3D Modelleme ve Render İçin Donanım Tavsiyeleri

donanim tavsiyeleri blogo 1200x628 1 3D Modelleme ve Render İçin Donanım Tavsiyeleri

Mimarlar ve mimarlık öğrencileri için; tasarım fikirlerini sanal ortama aktarırken modellemede hızlı sonuçlar elde edilebilmesi, donanımın çalışma hızınızı olumsuz etkilememesi ve revizyonlarda anlık değişimin hızlı ve kolaylıkla sağlanması önceliklidir.  

Sürekli olarak yazılım ve donanım teknolojilerinin gelişmesi, projelerdeki ihtiyaçlarımızın ve alışkanlıklarımızın değişmesi güncel donanımlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızı gerektiriyor.  

Bunun için bizler de, daha hızlı render ve iş akışı verimliliği için bazı masaüstü, dizüstü bilgisayar ve donanım bileşeni önerilerini sizler için hazırladık. 

Donanım seçiminde dikkat etmemiz gereken niteliklere gelmeden önce bu donanım bileşenleri (ekran kartı, işlemci, ram vs.) nedir ve hangi programlar hangi donanım bileşenini daha yoğun kullanır buna odaklanalım. 

Mimari Render ve Mimari Tasarım yazılımlarında en önemli donanım bileşenleri; Ram, Ekran Kartı ve İşlemcidir. Bunların yanı sıra işletim sisteminiz ve depolama biriminiz de oldukça önemlidir. 

Bu bileşenlerin hangi yazılımda hangi aşamalarda yoğun olarak kullanıldığını incelemek gerekirse;  

Ekran Kartı (GPU) 

Yeni nesil popüler render yazılımlarının çoğu ekran kartı üzerinden çalışır. Gerçek zamanlı render yazılımı olarak ön plana çıkan bu ürünler özellikle kısa sürede etkileyici render çıktıları almanızı ve animasyon üretmenizi sağladığı için son zamanda çok yaygın kullanılır hale geldiler. Bunlara örnek olarak Lumion’u verebiliriz.  

Özellikle çoğu render yazılımı için bilgisayar donanımının olmazsa olmazı ekran kartlarıdır. Genellikle bunlar GPU işlemci olarak bilinir. Piyasada ün yapmış ekran kartları arasında Nvdia ve AMD en ön sıralardadır. Ekran kartınızın işlemleri daha hızlı gerçekleştirmesi için ekran kartı hafızanızın da (Vram) yüksek olması önemlidir. Daha yüksek ekran kartı hafızası (Vram) daha hızlı render almanızı sağlayacaktır.  

İşlemci (CPU) 

Modelleme programları başta olmak üzere işlemciniz donanım için büyük önem taşımaktadır. Intel ve AMD, yüksek performanslı CPU’lar için iyi bilinen iki markadır. 

İşlemciler tek çekirdekli ve çoklu çekirdekli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Yazılımlar ise kendi içlerinde tek veya çoklu çekirdek kullanırlar. Buna ek olarak da işlemcilerin saatteki hızları önemlidir. Özellikle Archicad, Revit, Allplan gibi BIM tabanlı yazılımlarında ve işlemci üzerinden çalışan Vray, Corona, Blender gibi render yazılımlarında işlemcinin ve çekirdek sayısının önemli olduğunu belirtmekte fayda var.  

Bellek (RAM) 

Genellikle RAM olarak bilinen bu donanım, bilgisayarınızın hızlı bir şekilde alması gereken verileri depoladığı geçici bellektir. RAM bellek, bilgisayarınızın kısa süre içinde ihtiyacı olacağını düşündüğü verileri depoladığı ve ihtiyaç anında hızlı bir şekilde bu bilgileri okuyan donanım bileşenidir. Bu sebeple çalıştığınız yazılımların hızı aslında sizin RAM belleğinizin kapasitesine bağlıdır. RAM kapasitenizin yetersiz kaldığı durumlarda bilgisayarlarınıza sanal bellek tanımlaması yapabilirsiniz. 

Bilgi Bankası: Sanal Bellek Tanımlaması Nasıl Yapılır ? 

