Aydınlatma Metni ile söz konusu Kanun uyarınca müşterilerin FGA Mimarlık tarafından gerçekleştirilen kişisel veri işleme faaliyetleri hakkında aydınlatılması hedeflenmektedir.

2. Müşterilere Ait Kişisel Verilerin İşlenme Amacı:

Müşterilere ait kişisel veriler, FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın ve FGA Mimarlık ile iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari iş güvenliğinin temini de dahil olmak üzere Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde işlenmektedir.

3. Müşterilerin Açık Rızası Doğrultusunda İşlenecek Kişisel Veriler ve İşleme Amaçları:

Açık rıza doğrultusunda işlenecek kişisel veriler ve işleme amaçları Rıza Metni’nde belirtilmiştir.

4. Müşterilere Ait Kişisel Verilerin Aktarımı:

Müşterilere ait kişisel veriler, FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın ve FGA Mimarlık ile iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari iş güvenliğinin temini için gerekli olan aktivitelerin planlanması ve icrası da dahil olmak üzere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, Şirket yetkilileri, iştiraklerimiz, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz, hissedarlarımız, kanunen yetkili kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurumlar ile paylaşılabilecektir.

5. Kişisel Verilerin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi:

Kişisel veriler, müşterilerden elektronik ortamda toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel veriler Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde ve bu Aydınlatma Metni ve açık rıza gerekli olduğu hallerde Rıza Metni’nde belirtilen amaçlarla işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir.

6. Kişisel Veri Sahibi Olarak Müşterilerin Hakları:

Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri; (i) kendileri ile ilgili kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, (iii) kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iv) yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, (v) kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vii) işlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve (viii) kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Söz konusu hakların kullanımına ilişkin talepler, kişisel veri sahipleri tarafından iletilebilecektir. FGA Mimarlık, söz konusu talepleri değerlendirerek 30 gün içerisinde sonuçlandıracaktır. FGA Mimarlık’ın taleplere ilişkin olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen (varsa) ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkı saklıdır.

Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Rıza Metni

Şirketimiz FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, müşterilere ilişkin kişisel veriler bakımından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) kapsamında “veri sorumlusu” sıfatına sahip olup işbu Rıza Metni ile söz konusu Kanun uyarınca müşterilerin FGA Mimarlık tarafından gerçekleştirilen ve aşağıda belirtilen kişisel veri işleme faaliyetlerine ilişkin açık rızalarının temini hedeflenmektedir.

Kanun’un 5/2 ile 6/3 maddesinde yer alan kişisel veri işleme şartlarının karşılanamadığı aşağıdaki durumlar için FGA Mimarlık tarafından kişisel verilerin işlenebilmesi için müşterilerin açık rızasının alınması gerekmektedir. Açık rıza gerektirmeyen süreçlere ilişkin olarak Aydınlatma Metni kapsamında veri işleme faaliyetleri sürdürülmekte olup açık rıza gerektiren süreçlerde de Aydınlatma Metni’nde belirtilen temel prensiplere uygun veri işlenmektedir.

Bu kapsamda müşterilerin kişisel verileri FGA Mimarlık Tarafından 6698 sayılı Kanun Kapsamında Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına İlişkin Politika‘da Bölüm 3 – Madde IV altında belirtilen amaçlarla ve buradaki usule uygun olarak işlenmektedir. Buna göre kişisel veriler; müşterilere yönelik kampanyaların oluşturulması, FGA Mimarlık iş ortakları tarafından FGA Mimarlık müşterilerine FGA Mimarlık’da kullanabilecekleri özel fırsatların sunulması, çapraz satış yapılması, hedef kitle belirlenmesi, Müşteri hareketlerinin takip edilerek kullanıcı deneyimini arttırıcı faaliyetlerin yürütülmesi, FGA Mimarlık’a ait internet sitesi ile mobil uygulamanın işleyişinin geliştirilmesi ve Müşteri ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmesi, doğrudan ve doğrudan olmayan pazarlama, kişiye özel pazarlama ve yeniden pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi, kişiye özel segmentasyon, hedefleme, analiz ve şirket içi raporlama faaliyetlerinin yürütülmesi, pazar araştırmaları, müşteri memnuniyeti aktivitelerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın sunduğu ürün ve hizmetlerin ilgili kişilerin beğeni, kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek ilgili kişilere önerilmesi ve tanıtılması ile müşteri ilişkileri yönetimi süreçlerinin planlanması ve icrası amaçları da dahil olmak üzere genel anlamda FGA Mimarlık’ın ürün ve/veya hizmetlerinin satış ve pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın sunduğu ürün ve/veya hizmetlere bağlılık oluşturulması ve/veya arttırılması süreçlerinin planlanması ve icrası kapsamında Müşteri’nin vereceği onayı doğrultusunda işlenebilecek ve bu amaçlara yönelik olarak Aydınlatma Metni’nde belirtilen taraflarla paylaşılabilecektir.

