Çalışma Alanları İçin Mobilya Tasarımı: Danimarka Tarzı

calisma alanlari icin mobilya tasarimi 1200x628 1

On yıl önce, Icons of Denmark İngiltere pazarında Danimarka mobilyalarının distribütörü olarak kuruldu. O zamandan beri, Danimarka tarzı tasarımları temsil etmekten ziyade bu işin üreticileri haline geldiler. Benzersiz pazar liderliğindeki yaklaşımlarıyla, Danimarka tasarımını modern ofislere getiriyorlar … Her seferinde şık bir mobilya.

ijMnE20RAD1oJYexPfryGkpAb7N kzKSpfKGn9Vk9ZeDp88aKbjyO RjZCkufANzqtdZeBjrcAY3DYYdMwaPDtl3S8BNq2ww81sCQ0j lfpK7aErQSVSrzRAdLGY4sBTiCbD0Nm9
Clerkenwell, London’daki Icons of Denmark bayisi. Bu çarpıcı alan, SketchUp’ın son dört yıldır Clerkenwell Tasarım Haftası’na ev sahipliği yaptı.

Bize biraz Icons of Denmark’ın arka planından bahsedin.

Icons of Denmark, İngiltere pazarında Danimarka mobilya markalarını temsil eden oldukça geleneksel bir mobilya firması olarak işe başladı. Mobilyaları temsil etmek için her zaman uygulamalı bir yaklaşımımız olmuştur ve ürünlerimiz hakkında çok bilgili olmaktan gurur duyarız. Mobilyaların nasıl kullanılabileceği, mobilyaların ne tür uygulamalara sahip olduğu ve mobilyaların bulunduğu ofise katacağı faaliyetler konusunda yüksek düzeyde teknik bilgiye sahibiz.

Bu yaklaşım bizi sonuç olarak ürün tasarımı ve üretimine yönlendirdi. Pazarda öğrendiklerimizi aldık ve modern ofis tasarımları, yeni ürünler için Danimarkalı tasarımcılar ile birlikte çalışıyoruz.

Ürettiğimiz ürünlerle Danimarka tasarım ve mobilyalarından haberdar olduğumuz uluslararası bir müşteri tabanıyla çalışıyoruz. Projelerimiz öncelikle büyük ölçekli ticari projelerdir.

hjbFZo0xl6 INjYeiIHUtdBKpNEY43Qq1rqNtBco w4ZIUj CGIfWUQZg grqf3yk3OV23rsHKJgd3WIPVmxS9AiDERfe7i2WeZYfUb bu 5G PWjL
BANK, farklı alan, işlev ve etkileşim kalıplarına uyması için bir köşe modülü de dahil olmak üzere çok sayıda kombinasyon sunar.

Ürünleri temsil eden bir firmadan, üreten bir firma olma konumuna nasıl geçtiniz?

Temsil ettiğimiz mobilya tasarımcıları yeni ürünler sunmaya karar verdiğinde, pazara çıkmamız ve satmamız gerekiyordu. Bu şekilde ilerlediğimiz zaman sattığımız ürünün talep olmasa da sunulması gerekiyordu.

2016 yılında ilk ürünümüzü oluşturmak için ilk adımları attık. Bugün mobilya üretim şeklimizin ilk örneği olan kanepenin nasıl yapılacağı konusunda Danimarka’lı bir tasarımcı ve üreticiye isteklerimizi belirttik.

Yeni bir ürün tasarlarken nasıl bir yaklaşım izliyorsunuz?

Bugün mobilya tasarımı konusunda piyasa lideriyiz. Başladığımızda, işyeri ortamına getirilen çok sayıda ev tipi ürün vardı. Aksine, belirli işyeri ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup bunlara dayalı tasarımlar ürettik.

