SketchUp Pro 2022 Yeniliklerini Keşfedin; Daha Akıllıca Çalışın, Daha Fazla Değil

2022 01 SketchUp 2022 Yenilikleri 1200x628 1

2022, SketchUp Pro ve LayOut‘taki yepyeni güncellemelerle harika bir başlangıç yapıyor. SketchUp 2022 sürümü, yeni ve geliştirilmiş modelleme araçları, ek arama işlevleri, LayOut‘ta zaman kazandıran geliştirmeler ve çok daha fazlasını içeriyor. Bu güncellemeler, tasarımlarınıza odaklanabilmeniz için iş akışlarınızı hızlandırmaya ve basitleştirmeye yardımcı olacaktır.

Sürüme geçmeden önce, en yeni ölçekli figürümüz Niraj Poudel’i tanıtalım! Niraj, SketchUp’a 2014 yılında katıldı ve müşteri başarısı ekibimizde önemli bir figür. İnsanların SketchUp iş akışlarını optimize etmesine yardımcı olmayı seviyor ve erken aşama sürdürülebilir tasarım konusunda tutkulu. Niraj açık havayı, gitar çalmayı ve boş zamanlarında kızının yüzüne bir gülümseme getirmenin yeni yollarını bulmayı sever. En son ölçek figürümüz hakkında daha fazla bilgi edinin.

SU2021 2022Launch Blog 3 NirajScaleFigure
Artık Niraj ile tanıştığımıza göre, 2022 sürümünü keşfedelim.

SKETCHUP PRO

SU2021 2022Launch Blog 1 Hero SketchUp Logo

SketchUp’ta Arama

İlk olarak SketchUp for Web’te tanıtılan Arama, artık yerel komutları ve yüklü uzantıları hızla bulmanızı ve etkinleştirmenizi sağlayan bir SketchUp Pro özelliğidir. SketchUp’ta bir aracı bulmaya veya bir aracı hatırlamaya çalışmak için değerli zaman harcamak yerine, onu hızlı bir şekilde bulmak için adı veya “yükseklik”, “boolean (çıkarma)” veya “chamfer (pahlama)” gibi iş akışıyla ilgili sorguyu yazabilirsiniz.

SketchUp’ta yeniyseniz, bu, kullanıcı arayüzünü ve araç setini hızlandırmanıza yardımcı olacak ve bir araç bulmaya çalışmak yerine tasarımınıza odaklanmanıza olanak tanıyacaktır. Ada göre arama yapın veya SketchUp’ta bir aracın ne yapmasını istediğinizi arayın, ilgili sonuçlar görünecektir.

Daha deneyimli kullanıcılar için bu, araç çubuklarına ayrılan ekran alanı miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Örneğin, yedi komutu olan Joint Push/Pull araç çubuğu simgesinin tümünü görüntülemek yerine, artık ‘Joint Push/Pull’ için arama yapabilirsiniz ve eklentiyle ilişkili tüm komutlar görüntüleyebilirsiniz.

Arama’yı (varsayılan kısayol: Shift +S) iş akışınıza entegre etmenin en iyi yolu, komutun kolayca bulunabilmesi için kısayolu özelleştirmektir. İnceleyin

Arama, resmi olarak desteklenen tüm dillerde yerelleştirilmiştir. Bilgi için tıklayın.

Yeni ve Geliştirilmiş Modelleme Araçları

2022’de, yepyeni araçlar ve eskilerine yönelik önemli güncellemeler sunarak iş akışlarını hızlandırıyor, kolaylaştırıyor ve iyileştiriyoruz. Ayrıntıları sürüm notlarımızda  görebilirsiniz, ancak bazı önemli noktalar şunlardır:

Lasso Select (Kement Seçimi)

Lasso Select aracı, kamerayı yeniden yönlendirmeden özel seçim sınırları çizmenize olanak tanır. Ayrıca tek bir tıkla-sürükle işlemiyle birden çok ayrık seçim oluşturabilir ve model elemanlarını çok daha hızlı seçebilirsiniz.

Ayrıca, Lasso Select (Kement Seçimi) aracı yeni bir varsayılan kısayolla birlikte gelir: Shift + Spacebar.

