Genel Bakış

Rhino NURBS* eğrilerini, yüzeylerini ve katı cisimlerini, nokta bulutlarını ve poligon yüzeylerini oluşturabilir, düzenleyebilir, analiz edebilir, belgeleyebilir, render alabilir, animasyon yapabilir ve çevirebilir. Donanımınız dışında karmaşıklık, derece veya boyutla konusunda sınır yok.

Özel özellikler şunları içeriyor:

 • 20 ila 50 kat daha pahalı ürünlerde bulunan benzersiz serbest form 3B modelleme araçları. Hayal edebileceğiniz tüm model şekilleri.
 • Uçaktan mücevhere kadar herhangi bir şeyi tasarlamak, prototip oluşturmak, mühendislik çalışmasını yapmak, analiz etmek ve üretmek için gerekli doğruluk.
 • Tüm diğer tasarım, taslak, CAM, mühendislik, analiz, render, animasyon ve çizim yazılımlarıyla uyumlu.
 • Yüzeyleri ve zorlayıcı IGES dosyalarını okuyun ve onarın.
 • Erişilebilirlik. Yazılımın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeden tasarım ve görselleştirmeye odaklanmanıza izin verecek kadar öğrenmesi ve kullanması kolay.
 • Normal diz üstü bilgisayarlarda bile Hızlı. Özel donanıma ihtiyaç yok.
 • Yüzlerce özel 3B ürünü için geliştirme platformu
 • Uygun fiyatlı normal donanım. Kısa öğrenme eğrisi. Uygun satın alma fiyatı. Bakım ücreti yok.

Mac için Rhino
Dünyanın en farklı özelliklere sahip 3B modelleme aracı artık OS X’te kullanılabilir. Daha fazlasını öğrenin…

Rhino 6’daki Yenilikler
Rhino 6 geliştirme süreci, mümkün olduğu kadar fazla iş akışı engellerinin kaldırılması ve binlerce büyük ve küçük iyileştirmelerin yapılması amacıyla başladı. Bu da Rhino’nun daha büyük modelleri ve proje takımlarının ele alması ve daha hızlı olması anlamına geliyor.

Binlerce kullanıcının ürün sunumu öncesinde test etmesi sayesinde, Rhino 6’nın saha testlerini gerçekleştirip en hızlı ve en dengeli versiyonu elde ettik.

Daha fazlası…

Model Oluşturma Araçları

Noktalar: noktalar, nokta bulutları, nokta ağları, nesneden çıkar, işaretle (kesişim, bölme, koniklik açısı, uçlar, en yakın, odak)

Eğriler: çizgi, çoklu çizgi, yüzeyde çoklu çizgi, serbest form eğri, daire, yay, elips, dikdörtgen, poligon, helis, spiral, konik, TrueType metni, nokta interpolasyonu, kontrol noktaları (elipsin tepe noktaları), çizim.

Diğer nesnelerden eğriler: noktalardan geçme, çoklu çizgilerden geçme, uzat, devam etme eğrisi, şerit, oluk açma, dengeleme, karıştırma, yay karıştırma, 2 görünüşten, ikiz, kesit alanı profili, kesişim, NURBS yüzeyi veya yüzeylerinde kontur, NURBS yüzeyi veya yüzeylerinde bölüm, sınır, siluet, izoparm çıkar, eğri grafiği çıkar, projeksiyon, geri çekme, çizim, taslak, kırpmayı çıkar, boyutlar ve metinle 2B çizim, geliştirilebilir yüzeyi düzleştir.

Yüzeyler: 3 veya 4 noktadan, 3 veya 4 eğriden, düzlemsel eğrilerden, eğriler ağından, dikdörtgen, deforme edilebilir düzlem, çıkar, şerit, cetvel, tanjant eşleşmesiyle yolu izle, kenar eşlemeyle yolu tara, kenar sürekliliği ile iki eğri boyunca tara, döndür, rayda döndür, ikiz, karıştır, yama, katla, nokta ağı, yükseklik alanı, şerit, oluk açma, dengeleme, noktalardan düzlem, TrueType metni, Unicode (ikili bayt) metni.

Katı Nesneler: kutu, küre, silindir, tüp, boru, koni, kesik koni, piramit, kesik piramit, elipsoit, torus, düzlem eğrisini çıkar, yüzeyi çıkar, üst düzlemsel delikler, yüzeyleri birleştir, bölge, kopyalamadan birleştir, TrueType metin, Unicode (ikili bayt) metin.

Yüzeyler: NURBS yüzeylerinden, kapalı çoklu çizgiden, yüzey alanı, düzlem, kutu, silindir, koni ve küre.

Rhino 6 mevcut araçlara birçok iyileştirme eklerken bazı yeni komutları da ekliyor.

Rhino 6’daki yenilikler…

Düzenleme

Genel Araçlar: silme, kopyaları silme, ekleme, birleştirme, kırpma, kırpılmamış, ayrıma, patlatma, uzatma şerit, oluk açma, nesne özellikleri geçmiş.

Dönüştürme Araçları: kes, kopyala, yapıştır, hareket ettir, döndür, aynala, ölçekle, esnet, hizala, dizi, döndür, bük, incelt, kırp, dengele, konumla, eğri boyunca hareket ettir, çek, yansıt, kutu düzenleme, ez, sıkıştır.

Noktalar ve eğriler: kontrol noktaları, nokta düzenle, gidon, pürüzsüz, temiz, derece değiştir, düşüm ekle/kaldır, ip ekle, yeninden oluştur, yeninden sığdır, eşleştir, basitleştir, ağırlık değiştir, periyodik hale getir, uç çıkıntıyı ayarla, birleşme yerini ayarla, kenara doğru yerleştir, yaya dönüştür, çoklu çizgi veya çizgi segmenti.

Yüzeyler: kontrol noktaları, gidon, derece değiştir, düğüm ekle/kaldır, eşleştir, uzat, birleştir, ekle, kesmeyi geri al, yüzeyleri izoparmlara göre ayır, yeniden oluştur, küçült, periyodik hale getir, Boolean (birleştirme, fark, kesişim), geliştirilebilir yüzeyleri aç, yüzeydeki eğri boyunca sırala

Katı Nesneler: şerit kenarlar, yüzey çıkar, kapla, Boolean (birleştirme, fark, kesişim).

Yüzeyler: patlat, ekle, kaynak, normalleri birleştir, yüzeye uygula, poligonları azalt.

Karmaşık modelleri Rhino 6’da düzenlemek çok hızlı ve çok kolay.

Rhino 6’daki yenilikler…

Ara Yüz

Kullanıcı Ara Yüzü  okunan değeri koordine et, yüzen/duran komut alanı, en son kullanılan komutları çıkar, tıklanabilir komut seçenekleri, komut dizisini otomatik olarak tamamla, özelleştirilebilir açılır komutlar, açılabilir katman yöneticisi, senkron görünüşü, kamera tabanlı görünüş manipülasyonu, perspektifle eşleşene görüntü, konfigürasyon yapılabilen fare orta tuşu, özelleşebilir ikon ve kullanıcı çalışma alanı, özelleşebilir açılır araç kutusu, şeffaf araç kutusu, bağlama hassas sağ tıklama menüsü, çoklu monitör desteği, Alt key kopyalama ve bozukluk düzeltmeyle OpenGL donanım desteği.

