GPS İnşaata Nasıl Yardımcı Olur?

2023 12 bluebeam gps insaata nasil yardimci olur 1200x628 1 GPS İnşaata Nasıl Yardımcı Olur?

Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) teknolojisi, sahadaki ekipmanı güvenli ve üretken tutmaktan, projeler için arazi ve arazi haritasının çıkarılmasına yardımcı olmaya kadar, inşaat sektörüne birkaç on yıl önce düşünülemeyecek bir bilgi boyutu sunar.

Eğer bir yerde kaybolduysanız, büyük ihtimalle akıllı telefonunuzu çıkarıp nerede olduğunuzu kontrol etmiş ve Google Maps gibi bir uygulamayı kullanarak olmanız gereken yere nasıl gideceğinizi bulmuşsunuzdur.

ABD hükümeti tarafından sahip olunan ve işletilen GPS teknolojisi, bir kişinin akıllı telefonunun, Dünya’yı 10.600 mil yükseklikte çevreleyen 21 uydunun üçünden yön alarak konumunu hesaplamasını sağlar.

GPS sadece gitmemiz gereken yere ulaşmamıza yardımcı olmuyor; aynı zamanda daha önce biriktirilmesi yıllar veya on yıllar alacak verileri toplamak için de kullanılıyor. Bilim insanları, kutuplardaki buzulların durumu gibi çevre değişikliklerini birkaç gün içinde ölçebiliyor ve bozulma ya da iyileşme modellerini vurgulamak üzere gelecekteki eğilimleri değerlendirmek için karşılaştırmalı verileri kullanabiliyor.

İnşaatta GPS Takibinin Kullanımları

GPS, bilimsel araştırmaların ya da bir restorana giden yolu bulmanın ötesinde inşaat sektöründe de kullanılabilmektedir.

Sektör için faydaları saymakla bitmez. Günümüz şantiyelerinde yaygın olarak kullanılan mobil cihazlar ve bulut teknolojisi sayesinde kullanıcılar ekipmanlarının nerede olduğunu görmekten asla uzak kalmayacaklar.

Büyük bir buldozer ya da kaldırma aracı gibi, yüklenici için değerli ve pahalı olan bir ekipmana küçük bir GPS takip cihazı yerleştiren yüklenici, söz konusu makine parçasının haftanın yedi günü, günün 24 saati nerede olduğundan haberdar olabilir.

Potansiyel hırsızlıkların önlenmesinin yanı sıra, büyük bir şantiyede GPS özellikli bir ekipmanın bağlanması, yüklenicilerin ekipmanın nerede olduğunu takip edebilecekleri anlamına gelir ve bu donanım kısa sürede başka bir yerde bir işi ele almak için gerekli olduğunda potansiyel olarak zaman ve çaba tasarrufu sağlar. Ayrıca varlığın izinsiz kullanımının da önüne geçer.

Konum belirleme ve hırsızlığı önleme avantajlarının yanı sıra, inşaat ekipmanları için GPS takibi yakıt tüketimini incelemek, bir varlığın tasarlandığı parametreler dahilinde kullanıldığından emin olmak için izlemek ve daha hızlı haritalama ve yerleşim faaliyetlerine yardımcı olarak sahadaki üretkenliği artırmak için kullanılabilir.

İyi Bir GPS Cihazının Bileşenleri

İyi bir GPS cihazı İnşaat ekipmanları için ne yapar? Ekipmanınız için bir sistem ararken, uzmanlar aşağıdakileri göz önünde bulundurmanızı önerir:

  • Kolay kurulum
  • Kullanıcı dostu bir arayüz
  • Her cihazdan erişilebilirlik
  • Adrese, ilgi noktasına, coğrafi mevkii veya zaman dilimine göre kolayca aranabilir bilgiler
  • Raporları dışa aktarma seçenekleri ile okunması kolay bir format
  • Her bir bileşene ilişkin kapsamlı veri setleri
  • Yakıt ve bakım bilgileri
  • Olağandışı faaliyetler için otomatik uyarılar

Filo yönetim şirketi Lytx’in dediği gibi: “Nihayetinde, sağlanan işlevsellik ve veri miktarı, münferit cihazların ve kullanılan sistemin gelişmişliğine bağlıdır.”

Tedarik Zinciri Desteği

Malezya Tun Hussein Onn Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada, büyük olmasına rağmen inşaat sektörünün “yeni teknolojileri benimseme konusunda çok çekingen” olduğu belirtiliyor.

Çalışma; köprüler, yollar, otoyollar ve yüksek binalar gibi karmaşık projelerin gerçekleştirilmesinde GPS kullanımının sayısız ve bilinen faydalarını vurgulamakta ve sektörü teknoloji gelişmeleri hakkında daha fazla hevesli olmaya çağırmaktadır.

İngiltere’deki Reading Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir başka çalışma, Radyo Frekansı ile Tanımlama uygulamalarının (sinyalleri kablosuz olarak okuyan ve ileten etiketler) GPS ile entegrasyonunun tedarik zincirindeki verimliliği artırmaya yardımcı olabileceğini göstermeyi amaçlamıştır.

“Bu konu tedarik zinciri paydaşları arasında süreçle ilgili bilgi üretmek, kaydetmek ve paylaşmak için bir araç olarak kullanılabilir. Bu, ilgili tüm tarafların, inşaat sürecinde büyük aksaklıklara yol açmadan önce yaklaşan zorlukların sonuçlarını belirleyip anlamalarını ve buna göre tepki vermelerini sağlayacaktır.”

Bu tür ampirik çalışmalar, GPS’in inşaat sektöründe daha fazla ilgi görmesini isteyenlerin argümanlarına ağırlık kazandırmaktadır.

Kaynak İçerik

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top