Sürecimiz, piyasadaki boşlukları tanımlamakla başlar: Projelerin belirli bir ihtiyacını veya doğru ürünlere sahip olmadığımız bir alanını fark ederiz. Bu amaca hizmet ediyor ve yeni ürünü bulmak için tasarımcılar ve üreticilerle işbirliği yapıyoruz. Bizi diğer birçok firmadan ayıran da bu. Hiçbir şekilde ürün tasarımcıları tarafından yönetilmiyoruz. İç tasarımcılar ve müşterilerin ihtiyaçları tarafından yönlendiriliyoruz.

xypt8jSuhp6s0vkyfkWJZKz bbVMrqEce9iyaABMNAW7eQcB0 srwEj3pdteJWmDywoRtC36y6fc0 jHYL6FQplH2UKmb eeHc pa6I 4Oa3RHx0PKWT4tBn27
[VIDEO] Özel Yüksek Sırt, ticari iç mekanlar için gizliliğe hitap ederek, bölümlere ayırmaya veya oda bölünmesine gerek kalmadan odaklanabilecek ve resmi olmayan toplantılara ev sahipliği yapacak bir alan sağlar.

Örneğin, tespit ettiğimiz en son konu ziyafet koltuklarıdır. Ziyafet koltukları genellikle her proje için özel olarak tasarlanır. Bunu yeni bir ürün alanı olarak belirledik. Kanepe yapımı ve döşeme işinde çok tecrübeli olduğumuz için bu kategoriye girmeye karar verdik.

Bu yeni kanepe türünü oluşturmak için önce belirli boyutlar ve kavramlar üzerinde anlaşarak ilk önce taslak çıkardık. Daha sonra Danimarka’daki atölyemizde üç boyutlu modelini oluşturduk.

Bir prototip oluşturduktan sonra, 3D modeli belirlemek ve parçayı oluşturmak için çizim alanına geri dönüyoruz – dikişler ve bacakların konumu gibi son detayları inceliyoruz. Bu sene Clerkenwell Tasarım Haftası’nda çıkış yaptığımız yeni ürünümüz BANK için kullandığımız süreç bu.

YJDJMTO5Wrmin0URzrlXyMqpU jRfNcvZpjw7QGz1RrdYdQD6v yoPNhNGP CpD6a0 0c13JNZP HICsk2Z0yyFxlqjfs Frrd8Zifj5gu1HnXtPDCOp8UWJul0 ohKFKI66m3mQ
BANK divanının bir başka çeşidi. Son derece özelleştirilebilir ve rahat bir çözüm.

SketchUp ile yaşadığınız ilk deneyim nasıldı?

SketchUp ile ilk karşılaşmamız 2007’de Danimarka’lı bir firmaya mobilya satmak için oldu. Yazılımla bir mimar aracılığıyla tanıştım. Bu konuda çok heyecanlandım, bu yüzden aracı mobilya satıcıları arasında ürünlerimizi kullanabilecekleri potansiyel bir araç olarak tanıtmaya başladım.

2009 senesinde Londra’ya taşındığımda ilk yaptığım şey, modellerimizi 3D Warehouse a yüklemek oldu ve bu platformu ürünleri satmak için de kullanmaya başladık. 3D Warehouse ve SketchUp Pro’nun kullanıcı dostu özelliği, tüm DWG’lerimizi SKP dosyalarına dönüştürmemi ve daha halka açık hale getirmemi sağladı.

Hızla, bu ürünler için çok sayıda takip eden olduğunu ve hatırı sayılır sayıda indirme yapıldığını tespit ettik. On yıl sonra hala modellerimizi yüklemek ve paylaşmak için platformu kullanıyoruz.

SketchUp, işimizin üç farklı kategorisinde de kullandığımız bir araçtır: Ürün tasarımı, yapılandırma ve iç mekan tasarımı.

Mağazalarınız ve içindeki ürünler hakkında konuşabilir misiniz? Bunlardan herhangi biri SketchUp’ta tasarlandı mı?

Birçok ürün tasarımcısıyla çalışıyoruz. Şu anda tasarımlarını SketchUp’ta geliştiren bir tasarımcı ile çalışıyoruz, Peter Barreth. Bir döşemeci ve kanepe üreticisi olarak eğitilmiş, ürünün kendi kendini yetiştirmiş bir kullanıcısıdır. SketchUp, herkes gibi kullanımını kolay ve hızlı bulduğu bir araçtır.