İnşaat yardımları: sınırsız ileri al geri al, birden fazla ileri al ve geri al, tam sayısal girdiler, feet ve inç dahil olmak üzere birimler ve kesirler, .x, .y, .z nokta filtreleri, tanımlayıcı etiketle nesne, ızgaraya tutunma, orto, düzlemsel, isimlendirilmiş inşaat düzlemleri, bir sonraki ve bir önceki inşaat düzlemleri, inşaat düzlemini eğri üzerinde konumlandır, katmanlar, katman filtreleme, gruplar, arka plan bit haritaları, nesne gizle/göster, seçili nesneyi göster, katmana göre seç, en öndekini seç, renk, nesne türü, en son nesne ve bir önceki seçim, gizli nesneleri değiştir, nesne kilitle/kilit aç, seçili nesnelerin kilidini aç, noktaları açma/kapamayı kontrol et ve düzenle ve seçili nesneler için noktaları kapat.

Mac için Rhino işletim sistemi X kullanıcı ara yüzü düzeninden faydalanıyor. Videoyu İzleyin…

Rhino 6’daki yenilikler…

Ekran

Özellikler arasında aşırı hızlı 3B grafikler sınırsız görüntüleme alanı, gölgelendirme, çalışan görüntüler, perspektif çalışma görüntüleri, isimlendirilen görüntüler, kayan görüntüler, tam ekranda gösterme, 3B stereo görüntüleme mod, destek çizme, iki noktalı perspektif, kırpma düzlemleri ve modeli tam boyutta görmek için bire bir ölçekleme yer alır.

Rhino 6’daki yenilikler…

Render

Yüksek kaliteli sunumlar, birçok tasarım projesinde kritik önem taşır.

Dahil olan özellikler: Rhino Render, dokularla ışın izleme renderı, çıkıntılar, vurgulamalar, şeffaflık, sıcak noktalarla spot ışıkları, açı ve yön kontrolü, nokta ışıklar, yönsel ışıklar, dikdörtgen ışıklar, doğrusal ışıklar, gölgeler, özelleştirilebilir çözünürlük, gerçek zamanlı render ön izlemesi, seçili nesnelerde gerçek zamanlı render ön izlemesi, döner levha, render aracını kullanarak yaygın dosya formatlarında dışa aktarma, render eklenti desteği, kayıtlı dosya ayarları.

Rhino 6’daki yenilikler…

Taslak Hazırlama

Tüm fiziksel ürün tasarımcıları tasarım, geliştirme ve üretim süreçlerinde fikirleri, teknik özellikleri ve talimatları doğru bir şekilde aktarmak için teknik çizimlere ve 2B çizimlere ihtiyaç duyar. Rhino 6’daki amacımız, tüm gösterim sistemlerinde, tüm disiplinlerde ve dünyada kullanılan tüm görsel stiller için 2B çizim ve illüstrasyon oluşturmayı kolay hale getirmekti.

Kısaltma nesneleri şunları içerir: oklar, noktalar, boyutlar (yatay, dikey, hizala, döndürülmüş, radyal, çap, açı), metin blokları, liderler, gizli çizgileri kaldırma, metinler, boyutlar ve notlar için Unicode (ikili bayt) desteği. Perspektif görünüşte boyutlar destekleniyor.

Rhino 6’daki yenilikler…

Dijital Üretim ve 3B Baskı

Bildiğiniz üzere Rhino geliştirme projesi, deniz araçları tasarımcılarına tersanelerde kullanılan, dijital olarak kontrol edilen üretim ekipmanlarında kullanılmak üzere bilgisayar modelleri oluşturmak için araç sağlama amacıyla neredeyse 20 yıl önce başladı.

Tasarımların sadece gerçeğe dönüşünce ve kullanıcıların elinde faydalı olduğu gerçeğine odaklanmaya devam ediyoruz. Dijital üretim ve 3B baskı teknolojisiyle üretimin maliyeti düştükçe, daha fazla tasarımcı 3B dijital üretim ekipmanlarına doğrudan erişim imkanına sahip oluyor.

Birçok üretim veya inşaat süreçlerinde uzman olmasak da Rhino modellerinin tasarımların gerçeğe dönüşmesi için yeterince doğru ve tüm süreçlerde erişilebilir olmasına odaklanıyoruz.

Yüzey Araçları

Dayanıklı yüzey içe aktarma, dışa aktarma oluşturma ve düzenleme amaçları tasarımın tüm aşamaları için kritik öneme sahiptir ve aşağıdaki alanlarda kullanılırlar:

 • Elde edilen 3B verinin yüzey modelleri olarak dijitalleştirilip Rhino’ya aktarılması.
 • SketchUp ve Modo gibi birçok uygulamayla yüzey verilerinin kullanılması.
 • Analiz ve render için yüzeylerin dışa aktarılması.
 • Prototip ve üretim için yüzeylerin dışa aktarılması.
 • Görüntüleme ve render için NURBS’leri yüzeylere dönüştürmek.

Hem yeni hem de gelişmiş yüzey araçları ve kesin yüzeyler için destek sayesinde büyük şehirlerin 3B topografyası gibi zemin formları doğru bir şekilde gösteriliyor.

Rhino 6’daki yenilikler…

3B Görüntü Yakalama

Mevcut 3B verinin elde edilmesi genellikle bir tasarım projesinin ilk adımlarından birini oluşturur. Rhino her zaman hem 3B dijitalleşme donanımı hem de 3B taranmış nokta bulut verisini doğrudan desteklemiştir. Rhino 6 artık şunları destekliyor:

 • Büyük nokta bulutları. 3B tarayıcılar daha hızlı ve ucuz hale gelerek devasa dosyaların taranmasını mümkün kılmıştır. Rhino’nun 64-bit desteği ve arttırılmış grafik eş işleyicisi desteği, bu büyük nokta bulutlarının işlenmesini mümkün kılmıştır.
 • LIDAR tarım, arkeoloji, koruma, jeoloji, arazi kullanımı planlama, zemin etüdü, ulaşım, rüzgar çiftliği, güneş çiftliği ve telefon kulesi yerleştirme optimizasyonu için 3B arazi verisini elde eder. Windows için Rhino 6 RhinoTerrain gibi eklentiler için dayanıklı destek sunarak yeni Rhino kullanıcıları için özelleşmiş araçlar sağlar.

3B dijitalleşme desteği: MicroScribe, FaroArm ve Romer/Cimcore.

Rhino 6’daki yenilikler…

Analiz

Tasarımın gerçekleşmesi için tasarım, sunum, analiz ve üretim gibi tüm aşamalarda yüksek kaliteli 3B modellere ihtiyaç duyulur. Rhino 6, süreçleriniz boyunca kullanılan 3B modellerin en yüksek kaliteye sahip olmasını sağlamak için yeni araçları ve iyileştirmeleri içerir.

Analiz: nokta, uzunluk, mesafe, açı, yarıçap, sınırlama kutusu, normal yön, alan, alan ağırlık merkezi, alan momentleri, hacim, hacim merkezi, hacim momentleri, hidrostatik, yüzey eğimleri, geometrik devamlılık, sapma, en yakın nokta, eğriler ve yüzeyler üzerinde eğir grafiği, çıplak kenarlar, çalışan yüzey analizi görüntü alanı modları (taslak açısı, zebra çizgileri, yüzey renk karıştırması ile çevre haritası, kenarları göster, çıplak kenarları göster, Gauss eğrisi, ortalama eğri ve minimum veya maksimum eğri yarıçapı).

