Archicad’de Obje Kütüphanenizi Kolayca Yönetin

archicad obje kutuphanesi yonetimi 1200x628 1

Archicad Kütüphaneleri Nedir?

Kütüphaneler, GDL objeleri ya da objeler olarak da bilinen, önceden oluşturulmuş, düzenlenebilir, yerelleştirilmiş parametrik gömülü obje koleksiyonlarıdır. Kütüphaneler aslında kütüphane bölümlerinin bulunduğu klasörlerdir. 

Objeler Nedir?

Pencereler, kapılar, mobilya parçaları, vb. gibi bir binadaki birçok tekrarlanan öğeyi tasarım sırasında yeniden yaratma işinden kurtaran küçük dosyalardır. Tüm Archicad objeleri büyük oranda parametriktir; boyutlarını, renklerini ve diğer birçok parametreyi projenize en uygun şekilde uyarlamak için değiştirebilirsiniz. GDL (Geometric Description Language ) kullanılarak oluşturulmuşlardır ve dosya biçimi ve dosya adı uzantısı .gsm’dir. 

archicad obje kutuphanesi yonetimi 01

Archicad’de birkaç araç GDL objeleri kullanır, aşağıdaki listeye bakabilirsiniz. Bazıları pencere gibi yerleştirilmiş her örnek için yalnızca bir obje kullanır, diğerleri yerleştirilmiş öğe merdiven gibi hiyerarşik olduğundan, yerleştirilen her örnek için birden çok obje kullanılır. 

Kütüphane Bölümlerini Kullanan Araçlar Listesi

 • Kapı Aracı 
 • Pencere Aracı 
 • Merdiven Aracı 
 • Korkuluk Aracı 
 • Çatı Penceresi Aracı 
 • Giydirme Cephe Aracı 
 • Obje Aracı 
 • Mahal Aracı 
 • Etiket Aracı 
 • Tüm Ölçülendirme Araçları  
 • Kesit Aracı, Cephe Aracı, İç Cephe Aracı, 2D Taslak Aracı, Detay Aracı, Değişim Aracı ve Izgara Elemanı Aracının işaretleri 
 • Duvar Bitim Aracı 
 • Köşe-Pencere Aracı 
 • Lamba Aracı 
 • Tüm MEP Model Araçları (Kanal, Boru ve Kablolama Araçları – yalnızca MEP Model Eklentisi kuruluysa kullanılabilir.) 

Kütüphane Türleri

Kütüphanelerimizi nerede tuttuğumuza ve nasıl çalıştığımıza göre ayırt edebiliriz: 

Bağlı Kütüphaneler 

Bu Kütüphaneler, bilgisayarınızdaki veya şirket sunucunuzdaki Kütüphane bölümleri klasörleridir. Objelerin projenize eklediğinizde aslında onları bağlarsınız, bu yüzden onlara Bağlı Kütüphaneler denir. 

Gömülü Kütüphaneler

Büyük olasılıkla diğer projelerde kullanılmayacak projeye özel elemanları depolamak için kullandığımız kütüphanelerdir. Gömülü kütüphanelerin içeriği klasörler halinde yapılandırılabilir. Gömülü kütüphanelerdeki kütüphane bölümleri projede saklanır, bu nedenle diğer kütüphaneler yüklenmese bile gömülü elemanlar projede görünür. Gömülü kütüphanelerinizi küçük boyuta tutmanız önerilir. 

BIMcloud Kütüphaneleri 

Takım Çalışmasında, çalıştığımızda kütüphaneler merkezi olarak yönetilir. Takım çalışması projesinde kullanılacak kütüphaneler BIMcloud sunucusuna yüklenir ve tüm ekip üyeleri tarafından erişilebilir. Bunlara BIMcloud kütüphanesi denir. Takım çalışması projelerinde ayrıca gömülü kütüphaneler de bulunur ancak bağlı kütüphaneler kullanılmaz. 

Özel Kütüphane Bileşenleri 

Kendi özel kütüphane objelerinizi modelleyebilir, oluşturabilir ve kaydedebilirsiniz. Özel kütüphaneler ayrı klasörler halinde düzenlenebilir ve bağlı kütüphane olarak kullanılabilirler. Gömülü kütüphaneye yerleştirilebilir veya BIMcloud sunucusuna yüklenebilirler. Bu makalede özel obje modelleri oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: 

Kütüphane Yönetiminde Temel Kavramlar

Kütüphane bölümleri, varsayılan olarak projenizde olmayan ayrı dosyalardır. Bilgisayarınızdaki, şirket sunucunuzdaki veya BIMcloud Sunucunuzdaki kütüphane klasörlerinde depolanırlar. 

