Bluebeam’de Çizimleri Geliştirmek İçin Renklerin Kullanımı

Bluebeamde Cizimleri Gelistirmek Icin Renklerin Kullanimi Bluebeam'de Çizimleri Geliştirmek İçin Renklerin Kullanımı

Yapı mühendisi Chris Graham tarafından kaleme alınan inşaat sektörün de Bluebeam’in kolaylaştırıcı uygulamaları ve püf noktalarını konu alan bu heyecan verici blog yazısına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bluebeam, çeşitli nesnelerin renklerini değiştirmek için birçok yol sunar. İşaretleme ve metin renkleri değiştirilmesi en basit olanlardır. Ancak birçok kullanıcının gözünden kaçan şey, her türden görüntü için mevcut olan gelişmiş renk manipülasyon özellikleridir.

Snapshots Anlık Ekran Görüntüleri

Bir mühendis olarak, karşılaştırmak için sık sık iki görüntüyü birbirinin üzerine yerleştirmem gerekiyor. İster mimari çizimler üzerine yapısal çizimler, ister mevcut üzerine yeni çizimler ya da orijinal kapsam üzerine revizyonlar olsun, bindirmelerden faydalanacağınızdan emin olabilirsiniz. Kıdemli mühendislerin belgeleri ölçekli olarak yazdırdıklarını ve ardından şeffaf kağıt kullanarak ilgilendikleri nesneleri özenle çizdiklerini ve daha sonra başka bir kağıda aktarmaya çalıştıklarını gözlemledim.

Bluebeam bu süreci basitleştirerek ve kaplamalar için yüksek doğrulukta seçenekler sunuyor. İlk olarak, değiştirmek için bir anlık görüntüye ihtiyacınız var. Kaplama görüntüsü olarak kullanmak istediğiniz PDF belgesinin anlık görüntüsünü almak için “g” kısayol tuşunu kullanın. Ardından “ctrl + v” tuşlarını kullanarak diğer görüntünün üzerine yapıştırın. Tam olarak gitmesi gereken yere hizalamak için anlık görüntüyü sürükleyebilirsiniz.

Her mühendisin bildiği gibi, bu göründüğünden çok daha zor olabiliyor, özellikle de her iki görüntü de aynı renkteyse veya anlık görüntü opak çıktıysa. Anlık görüntüye tıklayabilir ve opaklığı ayarlayabilirsiniz, böylece arkasında ne olduğunu daha kolay görebilirsiniz. Beyaz bir arka planı varsa, anlık görüntüye tıklayıp “Renkleri Değiştir…” düğmesine tıklayabilir (veya anlık görüntüye sağ tıklayıp açılır menüden “Renkleri Değiştir…” seçeneğini belirleyebilirsiniz) ve ardından beyazı saydam olarak değiştirebilirsiniz (kırmızı eğik çizgi olan kutu). Bu, “Renkleri Değiştir” İşlem Türü aracılığıyla yapılır-aşağıdaki resimde görülen örnek gibi.

BbPicture1 Bluebeam'de Çizimleri Geliştirmek İçin Renklerin Kullanımı

Siyahı kırmızıya dönüştürme, bir görüntüden beyazı kaldırma

Anlık görüntü bindirmeleri yapmanın kişisel olarak en sevdiğim yolu “Renklendir” seçeneğini kullanmak ve bindirme görüntüsünü açık mor ve %70 opaklık olarak değiştirmektir. Aşağıdaki resim, mekanik birimlerin yerini belirlemek için mekanik çizimlerin yapısal arka planlar üzerine bindirilmesine bir örnek göstermektedir.

Bazen ikiden fazla görüntünün üst üste bindirilmesine ihtiyaç duyuyorum ve her görüntü için farklı renkler kullanarak zihnimde ve ekranda düzenli kalmasını sağlayabiliyorum. Ekrana işaretlemeler yerleştirebilir ve gerektiğinde bir şeyleri izleyebilir ve işiniz bittiğinde kaplamayı silebilirsiniz.

BbPicture2 Bluebeam'de Çizimleri Geliştirmek İçin Renklerin Kullanımı

Yapısal arka plan üzerinde mor mekanik kaplama.

Fotoğraflar, Taramalar

Bir fotoğraf dosyasına sağ tıklayın, “Birlikte Aç “ı seçin ve ardından Bluebeam’i seçin. Anlık görüntü bölümüne benzer şekilde, araç çubuğundaki “Belge” menüsüne tıklayabilir ve ardından “Renk İşleme… “yi seçerek aynı renk değiştirme özelliklerine erişebilirsiniz, ancak bunlar belgenin kendisine uygulanır (yalnızca işaretlemeler veya anlık görüntü nesneleri için değil). Bazen bir saha ziyaretinden bir fotoğrafı gri tonlamaya ayarlayıp rengini açıyorum ve ardından bir yüklenici için bunun üzerine çözümleri işaretliyorum. Filigranlar veya benzerleri de bu şekilde belgelere eklenebiliyor. Yerine yerleştirildikten sonra düzleştirmek kullanışlı bir dokunuş olduğunu söylebilirim.

Bu özelliği kullanmanın oldukça faydalı bir başka yolu da taranmış belgeleri (as-builts dahil) daha okunaklı hale getirmektir. Orijinal plan görüntüsü (solda) ile renklendirilmiş beyazdan siyaha versiyonu (sağda) arasındaki okunabilirlik farkına bakın. Soldaki görüntü, bu göze batan görüntüyü oluşturmak için kelimenin tam anlamıyla bir leğende asit yolculuğu yapmış ve sağdaki görüntü temiz görünüyor.

Renkleri istediğiniz şekilde elde ettikten sonra, “Görüntüleri Maskele” işlem türünü kullanarak bulaşma ve taramadan arta kalan gri eserleri de gizleyebilirsiniz. Böylelikle elinizde, tüm parazitlerden arınmış, taze ve temiz görünümlü siyah-beyaz bir görüntü kalır. Ardından ouroboros’u tamamlamak için görüntünün anlık görüntüsünü alabilir ve ardından anlık görüntü kaplaması olarak rengini ve opaklığını ayarlayabilirsiniz.

BbPicture3 Bluebeam'de Çizimleri Geliştirmek İçin Renklerin Kullanımı

Uygulanmış taslakların renklendirilmesi

Renk Sihri

Standart işaretlemeler için basit renk değiştirme özellikleri mevcuttur, ancak Bluebeam bu nesneleri değiştirmekle sınırlı değildir; anlık görüntüleri, fotoğrafları ve taramaları da sağlam şekillerde değiştirebilir. Kaplamalar oluşturmak bir mühendislik ofisi için temel unsurlardan biridir. Karanlık bir fotoğrafı veya grenli bir taramayı düzeltmek hepimizin yapabileceği bir şeydir. Ben bu özellikleri verimli olmak için günde birçok kez kullanıyorum ve siz de işinizde ve günlük hayatınızda ilgili uygulamalar bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Chris Graham Güney Kaliforniya’dan bir yapı mühendisidir. Chris, Bluebeam’in güçlü araçlarını inşaat sektörünün tasarım ekibi tarafına taşıyor. Bluebeam ve yapı mühendisliği ile ilgili tüm soru ve fikirleriniz hakkında konuşmak için chris@quallseng.com adresinden kendisine ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://blog.bluebeam.com/using-colors-in-bluebeam/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top