Rhino 6’daki yenilikler…

Büyük Projeler

Büyük projeleri ve takımları yönetmek için gerekli dosya yönetim araçları: notlar, şablonlar, dosyaları birleştir, seçili nesneleri dışa aktar, küçük kaydet, artan kayıt, bitmap dosya ön gösterimi, Rhino dosya ön gösterimi, orijin noktasıyla dışa aktar, çalışma oturumu (sadece Windows için), bloklar, yüzeyler ve ön gösterim görselleri için dosya sıkıştırma, e-posta ile gönder.

Rhino 6’daki yenilikler…

Uyumluluk

Rhino yüzlerce farklı CAD, CAM, CAE, render ve animasyon ürünleriyle uyumlu. openNURBS kütüphaneleri, yüzlerce farklı uygulamanın Rhino’nun yerel 3DM dosyalarını okumasına ve yazmasına izin verir.

Desteklenen dosya formatları…

Geliştirici Araçları

 • Açık kaynaklı Rhino geliştirme araçları arasında Rhino.PythonRhinoCommon ve iOS üzerinde 3DM görüntüleyici yer alır.
 • Teknik destek, pazarlama desteği ve eğitim dahil olmak üzere ücretsiz geliştirici araçları. Geliştirme araçlarımızın hepsi geçerli bir Rhino lisansı olan herkese açıktır. Özel bir program kaydı, anlaşma, lisans anlaşması veya onay gerekmez.
 • Yerelleştirme ve çeviri hizmetleri mevcuttur. Detaylar…

Eklentiler: Rhino SDK, Rhino’nun çalışma şeklinin çoğunu göstererek üçüncü parti geliştiricilerin güçlü eklentiler ve ekler yapmasına izin verir. Kaynak kodla programlayıcı I/O araç kiti openNURBS internet sitesinde bulunabilir.

Komut dizisi oluşturma: RhinoScript (VBScript) ve Rhino.Python desteği, Rhino’nun çalışma şeklinin çoğunu göstererek güçlü komut dizileri oluşturmaya izin verir.

Rhino 6’daki yenilikler…

Grasshopper

Grasshopper, Rhino’ya dahil olan bir grafik algoritma editörüdür.

RhinoScript, Rhino.Python veya diğer programlama dillerinin aksine Grasshopper için programlama ya da komut dizisi bilgisi gerekmez; yine de geliştiriciler ve tasarımcılar kod yazmadan oluşturma algoritmaları geliştirebilirler.

Rhino 6’daki yenilikler…

RhinoScript

Dahil olan özellikler:

Not: RhinoScript günümüzde yaygın olarak kullanılıp Windows tarafından desteklense bil kullanıcıların ve geliştiricilerin Windows ve Mac için Rhino.Python’a geçmesini öneriyoruz. Aşağıya bakınız.

Rhino.Python

Rhino.Python hem Windows hem de Mac üzerinde çalışabilen, Rhino’da bulunan güçlü bir komut dizini dilidir. Rhino.Python esnek ve açık sentaks için oluşturulmuştur.

Rhino.Python’u denemek isterseniz, Rhino.Python internet sitesi adresinde bulunan bağlantılara bakabilirsiniz.

RhinoCommon .NET Eklentileri

RhinoCommon

 • RhinoCommons, Rhino için .NET eklentili SDK platformudur.
 • Windows için Rhino, Mac için Rhino, Rhino.Python ve Grasshopper için mevcuttur.
 • Gerçek .NET stilli SDK düzenlidir ve öğrenmesi kolaydır.

C++ Eklentileri:

 • 64bit Rhino 6 için Microsoft Visual C++ 2017
 • Eklenti sihirbazı, kolay proje ve platform desteği için çok hedefli projeler oluşturur.
 • Daha güçlü eklentiler oluşturmaya yardımcı olmak için onlarca SDK eklentisi ve iyileştirmesi.

Render Geliştirme Kiti

RDK, render geliştiricileri için zengin fonksiyonlar setine sahiptir.

Dil desteği

 • C++, RhinoCommon ve RhinoScript desteği

Malzemeler

 • Rhino malzeme editörüne tam entegre olan özel malzeme türleri tanımlayın.
 • Tüm malzeme yönetimi, ataması, saklaması ve görüntü alanı temsillerini Rhino’ya bırakın.
 • HDR, bitmap ve süreçsel dokular için dahili destek
 • Malzeme oluşturma ve atamayı otomatikleştirin

Ortamlar

 • Rhino çevre editörüne tam entegre olan özel çevre türleri tanımlayın.
 • Atama, saklama ve görüntü alanı temsilini Rhino’ya bırakın.
 • Birden fazla ortamda geçiş yapmayı destekleyin.
 • Ortam oluşturma ve değiştirme süreçlerini otomatikleştirin.

Dokular

 • Rhino doku editörüne tam entegre olan özel malzeme, çevre ve doku türleri tanımlayın.
 • Birden fazla render aracında çalışabilecek yöntemsel dokuları tanımlayın.
 • Karmaşık dokular oluşturmak için dahili optimize edilmiş yöntemsel temeller kullanın.
 • Yöntemsel dokular Gelişmiş Doku Ön Gösterimi kullanılarak görüntüleme alanına render edilir.

Dahili Render Penceresi

 • Rhino Render Penceresi ton operatörleri, post-efektler, çoklu kanal desteği, son renderı hatırlama, dahili yakınlaştırma, HDR çıktısı desteği ve pencere klonlama ile tamamlanır.
 • Asenkron modelsiz render için destek
 • Ek menüler, butonlar ve yerleştirme alanlarıyla render penceresini özelleştirin.

Güneş sistemi

 • Yeni Rhino güneş kontrolünü otomatikleştirin.
 • Eklentileriniz için güneş konumu hesaplamaya tam erişim.

Özel render yüzeyleri

 • Herhangi bir render eklentisinde kullanılabilecek veya yüzey formatında dışa aktarılabilecek özel render yüzeyleri render süresini tanımlamak için eklenti sistemleri
 • Dahili görüntüleme alanı ön gösterimi

Postefektler

 • Herhangi bir render eklentisinde kullanılabilecek olan post-render kare tampon etkilerini tanımlamak için eklenti sistemi
 • Görselin renderı alındıktan sonra tüm renk, alfa veya uzak kanallara erişim mevcut.
 • Postefekt hatırlanan renderlarda çalışır

Birçok küçük render aracı

 • Rhino renk butonu, malzeme açılır menüsü, alt düğüm ve eğri grafiği kontrolleri gibi birçok UI kontrolüne erişim
 • Zemin düzlem otomasyonu
 • Özel render yüzeyleri için otomatik sağlayan render yüzey tekrarlayıcısı
 • Malzeme, ortam ve dokular için isteğe bağlı otomatik kullanıcı ara yüzü oluşturma
 • Rhino çıkartmalarına erişim
 • Animasyon, render penceresi ve diğer alanlar için çıktı türlerini tanımlama
 • Özellikleri görüntüle panelinin özelleştirilmesi
 • Render eklenti kapasitelerinize uyması için Rhino UI’yı özelleştirin

Rhino Kullanımı

Tüm eklenti uygulamalarını Rhino’nın etrafına sarabilirsiniz. C++ veya RhinoCommon (.NET)’i şu şekilde kullanabilirsiniz.

