IDEA StatiCa 22.1 Yeniliklerini Öğrenin

idea statica 22 1 1200x628 1 IDEA StatiCa 22.1 Yeniliklerini Öğrenin

Güncelleştirmenin kapsamı nedir? Saymakla bitmez. Yeni özellikler ve geliştirmelere bakılınca, 22.1’i yalnızca bir yükseltme olarak adlandırmak doğru olmaz. Özellik ve geliştirmelerin listesi oldukça uzun. 

Çelik Yenilikleri 

Yangın tasarımı ve Bağlama kuvvetleri hakkındaki tüm bu kullanıcı geri bildirimlerine ne oldu? Dinledik, uyguladık. IDEA StatiCa Connection uygulamasında iki yeni analiz türü bulunuyor. 

Birincisi, yapı mühendisinin yapının aşamalı olarak çökme olasılığını (gaz patlamaları, araç çarpışmaları veya benzeri olayların neden olduğu) önlemek zorunda olduğu durumlara bakar. Yapı, membran zemin hareketlerinden kaynaklanan gerilme kuvvetlerine dayanabilmelidir. Bu tasarım durumları için Yatay bağlama analizini geliştirdik. 

Bir başka olağanüstü ama daha sık analiz edilen tasarım durumu da yangınlardır. Tüm yeni binaların ana taşıyıcı yapıları en azından bir miktar yangına dayanıklılık sağlamalıdır. Özellikle çelik yapılar için bu genellikle çok önemli bir dirençtir, çünkü çeliğin performansı daha yüksek sıcaklıklarda önemli ölçüde azalır.  

22.1 sürümüyle tasarımcılar, hem IDEA StatiCa Bağlantısında hem de Üye uygulamalarında bulunan Yangın tasarım analizi sayesinde çelik bağlantılarını ve ayrıca belirtilen sıcaklıklar için birbirine bağlı tüm elemanları analiz edebilirler.  

Bunların yanı sıra, kullanıcılarımızın günlük uygulamalarında yardımcı olacak birçok başka iyileştirme hazırladık.  

Çelik Bağlantı Tasarımı ve Eleman Analizi İçin İyileştirmeler: 

Küçük İyileştirmeler  

  • TR – rapordaki bazı alt simgeleri birleştirme (22.0.1 yamasından itibaren) 
  • NVOL’u kontak, kaynak ve cıvata ızgarası işlemlerinden çıkarma (22.0.2 yamasından itibaren) 
  • Yoğunlaştırılmış elemanın uzunluğunu IOM’de ayarlama (22.0.3 yamasından itibaren) 
  • AISC kaynak sembolleri – bacak boyutu Ls, w olarak değiştirildi, boğaz kalınlığı Th, tw olarak değiştirildi (AISC 360’a uygun olarak)  
  • Emperyal birimler – dönme sertliği birimleri ekleme  
  • Köşebent plakası – çentikli eleman  
  • Üye kesimi – 4’ten fazla kenarı olan bir plakanın kesilmesini sağlamak için sınırlayıcı kutunun yeniden düzenlenmesi  

Betonarme ve Öngerilme İle ilgili Yenilikler 

Betonarme yüksek katlı veya endüstriyel binalar mı tasarlıyorsunuz? Bu binaların yangına dayanıklılıklarını çözmeniz mi gerekiyor? Yeni bir işlev olan gelişmiş termal analiz, yangına maruz kalan kiriş ve kolonların yangına dayanıklılık kontrolünde size yardımcı olur. IDEA StatiCa 22.1 sayesinde, gerekli yangın güvenliğini sağlayan optimize edilmiş ve uygun maliyetli bir yapısal tasarım sağlayabilirsiniz. 

Prekast öngerilmeli kirişler veya açıklıklı duvarlar, sönümlü uç kirişler ve hatta arka kirişli kirişler tasarlamak ve değerlendirmek sizin günlük işiniz mi? Yapının çatlak genişliğini veya sapmasını nasıl hesaplayacağınızla mücadele mi ediyorsunuz? Şimdi IDEA StatiCa detayında ULS ile birlikte öngerilmeli betonarme süreksizlik bölgelerinin SLS değerlendirmelerini de gerçekleştirebilirsiniz. Gerilim sınırlaması, çatlak genişliği ve sapma gibi kod kontrolleri artık bir sorun veya sadece bir tahmin olmayacak, ancak Uyumlu Gerilim Alanı Metodu (CSFM) kullanılarak doğrulanacaktır. 

Betonarme ve Öngerilimdeki gelişmeler şunları içerir: 

BIM Linkleri İçin Yenilikler 

IDEA StatiCa 22.1 sürümünde, 3. parti uygulamalardan gelen bilgilerin bize ulaşmasını iyileştirmeye odaklandık. Şimdiye kadar, her bağlantı bir şekilde özeldi ve kesintisiz iş akışı ve bakım zor bir işti. Bu nedenle geliştiricilerimiz farklı yapısal dilleri IDEA StatiCa IOM diline çevirmek için yeni bir çözüm getirdi ve yeni bir BimApi arayüzü geliştirdi. 

Bu yeni yaklaşım IDEA StatiCa eklentilerinin daha kolay entegrasyonunu sağlar. Entegrasyonlar yalnızca aktif olarak desteklenen 3. parti uygulamalar için değil, aynı zamanda BimApi, IDEA StatiCa uygulamalarında bağlantı kurmak ve analizlerin avantajlarını kullanmak isteyen diğer geliştiricilerin ve şirketlerin işini kolaylaştırır. 

Bu büyük gelişmenin yanı sıra, Checkbot uygulamasının pratik kullanımı için bir dizi faydalı iyileştirme paketi IDEA StatiCa 22.1 sürümüne getirildi: 

Uygulamanızla uyumluluğu kontrol etmek istiyorsanız aktif olarak desteklenen sürümler listemize göz atmanız yeterli. 

Lisanslama ve Tüm Uygulamalar 

Müşterilerimizi dikkatle dinlemenin diğer örnekleri, veri analizi ve çevrimiçi iletişimi kullanan çevrimiçi özelliklerimizde sunulmaktadır.  

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top