The Private Sofa Peter tarafından Icons of Denmark markası altında yaratılan ilk çözümlerden biriydi. Bu ürün konfor, koltuk yüksekliği ve boyutlandırma esnekliği ile ilgili birkaç temel ilkeye dayanıyordu. İşlem 2B taslak çizim ile başladı. 3B modeller SketchUp’ta bu ilk fikirlerden oluşturuldu. İlk prototip Danimarka’da üretildikten sonra, Londra’daki mağazamıza gönderdik.

Jz rbe9a1VKTBM17dhyviMsZB 0beJ2xOSiC8P2dPRIqBuv8QLznJrPOKrdmDU7gBRD6fQ7dnvagBH 1q OCNI0QrFc5DBjufueC YSg9IO DJZkl7t7HBwQbX0oX21YHoa6pYSi
Yumuşak salon ve rahat yemek koltukları arasında mükemmel dengeyi yakalamak.

Bu prototipi piyasadan geri bildirim almak ve pazara sunmadan önce işlevi ve formu iyileştirmek için başka neler yapılması gerektiğini anlamak için kullandık. Neredeyse bir yıl sonra Private Sofa aslında Londra’nın ticari iç tasarım topluluğuyla yaptığımız araştırma ve geliştirmelerden sonra tam bir ürün olarak doğdu.

SketchUp’ta gördüğünüz en değerli şey nedir?

Ürün tasarımlarımızın çoğu, müşterinin projesine göre özel olarak yapılandırılabilen çeşitli boyutlarda ve kaplamalarda mevcuttur.

Örneğin toplantı masaları satmaya başladığımızda, müşterilerin kendi boyutlarını seçmelerine izin vermenin bir avantaj olduğunu fark ettik. Mevcut tasarımımızdaki tabloları müşterilerin ihtiyaçlarına tam olarak uyacak şekilde görselleştirebilir ve yapılandırabiliriz. SketchUp’ı her gün kullandığımız nokta burası. On kişilik satış ekibimiz ürünü kullanıyor.

nBmR4Dii U03iesicB9lIAVrxeA9E6GB1v7Z6MlkpRc8jzHxym wOu d bKNCu U 3sBo9Th8ICfmJPDZg8bbkMUSp0kDqFRfe1u5paD4 XdszqrisVlYUdv8AbNOsnPAcjsjWWR
Forum Masa serisi, çerçeve ve kenar için çeşitli masa üstü boyutları ve renkleri ile sunulur.

Ürünlerimiz boyutlandırılabildiği için, bacakların konumlandırılması, bir tabladaki üst kısımların bölünmesi ve gücün entegrasyonu gibi ayrıntıları değiştirebiliyoruz. Müşteri belirli bir kenar detayı isterse bunu görselleştirebiliriz. Müşterilerimizden taahhüt alabilmek için bunun hızlı bir şekilde görselleştirilmesi gerekir ve böylece hepimiz senkronize oluruz. Örneğin, Forum Masası, hızlıca özelleştirmeye izin veren oldukça basit bir geometriye sahiptir. Bu masaları müşterinin boyutuna uyacak şekilde kolayca yeniden çizebiliriz.

Siparişleri verirken bu çizimleri Danimarka’daki üreticilerimize geri gönderiyoruz. Bu iş akışı, bir sipariş verilmeden önce üreticilerle çok hızlı bir şekilde senkronizasyon oluşturmamıza olanak sağlıyor. Aslında işimiz için SketchUp’ın en büyük değerini bulacağız.

Icons of Denmark’ın bir projenin iç tasarımına katkıda bulunduğundan bahsettiniz. Bunun için nasıl bir iş akışı kullandınız?

Ürünlerimizi sıklıkla bir mimarla beraber sunuyoruz. Benzer şekilde, bazen mimar belirli bir yerleşim için biraz ilham alması gerektiğinde ve genellikle hızlı bir geri dönüş süresi gerektirdiğinde işbirliği yaparız.