Eklentiler için Zoo Lisans Yönetimi

Zoo özellikleri:

Rhino Kurulum Motoru

Rhino Kurulum Motoru , Rhino eklentilerinin dağıtımını, kurulumunu ve güncellenmesini basitleştirir. Rhino Kurulum Motoru, Rhino ve Rhino eklentilerini güncel tutan McNell Güncelleme Sistemiyle uyumludur.

openNURBS

openNURBS geliştirici araç kiti artık Rhino 6 (ve daha eski) yerel 3DM dosyalarını destekliyor. Diğer 2B ve 3B CAD/CAM/CAE ve grafik uygulamaları doğrudan Rhino 3DM dosyalarını okuyup yazabilir. Bu geliştirme araçları, tüm yazılım geliştiricileri için ücretsizdir.

Yerelleştirme Hizmetleri

Avrupa’daki bölgesel ofisimiz, üçüncü parti geliştiriciler ve ürünlerini Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca gibi dillere çevirmek isteyenlere çeviri ve yerelleştirme hizmeti sunuyor. Detaylar

Pazarlama Desteği

Diğer Rhino kullanıcılarına sunmak istediğiniz Rhino eklentisi geliştirdiyseniz, Rhino ve Grasshopper eklentinizle ilgili bilgileri food4Rhino adresine gönderebilirsiniz. Ücretsizdir.Detaylar…

Yönetim

Her yeni Rhino sürümü için ana amaç, yazılımı yöneticiler ve sistem yöneticileri için daha kolay kullanılır hale getirmektir:

 • Zoo veya Cloud Zoo lisans yöneticisini kullanarak çalışma grubu ve şirket içerisinde kolay lisans paylaşımı.
 • Büyük kurumlarda kolay lisans uygulama araçları
 • Mevcut donanımdan daha çok faydalanın
 • Otomatik bildirim ve mevcut hata düzeltmelerini indirme
 • Daha fazla eğitim ve destek seçeneği sunun.

Rhino 6’daki yenilikler…

Sistem Gereksinimleri ve Öneriler

Rhino normal Windows ve Mac masaüstü ve diz üstü bilgisayarlarında çalışır. Daha fazlası…

Lisans Yönetimi, Paylaşımı ve Uygulama

Cloud Zoo Lisans Yönetimin fayda şu şekildedir:

 • Bireysel kullanıcılar Rhino’yu kullanmak için Rhino Hesaplarını kullanarak giriş yapabilirler. Kısacası Rhino herhangi bir bilgisayarda kullanılabilir.
 • Cloud Zoo, şirketler ve okullar için lisans yönetimini basitleştirebilir. Kurumlar lisans havuzu oluşturarak lisansı takım üyeleriyle paylaşabilirler.
 • Çevrimiçi veya çevrim dışı çalışın. Lisansları kontrol etmenize gerek olmaz; bu nedenle lisansız kullanım gibi bir durumdan kaçınabilirsiniz.
 • Sürekli internet bağlantısı olmasa bile lisanslama çalışmaya devam eder.
 • Lisans sunucu altyapısı bulutta barındırılır.

Zoo Lisans Yöneticisi (ücretsiz) şu özelliklere sahiptir:

 • Yerel Windows sisteminde barındırılır
 • Üçüncü parti Rhino eklentilerini destekler
 • Hizmet olarak çalışır – sunucu yeniden başladığında otomatik olarak yeniden başlar.
 • Standart İnternet Protokolü Desteği kullanır. Güvenlik Duvarı Dostu. WAN, yönlendirici ve VPN ile çalışarak iş grubu ve şirket içerisinde lisansların paylaşılmasını kolaylaştırır.
 • Lisans ayrılma süresi kontrolü
 • Kurulum ve yönetim detayları

Lisans Doğrulama sistemi, kayıp veya çalınmış lisans anahtarlarını geri almayı kolaylaştırır.

Rhino Seçeneklerigelişmiş görüntüleme modu ayarları da dahil olmak üzere birçok yerel kullanıcı tercihini içe ve dışa aktarır.

Eklenti Yöneticisi

Eklentileri devre dışı bırakmak kolay. Bu özellik yeni eklentilerini test eden veya sorun yaşayarak sorunun belirli bir eklenti nedeniyle olduğundan şüphelenen kullanıcılar için önemlidir.

Servis Sunumları Otomatik Olarak Güncellenir

Tüm yeni büyük versiyon sunumundan sonra hata düzeltmeleri otomatik olarak indirilir. Kullanıcılar kurulum ekranına yönlendirilir.

Not:Servis sunumları otomatik olarak kurulmaz. Kurulum ekranına yönlendirilirsiniz. Otomatik indirme hizmetleri kapatılabilir.

Yükleme Ekranı ve Hakkında

Yükleme ekranı Rhino versiyonu, etkinlik haberleri ve teknik ipuçları hakkında en güncel dosyalara dair kısa bilgiler verir.  Aynı zamanda hizmet sunumunun ne zaman indirildiği ve kuruluma hazır olduğunu konusunda kullanıcıya bilgi verir.

Eğitim, Destek ve Topluluk

Takımların üretkenliği ve hayal kırıklığına uğraması söz konusu olduğunda ihtiyaç duyduğunuzda yardım almak istersiniz.

Rhino’nun tüm versiyonlarından olduğu gibi satın alma fiyatına destek dahildir. Bakım ya da üyelik ücreti bulunmaz.

Rhino için desteklenen kaynaklar şu şekildedir:

Rhino 6’nın Ötesinde

Afrika’nın en büyük Savanasından gelen ismiyle Serengeti Rhino’nın büyüdüğü yer.

Kullanıcıları Rhino geliştirme sürecinin her aşamasına dahil etmek istiyoruz. Daha önceki sunumlarda olduğu gibi mevcut kullanıcıların geliştirme aşamasında olan yeni sunumu denemesi, test etmesi ve geri bildirim sunması için davet ediyoruz.

Ama artık yeni bir şeyimiz var. Gelecek sunumların ötesinde de geliştirmeye katkıda bulunabilirsiniz.

Geliştirme çabaları bir sunumdan fazlasını içerdiği için Serengeti Projesini kullanıcıların gelecekteki Rhino geliştirmeleri üzerinde daha fazla doğrudan etkisi olacak şekilde ayarladık.

Yani ne zaman sunulacağından ya da sunulup sunulmayacağından bağımsız olarak her hafta sunulan Devam Eden Çalışmalar (WIP) erişiminiz olacak. Rhino WIP, SubD desteği, Grasshopper 2, yeni gelişmiş render motoru ve daha fazlasını geliştirdiğimiz alan.

Servis sunumları

Rhino hizmet sunumlarını otomatik olarak bilgisayarınıza indirir ve kuruluma hazır olduğu durumu size bildirir. Güncellemelerin ne zaman indirildiğini Rhino Seçenekler > Güncellemeler ve İstatistikler bölümünden kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda buradan da indirebilirsiniz.

Ön sunum yapıları için Rhino Seçenekler > Güncellemeler ve İstatistikler bölümünden

 • Haftalık bölümünü seçerek en yakın zamanda yapılan düzeltmeleri ve iyileştirmeleri içeren Rhino ön sunum yapılarını otomatik olarak indirebilirsiniz. Bu yapılara denge ve güvenilirlik açısından McNeel test çalışanları tarafından test edilmiş olsa da henüz keşfetmediğimiz hataları içerebilir.
 • Ön sunum yapılarında otomatik olarak indirilen Hizmet Sunum Adayları geliştirme takımı tarafından dengeli ve güvenilir olarak görülür ve daha fazla test için hazır olurlar.

