Archicad Türkiye Altlığını İndirin

Archicad Alımlarında 1€ = 26 TL

Lumion Alımlarında 1€ =26 TL

Rhino 8'e 595€ yerine 395€'ya Yükseltin

İç Mimarlar İçin:
SketchUp Kullanım Rehberi

“İç mimarlar neden SketchUp kullanır?” sorusunun cevabı aslında meslek profesyonelleri için oldukça tanıdık bir senaryoya işaret eder: Bir mimari projenin tüm detaylarını planlayıp müşteriye 2D çizimleri sunar ve tasarım onayını alırsınız. Ancak proje ilerleyip somut bir hal almaya başladıkça müşterinin zihninde canlanan ile sizin projelendirdiğiniz tasarımın birbirine uymadığı fark edilir. İşte SketchUp kullanmanın avantajları kendisini tam da bu noktada gösterir.

Bir 3D modelleme yazılımı olan SketchUp, konsept eskizinizin üç boyutlu halini yani projenin nihai halini müşterinize sunma şansı verir. Kullanıcı dostu arayüzü, açık kaynak kütüphanesi ve sunduğu birçok eklenti SketchUp’ı diğer yapı bilgisi modelleme (BIM) teknolojilerinden ayırır.

SketchUp Disc Interiors S3 Renderings
ic mimarlar icin sketchup eskizden koltuk

SketchUp’ı Kimler Kullanabilir?

SketchUp, elin bir uzantısı gibi çalışarak kağıt üzerine çizim yapma özgürlüğüne benzer bir deneyim yaşatır. Karmaşık CAD programlarının aksine, basit arayüzü ile kullanım kolaylığı sağlayarak da meslek profesyonellerinin programı öğrenmeye değil, yaratıcılığa odaklanmasını amaçlar.

Tüm bu özellikleri SketchUp’ı tasarım çizimleri için eşsiz bir araç haline getirir. Bu yazılımı yaygın olarak kullanan meslek grupları ise: mimarlar, endüstriyel tasarımcılar, peyzaj mimarları, kentsel tasarımcılar ve bazı mühendislik dalları ile oyun tasarımcılarıdır. Peki iç mekan tasarımlarında SketchUp ile neler yapılabilir?

SketchUp ile Neler Yapılabilir?

Yazılımı milyonlarca kişinin tercih etmesinin tek nedeni 3 boyutlu modellemeyi kolay bir şekilde yapabilmeye imkan vermesi değildir. SketchUp, bir projeyi fikir aşamasından alıp sonuca götürmek için ihtiyaç duyulan tüm araçları da sağlar.

Örneğin, 3D Warehouse ile ücretsiz bir 3D modelleme galerisine erişim sunarken, Extension Warehouse ile de iş akışını kolaylaştıracak sektörel uzantılar sağlar. Dilerseniz gelin rölöveden, tasarıma ve ürün çıktısına kadar tüm aşamalarda SketchUp kullanımına birlikte göz atalım, mimari tasarım süreçlerini kolaylaştırmanın yolunu keşfedin.

ic mimarlar icin sketchup cizim
ic mimarlar icin sketchup roleve 1

Projenin İlk Adımı, Rölöve

SketchUp, projenizin ilk aşamasını kolaylıkla gerçekleştirmenizi sağlar. Nasıl mı? İç mimaride kreatif aşamaya geçmeden önce müşteri ihtiyaçlarını da göz önünde bulunduran mekan analizleri yapılır. Gerçek ölçüleri alınan duvar kesitleri, tesisat planı, mobilya düzeni gibi unsurlar yani rölöve doğrudan SketchUp ile hızlı bir şekilde dijital ortama aktarılabilir. Diğer bir yöntem rölövenin kağıda çizilip AutoCAD ile altlık (underlay) yapıldıktan sonra SketchUp’a aktarılmasıdır. Ayrıca maliyeti her geçen gün düşmekte olan nokta bulut tarama verileri ile de rölöve çizilebilir.

ic mimarlar icin sketchup ic mekan

Proje Görünürlüğü, 3D Çizim

Müşterilerinize kelimelerle aktaracağınız hiçbir detay üç boyutlu bir tasarım görüntüsü kadar net bir fikir vermez. SketchUp ile gölgeden dokuya detaylı bir 3D modelleme yaparak nihai tasarımı sunma şansı elde edersiniz.

Ayrıca 3D modelleme ile müşterilerin istedikleri değişimlerin daha proje başlangıcında belirlenmesini ve hızlı değişim gerçekleştirilmesini sağlar. SketchUp’ın esnek kullanımı sayesinde bu değişiklikleri anında yapabilirsiniz.

ic mimarlar icin sketchup eklentiler

Tüm Proje İhtiyaçları İçin Eklentiler

SketchUp Extension Warehouse’un sunduğu sayısız eklentiler ile iş akışını kolaylaştıracak özelleştirmelere sahip olabilirsiniz. SketchUp üzerinden eklenti ismi ya da fonksiyonu ile ilgili arama yapıp bu eklentileri tek aşamada yükleyebilirsiniz.