Burada, SketchUp sadece bir kanepe yerleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda mobilyalarımızın tam bir konfigürasyonunu sergileyerek ve ortak çalışanlarımızın önerileriyle birlikte görselleştirerek tasarımcının çalışmasında kolaylaştırıcı bir rol oynamamızı sağlıyor.

vFPztX2l7iq4YBXCA8R3eWldsjPb tgtoY5X2vCxc XG2DZceAf5MgW9W cx bPwsEqjzRtcq MBahrzZ alOEZnrv462C9Gs IscjPJcGhkmOgPl XpT9j BZPb5XmiUP2CXAb0
SMILE LOUNGE’in koltuğu, arkası ve önü, mekanınıza uygun bir tasarım yaratmak için sonsuz fırsatlar sağlayan farklı kumaşlarla döşenebilir.

Bu örnekte, bir iç mimadan kısa bir bilgi aldık, ürünlerimizle mekan için bazı fikirler önerecek ve mekanın düzeni için bir teklif hazırladık. Bu sadece bireysel ürünlerimizi göstermekle kalmaz, aynı zamanda ürünlerin nasıl daha büyük ölçekte yerinde çalışacağını gösterir.

İç tasarım söz konusu olduğunda, sanırım bazı ürünlerimiz gerçekten kendilerine münhasır. Örneğin EC1 modüler bir kanepe. Bulunduğunuz alana göre değiştirerek bu ürünün farklı parçalarıyla oynayabilirsiniz.

Ve bu bizim için daha önce bahsettiğim iki ürün kullanım yöntemi kadar önemlidir. Diyelim ki ürünü belirli bir boyutta istiyorsunuz, aynı zamanda belirli bir şekil ve pozisyonda da istiyorsunuz. Bence EC1’in 3D Warehouse’daki en popüler ürünlerimizden biri olmasının sebebi bu.

fxW6TByFnSIjiq8Nnnfse2W6RirAdQnt cQq11xhhCkayUPEJzWEpYtL4uPFyu0ejpZ5emgDk18Hqv2rjbtc6DUrKEvqoQNoEgRIxw5T6gGKbzQVUB739kwuhVc5a D3QswDCd6m
EC1, alan kısıtlamaları olan alanlarda yumuşak oturmayı optimize etmek için mükemmel olan kare modüler elemanlara dayanmaktadır.

Ekibinizdeki farklı tasarım araçları arasında nasıl işbirliği yapıyorsunuz?

Kanepe serimizin yanı sıra, diğer ürün tasarımcılarımız SolidWorks’te çalışıyor. Ürün tasarımcılarının iş akışından bağımsız olarak, bunların tümü DWG olarak kaydedilebiliyor, bu da hızlı bir şekilde SketchUp’a aktarıp üzerinde çalışabilmemizi sağlıyor.

İşte bu noktada SketchUp ortak bir çalışma platformu haline geliyor. SolidWorks’te çalışan ürün tasarımcılarımızdan her zaman bize bir DWG modeli vermelerini istiyoruz. Daha sonra 3D Warehouse aracılığıyla paylaşmak için SketchUp modelleri oluşturup çalışabilir veya ürünleri yerinde yapılandırarak kendimiz kullanabiliriz.

Export için, DWG’leri sıfırdan tasarladığımız ürünlerin 2D veya 3D dosyaları olarak anında oluşturabilmemiz son derece kullanışlıdır. SketchUp, birlikte çalıştığımız tüm ekiplere uyumluluk avantajı sağlıyor.

Çalışmanızla ilgili daha fazla örneği nerede bulabiliriz?

Icons of Denmark Hakkında

2009 yılında kuruluşundan bu yana, Icosn of Denmark ticari iç mekanlar için Danimarka Tasarımının Londra evi olarak bilinir. Danimarkalı tasarımın en iyisini Birleşik Krallık ve ötesindeki ticari iç mekan pazarına getirmeye kendini adamış olan Jesper ve Icons of Denmark ekibi, rafine güzellik, doğal malzemeler ve işlevselliğe derin bir hayranlık duyan yetenekli tasarımcı ve zanaatkarlarla yakın bir şekilde çalışıyor. Danimarka’lıların gurur duydukları tasarımı sağlıyorlar.

zAcZBaaTPcGjCAJzS7aKKiz 8G9enCAhhGt6W77WaM6qziLRQB75RVXjJfA XBPCdWVh53PVtYLe ALr3gPCzVUvU5FP
Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top