İstek listesi yönetimi ve konuşmalar

Rhino forumu konuşmaları yönetmek için İstek Listesi kategorisine sahip.

Mac için Rhino

Mac için Rhino 6 çalışmaları devam ediyor. Devam eden bir süreç olduğu için aşamalar şeklinde sunulacak. Ön sunum aşamasında herkes deneme için davet edilecek. Detaylar…

Rhino 7 Geliştirmesi

Rhino 7 ön sunum yapıları aşamalar halinde Rhino 6 kullanıcıları için mevcuttur:

 • Devam Eden Çalışmalar (WIP) yapısı yeni fikir ve teknoloji prototiplerini içerir. Genellikle Alfa sunumu olarak adlandırılan WIP yapıları henüz tam bir üretim değildir ve bazı fikirler ve teknolojiler sunulmayabilir. Rhino 6 kullanıcıları sürece dahil olmak için davet edilecek. WIP aşamasındaki geri bildirimleriniz özelliklerin ve iyileştirmelerin tasarımı üzerinde büyük etkiye sahiptir.
 • Beta: Temel değişiklikler tamamlandıktan ve test edildikten sonra beta yapıları sunulur. Beta yapıları dengeli bir üretim olsa da tüm özellikler ya da kullanıcı ara yüzleri tamamlanmamış olabilir.
 • Son: Yeni versiyonları sadece beta kullanıcıları hazır olduğunu söyledikten sonra sunuyoruz. Beta kullanıcıları geliştirmenin tamamlandığı ve Rhino 7 ürününün sunulacağı konusunda bilgilendirilir.

Notlar:

 • Tüm Rhino 6 kullanıcıları, Rhino 7 geliştirme sürecine katılmak için davet edilmiştir. Herhangi bir ücret talep edilmez.
 • Her aşamada normalde altı aydan daha fazla sürüyor.
 • Her WIP ve beta yapısının süresi birkaç haftada bir dolar. Süre dolmadan önce yeni bir yapı sunuluyor. Böylelikle sadece son yapı için hata bildirimi olur ve düzeltilen hatalar için bildirim alınmaz.
 • Son beta sunumu yeni versiyon gönderime hazır olduktan sonra en az iki ay daha kaldırılmayacaktır.
STORE

ÜYELİK SÖZLEŞMESİ 

1. Taraflar 

a. www.fga.com.tr internet sitesinin faaliyetlerini yürüten Süleyman Seba Cad. Maçka Talimyeri Sk. No:4/2 34357 Beşiktaş / İSTANBUL adresinde mukim FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi (Bundan böyle “FGA Mimarlık” olarak anılacaktır). 

b. www.fga.com.tr internet sitesine üye olan internet kullanıcısı (“Üye”) 

2. Sözleşmenin Konusu 

İşbu Sözleşme’nin konusu FGA Mimarlık’ın sahip olduğu internet sitesi www.fga.com.tr‘den üyenin faydalanma şartlarının belirlenmesidir. 

