İç Mekân Tasarımında Sıkça Karşılaşılan Hatalar

ic mekan tasariminda sik karsilasilan hatalar 1200x628 1

Sıkça karşılaştığımız altı sıkıntılı durum ve bunların üzerine vereceğimiz birkaç tavsiye… SketchUp’tan biraz yardım alarak bu konuların üzerine eğileceğiz.  

  1. Mekân dengesini göz önünde bulundurmamak 

Bir mekân içerisine yerleştirdiğiniz tüm öğeler o mekânın dengesine katkıda bulunur (ya da dengesizlik oluşturur). Bir mekân üzerinde görsel ağırlık oluşturan özellikler, dokular, renk, kütleler, alışılmadık şekiller ve ayrıntılı detaylardır. Eğer bir mekân dengesiz ise, bir şeyler eksik veya her şey yerine oturmamış gibi hissedilir. 

Bir odak noktası belirleyip daha sonra seçtiğim odak noktasının parlamasına yardımcı olmak için etrafında bir denge oluşturmayı düşünebilirim. Görsel olarak yoğun elemanları toplam dengeyi oluşturacak şekilde diğer elemanlar ile paylaştırın. Görsel dengesizliği tespit etme açısından 3 boyutlu bir model önemli fikirler kazandırabilir. 

image

SketchUp ile oluşturduğunuz model mekânın dengesini anlamanıza yardımcı olur 

  1. Çok büyük veya çok küçük mobilyalar tercih etmek 

Mobilya konusuna geldiğimiz zaman “tek boyut tüm mekanlara uyar” tarzı bir anlayış yoktur. Seçtiğimiz mobilyanın boyutu odanın büyüklüğüne ve etrafındaki diğer elemanlara uyumlu olmalıdır. Bu ilke göz ardı edildiği zaman, tasarladığımız oda aşırı derecede rahatsız ve daraltıcı hissettirebilir. 

Bu durumu çözmek için tavan yüksekliği, oda boyutu ve mekandaki diğer özellikleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Basitçe ölçekli bir plan çizmek ve her duvarın görünüşünü ve yüksekliğini hazırlamak alışveriş öncesi sizlere rehberlik edecektir. Ayrıca üç boyutlu bir model boyutları kıyaslamanız açısından mekânın genişliğini tam olarak algılamanızı sağlayacaktır. 

Ölçek ayrıca yıkılması eğlenceli bir “kural” olabilir. Büyük boyutlu bir sanat eseri veya aydınlatma armatürü bakışları kendine çekebilir. Bu ana fikir ile diğer parçaların dengesini de ona göre ayarlayıp bu kuralı kasıtlı olarak bozarsanız bambaşka etkiler de yakalayabilirsiniz. Ama söylediğimiz gibi her şekilde en önemlisi denge yakalamaktır. 

image 3
SketchUp’ta düşüncelerinizi görselleştirmek, ölçek konusunu daha iyi anlamanızı sağlar.
  1. Negatif alanlar için yer bırakmamak 

Hepimizin nefes alacak bir alana ve gözlerimizin dinlenecek boşluklara ihtiyacı vardır. Bir oda içerisinde negatif alan yaratmak, o odanın işlevine ve temel unsurlarına odaklanmamızı sağlar. Mesela oda içerisinde kullandığınız yol üzerinde size engel olacak bir öğe varsa bu sizi hayal kırıklığına uğratabilir. 

Beynimiz içinde bulunduğu anlamaya çalışırken de aynı mantık geçerlidir. Negatif ve pozitif alanların uygun şekilde kullanıldığı alanlar, bizim için daha kolay anlaşılır ve iyi düşünülmüş tasarımları anlamlandırmada, hoşlanmada daha hızlı tepki veririz.  

Mekandaki işlevsel veya görsel olarak gereksiz engelleri kaldırmakla başlayabilirsiniz. 

image 2
Şu ayakkabılardan başlayabiliriz mesela😊 
  1. Yanlış yükseklikte bir şey kullanmak  

Perdeler, aydınlatma armatürleri, sanat eserleri… yükseklik konusunda vermemiz gereken önemli kararlar var aslında. Muhteşem bir tasarım, yanlış bir yüksekliğe asılarak kötü bir hissiyat oluşturabilir. Yükseklik çizimleri, bu kararları verebilmemiz için mükemmel bir araçtır. Sadece ölçeği görmekle kalmaz, aynı zamanda göz seviyenize göre kararlar almanızı sağlar. 

Daha önce hiç çok alçak yerleştirilmiş bir duş başlığı altında kaldınız mı? Onun gibi. SketchUp sayesinde bundan da profesyonel bir şekilde kaçınmış olursunuz. Çünkü her detayı üç boyutlu olarak düşünüp, görmeyi mümkün kılar. 

image 1
  1. Planlama yapmadan, yerinde başlamak 

Müşteriler mekânın parametrelerini ve sınırlamalarını düşünmeden önce tasarım seçimleri yapıp ürünleri satın aldığında tipik bir sonuç oluşur: iç mimarın panik içinde tekrar çağırılması… 

Bir tasarım herhangi bir sorunun çözülmesine yardımcı olabilir, ancak satın alma ve uygulama öncesinde bir plan yapmış olmak çok daha mutlu bir sonuç ve iyi bir genel tasarım sağlayacaktır. (ipucu: mümkünse bu tarz işlerinizi bir tasarımcı ile yapın.) 

SketchUp’ta yer planlaması bu tarz sorunları hemen ortaya çıkarır ve alternatif önerileri görmenizi sağlar… zamandan ve paradan tasarruf edersiniz. 

  1. Kurallar hakkında dertlenmek 

Kurallara uymayı seven biri değil misiniz? Peki tamam, o zaman bu ipuçlarımızı göz önünde bulundurun ve sizi en mutlu eden şeyi yapın 😊 

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top