Archicad ile Güçlü Tasarım Sunumları İçin İpuçları

archicad guclu tasarim sunumlari 1200x628 1

Kesit / Görünüş / İç Mekan Görünüşlerinde Yüzey Dokuları

Grafik temsil araçlarındaki sınırlamalar, zaman alan geçici çözümler ve BIM iş akışını bozan harici yazılımların yardımını gerektirir.  Archicad 25‘te, 3D penceresinde görüldüğü gibi aynı Dokuları Kesitler, Görünüşler ve İç Görünüşler üzerinde doğrudan görüntüleyebilirsiniz.​

Archicad 25 ile kesit, cephe, iç cephe görünüşlerinde yüksek çözünürlüklü yüzey dokuları görüntülemek mümkündür. Yeni, gerçekçi bir yumuşak gölgeleme seçeneği ve Dokuların üstünde bir ‘Kaplama Deseni’ kullanma seçeneği de mevcuttur.

archicad ile guclu tasarim sunumu 01

Görünüşlerde Yüzey Dokuları

Genişletilmiş Kesit/Görünüş/İç Mekan Görünüşü ayarları seçenekleriyle tasarım sunumlarınızı zenginleştirmek artık daha kolay. Bu ayarlar ile 3D penceresindeki ile aynı Dokuları kesit ve görünüşlerde de görüntüleyebilirsiniz. Dokuların yanı sıra, yeni bir Yumuşak gölgeleme seçeneği sunuldu ve uzak planda kalan elemanların daha soluk görüntülenmesi yeniden işlendi.

Dokulardaki yeni gerçekçi yumuşak gölgeleme seçeneği, grafik sunumunuzu geliştirir, derinlik algısını iyileştirir ve tasarımınızın ayrıntılarını vurgular. Ayrıca, şimdi Dokuların üstüne Kaplama Deseni (önceden Vektörel Tarama olarak adlandırılır) uygulayabilirsiniz.

Kesit/Görünüş/İç Mekan Görünüşü bakış noktası ayarlarının yenilenen Model Görünümü paneline Kesilmemiş Elemanlar ve Uzak Elemanlar gösterimi için yeni seçenekler de eklendi:

  • Hiçbiri
  • Tek Tip Kalem – Renkli Deseni, Taramasız
  • Yüzey – Renkli Deseni, Taramasız
  • Yüzey – Doku Deseni, Taramasız (YENİ)
  • Yüzey – Renk Deseni, Taramalı
  • Yüzey – Doku Deseni, Taramalı (YENİ)
archicad ile guclu tasarim sunumu 02

NOT: plotterlar saydam desenleri işleyemez. Doku tipi desenlerde, gölgeler ve taramalar saydam Desenlere dayanır – bunlar plotter çıktısında dolu desenler olarak görünür. Yüzey rengine, gölgelere ve taramalara dayalı desenler, renk karıştırma kullanılarak oluşturulur ve bu sınırlamadan etkilenmezler – plotter çıktısında da beklendiği gibi görünürler.

Yüzey Bazlı Desenler

Desenler artık Yüzeylere erişebilir ve bunları görüntüleyebilir. Hızlı dokunuşlar yapmak için veya Kat Planı/Detay sunumları için bir desen çizdiğinizde, bir yüzeyin rengini, kaplama desenini veya dokusunu kolayca uygulayabilirsiniz. Diğer desen türleri gibi hizalama(align) ve distorsiyon işlemlerini de tanımlayabilirsiniz. Desenler 2D elemanlar olsa bile, kat planları veya kesitler, cepheler gibi çeşitli 2B görünümlerde birden fazla tasarım alternatifini model üzerinde değiştirmeden test etmek ve görselleştirmek için kullanılabilirler.

archicad ile guclu tasarim sunumu 03
Resim 1 : Farklı Dokularla Tanımlanmış Desen Örnekleri
Resim 2 :  Güncellenmiş Desen Ayarları Menüsü

Grafik gösterim iyileştirmelerine odaklanacak olursak, artık 2D görünümlerde “derinlik” hissini sağlamak için Kesilmemiş Elemanlar ve Uzak Elemanlar gösterimilerini kullanmak mümkündür. Archicad 25 ile post-prodüksiyona zaman harcamadan yaratıcılığınızı genişletebilir ve profesyonel görselleştirmeler elde edebilirsiniz.

Orijinal Yayına Buradan Erişebilirsiniz.
Yazar : Gabriel Dantas | Graphisoft
Çeviri : Emre Tepe | FGA

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top