Gizlilik Politikası

FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi olarak, kullanıcılarımızın hizmetlerimizden güvenli ve eksiksiz şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla sitemizi kullanan üyelerimizin gizliliğini korumak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, işbu FGA Mimarlık Gizlilik Politikası (“Politika”), üyelerimizin kişisel verilerinin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ile tamamen uyumlu bir şekilde işlenmesi ve kullanıcılarımızı bu bağlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. FGA Mimarlık.com çerez politikası İşbu Politika’nın ayrılmaz parçasıdır. 

İşbu Politika’nın amacı, FGA Mimarlık tarafından işletilmekte olan www.fga.com.tr internet sitesi ile mobil uygulamanın (hepsi birlikte “Platform” olarak anılacaktır) işletilmesi sırasında Platform üyeleri/ziyaretçileri/kullanıcıları (hepsi birlikte “Veri Sahibi” olarak anılacaktır) tarafından FGA Mimarlık ile paylaşılan veya FGA Mimarlık’ın, Veri Sahibi’nin Platform’u kullanımı sırasında ürettiği kişisel verilerin kullanımına ilişkin koşul ve şartları tespit etmektir. 

Hangi Veriler İşlenmektedir? 

Aşağıda FGA Mimarlık tarafından işlenen ve Kanun uyarınca kişisel veri sayılan verilerin hangileri olduğu sıralanmıştır. Aksi açıkça belirtilmedikçe, işbu Politika kapsamında arz edilen hüküm ve koşullar kapsamında “kişisel veri” ifadesi aşağıda yer alan bilgileri kapsayacaktır. 

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 3. ve 7. maddeleri dairesince, geri döndürülemeyecek şekilde anonim hale getirilen veriler, anılan kanun hükümleri uyarınca kişisel veri olarak kabul edilmeyecek ve bu verilere ilişkin işleme faaliyetleri işbu Politika hükümleri ile bağlı olmaksızın gerçekleştirecektir. 

Kişisel Veri İşleme Amaçları 

FGA Mimarlık, Veri Sahibi tarafından sağlanan kişisel verileri, üyelik kaydı ve hesabının oluşturulması ve buna ilişkin kayıtların tutulması, Veri Sahibi’nin Platform üzerinden sağlanan hizmetlerden faydalandırılması sistem hatalarının tespit edilerek performans takibinin yapılması ve Platform’un işleyişinin iyileştirilmesi, bakım ve destek hizmetleri ile yedekleme hizmetlerinin sunulması amaçları dahil olmak üzere FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi ile bu ürün ve hizmetlerin ilgili kişilerin beğeni, kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek ilgili kişilere önerilmesi ve tanıtılması için gerekli olan aktivitelerin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık ve iş ilişkisi içerisinde bulunduğu kişilerin hukuki, teknik ve ticari-iş güvenliğinin temini ile FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası amaçlarıyla işlenebilecektir. 

Veri Sahiplerinin Açık Rızası Doğrultusunda İşlenecek Kişisel Veriler ve İşleme Amaçları 

Veri Sahibi’nin açık rızası kapsamında, FGA Mimarlık, Veri Sahipleri’nin Platform üzerindeki hareketlerini takip ederek kullanıcı deneyiminin artırılması, istatistik oluşturulması, profilleme yapılması, doğrudan pazarlama ve yeniden pazarlama, Veri Sahibi’ne özel promosyon önerilerinin oluşturulması ve Veri Sahibi’ne iletilmesi ve bu kapsamda elde edilen verilerin her türlü reklam ve materyal içeriğinde kullanılması amacıyla veri işleyebilecek ve aşağıda anılan taraflarla bu verileri paylaşabilecektir. 

Kişisel Verilerin Aktarımı

FGA Mimarlık, Veri Sahibi’ne ait kişisel verileri ve bu kişisel verileri kullanılarak elde ettiği yeni verileri, işbu Gizlilik Politikası ile belirlenen amaçların gerçekleştirilebilmesi için FGA Mimarlık’ın hizmetlerinden faydalandığı üçüncü kişilere, söz konusu hizmetlerin temini amacıyla sınırlı olmak üzere aktarılabilecektir. FGA Mimarlık, Veri Sahibi deneyiminin geliştirilmesi (iyileştirme ve kişiselleştirme dâhil), Veri Sahibi’nin güvenliğini sağlamak, hileli ya da izinsiz kullanımları tespit etmek, operasyonel değerlendirme araştırılması, Platform hizmetlerine ilişkin hataların giderilmesi ve işbu Gizlilik Politikası’nda yer alan amaçlardan herhangi birisini gerçekleştirebilmek için SMS gönderimi yapanlar da dahil olmak üzere dış kaynak hizmet sağlayıcıları, barındırma hizmet sağlayıcıları (hosting servisleri), hukuk büroları, araştırma şirketleri, çağrı merkezleri gibi üçüncü kişiler ile paylaşabilecektir. 

Kişisel veriler, Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi ve Şirket yetkilileri, hissedarları, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz, kanunen yetkili kamu kurum ve kuruluşları ile kanunen yetkili özel kurumlar ile paylaşılabilecek, bu amaçlarla sınırlı olarak Kanun m.9’da işaret edilen usul esaslar ile Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararları çerçevesinde yurt dışına aktarılabilecektir. 

