Rhinoceros

Tasarla, Modelle, Sun, Analiz Et, Gerçekleştir…

2
Rhinoceros (Rhino) kuyumculuktan, gemi inşaatına, endüstriyel tasarıma kadar birçok alanda kullanılan NURBS (Non-Uniform Rational B-Splines) tabanlı bir modelleme aracıdır.  Modelleme şekliyle diğer yazılımlardan ayrılan Rhino bu özelliği ile birçok tasarımcının aklındakini gerçekleyebilmesine olanak tanır. Temelinde Curve(Eğri) nesneler ile form verildiği için form belirleme işlemi, tasarımcının bilgisayar ortamına aktarmakta zorlandığı fikirleri kolaylıkla elde etmesini sağlar. Kendi modelleme araçları dışında 100’den fazla eklentiye sahiptir.  Rhino, Script yazma seçeneği sayesinde yazılım geliştiricilere açık bir yazılımdır ve bu sayede farklı işlevi olan yeni eklentiler çıkmaktadır.

Rhino yazılımının Mimari anlamda en sık kullanılan eklentilerinden birkaçı şunlardır:

V-Ray for Rhino – Fotoğraf Kalitesinde Görsellik ve Sunum

VisualARQ – Temel Mimari Obje ve Yapı Modelleme

Grasshopper – Parametrik Modelleme

T-Splines for Rhino – Amorf Formda Yapı Modelleme

Sürüm ve Fiyatlandırma

Rhinoceros yazılımının 3 farklı sürümü vardır. Bu sürümler arasında son kullanıcı açısından bir fark bulunmamakla birlikte, ürünleri satın alan kişileri bağlayan kullanım şartlarında farklılıklar vardır. Kısaca bu sürümler:

SürümFiyat
Rhino 5.0 Ticari995€
Rhino 5.0 Ticari Güncelleme495€
Rhino 5.0 Öğrenci / Eğitim195€
Rhino 5.0 Öğrenci Güncelleme95€
Rhino 5.0 Lab975€
Rhino 5.0 Lab Güncelleme295€

V-Ray

V-Ray 3B grafik uygulamaları için Chaos Group Ltd. tarafından geliştirilmiş bir render motorudur. V-Ray’in en yaygın kullanıldığı alan mimari görselleştirmelerdir.

V-Ray, 3B sahnelerin fiziksel olarak doğru bir şekilde aydınlatılması için Işıklanım Haritalama (Irradiance Map), Işık Önbelleği (Light Cache), Foton Haritalama ve Doğrudan Hesaplama (Direct Computation) gibi Dolaylı Aydınlatma (Indirect Illumunation) yöntemlerini kullanır. Bu dört tekniği birincil ve ikincil ışık sıçramalarının hesaplanmasında çeşitli kombinasyonlar ile kullanabilir.

V-Ray, resim örnekleme için Schlick örnekleme yönteminin değiştirilmiş bir hali olan DMC (Deterministik Monte Carlo) örnekleme yöntemini kullanır, önceki sürümlerinde DMC yerine QMC (Quasi Monte Carlo) yöntemi kullanılıyordu. V-Ray, çeşitli kırık giderme (antialiasing) yöntemlerini geniş ayar aralıkları ile kullanıma sunar. Dolaylı Aydınlatma hesaplanması sırasında birincil ve ikincil ışık sıçramaları için Işık Önbelleği yöntemini kullanarak İlerlemeli Yol İzleme (Progressive Path Tracing) yapabilir.

Rhino 3D V-Ray

Rhino 3D V-Ray

Rhino 3D V-Ray

Etkin ve tutarlı ışıklandırma çözümleri için alan ışıkları sunar ve IES fotometrik ışıklara da destek verir. Yordamsal güneş ve gökyüzü benzetimleri ve bütünleşik HDR desteği ile görüntü tabanlı ışıklandırma yapabilir.

V-Ray, kolay ayarlanabilir malzeme özellikleriyle çok etkin gölgeleme seçenekleri sunar. Bulanık yansımalar ve geçirimler, yüzey altı ışık dağılımı gibi yöntemlere destek verir.

Fiziksel kamera modeliyle bokeh etkili alan derinliği ve tutarlı hareket bulanıklığı benzetimleri yapabilir.

V-Ray eklentisinin 3 farklı sürümü vardır. Bu sürümler arasında son kullanıcı açısından bir fark bulunmamakla birlikte, ürünleri satın alan kişileri bağlayan kullanım şartlarında farklılıklar vardır. Kısaca bu sürümler:

V-Ray Commercial (Ticari)

Bir bilgisayara kurulabilen, tek lisans anahtarıdır. Ticari olarak Rhino yazılımını kullanan kişiler için uygundur.

V-Ray Lab (Laboratuvar)

Toplamda 30 bilgisayara kurulabilen, tek lisans anahtarıdır. Eğitim kurumları ve üniversiteler için uygundur. Ticari amaçla kullanılamaz. Bu lisansı satın almak için satın alan firmanın gerekli belgeleri satıcı firmaya sunması gerekir.

V-Ray Educational (Öğrenci)

Bir bilgisayara kurulabilen, tek lisans anahtarıdır. Öğrenci ve öğretmenler için uygundur. Ticari amaçla kullanılamaz. Bu lisansı satın almak için satın alan kişinin, gerekli belgeleri satıcı firmaya sunması gerekir.

Rhinoceros Lisansı Satın Alın

Bize Ulaşın