Mimarlık Ofisleri için BIM’i Yatırıma Değer Hale Getirmek İçin Altı Adım

2022 04 22 Archicad Blog 1200x628 2 Mimarlık Ofisleri için BIM'i Yatırıma Değer Hale Getirmek İçin Altı Adım

BIM’i ofis iş akışınıza adapte etmek, BIM yazılım(lar)ını yetkin bir şekilde kullanmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Yazılım adaptasyonu BIM için son derece önemli olmakla beraber, BIM bir yapının yaşam döngüsü boyunca işbirlikçi bir sürece odaklanan metodolojiler bütünüdür.  

Metodolojiler ve standartlar doğası gereği BIM’i karmaşık bir kavram hale getirebilir. Bu durumu kolay yönetebilir hale getirmek için sadece BIM’e uyum sağlamak değil, BIM’in de size uyum sağlaması ve sizin için çalışmasını sağlamak da mümkün.  

BIM’e geçiş yaparken, mevcut tasarım iş akışınızı bir kenara atıp her şeyiyle yepyeni bir düzen oluşturmak beraberinde ciddi riskler barındırabilir. Mimari ofisin karakterini belirleyen en önemli faktör olan “tasarım karakteri”ni yine merkezde tutarak BIM’i iş akışına dahil etmek, genel kanının aksine esnek bir tasarım süreci yönetmek de mümkün. 

Genel kullanıcı deneyimleri ve iş akışları göz önüne getirildiğinde ofislerin BIM’e geçişi sürecini daha verimli kılmak ve BIM’i yatırıma değer hale getirmek için 6 önemli aşamadan bahsedebiliriz.

GS BIM Image WL Mimarlık Ofisleri için BIM'i Yatırıma Değer Hale Getirmek İçin Altı Adım

Adım 1 – Tekerleği Tamamen Yeniden İcat Etmeyin 

Tüm mimarların süreçlerini yönetme konusunda alışmış olduğu bir iş akışı vardır. Bazıları projeye eskizler çizerek başlamayı tercih ederken bazıları doğrudan bilgisayarda çizimlerini oluşturmaya başlar. Bazıları tasarım konseptlerini etkileyici render’larla sunmayı tercih ederken, bazıları kütle analizlerini sunmayı tercih eder.  

İş akışınız ne olursa olsun, sizi benzersiz kılan şeyi kaybetmeden BIM’in sizi nasıl daha iyi hale getirebileceğini keşfedin. Tasarımlarınızı oluşturmak için BIM tabanlı olmayan modelleme yazılımları  kullanıyorsanız, eskizlerinizi sıfırdan başlamak yerine doğrudan BIM modelinize nasıl taşıyacağınızı öğrenin. Daha da iyisi, ARCHICAD kullanıyorsanız, tasarım geliştirme için yazılımınızın içindeki klasik araç kutusu ve push-pull tasarım araçlarını kullanın. 

DWG uzantılı dosyalarla işbirliği mi yapıyorsunuz? Öyle devam etmenizde hiçbir sakınca yok. Kısacası çalışma metodunuzla ilgili her şeyi değiştirmenize gerek yok.  

GS Archicad AC24 BIMx sunum Mimarlık Ofisleri için BIM'i Yatırıma Değer Hale Getirmek İçin Altı Adım

Adım 2 – Ekibinizi Bir Araya Getirin 

İster tek kişilik bir ‘ofis’ olun, ister büyük ölçekli işler yapan kalabalık bir ekibiniz olsun, fikirlerin paylaşılmasına ve ekibinizin öğrenmesine olanak tanıyan bir ortam yaratmak önemlidir. 

 • Öncülük etme ve proje ekibinizi destekleme rolünü üstlenebilecek bir BIM uzmanı bulun. Tek başınızaysanız, bilgi alışverişi yapabileceğiniz kişilerden oluşan BIM gruplarına katılın.  
 • Sürecinizin nasıl değiştiğini ve hangi iyileştirmelerin yapılması gerektiğini gözden geçirmek veya tartışmak için düzenli olarak zaman ayırın. 
 • İlk BIM modelinizi yarattığınızda bir süreç değerlendirmesi yapın ve cad iş akışıyla kıyaslama yaparak farklılıkları ve avantajları analiz edin. Hedefe ulaştığınızı tespit ettiğinizde ekibinizi ödüllendirin. 

Süreç sizin için eğlenceli de olabilir, zorluklarla boğuştuğunuz bir hal de alabilir, günün sonunda doğru yolda olduğunuzdan emin olun. 

Adım 3 – Aşamalı Bir Yaklaşım Yapın 

BIM sürecine yeni bir proje ile başlamak tavsiye edilen yöntemdir. Daha önce geleneksel yöntemle tamamlamış olduğunuz bir projeyi pilot proje olarak yeniden ele alabilirsiniz. Ya da ölçek ve teslim süresi bakımından az risk barındıran yeni bir projeye de başlayabilirsiniz. Fakat bir projeyi akış ortasında BIM’e geçirmek ciddi riskler barındırabilir.  