Archicad’in her sürümü, yüzlerce obje içeren standart bir kütüphane ( Archicad Kütüphanesi olarak adlandırılır) ile birlikte gönderilir. Archicad Kütüphanesi, her versiyona özeldir (Archicad Kütüphanesi 24, Archicad Kütüphanesi 25, vb.). Archicad’i kurduğunuzda, Archicad Kütüphanesi de otomatik olarak programın kurulu olduğu klasöre yerleştirilir. Örneğin : (Bilgisayarım » Yerel Disk C » Program Files » GRAPHISOFT » ARCHICAD 25 TR » ARCHICAD KÜTÜPHANESİ 25)  

Projeniz ile kütüphane klasörleri arasında bağlantı kurmalısınız. Yeni bir projeye başladığınızda, Archicad kütüphanesi de projeye otomatik olarak yüklenir, böylece bağlantı otomatik olarak kurulur. Bir projeyi her açtığınızda, Archicad projede önceden kullanılmış olan tüm kütüphaneleri yükler. 

Kütüphanelerinizi, Archicad Kütüphane Yöneticisini (Dosya » Kütüphaneler ve Objeler » Kütüphane Yöneticisi…) kullanarak yönetebilirsiniz. Kütüphaneler ile ilgili en temel işlemlerin neler olduğunu görelim: 

Archicad’de Yeni Kütüphane Eklemek 

Bir kütüphane eklediğinizde veya yüklediğinizde, o klasörün yolunu tanımlayarak Archicad’e kütüphane klasörünün nerede olduğunu söylersiniz. Projeye bir obje, kapı, pencere vb. yerleştirdiğinizde, aslında harici bir dosyaya referans oluşturursunuz. Objenin kütüphanesi yüklendiğinde, bu dosyanın yolu bilinir, böylece Archicad dosyayı okuyabilir ve yerleştirilen objeyi düzgün bir şekilde görüntüleyebilir. 

image 2

Kütüphaneyi Yeniden Yüklemek 

Bilgisayarınızdaki veya sunucunuzdaki verileri yeniden düzenlerseniz ve bir kütüphane klasörünü yeni bir konuma taşırsanız, projenizi bir sonraki açışınızda kütüphanenizi yeniden yüklemeniz gerekir, bu da Archicad için konumunu yeniden tanımlamanız anlamına gelir. 

image 1

Bir Kütüphaneyi Proje Dosyasından Kaldırmak 

Bu kısım, kütüphanenizin içeriğini sildiğiniz anlamına gelmez. Yalnızca proje ile kütüphane klasörü arasındaki bağlantıyı kesersiniz, böylece Archicad kütüphanenin içeriğini okuyamaz, bu nedenle projede zaten kullanılmış olan objelerin yerleştirilmiş örneklerini görüntüleyemez. Kütüphane klasöründeki harici dosyaya yapılan başvuru projede kalır. Kütüphaneyi yeniden yükleyerek bağlantıyı yeniden kurabilirsiniz. 

image

Kütüphane Yönetiminde En Sık Karşılaşılan Sorunlar 

Eksik Kütüphaneler 

Archicad’de başvurulan harici dosyanın konumunu bulunamazsa bir kütüphane bölümü eksiktir. Bu genellikle dosyanın bulunduğu kütüphane klasörü projeye eklenmediğinde olur. Eksik öğelerin referansları siyah noktalarla gösterilir.

image 3

 

Bu iki makaleden eksik kütüphane bölümleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz: 

Yinelenen Kütüphaneler

Başvurulan harici dosya birden fazla konumda bulunabiliyorsa, kütüphane bölümü çoğaltılır. Bu, projeye aynı kütüphane bölümünü (dosyalar aynı ada sahip ise ) içeren birden fazla kütüphane eklendiğinde gerçekleşir. 

Kütüphanelerde Başka Hangi Öğeler Depolanır?

GDL objelerinin yanı sıra, (.gsm dosyaları) kütüphaneler aşağıdaki gibi projeyle ilgili diğer birçok öğeyi depolar: 

 • Yüzeyler ve İmaj Desenleri tarafından kullanılan imaj dosyaları 
 • Lamps tarafından kullanılan .ies dosyaları 
 • Kullanılan txt dosyaları, ör. Çelik Standartları 

Kütüphaneler Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İçin Faydalı Makaleler 

Bu makale, Archicad Hızlı Tur başlıklı bir dizinin parçasıdır. 

Orijinal Yayına Buradan Erişebilirsiniz.
Yazar : Emoke Csikos | Graphisoft  
Çeviri : Resul Aslıbay | FGA

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top