İnşaatta PDF’i Standart Yapan Nedir?

insaatta pdfi standart yapan nedir 1200x628 1 İnşaatta PDF'i Standart Yapan Nedir?

Taşınabilir Doküman Formatı (PDF) dosya türü iş dünyasında çok yaygındır, ama özellikle plan dokümanlarından RFI’lara, ibrazlara kadar her şeyin PDF ile dijitalleştirildiği inşaat sektöründe daha da yaygındır. 

Ama PDF tam olarak nedir? Ve dosya formatını inşaatta bu kadar önemli kılan nedir? 

Önce biraz tarih. 

1991 yılında, Adobe’nin Eş Kurucusu Dr. John Warnock herkesin her uygulamadan bir belge alabilmesini, bu belgelerin elektronik sürümlerini göndermesini, istediği makinede görüntüleme ve yazdırmasını sağlama hedefi koymuştur. 

Sonraki yıl, bu hedef PDF dosya formatının ortaya çıkmasını sağlamış, format evrilmeye devam etmiş, uygulama ve özelliklerini genişletmiş ve bu dosya türünü değiştirmeye yönelik yazılımlar üreten firmalardan oluşan koca bir alt sektörün ortaya çıkmasına bile yol açmıştır. 

PDF’in Warnock ve Adobe Eş Kurucusu Chuck Geschke’nin oluşturduğu, inşaat sektöründe bu kadar değerli olmasına yol açan bir dizi temel özelliği vardır. 

Çoğu Yazılım Aracıyla Kullanılabilmektedir 

Bir Microsoft Word belgesi Microsoft ekosistemi ile sınırlı ve Revit dosyaları Revit platformunda olmasıyla kısıtlı iken, PDF dosya türü yazılım platformlarının ötesine geçmektedir. Neredeyse her yazılım PDF’i destekler; bunun sonucunda bu dijital belge türü gerçek dünyada kullanım bakımından son derece esnek olmaktadır. 

Bir bakımdan, PDF dünyanın her yerinde kabul gören ve paylaşılan standartlaşmış bir dosya türüdür. PDF bir Adobe ürünü olarak ortaya çıkmış ve öncüsü PDF görüntüleyici Acrobat olmuş olsa da, kullanımı sadece bu platform ile sınırlı değildir. 

Dijital Bir Sayfa Olarak PDF 

En basit halinde, PDF dijital bir kağıt parçasıdır. İnşaat işçileri senelerdir fiziki ve elle tutulur kağıt kullanmaya alışkındı; PDF temelde aynı konsepti alıyor ve dijital ortama taşıyor.  

Fakat bu dijital kağıt parçası sıradan kağıt parçasından çok daha fazlasını yapabiliyor. PDF içerisinde bilhassa inşaat, mimari ve mühendislik sektöründeki uzmanlar için çok daha güçlü ve kullanışlı özellikleri etkinleştiren koca bir doya değiştirme dünyası yatıyor. 

Bir Kapsayıcı Olarak PDF 

PDF dosyasının gücünü kavramsallaştırmanın bir yolu bunu bir kap olarak düşünmektir. Temelinde, PDF veri ile dolu bir kapsayıcıdır. Elbette metin vardır, fakat bunun ötesinde metin üzerinde işaretlemeler, diğer dijital belge ve kaynaklara bağlanan köprüler ve elbette görseller olabilmektedir. Birlike alındığında, bu kap son derece dinamik bir belgedir. 

Bir PDF kap içerisindeki tüm bu veriler farklı bileşenler içerir. Birisi ilk metin, diğeri işaretleme, bir diğeri farklı bir veri ögesi, görsel, köprü veya başka bir şey olabilmektedir. PDF bu tür verilerden sınırsız bileşen içerebilir. Diğer örnek bileşenler arasında dosya özellikleri, ekler, dijital imzalar ve fazlası vardır.

Belge Güvenliği 

PDF böyle dinamik bir belge türü olduğundan ve farklı veri bileşenleri kullanıcının parmaklarının ucunda olduğundan, belgeyi farklı kullanımlar için düzenleme, değiştirme veya güvenceye alma konusunda da devasa esneklik payı vardır. 

Örneğin, bir PDF’i düzenlemek mümkün iken, oluşturan kişi tarafından kilitlenmesi ve böylece başka kullanıcıların içeriği değiştirmesinin engellenmesi de mümkündür. Bu belge türünün yasal sözleşmeler ve diğer bağlayıcı belgeler gibi “resmi” amaçlarla kullanıldığında son derece güvenli görülmesini sağlamaktadır. Çoğu kullanım açısından, PDF üzerindeki dijital bir imza herhangi bir başka resmi evraktaki imza kadar geçerli ve güvenli sayılmaktadır. 

Dosya Boyutu

PDF’in özellikle makul dosya boyutu kolayca paylaşılabilir ve aktarılabilir olmasını sağlar. Daha büyük olan PDF dosyaları bile daha küçük ebatlara dönüştürülebilmektedir. Bu da PDF belgelerinin e-posta veya diğer basit dosya aktarım sistemleri gibi çoğu iletişim aracı üzerinden kolayca paylaşılabilmesini sağlar.   

Sektör Standardı

Bu özellikler PDF dosya formatını inşaat sektöründe standart kılar. Dinamik, dijital yapısından nispeten küçük bir dosya ebadında devasa miktarda veri barındırabilmesine kadar, PDF gelecek yıllar boyunca sektörde standart olarak kalmaya devam edecek bir konumdadır. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top