Depolama 

Program ve dosyalarınızın boyutu ciddi anlamda yüksek olacağından, depolama çok önemlidir. Ancak ihtiyacınız olan gerçek kapasite, projelerin büyüklüğüne ve kişisel çalışma yöntemlerine göre değişir. Durum ne olursa olsun, daha fazla depolama alanı, daha güvenli çalışma ortamı sağlar. Depolama için kullanabileceğiniz sürücüleri ve bunların ne anlama geldiklerini aşağıda bulabilirsiniz. 

 • HDD (Sabit Disk Sürücüsü) Veri depolama amacıyla kullanılan sabit disktir. 
 • SSD (Katı Hal Sürücüsü) Normal sabit disklere göre daha hızlıdır. Bunun sebebi HDD’ler bilgiye erişmek ve işlemek için disk döndürürken SSD’ler bilgiyi flaş hafıza çiplerinde depolarlar. 
 • Hibrit Sürücü, SSD ve HDD’nin avantajlarını birleştirir. 

SSD, HDD’ye göre daha güvenilir bir disk olmakla beraber fiyat konusunda HDD daha avantajlıdır.  

İşletim Sistemi 

Burada dikkate alınması gereken iki seçenek var: Microsoft Windows ve Apple’ın macOS’u. Artık apple m1, m2 silikon işlemciler de bu yarışa dahil oldu. 

Genel olarak son teknoloji işletim sistemleri üreticiden bağımsız olarak, birçok işlemi kolayca yapabilmemizi sağlar. Fakat kullanmak istediğimiz yazılımın bu işletim sistemi tarafından desteklenip desteklenmediğine de dikkat etmemiz gerekir. Bazı uygulamaların her iki platformda da çalışmaması bizler için üzücü bir sürpriz olabilir. 

Laptop mı Desktop mı? 

Modelleme ve Render için en iyi bilgisayarı seçerken göz önünde bulundurulması gereken son soru, masaüstü mü yoksa dizüstü mü tercih ettiğinizdir. Bir masaüstü bilgisayar size kolay kişiselleştirme avantajı sağlar; ihtiyaçlarınız ve becerileriniz arttıkça bilgisayarınızın donanımını yeni teknolojiye uygun bileşenlerle yükseltebilirsiniz.  

Dizüstü bilgisayarlar, çoğu donanım bileşeninin daha minimal bir hacimde birleşmesi, taşınabilir olması sebebiyle daha pratiktir. Fakat uzun kullanım süreleri sonucunda masaüstü muadillerine göre daha az performans sağlayabilir. 

Mimari projelerinizi hazırlarken, donanımınızdan daha iyi performans alabilmeniz adına bazı ipuçlarını sizler derledik. 

Mimari Render ve Animasyon Yazılımları için Donanım Tavsiyeleri 

Mimari render ve animasyonda yazılımlar ağırlıklı olarak ekran kartını veya işlemciyi kullanır buna ek olarak bilgisayarınızın ram kapasitesi büyük önem taşır. Bu yazılımların kendi içlerinde hangi donanımlara daha çok ihtiyaç duyduğunu detaylı olarak yazımızın devamında inceleyebilirsiniz. 

CPU Temelli Render ve GPU Temelli Render Nedir? 

Render yazılımlarında 2 farklı yöntem vardır: 

V-Ray gibi CPU Temelli Render Yazılımları: İşlemciyi kullanır. 

 • Sürekli olarak tüm CPU çekirdeklerini kullanır, dolayısıyla büyük projelerde de rahatlıkla çalışabilir. 
 • CPU üzerinden render işlemi daha uzun sürer, tatmin edici render çıktıları sunar. 

Tek çekirdek üzerinden işlem yapan render yazılımları için ise işlemci hızı yüksek olan donanımlar tercih edilmelidir. 

Lumion gibi GPU Temelli Render Yazılımları: Ekran Kartını kullanır. 

 • Yoğun grafik işlemeye daha uygun, gerçek zamanlı ön izlemeler sunar. 
 • GPU temelli render yazılımları, çoğu durumda CPU temelli render yazılımlarından çok daha hızlı çalışır. 

Rasterize Render ve Ray Tracing Ne Anlama Gelmektedir? 

Bilgisayar grafikleri üç boyutlu nesneleri iki boyutlu ekranda görüntülemek için uzun zamandır ‘’rasterizasyon’’ adı verilen bir teknik kullanıyor. Ray Tracing (ışın izleme) tekniğine göre çok daha hızlı olsa da gölge ve yansıma hesaplamalarının daha az detaylı yapıldığı bir tekniktir. 