3. Tarafların Hak ve Yükümlülükleri 

 1. Üye, www.fga.com.tr internet sitesine üye olurken verdiği kişisel ve diğer sair bilgilerin kanunlar önünde doğru olduğunu, FGA Mimarlık’ın bu bilgilerin gerçeğe aykırılığı nedeniyle uğrayacağı tüm zararları aynen ve derhal tazmin edeceğini beyan ve taahhüt eder. 
 2. Üye, FGA Mimarlık tarafından kendisine verilmiş olan şifreyi başka kişi ya da kuruluşlara veremez, üyenin sözkonusu şifreyi kullanma hakkı bizzat kendisine aittir. Bu sebeple doğabilecek tüm sorumluluk ile üçüncü kişiler veya yetkili merciler tarafından FGA Mimarlık’a karşı ileri sürülebilecek tüm iddia ve taleplere karşı, FGA Mimarlık’ın sözkonusu izinsiz kullanımdan kaynaklanan her türlü tazminat ve sair talep hakkı saklıdır. 
 3. Üye www.fga.com.tr internet sitesini kullanırken yasal mevzuat hükümlerine riayet etmeyi ve bunları ihlal etmemeyi baştan kabul ve taahhüt eder. Aksi takdirde, doğacak tüm hukuki ve cezai yükümlülükler tamamen ve münhasıran üyeyi bağlayacaktır. 
 4. Üye, www.fga.com.tr internet sitesini hiçbir şekilde kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız ve taciz edici şekilde, yasalara aykırı bir amaç için, başkalarının fikri ve telif haklarına tecavüz edecek şekilde kullanamaz. Ayrıca, üye başkalarının hizmetleri kullanmasını önleyici veya zorlaştırıcı faaliyet (spam, virus, truva atı, vb.) ve işlemlerde bulunamaz. 
 5. www.fga.com.tr internet sitesinde üyeler tarafından beyan edilen, yazılan, kullanılan fikir ve düşünceler, tamamen üyelerin kendi kişisel görüşleridir ve görüş sahibini bağlar. Bu görüş ve düşüncelerin FGA Mimarlık’la hiçbir ilgi ve bağlantısı yoktur. FGA Mimarlık’ın üyenin beyan edeceği fikir ve görüşler nedeniyle üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan ve üçüncü kişilerin beyan edeceği fikir ve görüşler nedeniyle üyenin uğrayabileceği zararlardan dolayı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. 
 6. FGA Mimarlık, üye verilerinin yetkisiz kişilerce okunmasından ve üye yazılım ve verilerine gelebilecek zararlardan dolayı sorumlu olmayacaktır. Üye, www.fga.com.tr internet sitesinin kullanılmasından dolayı uğrayabileceği herhangi bir zarar yüzünden FGA Mimarlık’tan tazminat talep etmemeyi peşinen kabul etmiştir. 
 7. Üye, diğer internet kullanıcılarının yazılımlarına ve verilerine izinsiz olarak ulaşmamayı veya bunları kullanmamayı kabul etmiştir. Aksi takdirde, bundan doğacak hukuki ve cezai sorumluluklar tamamen üyeye aittir. 
 8. İşbu üyelik sözleşmesi içerisinde sayılan maddelerden bir ya da birkaçını ihlal eden üye işbu ihlal nedeniyle cezai ve hukuki olarak şahsen sorumlu olup, FGA Mimarlık’ı bu ihlallerin hukuki ve cezai sonuçlarından ari tutacaktır. Ayrıca; işbu ihlal nedeniyle, olayın hukuk alanına intikal ettirilmesi halinde, FGA Mimarlık’ın üyeye karşı üyelik sözleşmesinee uyulmamasından dolayı tazminat talebinde bulunma hakkı saklıdır.
 9. FGA Mimarlık’ın her zaman tek taraflı olarak gerektiğinde üyenin üyeliğini silme, müşteriye ait dosya, belge ve bilgileri silme hakkı vardır. Üye işbu tasarrufu önceden kabul eder. Bu durumda, FGA Mimarlık’ın hiçbir sorumluluğu yoktur. 
 10. www.fga.com.tr internet sitesi yazılım ve tasarımı FGA Mimarlık mülkiyetinde olup, bunlara ilişkin telif hakkı ve/veya diğer fikri mülkiyet hakları ilgili kanunlarca korunmakta olup, bunlar üye tarafından izinsiz kullanılamaz, iktisap edilemez ve değiştirilemez. Bu web sitesinde adı geçen başkaca şirketler ve ürünleri sahiplerinin ticari markalarıdır ve ayrıca fikri mülkiyet hakları kapsamında korunmaktadır.
 11. FGA Mimarlık tarafından www.fga.com.tr internet sitesinin iyileştirilmesi, geliştirilmesine yönelik olarak ve/veya yasal mevzuat çerçevesinde siteye erişmek için kullanılan İnternet servis sağlayıcısının adı ve Internet Protokol (IP) adresi, Siteye erişilen tarih ve saat, sitede bulunulan sırada erişilen sayfalar ve siteye doğrudan bağlanılmasını sağlayan Web sitesinin Internet adresi gibi birtakım bilgiler toplanabilir. 
 12. FGA Mimarlık kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak, ürünlerini ve hizmetlerini iyileştirmek, sitenin kullanımını kolaylaştırmak için kullanımını kullanıcılarının özel tercihlerine ve ilgi alanlarına yönelik çalışmalarda üyelerin kişisel bilgilerini kullanabilir. FGA Mimarlık, üyenin www.fga.com.tr internet sitesi üzerinde yaptığı hareketlerin kaydını bulundurma hakkını saklı tutar. 
 13. FGA Mimarlık’ya üye olan kişi, yürürlükte bulunan ve/veya yürürlüğe alınacak uygulamalar kapsamında FGA Mimarlık tarafından kendisine ürün ve hizmet tanıtımları, reklamlar, kampanyalar, avantajlar, anketler ve diğer müşteri memnuniyeti uygulamaları sunulmasına izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye, FGA Mimarlık’ya üye olurken ve/veya başka yollarla geçmişte vermiş olduğu ve/veya gelecekte vereceği kişisel ve alışveriş bilgilerinin ve alışveriş ve/veya tüketici davranış bilgilerinin yukarıdaki amaçlarla toplanmasına, FGA Mimarlık tarafından kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye aksini bildirmediği sürece üyeliği sona erdiğinde de verilerin toplanmasına, FGA Mimarlık tarafından kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye aksini bildirmediği sürece FGA Mimarlık’ın kendisi ile internet, telefon, SMS, vb iletişim kanalları kullanarak irtibata geçmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Üye yukarıda bahsi geçen bilgilerin toplanması, paylaşılması, kullanılması, arşivlenmesi ve kendisine erişilmesi nedeniyle doğrudan ve/veya dolaylı maddi ve/veya manevi menfi ve/veya müsbet, velhasıl herhangi bir zarara uğradığı konusunda talepte bulunmayacağını ve FGA Mimarlık’ı sorumlu tutmayacağını beyan ve kabul eder. Üye, kişisel verileri ile ilgili detaylı bilgiye https://www.fga.com.tr/kvk  adresinden ulaşabilir. 
 14. FGA Mimarlık, üyenin kişisel bilgilerini yasal bir zorunluluk olarak istendiğinde veya (a) yasal gereklere uygun hareket etmek veya FGA Mimarlık’ya tebliğ edilen yasal işlemlere uymak; (b) FGA Mimarlık ve FGA Mimarlık web sitesi ailesinin haklarını ve mülkiyetini korumak ve savunmak için gerekli olduğun  iyi niyetle kanaat getirdiği hallerde açıklayabilir. 
 15. FGA Mimarlık web sitesinin virus ve benzeri amaçlı yazılımlardan arındırılmış olması için mevcut imkanlar dahilinde tedbir alınmıştır. Bunun yanında nihai güvenliğin sağlanması için kullanıcının, kendi virus koruma sistemini tedarik etmesi ve gerekli korunmayı sağlaması gerekmektedir. Bu bağlamda üye FGA Mimarlık web sitesi’ne girmesiyle, kendi yazılım ve işletim sistemlerinde oluşabilecek tüm hata ve bunların doğrudan ya da dolaylı sonuçlarından kendisinin sorumlu olduğunu kabul etmiş sayılır. 
 16. FGA Mimarlık, sitenin içeriğini dilediği zaman değiştirme, kullanıcılara sağlanan herhangi bir hizmeti değiştirme ya da sona erdirme veya FGA Mimarlık web sitesi’nde kayıtlı kullanıcı bilgi ve verilerini silme hakkını saklı tutar. 
 17. FGA Mimarlık, üyelik sözleşmesinin koşullarını hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın her zaman değiştirebilir, güncelleyebilir veya iptal edebilir. Değiştirilen, güncellenen ya da yürürlükten kaldırılan her hüküm, yayın tarihinde tüm üyeler bakımından hüküm ifade edecektir. 
 18. Taraflar, FGA Mimarlık’ya ait tüm bilgisayar kayıtlarının tek ve gerçek münhasır delil olarak, HUMK madde 287’ye uygun şekilde esas alınacağını ve söz konusu kayıtların bir delil sözleşmesi teşkil ettiği hususunu kabul ve beyan eder. 
 19. FGA Mimarlık, iş bu üyelik sözleşmesi uyarınca, üyelerinin kendisinde kayıtlı elektronik posta adreslerine bilgilendirme mailleri ve cep telefonlarına bilgilendirme SMS’leri gönderme yetkisine sahip olmakla beraber, üye işbu üyelik sözleşmesini onaylamasıyla beraber bilgilendirme maillerinin elektronik posta adresine ve bilgilendirme SMS’lerinin cep telefonuna gönderilmesini kabul etmiş sayılacaktır. Üye mail ve/veya SMS almaktan vazgeçmek istemesi durumunda “Benim Sayfam” bölümündeki “Tercihlerim” kısmından mail ve/veya SMS gönderim iptal işlemini gerçekleştirebilecektir. 

4. Sözleşmenin Feshi 

İşbu sözleşme üyenin üyeliğini iptal etmesi veya FGA Mimarlık tarafından üyeliğinin iptal edilmesine kadar yürürlükte kalacaktır. FGA Mimarlık üyenin üyelik sözleşmesinin herhangi bir hükmünü ihlal etmesi durumunda üyenin üyeliğini iptal ederek sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilecektir. 

5. İhtilaflerin Halli 

İşbu sözleşmeye ilişkin ihtilaflerde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir. 

6. Yürürlük 

Üyenin, üyelik kaydı yapması üyenin üyelik sözleşmesinde yer alan tüm maddeleri okuduğu ve üyelik sözleşmesinde yer alan maddeleri kabul ettiği anlamına gelir. İşbu Sözleşme üyenin üye olması anında akdedilmiş ve karşılıklı olarak yürürlülüğe girmiştir. 

Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni

1. Aydınlatma Metni’nin Amacı ve Şirketimizin Veri Sorumlusu Konumu:

Şirketimiz FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, müşterilere ilişkin kişisel veriler bakımından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) kapsamında “veri sorumlusu” sıfatına sahip olup işbu Aydınlatma Metni ile söz konusu Kanun uyarınca müşterilerin FGA Mimarlık tarafından gerçekleştirilen kişisel veri işleme faaliyetleri hakkında aydınlatılması hedeflenmektedir.

2. Müşterilere Ait Kişisel Verilerin İşlenme Amacı:

Müşterilere ait kişisel veriler, FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın ve FGA Mimarlık ile iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari iş güvenliğinin temini de dahil olmak üzere Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde işlenmektedir.