Yeni bir projeye başladığınızda, tipik tasarım sürecinizi değerlendirebilir ve ölçümleyebilirsiniz. Bu süreçte ofisinize en çok fayda sağlayacak yapı bilgi modellemesinin standartlarını belirleyebilir, iş akışınızı nasıl değiştireceğinizi gözlemleyebilirsiniz. 

BIM’i deneyimleyen bir çok kişi, üzerinde çalıştıkları projelerde, tasarım’ı düşünmeye daha fazla odaklanabildiklerini ve dokümantasyona çok daha az zaman harcadıklarını fark eder. İş akışındaki bu değişiklik, projelerinizde daha “mimarca” kararlar almanızı sağlayarak nitelikli tasarımlar ortaya çıkarmanıza fırsat verir. Tasarım üretkenliğinizi kaydadeğer şekilde artırarak proje ile ilgili stratejik kararların henüz projelendirme aşamasındayken alınmasını sağlar.  

Adım 4 – Eğitime Yatırım Yapın 

BIM yazılımını verimli bir şekilde kullanmak doğal olarak BIM ve tasarım sürecinizi de olumlu yönde etkileyecektir. BIM’e geçiş sürecinde BIM uzmanlarıyla iletişime geçerek süreç hakkında bilgi alabilir ve ofisiniz için BIM değerlendirmesi yaptırıp bulunduğunuz seviyeye göre bir eğitim alabilirsiniz.  

BIM yazılımı öğrenmek birçok yönden sezgisel bir süreç olsa da öğrenilecek çok şey var. Eğitime yatırım yapmak yalnızca zamandan ve maliyetten tasarruf etmekle kalmayacak, aynı zamanda yeni düşünme ve tasarlama yollarını geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Adım 5 – Ofis Standartlarını Önceliklendirin 

Yeni bir projeye başlarken, daha önce deneyerek kararlaştırdığımız standartları kullanmak, ya da farklı ekip üyelerinin yürüttüğü farklı projelerin aynı dili konuşmasını sağlamak önemlidir. 

Bunu yapmanın en önemli yollarından biri ofis standartlarınızı içeren bir altlık dosyası (template) oluşturmaktır. 

Altlık dosyasına; 

 • Yeni bir projeye başlarken hızlı başlayabilme 
 • Projeler arasındaki tutarlılık 
 • Proje üretim süreçlerinin hızlanması 
 • Problemli iş akışlarını azaltma 
 • Ekibe yeni katılanların hızlı adapte olabilmesi 
 • Modelden doğru veri alınabilmesi 
 • Projede kalite kontrolünün yapılabilmesi 
 • Daha verimli iş birliği yapılabilmesi  

gibi faydalarından dolayı ihtiyaç duyarız. 

2022 04 22 Archicad Blog altlik Mimarlık Ofisleri için BIM'i Yatırıma Değer Hale Getirmek İçin Altı Adım

Altlık dosyasını oluşturma yollarından biri, ofis süreçlerine ve BIM’e hakim bir ekip üyesi tarafından bu görevin üstlenilmesidir. Özellikle ofisin halihazırdaki proje süreçlerinden ve pilot proje sürecinde karşılaşılan durumlardan yola çıkılarak ihtiyaçlar belirlenir ve altlık dosyası oluşturulur. 

Bir diğer seçenek ise, ofis standartlarınızı özelleştirmenize ve oluşturmanıza yardımcı olacak bir danışmandan destek almaktır. Bu, sizin ve ekibinizin projeler üzerinde çalışmaya devam etmesini sağlarken, deneyimli birinin proje altlıklarını hızlı bir şekilde oluşturmasını sağlar. 

GS Archicad tpo pride case study complete bim model Mimarlık Ofisleri için BIM'i Yatırıma Değer Hale Getirmek İçin Altı Adım

Adım 6 – Her Şeyi Yapmaya Çalışmayın 

BIM, konsept geliştirme süreçlerinden tasarım çalışmalarına, metraj hesaplarından enerji analizlerine kadar her şeyi yapma imkanı sunarken, sizler bunların hepsini birden yapmaya çalışmayın… en azından hepsini bir anda değil. BIM’de tasarım, dokümantasyon ve sunum oluşturma konusunda uzmanlaştıktan sonra, BIM’in size hangi ek hizmetleri sunabileceğine karar verin. Daha sonra bunları teker teker deneyin.  

Unutmayın ki BIM modeli veri yüklü bir modeldir ve modelden bu verileri çekmek için öncelikle doğru modelleme alışkanlığını oturtmak gerekmektedir. 

İşiniz ne olursa olsun, BIM yatırıma değer. Projenin tüm detaylarını mimari modelleme ve mimari görselleştirme yoluyla görünür kılarak tüm proje paydaşlarının motivasyonunu, verimliliğini ve üretkenliğini arttırır. 

Tasarıma daha fazla zaman ayırabileceğiniz için daha eğlenceli olmanın yanı sıra daha üretken olacaksınız. 

BIM Uzmanlarımıza Danışın

FGA, BIM uzmanlarından oluşan mimar kadrosuyla BIM’e geçiş sürecinde danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermektedir. Dilerseniz bu formu doldurarak sorularınızı sorabilir, BIM değerlendirmesi alabilirsiniz.

Ürünler Hakkında Bilgi Alın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top