Rasterizasyon tekniği ile ekrandaki nesneler kamera açısı baz alınarak iki boyutlu piksellerde kapladıkları alanlara göre işlenirler. Tek bir noktadan gelen gölge ve yansımalar ekranda renklerine göre bir bütünlük oluşturur.  

Son zamanlarda daha yaygın hale gelen Ray Tracing (ışın izleme) tekniği ise biraz daha farklı bir yol izler. Gerçekte görmüş olduğunuz üç boyutlu nesneler ışık kaynakları tarafından aydınlatılır ve bu ışınlar gözümüze gelmeden önce bir nesneden etraftaki diğer nesnelere çarparak gölge ve yansıma oluşturur.  

3d modelleme render icin donanim tavsiyeleri 1 3D Modelleme ve Render İçin Donanım Tavsiyeleri

Rasterizasyon tekniği ile oluşturulmuş renderda yansıma ve gölgeler her bir pikselde modeldeki geometrilerin kapladıkları alana göre hesaplanırken, Ray Tracing her bir pikselden yansıyan ışını takip eder ve üç boyutlu düzlemde çevredeki objelere göre ışığın oluşturmuş olduğu yansıma ve gölgeleri daha detaylı hesaplar. Böylelikle ışık, gölge ve yansıma gibi renderı şekillendiren temel bileşenler daha gerçekçi bir nitelikte oluşmuş olur. 

3d modelleme render icin donanim tavsiyeleri 2 3D Modelleme ve Render İçin Donanım Tavsiyeleri
Rasterizasyon (Görsel 2023 Lumion’da Rasterizasyon tekniği ile hazırlanmıştır) 

3d modelleme render icin donanim tavsiyeleri 3 3D Modelleme ve Render İçin Donanım Tavsiyeleri
Ray-Trace (Görsel 2023 Lumion’da Ray Tracing tekniği ile hazırlanmıştır) 

Lumion  için Donanım Gereksinimleri

Lumion’da performansınız ağırlıklı olarak ekran kartınıza bağlıdır. Bunun haricinde hızlı bir işlemci, yüksek RAM belleği ve ekran kartı hafızasına da ihtiyaç duyar. 

Lumion yeni çıkan 2023 versiyonunda hem ray trace hem de rasterizasyon yöntemini kullanır. Bu durum size zamanı daha iyi yönetmek için avantaj sağlar.  

Lumion 2023ü buradan daha detaylı inceleyebilirsiniz. 

Tavsiye edilen sistem gereksinimleri ile sahnelerinizde hızlı, akıcı ve keyifli bir gezinti sağlayabilirsiniz. Ek olarak, daha hızlı bir bilgisayarda daha hızlı görseller ve animasyonlar üretmenin tadını kesintisiz olarak çıkarabilirsiniz. 

Minimum Sistem Gereksinimleri  

Bu donanıma sahip bir bilgisayar, aşağıdakiler gibi basit tasarımları ve projeleri gerçekleştirebilir: 

 • Lumion modelleri ve dokularına sahip küçük bir park veya konut binası.  
 • Düşük yüzey sayısına (poligon) sahip modeller. 

Lütfen bu bilgisayarın Lumion’un üst düzey özelliklerini sorunsuz bir şekilde kullanamayacağını unutmayın. Bilgisayarınızın bu minimum gereksinimlere yakın olduğunu fark ederseniz, yükseltmenizi öneririz. 

Donanım ile alakalı daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Bu donanımlara sahip Laptop önerileri için: 

Önerilen Sistem Gereksinimleri 

Bu donanıma sahip bir bilgisayar, aşağıdakiler gibi karmaşık tasarımları ve projeleri gerçekleştirebilir: 

 • OpenStreetMap veya diğer basit modellerle yapılmış küçük bir park veya şehrin bir bölümü. 
 • Çeşitli modellerden ve HD dokulardan oluşan ayrıntılı iç mekanlara sahip büyük bir ev. 
 • İnce detaylı ağaçlar gibi bazı üst düzey modeller kullanan, peyzajın tek bir bölümüne sahip tek bir konut veya ticari model. 

