BIM ve Görselleştirme

bim ve gorsellestirme

Dünyanın pek çok yerinde inşaat sektöründe BIM hakkında konuşuluyor. İngiltere, İtalya, Kore ve birçok başka ülkede yasalar ile BIM zorunlu hale geldi ve birçok ülkenin BIM standartları oluşturuldu.

bimandvisualization bewandrichards 2018
Bew-Richards tarafından hazırlanan BIM süreçlerini gösteren diyagram

Sektörde çalışan birçok kişi için BIM kavramları ve hedefleri çok iyi anlaşılmış olsa da hala uzlaşma sağlanamayan konular var. BIM uygulamasındaki ülkeler ve şirketlerin arasındaki karşılaşmalar ve bazı noktaların tartışılmaya devam etmesi bunun en açık örneğidir. BIM metodolojisinde 3D görselleştirmenin rolü tutkulu BIM öncülerinin deneyimlerinden elde ettiği çıkarımlarla anlaşılabilir. B1M tarafından PAS 1192-2 standartlarına dayanarak hazırlanan BIM uygulamalarını tanıtan bir saatlik filmde kolay erişilebilir ve faydalı bilgileri bulabilirsiniz.

BIM’in kapsamlarını kesin bir şekilde bulmak kesinlikle zordur. Fakat sektördeki birçok kişinin hem fikir olduğu bir nokta var: BIM çözümlerine geçiş yapmak zaman alan bir süreçtir. Olgunlaşmadan önce birçok aşamadan geçmesi gerekiyor. Lovelook Mitchell Lumion ekibiyle yaptığı bir röportajda BIM’in ne anlama geldiğini anlattı. Görselleştirmenin pratikte sahip olduğu önemli olduğu önemli rolden bahsetti. BIM için kesinlikle ferahlatıcı e basit bir süreçti. Faydaların çoğu da birkaç küçük karardan elde edildi.
Diğer programlarla uyumluluk BIM süreçlerinin ana unsurlarından birisidir. Bu noktada Lumion Collada(.dae), FBX, SKP ve daha farklı dosya tipleriyle sorunsuz veri alışverişi yapabildiği için süreçlere çok büyük katkılar sağlıyor. Bütün BIM ve 3D modelleme programlarından veri alabilmek ve model revizyonlarını gösterebilmek kesinlik çok hoş bir sonuç.

MyLumion ile beraber mimarlar BIM süreçlerine doğru önemli bir adım daha attı. MyLumion görselleştirmesi yapılan projelerin bir bulut üzerinden herkesle paylaşılmasını sağlayan harika bir araçtır. Projede çalışan herkes internet bağlantısına sahip olduğu her yerden projeyi 360 panoramalarla görebilir. Şantiyede bir cep telefonu veya bir tabletle takibi yürütebilirsiniz.
Örneğin Revit’te başlayan ve Lumion’da görselleştirilen bir modeli şantiyedeki ekiple ya da dünyanın herhangi bir yerindeki müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Çok hızlı bir şekilde geri bildirim alabilirsiniz ve bu sayede tasarım/görselleştirme döngüsü tekrar başlayabilir. Sonra revizyonlar yapılır ve tekrar paylaşılır. Bu kesinlikle projeleri paylaşmanın en kolay ve hızlı yöntemi.
BIM’in şu an bulunduğu ve olgunlaştığı süreçte, Lumion iş birliği, veri paylaşımı ve tasarım arasındaki iletişimi sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapıyor. Unutmayın ki bunların hepsi BIM’in bizi kazandıracaklarının bir parçası.
İçeriğin orijinalini buradan okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top