Bluebeam Revu’nun Gizli Hazinesi; Metraj Hesaplama

MicrosoftTeams image 1

20 yıl meslek tecrübesi olan kıdemli makine mühendisi Deepak Maini, metraj hesabı yazılımı hakkında ipucu ve tüyolar paylaşıyor (2019 yılından)

MIKE LANDERS I 27 ARALIK, 2021

Yıllar önce ev satın alan bir müşteri, ahşap zemin döşeme ve montajı yaptırmak için PDF dosyası ile bir müteahhite başvurdu. Müteahhit, dosya üzerinden metrajları çıkaracağını söyledi, ancak aynı zamanda yerinde ölçüm de yapabilmeleri için bir ev ziyareti yapmayı talep etti.

Ev sahibi firmaya; ev ziyaretine neden ihtiyaç duyulduğunu sordu. Açıklama ise “Geldiğimizde anlayacaksınız.” oldu.

Firma yerinde ölçüm yaptığında metraj ilk hesapladıklarından %22 daha fazla çıktı.

Ev sahibi, “Anladım ki doğru ölçüm araçları yoktu” dedi. “O zamanlar Revu’yu bilseydim, onlara ‘Yalnızca kendi zamanınızı değil, aynı zamanda benim zamanımı da boşa harcıyorsunuz’ derdim. Eğer bu programı kullansaydınız metrajı en başından çok daha isabetli ve kesin hesaplardınız.”

Bu ev sahibi, 20 yıllık tecrübeli makine mühendisi olan Deepak Maini’ydi ve kendisi şimdi ise Bluebeam Revu hakkında bilgi sahibi olmakla kalmıyor, aynı zamanda programın doğruluğu kesin metraj hesapları çıkardığına referans oluyor.

Şu anda Cadgroup Australia’da uluslararası teknik müdür olan Deepak, doğru metraj hesapları çıkarabilmek için Revu’nun kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyor. Revu’daki dijital araçları kullanmak, özellikle büyük ölçekli veya kompleks projelerle uğraşırken, evrak işlerinden kaynaklanan maliyetli hatalardan kaçınmaya yardımcı olur.

Deepak’ten Revu metraj hesaplama ipucu ve tüyoları;

  • PDF’inizi Kalibre Edin – Çizimlerin uygun ölçekte olmasına güvenmeyin. Bu işlem, ölçümlerinizin doğruluğunu kesinleştirir.
  • Kişiselleştirilmiş Araç Setleri Oluşturun – Şirketiniz genelinde ve gelecekteki projelerinizde kullanılabilecek ve standartlaştırılmış kesin hesaplar için bir araç seti oluşturup tüm iş ortaklarınızla uyumlu çalışma ortamı sağlayın.
  • Özelleştirilebilir Sütunları Kullanın – Neden anında maliyet dökümü çıkarmayasınız ki? İşaretleme listesindeki sütunlar son derece özelleştirilebilirdir. Kişiselleştirilmiş Sütunlarınıza eklenen değerlerle kullanıcılar malzeme adetlerini ve fiyat tahminlerini anında görebilir.
  • Görsel Aramayı Kullanın – Revu’nun bu özelliğini kullanarak , görsel bir ipucu ile objeyi aratabilir ve fiyat teklif paketinizin tümündeki toplam aydınlatma armatürü veya elektrik prizi sayısını hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

PDF Kalibrasyonu

image 1

Deepak, “Sayfaların doğru ölçekte yazdırılıp yazdırılmadığını her zaman bilemiyorsunuz,” “Kalibrasyon, doğru ölçeği kullanmamızı ve sonucunda doğru ölçümleri almamızı sağlıyor.” dedi.Revu, ölçeği ayarlamak için hazır komutlar içerir ve bir PDF’yi tek bir ölçeğe veya gerektiğinde X ve Y düzleminde bağımsız iki ayrı ölçekte kalibre edebilir, ayrıca görünüm pencerelerini kullanarak aynı PDF üzerinde birden fazla ölçek skalası ayarlayabilir. Deepak, “Bölgelerin, alanların ve daha fazlasıının metrajını çıkarmak söz konusu olduğunda, alanın köşe noktalarını yakalamanızı sağlayarak gerçekten ve kolaylıkla metraj çıkarabileceğiniz akıllı araçlar var.” diye ekledi.