Kişisel Verilerin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi 

Kişisel veriler, Platform üzerinden ve elektronik ortamda toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel veriler 6698 sayılı Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde ve bu Gizlilik Politikası’nda belirtilen amaçlarla işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir. 

Kişisel Veri Sahibinin Hakları 

Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri, 

Söz konusu hakların kullanımına ilişkin talepler, kişisel veri sahipleri tarafından www.fga.com.tr adresinde yer alan 6698 sayılı Kanun Kapsamında FGA Mimarlık tarafından hazırlanan Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına ilişkin Politika’da belirtilen yöntemlerle iletilebilecektir. FGA Mimarlık, söz konusu talepleri otuz gün içerisinde sonuçlandıracaktır. FGA Mimarlık’ın taleplere ilişkin olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen (varsa) ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkı saklıdır. 

Çerez Politikası

FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi olarak, kullanıcılarımızın hizmetlerimizden güvenli ve eksiksiz şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla sitemizi kullanan kişilerin gizliliğini korumak için çalışıyoruz. 

Çoğu web sitesinde olduğu gibi, FGA Mimarlık.com (“Site”) ile mobil uygulamanın (hepsi birlikte “Platform” olarak anılacaktır) ziyaretçilere kişisel içerik ve reklamlar göstermek, site içinde analitik faaliyetler gerçekleştirmek ve ziyaretçi kullanım alışkanlıklarını takip etmek amacıyla Çerezler kullanılmaktadır. 

İşbu Çerez Politakası FGA Mimarlık.com Gizlilik Politikası’nın ayrılmaz bir parçasıdır. 

FGA Mimarlık, bu Çerez Politikası’nı (“Politika”) Site’de hangi Çerezlerin kullanıldığını ve kullanıcıların bu konudaki tercihlerini nasıl yönetebileceğini açıklamak amacıyla hazırlamıştır. FGA Mimarlık tarafından kişisel verilerinizin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi için www.fga.com.tr Gizlilik Politikası’nı incelemenizi tavsiye ederiz. 

Çerez (“Cookie”) Nedir? 

Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz web sitesiyle ilişkili sunucular tarafından oluşturulurlar. Böylelikle ziyaretçi aynı siteyi ziyaret ettiğinde sunucu bunu anlayabilir. 

Çerezler, ziyaretçilere ilişkin isim, cinsiyet veya adres gibi kişisel verileri içermezler. Çerezler konusunda daha detaylı bilgi için www.aboutcookies.org ve www.allaboutcookies.org adreslerini ziyaret edebilirisiniz. 

Hangi Çerezler Kullanılmaktadır? 

Çerezler, sahipleri, kullanım ömürleri ve kullanım amaçları açısında kategorize edilebilir: 

Neden Çerezler Kullanılmaktadır? 

Platform’da, Çerezler aşağıdaki amaçlar kapsamında kullanılmaktadır: 

Çerez Tercihlerinizi Nasıl Yönetebilirsiniz? 

FGA Mimarlık, kullanıcıların kendilerine ait kişisel veriler üzerindeki tercihlerini kullanabilmelerini son derece önemsemektedir. Bununla birlikte, Site’nin çalışması için zorunlu olan bazı Çerezler konusunda tercih yönetimi mümkün olmamaktadır. Ayrıca bazı Çerezlerin kapatılması halinde Site’nin çeşitli fonksiyonlarının çalışmayabileceğini hatırlatma isteriz. 

Platform’da kullanılan Çerezlere dair tercihlerin ne şekilde yönetebileceğine dair bilgiler aşağıdaki gibidir: 

Hangi Haklara Sahipsiniz? 

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca ziyaretçiler, FGA Mimarlık’ya başvurarak, kendileriyle ilgili, 

Söz konusu haklar, kişisel veri sahipleri tarafından 6698 sayılı Kanun Kapsamında FGA Mimarlık tarafından hazırlanan Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına ilişkin Politika’da belirtilen yöntemlerle iletildiğinde her hâlükârda 30 (otuz) gün içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır. Taleplere ilişkin olarak herhangi bir ücret talep edilmemesi esas olmakla birlikte, FGA Mimarlık, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkını saklı tutar. 

Rıza ve Gizlilik Politikası’ndaki Değişiklikler 

FGA Mimarlık, Gizlilik Politikası (“Politika”) ile kullanıcılarına Çerez kullanımının kapsamı ve amaçları hakkında detaylı açıklama sunmayı ve Çerez tercihleri konusunda kullanıcılarını bilgilendirmeyi hedeflemiştir. Bu bakımdan, Platform’da yer alan Çerez bilgilendirme uyarısının kapatılması ve Site’nin kullanılmaya devam edilmesi halinde Çerez kullanımına rıza verildiği kabul edilmektedir. Kullanıcıların Çerez tercihlerini değiştirme imkânı her zaman saklıdır. 

FGA Mimarlık, Politika hükümlerini dilediği zaman değiştirebilir. Güncel Politika Platform’da yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.