Stamp Copy (Kopyalama Damgası)

Move Tool(Taşı aracı) için yeni bir değiştirici (2021.1.2’de tanıtıldı), Damga(Stamp), yalnızca bir tıklamayla “damgalayarak” bir varlığın birden çok kopyasını oluşturmanıza olanak tanır. Bu araç, nesneleri belirli bir alana doğal olarak dağıtmak için kullanışlıdır. Örneğin, bir peyzaj tasarımına ölçekli figürleri veya diğer çevreyi hızlı bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Bir kentsel tasarım modelinde yaya geçitlerini göstermek gibi, düzensiz aralıklarla bir eksen boyunca birden çok kopya yapmak için de yararlıdır.

Tag Tool (Etiket Aracı)

Etiketleri uygulamak için; model elemanlarına veya önceden seçilmiş model elemanlarına tıklamanıza olanak tanıyan yeni bir araç olan Tag(Etiket)’i kullanarak model organizasyonunuzu kolaylaştırın. Etiket aracıyla, nesneleri doğrudan modelleme penceresinde etiketleyerek model organizasyonunu hızlandırabilir, istenmeyen etiketleri hızla temizleyebilir ve bileşen örneklerinin etiketlemesini toplu olarak değiştirerek raporlama doğruluğunu iyileştirebilirsiniz.

Freehand (Serbest El Aracı)

Serbest El Aracında(Freehand) büyük bir güncelleme yaptık. Daha yumuşak eğrilerle, organik çizgiler ve Follow me(Beni Takip Et) aracıyla daha doğal varyasyonlar oluşturabilirsiniz.

Freehand’in(Serbest El Aracı) çizim sonuçları daha düzgün olduğundan, araç daha fazla segment oluşturur. Bir eğri çizdikten hemen sonra, eğrinin segmentasyonunu aşamalı olarak azaltabilirsiniz. SketchUp, her artışta görsel geri bildirim sağlar. Ayrıca, Freehand(Serbest El Aracı) bir çizim düzlemi belirtmek için eksen kilitleme girdisi alır ve artık farklı düzlemlerde, bitişik yüzler arasında çizim yapmak mümkündür.

Hot tip: Kalem aracıyla oluşturulan serbest el eğrileri son derece tatmin edici sonuçlar doğurur.

Tanjant Referansı Kilitleme

2 Noktalı ve 3 Noktalı Yay araçları için yeni teğet referanslarını kullanarak, artık mevcut bir kenar veya yaydan yay teğetliğini hızlı bir şekilde belirleyebilir ve kilitleyebilirsiniz. Teğet yay sadece daha öngörülebilir olmakla kalmaz, aynı zamanda daha kısa sürede kavisli yüzler oluşturmanıza da olanak tanır.

Sahne Arama

Mimari görselleştirme çıktıları veya inşaat belgeleri oluşturuyorsanız, muhtemelen tasarım ayrıntılarını anlatabilmek için birçok farklı sahne oluşturursunuz. Bu, kodlanmış adlarla uzun Sahne(Scene) listelerini, görsel olarak taramak zorunda kalmanıza neden olur. Sahneler(Scenes) sekmesine bitişik yeni bir arama filtresi olan Sahne Arama ile artık istediğiniz sahneyi hızlı bir şekilde bulabilir ve o sahneye geçiş yapabilirsiniz.

Daha Fazla Modelleme Değişikliği

2021.1’de, özellikle on temel aracımızda modellemenin araçlarındaki çalışma şeklinin tutarlılığını geliştirmeye odaklandık. Bu sürümde Şerit Ölçme Aracı (Tape Measure) , Sınıflandırıcı (Classifier), Doku Konumlandırmada (Position Texture) birkaç dikkate değer araç davranışı değişikliği ve yönlü referanslarda araç ipuçları vardır. Sürüm notlarımızda  bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinin.


LAYOUT

SU2021 2022Launch Blog 2 Hero LayOut
Otomatik Metin(Auto Text) güncellemeleri ve Bul ve Değiştir(Find and Replace) ile LayOut, hiç olmadığı kadar hızlı ve verimli çalışmanıza yardımcı olur.