Donanım ile alakalı daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Bu donanımlara sahip Laptop önerileri için: 

Üst Düzey Sistem Gereksinimleri 

Bu donanıma sahip bir bilgisayar, aşağıdakiler gibi çeşitli üst düzey özelliklere sahip ultra karmaşık tasarımların ve projelerin üstesinden gelebilir: 

 • Ayrıntılı bir şehir, havaalanı veya stadyum. 
 • Birçok model ve HD dokudan oluşan iç mekanlara sahip ayrıntılı çok katlı bir bina. 
 • Yüksek detaylı ağaçlar ve 3D Çimen gibi yüksek kaliteli Lumion özellikleriyle yapılmış ayrıntılı bir manzara. 

Donanım ile alakalı daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Bu donanımlara sahip Laptop önerileri için: 

Mimari Modelleme Yazılımları için Donanım Tavsiyeleri 

Mimari modellemede yazılımlar ağırlıklı olarak işlemciyi kullanır ve buna ek olarak bilgisayarınızın ekran çözünürlüğü önem taşır. Bu yazılımların kendi içlerinde hangi donanımlara daha çok ihtiyaç duyduğunu detaylı olarak yazımızın devamında inceleyebilirsiniz. 

Archicad için Donanım Tavsiyeleri

Archicad’de performansınız ağırlıklı olarak işlemcinize bağlıdır, ve işlemcide çoklu çekirdeği yoğun bir şekilde kullanır. Archicad, çalışırken önbelleğe alınmış verileri saklar, bu nedenle Archicad performansı için bilgisayarın kullandığı sabit disklerin hızları önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz SSD’ler sabit disk seçimi için daha doğru olacaktır. 

Archicad kullanıcılarının ekran kartı performansına en çok ihtiyaç duydukları nokta ise 3D ekranında gezinmeyi kolaylaştıran OpenGL arabiriminin kullanımıdır. 

Bunun haricinde Archicad yazılımı yüksek RAM belleği ve ekran kartına da ihtiyaç duyar. 

Donanım ile alakalı daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız. 

SketchUp için Donanım Tavsiyeleri

SketchUp Pro, kurulum ve çalıştırma için belirli donanım ve yazılım özelliklerini gerektirir. SketchUp özellikle yüksek tek çekirdek performansına sahip CPU’lara ihtiyaç duyar.  

İşlemcinizin çok sayıda çekirdeği olması SketchUp performansını etkilemez; bunun için optimize edilmemiştir. 

Bunun yanı sıra üzerinde çalıştığınız projenin karmaşıklığına göre yüksek RAM özelliği gerekebilir. SketchUp’ı Vray gibi bir render eklentisi ile kullanıyorsanız işlemci ve ekran kartı gereksinimleriniz değişecektir. Bu durumda her iki yazılımın da gereksinimlerini dikkate almanız gerekmektedir.  

Donanım ile alakalı daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız. 

Eklenti Olarak Çalışan Mimari Render ve Animasyon Yazılımları İçin Donanım Tavsiyeleri 

Redshift, V-ray, Octane, Corona gibi yazılımlar modelleme programlarının eklentisi şeklinde de çalışabilmektedir. Bu yazılımlar CPU veya GPU’ yu kullanarak render işlemini gerçekleştirir. Bazıları ise her iki donanımı da kullanmanıza olanak sağlar. 

V-Ray için Donanım Tavsiyeleri

V-Ray, Corona, Octane gibi yazılımlar CPU (işlemci) üzerinden Render alır, tabi bu yazılımlardan bazıları için GPU kullanarak render alma seçenekleri de mevcuttur. CPU üzerinden render işlemi gerçekleştirildiğinde en önemli etken işlemci olurken bunun yanında projenizdeki poligon sayısının miktarına göre RAM kapasitenizin de yüksek olması gerekmektedir. 

Donanım ile alakalı daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız. 

Redshift için Donanım Tavsiyeleri

Redshift ile çalışmak söz konusu olduğunda GPU’nuz en önemli bileşendir. CPU genellikle GPU’nun arka planında yer alır ve asıl amacı kullanıcı arabirimi ve önizlemeler için gerekli verileri hesaplamak ve işleme verilerini GPU’ya göndermektir. 

Donanım ile alakalı daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız. 

Laptop Önerileri 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz donanım özellikleri ve ipuçları doğrultusunda sizler için derlemiş olduğumuz laptop önerilerini aşağıda bulabilirsiniz. Detaylar için bu linki inceleyebilirsiniz. 

Giriş Seviye: 

Orta Seviye:

Üst Seviye:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top