Örneğin FredoCorner uzantısı ile kenarlara yuvarlaklık ve köşelere eğim verme gibi özellikler eklenirken Bezier Spline eklentisi ile bezier eğrileri kolaylıkla oluşturulabilir. Diğer SketchUp eklentilerinden bazıları ise şunlardır: Ene Material Area, Fredo Scale, Stretch by Area, Joint Push Pull, Lattice Maker.

SketchUp Interior Variation

Tasarım Onayı İçin Varyasyonlar Oluşturma

Müşteriler, mimari tasarımın kendi taleplerini karşıladığından emin olmak için alternatif dizayn isteme eğilimindedir. Bu nedenle mimarlar, müşterilerin ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet eden bir tasarımı ortaya koymak için farklı tasarım varyasyonlarını bir arada sunar ve kıyaslama imkanı tanır. SketchUp, tüm tasarım varyasyonlarını tek dosya içerisinde sunarak nihai tasarım kararının verilmesini kolaylaştırır.

SketchUp 3D Warehouse

Gerçekçi Görünüm İçin Ürün Kütüphanesi

SketchUp’ın 3D Warehouse isimli açık kaynaklı kütüphanesi, milyonlarca üç boyutlu objeye ulaşma imkanı verir. Online kütüphane, birçok firmanın ürünlerine ulaşıp kullanmaya imkan vererek mimari tasarımı müşterilerin gözünde daha gerçekçi kılmayı sağlar.

ic mimarlar icin sketchup metraj

Pratik Maliyet Hesaplaması

Proje onayı aldıktan sonraki aşama yani teklife geldiniz. SketchUp, projede kullanılacak ürünlerin sayısı, modelin üzerini kaplayacak veya boyayacak yüzeylerin metrajı, gerekli beton metreküp miktarı gibi bilgileri hesaplayabilir. SketchUp’ın sunduğu bu bilgiler sayesinde hatasız bir maliyet hesaplamasını kolaylıkla yapabilirsiniz.

SketchUp Vray Interior Cosmos

Gerçek Hissini Yaşatan Sunumlar

Işıklandırma veya hareketli bir çevre görünümü gibi gerçekçi detaylara sahip mimari tasarımlar müşterileriniz için daha ilgi çekicidir. SketchUpLumionV-Ray, Thea gibi birçok render programı ile uyumlu şekilde çalışarak projenin gerçeği ile birebir görsel oluşturma ve mimari tasarım sunum ile pazarlamasını etkili bir şekilde yapma fırsatını verir.

AR Viewer

SketchUp, 3D modellemenin de bir ötesine geçerek artırılmış gerçeklik (AR) özelliği sunar. SketchUp Viewer adlı görüntüleme uygulaması sayesinde projenizi mobil ya da masaüstü cihazlar ile istediğiniz yerde sunabilirsiniz. AR özelliği sayesinde mimari tasarımı gerçekle birleştirir. Müşterilere sağlanan bu interaktif deneyim projenin daha da görünür olmasını sağlar.

SketchUp Layout 5ec7f6c64d7ef1

Çıktılar Elde Etme

Sunumu ve müşteri ile iletişimi kolaylaştıran araçlardan bir diğeri ise LayOut’tur. Bir SketchUp aracı olan LayOut, mimari tasarımın dokümantasyonunu oluşturup dışa aktararak paylaşma imkanı sunar. SketchUp üzerinden her yaptığınız değişiklik ise LayOut’ta da güncellenir. Böylece müşterinize statik bir döküman iletmemiş olursunuz. Paftalar oluşturmaya ya da model içerisinden bakış açısı iletmeye de yarayan LayOut’ta projenize farklı görseller ve metinler de ekleyebilirsiniz.

Bulut Depolama ve Paylaşım

İmzanızı taşıyan mimari tasarımların güvenliğini sağlamak için de Trimble Connect bulut depolama alanından faydalanabilirsiniz. Bulut üzerinde depoladığınız dosyaları bir link ile müşterilerinizle paylaşma kolaylığından da faydalanırsınız.

  • Proje üzerinde çalışan ekiplerle bulut ortamında ayrıntıları paylaşın, geliştirin ve müşterilerinizle paylaşın.
  • İş sürecinin tüm aşamalarında fikirlerinizi paylaşın. Müşteri ve ekiplerden anında geri bildirim alın. Yüklenicilere projeyi tamamlamak için ihtiyaç duydukları ayrıntıları verin.
  • Artık masa başında çalışmak yok. Projenizi nerede olursanız olun, herhangi bir cihazda ve doğrudan buluttan çalışın.
ic mimarlar icin sketchup trimble connect

SketchUp Ekosistemi İle Projelerinizi Hızlandırın

Rölöve alımından projenin AR ile sunumuna kadar tüm aşamalarda meslek profesyonellerine kullanım kolaylığı sağlayan SketchUp ekosisteminin SketchUp Pro, SketchUp Studio gibi farklı seçenekleri vardır.

Size en uygun yazılımın hangisi olduğuna karar vermek ve teknik destek ya da eğitim almak için FGA Mimarlık SketchUp sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Mimari yazılım, eğitim ve mimarlık sahasındaki 20 yılı aşkın süreye dayanan deneyimimizle FGA Mimarlık olarak yanınızda olmaya devam edeceğiz.

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Shopping Cart

Lütfen bekleyin…

Scroll to Top