3. Müşterilerin Açık Rızası Doğrultusunda İşlenecek Kişisel Veriler ve İşleme Amaçları:

Açık rıza doğrultusunda işlenecek kişisel veriler ve işleme amaçları Rıza Metni’nde belirtilmiştir.

4. Müşterilere Ait Kişisel Verilerin Aktarımı:

Müşterilere ait kişisel veriler, FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın ve FGA Mimarlık ile iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari iş güvenliğinin temini için gerekli olan aktivitelerin planlanması ve icrası da dahil olmak üzere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, Şirket yetkilileri, iştiraklerimiz, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz, hissedarlarımız, kanunen yetkili kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurumlar ile paylaşılabilecektir.

5. Kişisel Verilerin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi:

Kişisel veriler, müşterilerden elektronik ortamda toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel veriler Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde ve bu Aydınlatma Metni ve açık rıza gerekli olduğu hallerde Rıza Metni’nde belirtilen amaçlarla işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir.

6. Kişisel Veri Sahibi Olarak Müşterilerin Hakları:

Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri; (i) kendileri ile ilgili kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, (iii) kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iv) yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, (v) kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vii) işlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve (viii) kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Söz konusu hakların kullanımına ilişkin talepler, kişisel veri sahipleri tarafından iletilebilecektir. FGA Mimarlık, söz konusu talepleri değerlendirerek 30 gün içerisinde sonuçlandıracaktır. FGA Mimarlık’ın taleplere ilişkin olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen (varsa) ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkı saklıdır.

Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Rıza Metni

Şirketimiz FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi, müşterilere ilişkin kişisel veriler bakımından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) kapsamında “veri sorumlusu” sıfatına sahip olup işbu Rıza Metni ile söz konusu Kanun uyarınca müşterilerin FGA Mimarlık tarafından gerçekleştirilen ve aşağıda belirtilen kişisel veri işleme faaliyetlerine ilişkin açık rızalarının temini hedeflenmektedir.

Kanun’un 5/2 ile 6/3 maddesinde yer alan kişisel veri işleme şartlarının karşılanamadığı aşağıdaki durumlar için FGA Mimarlık tarafından kişisel verilerin işlenebilmesi için müşterilerin açık rızasının alınması gerekmektedir. Açık rıza gerektirmeyen süreçlere ilişkin olarak Aydınlatma Metni kapsamında veri işleme faaliyetleri sürdürülmekte olup açık rıza gerektiren süreçlerde de Aydınlatma Metni’nde belirtilen temel prensiplere uygun veri işlenmektedir.

Bu kapsamda müşterilerin kişisel verileri FGA Mimarlık Tarafından 6698 sayılı Kanun Kapsamında Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına İlişkin Politika‘da Bölüm 3 – Madde IV altında belirtilen amaçlarla ve buradaki usule uygun olarak işlenmektedir. Buna göre kişisel veriler; müşterilere yönelik kampanyaların oluşturulması, FGA Mimarlık iş ortakları tarafından FGA Mimarlık müşterilerine FGA Mimarlık’da kullanabilecekleri özel fırsatların sunulması, çapraz satış yapılması, hedef kitle belirlenmesi, Müşteri hareketlerinin takip edilerek kullanıcı deneyimini arttırıcı faaliyetlerin yürütülmesi, FGA Mimarlık’a ait internet sitesi ile mobil uygulamanın işleyişinin geliştirilmesi ve Müşteri ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmesi, doğrudan ve doğrudan olmayan pazarlama, kişiye özel pazarlama ve yeniden pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi, kişiye özel segmentasyon, hedefleme, analiz ve şirket içi raporlama faaliyetlerinin yürütülmesi, pazar araştırmaları, müşteri memnuniyeti aktivitelerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın sunduğu ürün ve hizmetlerin ilgili kişilerin beğeni, kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek ilgili kişilere önerilmesi ve tanıtılması ile müşteri ilişkileri yönetimi süreçlerinin planlanması ve icrası amaçları da dahil olmak üzere genel anlamda FGA Mimarlık’ın ürün ve/veya hizmetlerinin satış ve pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık’ın sunduğu ürün ve/veya hizmetlere bağlılık oluşturulması ve/veya arttırılması süreçlerinin planlanması ve icrası kapsamında Müşteri’nin vereceği onayı doğrultusunda işlenebilecek ve bu amaçlara yönelik olarak Aydınlatma Metni’nde belirtilen taraflarla paylaşılabilecektir.

Gizlilik Politikası

FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi olarak, kullanıcılarımızın hizmetlerimizden güvenli ve eksiksiz şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla sitemizi kullanan üyelerimizin gizliliğini korumak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, işbu FGA Mimarlık Gizlilik Politikası (“Politika”), üyelerimizin kişisel verilerinin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ile tamamen uyumlu bir şekilde işlenmesi ve kullanıcılarımızı bu bağlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. FGA Mimarlık.com çerez politikası İşbu Politika’nın ayrılmaz parçasıdır. 

İşbu Politika’nın amacı, FGA Mimarlık tarafından işletilmekte olan www.fga.com.tr internet sitesi ile mobil uygulamanın (hepsi birlikte “Platform” olarak anılacaktır) işletilmesi sırasında Platform üyeleri/ziyaretçileri/kullanıcıları (hepsi birlikte “Veri Sahibi” olarak anılacaktır) tarafından FGA Mimarlık ile paylaşılan veya FGA Mimarlık’ın, Veri Sahibi’nin Platform’u kullanımı sırasında ürettiği kişisel verilerin kullanımına ilişkin koşul ve şartları tespit etmektir. 

Hangi Veriler İşlenmektedir? 

Aşağıda FGA Mimarlık tarafından işlenen ve Kanun uyarınca kişisel veri sayılan verilerin hangileri olduğu sıralanmıştır. Aksi açıkça belirtilmedikçe, işbu Politika kapsamında arz edilen hüküm ve koşullar kapsamında “kişisel veri” ifadesi aşağıda yer alan bilgileri kapsayacaktır. 

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 3. ve 7. maddeleri dairesince, geri döndürülemeyecek şekilde anonim hale getirilen veriler, anılan kanun hükümleri uyarınca kişisel veri olarak kabul edilmeyecek ve bu verilere ilişkin işleme faaliyetleri işbu Politika hükümleri ile bağlı olmaksızın gerçekleştirecektir. 

Kişisel Veri İşleme Amaçları 

FGA Mimarlık, Veri Sahibi tarafından sağlanan kişisel verileri, üyelik kaydı ve hesabının oluşturulması ve buna ilişkin kayıtların tutulması, Veri Sahibi’nin Platform üzerinden sağlanan hizmetlerden faydalandırılması sistem hatalarının tespit edilerek performans takibinin yapılması ve Platform’un işleyişinin iyileştirilmesi, bakım ve destek hizmetleri ile yedekleme hizmetlerinin sunulması amaçları dahil olmak üzere FGA Mimarlık tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi ile bu ürün ve hizmetlerin ilgili kişilerin beğeni, kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek ilgili kişilere önerilmesi ve tanıtılması için gerekli olan aktivitelerin planlanması ve icrası, FGA Mimarlık tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, FGA Mimarlık ve iş ilişkisi içerisinde bulunduğu kişilerin hukuki, teknik ve ticari-iş güvenliğinin temini ile FGA Mimarlık’ın ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası amaçlarıyla işlenebilecektir. 