Görünüm Alanı Temelli Otomatik Metin Etiketleri

LayOut’ta SketchUp görünümlerinden model elemanı veya component niteliklerini çeken mevcut etiketlere ek olarak, etiket oluşturma veya şablon etiketlerde Otomatik Metin menüsünden seçilebilen yeni Otomatik Metin etiketlerini sunuyoruz.

Bu etiketlerin hepsini albümde (Scrapbooks) veya şeffaf etiket liderleriyle kullanabilirsiniz. Bu özellik, bir albümden (Scrapbooks) Otomatik Metin etiketlerini sürükleyebileceğiniz, etiket liderini sürüklemek için enter tuşuna basabileceğiniz ve ardından o görünüm penceresiyle ilişkili değeri otomatik olarak görüntüleyebileceğiniz anlamına gelir.

SU2021 2022Launch Blog 10
Bu etiketler; Sahne Adı(SceneName), Sahne Açıklaması (SceneDescription), Ölçek(Scale), Oran(Ratio), ve Koordinatlar (Coordinates) parametrelerinin girdilerini içerir.

Yeni ve geliştirilmiş Görünüm Temelli Otomatik Metin etiketleri ile, belgeleri oluştururken SketchUp modellerinde gömülü olan bilgilerin çoğunu kullanabilir ve şablonlarınızı daha güçlü ve verimli hale getirebilirsiniz. Örneğin, bir çizim başlığını otomatik olarak doldurmak için bir Otomatik Metin etiketi kullanarak Sahne adınızı veya açıklamanızı seçebilirsiniz. Ardından, geçerli görünümün ölçeğini göstermek için bir Oran(Ratio) etiketi kullanabilirsiniz. Model görünüm penceresinin ölçeği değişirse, ölçek yazısı otomatik olarak güncellenir.

Bunları nasıl kullanacağınızı Help Center (Yardım Merkezi) belgelerimizde keşfedin.

Sayfa Yönetiminde Otomatik Metin

Bir içindekiler tablosunu manuel olarak oluşturmak ve devamlılığını sağlamak zaman alıcı ve hataya açık olabilir, ama antet bloğu yönetimindeki yeni geliştirmelerle bu durumun önüne geçilebilir.

Sayfa Sayısı

Mevcut Sayfa Numarası etiketimizi tamamlayan Sayfa Sayısı etiketi, tanımlayabileceğiniz bir aralıktaki sayfa sayısını görüntüler. Sayfa Sayısı etiketi ile kullanıcılar başlangıç sayfasını (belirli bir aralığın başladığı yeri), karakter stilini ve aralığın son sayfasını belirleyebilir. Bu özellik, LayOut belgenizin başında bir dizin veya içindekiler tablosu geliştirirken kullanışlıdır.

SU2021 2022Launch Blog 11 PageCount

Sayfa Adı

Sayfa Adı etiketiyle, geçerli sayfa olmayan bir sayfanın adını kullanabilirsiniz. Örneğin, belgenizin üçüncü konumunda bir sayfanın adını görüntülemek istiyorsanız, SayfaNumarası(3) yazmalısınız. Daha da iyisi, sayfalar eklendiğinde, silindiğinde veya yeniden sıralandığında sayfa adı dinamik olarak güncellenir ve içindekiler tablosunu geliştirirken de sonlandırırken de zamandan tasarruf sağlar.

Sıralı Otomatik Metin

Uzun süredir beklenen bir özellik olan Sıralı Otomatik Metin, çoğaltıldığında otomatik olarak artan yeni bir Otomatik Metin etiketidir. Bu etiketler, çizimlere ve şekillere hızlı bir şekilde açıklama eklemede, numaralı çizim başlıkları, lejantlar ve daha önce her kopya arasında metin düzenlemesi gerektiren diğer birçok durumda kullanılır. Sayfa Numarası, Otomatik Metin gibi, Sıra etiketini istediğiniz kadar çoğaltabilir ve amacını değiştirebilirsiniz.

Bir sıra etiketini silerseniz, tek bir komut olan Sırayı Yeniden Numaralandır komutunu kullanarak belgenin tamamında belirli bir sıra etiketi için metin kutularını hızlı ve kolay bir şekilde yeniden numaralandırabilirsiniz.