Özelleştirilebilir araç setleri

Bir yapının veya yapıların metraj hesabını çıkarmak sürekli değişkenler olması sebebiyle tekrar eden bir süreç olabilir ve aynı anda birden fazla teklif paketi üzerinde çalışan birden fazla kişi varsa, standart bir araç setine sahip olmak, çalışmayı herkes arasında tutarlı ve verimli hale getirir. Renkli tarama desenleri gibi işaretlemeler ve aydınlatma armatürleri gibi semboller Revu’da özelleştirilmiş bir araç seti olarak kaydedilebilir ve hatta diğer kullanıcılarla paylaşılabilir.

Deepak, “Halı kaplanması gereken bir alanı ölçmek istiyorsanız, bunun A tipi halı veya B tipi halı olduğunu belirten bir araca sahip olduğunuzdan emin olmalısınız,” dedi. Tüm ayarları yaptıktan sonra, tüm iş ortaklarının doğru araçları kullanarak metrajları çıkardığından emin olmak için, metraj çıkarma sürecini çalışma ekibiniz için standardize edebilirsiniz, bu da sonuç olarak sürekli ve tutarlı bir çalışma ortamı sağlanmış bir şirket olduğunuz anlamına gelir.

Özelleştirilebilir Sütunlar

Ayrıca kullanıcılar, İşaretleme Listesinde Özelleştirilmiş Sütunlar ayarlayarak Revu içindeki malzemelerin birim değerini ve fiyat tahminlerini anında öğrenebilirler. Bu, kullanıcının bir halı türü için bir işaretlemeyi o halının birim fiyatıyla ilişkilendirmesine ve metraj hesabına bu değeri yansıtmasına olanak tanır.“Yani metrajı çıkarır çıkarmaz, o metrajın maliyetini hemen gözünüzün önünde çıkartıyor. Bunu sayfa üzerinde bir tablo olarak görüntüleyebiliyorsunuz, bu da işin size ne kadara mal olacağını hemen öğrenebileceğiniz anlamına geliyor,” dedi Deepak.Metraj ve birim fiyatı, diğer özelleştirilmiş sütun bilgileriyle birlikte Revu’dan Excel’e kolayca aktarılabilir ve dinamik olarak bağlanabilir, böylece metraj hesabı devam ettikçe değerler güncellenir.

Görsel Arama

Deepak, “Metne dayalı arama yapan birçok program var, ancak görsel arama sunan programlar pek fazla değil” dedi. “Programda bunu yapabildiğimi öğrendiğim an Revu için ‘işte bu’ dediğim andı.”Görsel Arama özelliğiyle, doküman içerisinde bulunan bir objenin üzerinde yapacağınız seçim ile bir görsel ipucu oluşturabilir ve bununla objenin doküman içerisindeki tüm emsallerini aratabilirsiniz. Bir objenin tüm emsallerini bulduktan sonra üzerinde, obje adetini hesapla gibi bir işlem uygulayabilirsiniz.Deepak, “Devasa bir iş için teklif hazırlayan bir müşteriden telefon aldım, 56 sayfalık bir PDF dosyası vardı ve metraj çıkarmak istiyordu,” dedi Deepak, “özellikle elektrik armatürleri v.b. gibi bazı semboller içeriyordu. VisualSearch, ile yapması gereken yalnızca aramak istediği objenin etrafında faresini sürükleyerek bir seçim kutusu oluşturmaktı. Böylece sadece bulunduğu sayfada değil 56 sayfanın içerisinde yaklaşık 2.870 objeyi sayması 2,5 dakika sürdü. Bunu manuel olarak yaptığınızı hayal edin. Böyle bir sürede bunu yapmanın imkânı yok.”

Deepak Maini, Bluebeam Platinum Ortağı olan Cadgroup Australia’nın Uluslarası Teknik Müdürüdür. Orjinal içerik: https://blog.bluebeam.com/maini-qto-revu/

Bluebeam

İLGİLİ İÇERİKLER

Bluebeam Revu Ücretsiz Temel Eğitim Seti

Bluebeam ile Metraj – Quantity Link

Bluebeam Ölçülendirme Araçları

Bluebeam Revu Nedir?

PDF İçeriklerini Düzenleme ve Arama

Hazır Araçlar Temel Kullanımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top