Veri Sahiplerinin Açık Rızası Doğrultusunda İşlenecek Kişisel Veriler ve İşleme Amaçları 

Veri Sahibi’nin açık rızası kapsamında, FGA Mimarlık, Veri Sahipleri’nin Platform üzerindeki hareketlerini takip ederek kullanıcı deneyiminin artırılması, istatistik oluşturulması, profilleme yapılması, doğrudan pazarlama ve yeniden pazarlama, Veri Sahibi’ne özel promosyon önerilerinin oluşturulması ve Veri Sahibi’ne iletilmesi ve bu kapsamda elde edilen verilerin her türlü reklam ve materyal içeriğinde kullanılması amacıyla veri işleyebilecek ve aşağıda anılan taraflarla bu verileri paylaşabilecektir. 

Kişisel Verilerin Aktarımı

FGA Mimarlık, Veri Sahibi’ne ait kişisel verileri ve bu kişisel verileri kullanılarak elde ettiği yeni verileri, işbu Gizlilik Politikası ile belirlenen amaçların gerçekleştirilebilmesi için FGA Mimarlık’ın hizmetlerinden faydalandığı üçüncü kişilere, söz konusu hizmetlerin temini amacıyla sınırlı olmak üzere aktarılabilecektir. FGA Mimarlık, Veri Sahibi deneyiminin geliştirilmesi (iyileştirme ve kişiselleştirme dâhil), Veri Sahibi’nin güvenliğini sağlamak, hileli ya da izinsiz kullanımları tespit etmek, operasyonel değerlendirme araştırılması, Platform hizmetlerine ilişkin hataların giderilmesi ve işbu Gizlilik Politikası’nda yer alan amaçlardan herhangi birisini gerçekleştirebilmek için SMS gönderimi yapanlar da dahil olmak üzere dış kaynak hizmet sağlayıcıları, barındırma hizmet sağlayıcıları (hosting servisleri), hukuk büroları, araştırma şirketleri, çağrı merkezleri gibi üçüncü kişiler ile paylaşabilecektir. 

Kişisel veriler, Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi ve Şirket yetkilileri, hissedarları, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz, kanunen yetkili kamu kurum ve kuruluşları ile kanunen yetkili özel kurumlar ile paylaşılabilecek, bu amaçlarla sınırlı olarak Kanun m.9’da işaret edilen usul esaslar ile Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararları çerçevesinde yurt dışına aktarılabilecektir. 

Kişisel Verilerin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi 

Kişisel veriler, Platform üzerinden ve elektronik ortamda toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel veriler 6698 sayılı Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde ve bu Gizlilik Politikası’nda belirtilen amaçlarla işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir. 

Kişisel Veri Sahibinin Hakları 

Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri, 

Söz konusu hakların kullanımına ilişkin talepler, kişisel veri sahipleri tarafından www.fga.com.tr adresinde yer alan 6698 sayılı Kanun Kapsamında FGA Mimarlık tarafından hazırlanan Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına ilişkin Politika’da belirtilen yöntemlerle iletilebilecektir. FGA Mimarlık, söz konusu talepleri otuz gün içerisinde sonuçlandıracaktır. FGA Mimarlık’ın taleplere ilişkin olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen (varsa) ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkı saklıdır. 

Çerez Politikası

FGA Mimarlık Bilgisayar Elekt. İnş. Turz. San. ve Tic. LTD Şirketi olarak, kullanıcılarımızın hizmetlerimizden güvenli ve eksiksiz şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla sitemizi kullanan kişilerin gizliliğini korumak için çalışıyoruz. 

Çoğu web sitesinde olduğu gibi, FGA Mimarlık.com (“Site”) ile mobil uygulamanın (hepsi birlikte “Platform” olarak anılacaktır) ziyaretçilere kişisel içerik ve reklamlar göstermek, site içinde analitik faaliyetler gerçekleştirmek ve ziyaretçi kullanım alışkanlıklarını takip etmek amacıyla Çerezler kullanılmaktadır. 

İşbu Çerez Politakası FGA Mimarlık.com Gizlilik Politikası’nın ayrılmaz bir parçasıdır. 

FGA Mimarlık, bu Çerez Politikası’nı (“Politika”) Site’de hangi Çerezlerin kullanıldığını ve kullanıcıların bu konudaki tercihlerini nasıl yönetebileceğini açıklamak amacıyla hazırlamıştır. FGA Mimarlık tarafından kişisel verilerinizin işlenmesine ilişkin daha detaylı bilgi için www.fga.com.tr Gizlilik Politikası’nı incelemenizi tavsiye ederiz. 

Çerez (“Cookie”) Nedir? 

Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz web sitesiyle ilişkili sunucular tarafından oluşturulurlar. Böylelikle ziyaretçi aynı siteyi ziyaret ettiğinde sunucu bunu anlayabilir. 

Çerezler, ziyaretçilere ilişkin isim, cinsiyet veya adres gibi kişisel verileri içermezler. Çerezler konusunda daha detaylı bilgi için www.aboutcookies.org ve www.allaboutcookies.org adreslerini ziyaret edebilirisiniz. 

Hangi Çerezler Kullanılmaktadır? 

Çerezler, sahipleri, kullanım ömürleri ve kullanım amaçları açısında kategorize edilebilir: 

Neden Çerezler Kullanılmaktadır? 

Platform’da, Çerezler aşağıdaki amaçlar kapsamında kullanılmaktadır: 

Çerez Tercihlerinizi Nasıl Yönetebilirsiniz? 

FGA Mimarlık, kullanıcıların kendilerine ait kişisel veriler üzerindeki tercihlerini kullanabilmelerini son derece önemsemektedir. Bununla birlikte, Site’nin çalışması için zorunlu olan bazı Çerezler konusunda tercih yönetimi mümkün olmamaktadır. Ayrıca bazı Çerezlerin kapatılması halinde Site’nin çeşitli fonksiyonlarının çalışmayabileceğini hatırlatma isteriz. 

Platform’da kullanılan Çerezlere dair tercihlerin ne şekilde yönetebileceğine dair bilgiler aşağıdaki gibidir: 

Hangi Haklara Sahipsiniz? 

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca ziyaretçiler, FGA Mimarlık’ya başvurarak, kendileriyle ilgili, 

Söz konusu haklar, kişisel veri sahipleri tarafından 6698 sayılı Kanun Kapsamında FGA Mimarlık tarafından hazırlanan Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunmasına ilişkin Politika’da belirtilen yöntemlerle iletildiğinde her hâlükârda 30 (otuz) gün içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır. Taleplere ilişkin olarak herhangi bir ücret talep edilmemesi esas olmakla birlikte, FGA Mimarlık, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkını saklı tutar. 

Rıza ve Gizlilik Politikası’ndaki Değişiklikler 

FGA Mimarlık, Gizlilik Politikası (“Politika”) ile kullanıcılarına Çerez kullanımının kapsamı ve amaçları hakkında detaylı açıklama sunmayı ve Çerez tercihleri konusunda kullanıcılarını bilgilendirmeyi hedeflemiştir. Bu bakımdan, Platform’da yer alan Çerez bilgilendirme uyarısının kapatılması ve Site’nin kullanılmaya devam edilmesi halinde Çerez kullanımına rıza verildiği kabul edilmektedir. Kullanıcıların Çerez tercihlerini değiştirme imkânı her zaman saklıdır. 

FGA Mimarlık, Politika hükümlerini dilediği zaman değiştirebilir. Güncel Politika Platform’da yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.