LayOut’taki tüm yeni Otomatik Metin özelliklerini kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için LayOut’un başlık bloğu albümlerinin (Scrapbooks) her birine iki yeni sayfa ekliyoruz.

Metni Bul ve Değiştir

Bir LayOut belgesinde birden çok sayfada hızlı bir şekilde metin oluşturmanın ve kopyalamanın birkaç yolu vardır, ancak bir belgenin tamamında metni değiştirmek her zaman zor olmuştur. Belgenizin her sayfasını ve metin kutusunu incelemeniz gerekir. Bu yüzden LayOut’ta Bul ve Değiştir’i seveceksiniz! Bul ve Değiştir ile bir seçim, sayfa veya belgedeki metinde değişiklik yapmak artık çok daha hızlı bir işlem haline geldi. Bu, yalnızca kalite güvence sürecini hızlandırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çizim başlıklarını, sayfa numaralarını, belirtilen yapı malzemelerini güncelleyebilir ve yazım hatalarını daha verimli bir şekilde düzeltebilirsiniz.

Diğer uygulamalarda olduğu gibi Bul ve Değiştir, Ctrl/Command + F kısayoluyla ve LayOut’taki Metin menüsünden etkinleştirilebilir.

SU2021 2022Launch Blog 12 FindReplace

Seçimi Yakınlaştırma

SketchUp’tan alınan yeni Yakınlaştırma Seçimi komutuyla yakınlaştırma gecikmesini ortadan kaldırın. LayOut sayfalarının ayrıntı ve karmaşıklığı arttığında, yakınlaştırma işleviyle gezinmek zorlaşabilir. Artık, LayOut’ta belirli bir seçimde istediğiniz Yakınlaştırma düzeyini ayarlayabilir, yakınlaştırma veya uzaklaştırmada istenmeyen gecikmeler olasılığını azaltabilirsiniz.


PERFORMANS VE KALİTE İYİLEŞTİRMELERİ

Mac’te SketchUp için Yerel M1 Desteği

Şimdi SketchUp Pro’nun, M1 donanım platformuna sahip Mac cihazlarda çalışmasını sağlayan evrensel bir yükleyici sunuyoruz (2020’nin sonlarında tanıtıldı).

2022 yükleyici, SketchUp’ın Intel işlemcilere sahip Mac cihazlarında kurulumunu ve çalışmasını da destekler. Bu, Apple kullanıcılarının SketchUp Pro’yu yüklemek için Mac’e hangi yonga setine güç verdiğini belirlemelerine gerek olmadığı anlamına gelir.

Varlık Oluşturucu API’sı

Yeni Entities Builder API (Varlık Oluşturucu API) arabirimiyle Ruby API’sini kullanarak büyük miktarlarda geometriyi daha hızlı oluşturun. Büyük miktarda geometri oluşturan kullanıcılar için çok daha hızlı bir süreç gerçekleştiğini fark edeceksiniz.

SU2021 2022Launch Blog 13 EntitiesAPI
Yukarıdaki resimdeki mevcut .obj içe aktarıcı kodunu kullanılarak, 22.000 yüzlü kule 389 saniyede veya yaklaşık altı buçuk dakikada içe aktarılır. Yeni Entities Builder API arabirimiyle aynı kule, dokuz saniyeden kısa sürede içe aktarılır.

Diğer göze çarpan kalite iyileştirmeleri arasında Patlatma Performansı, kamera kırpma ve kesit düzlemleri bulunur.

Sizi dinlemek, ürün grubumuzun tasarım iş akışınızın hayati bir parçası olarak kalması için SketchUp’ı geliştirmemize yardımcı olur. Bize geri bildirimde bulunmaya devam edin ve çalışmalarınızı sosyal medyada bizimle paylaşın.

2022 sürümü hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, tam sürüm notlarımıza göz atın. Her zaman olduğu gibi SketchUp’ı seçtiğiniz için teşekkürler. Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, forumlarımıza göz atın.


DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN

Tüm 2022 güncellemelerini yeni Skill Builder videolarında keşfedin.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top