İyi Tasarımın Sırları; Görselleştirme ve Hikâye Anlatımı

iyi tasarimin sirlari gorsellestirme ve hikaye anlatimi 1200x628 1 İyi Tasarımın Sırları; Görselleştirme ve Hikâye Anlatımı

Neden mimar olunur? Eğer bu soruyu Google’da ararsanız birçok liste karşınıza çıkacaktır. Detaylı incelemeyle sanatsal ifadeler, insanların yaşamlarına olumlu etkiler, ‘’bu bir iş değil yaşam tarzı’’ ve başkalarına ilham verebilecekleri gibi temalar ortaya çıkıyor.
Mimarlar ve tasarımcılar çevresiyle iletişim halinde olmayı, mekanların kullananlar üzerindeki etkisini anlamayı ve onlar üzerinde olumlu etki bırakmayı istiyor. Temel tutkuları insanların takdir edebileceği, zevk alabileceği ilginç ve fonksiyonel mekanlar tasarlamaktır. Fakat bu tutkular ve istekler teslim tarihlerinden, günlük istenilen çizimlerden çok farklı olabilir.
Mimar veya tasarımcı olarak müşterilere ilham verme tutkusu bir zevk değil gerekliliktir. Fikirleriniz ve müşterileriniz arasında bağ kurabilirseniz daha fazla iş alabilirsiniz. Fikirlerinizin altında yatan duyguyu ifade edebilmek müşterinizi büyülemek ve onların kalplerine işlemek anlamına gelir. Müşteriler tasarımların arkasındaki duyguyu hissetmek ve tasarımları hissetmek ister.
Teknolojik gelişimler hikâye anlatımıza yetenek kazandırdı. Fakat hikâye anlatımında da tüm teknolojik gelişmelerde olduğu gibi teknolojiyi kabullenenler, kabullenmekte zorlananlara göre avantajlı pozisyonda yer alıyor.
tumblr inline o3d8bdQv6f1u06eco 500 İyi Tasarımın Sırları; Görselleştirme ve Hikâye Anlatımı

3 Boyutlu Modeller Giderek 2 Boyutlu Çizimlerin Yerini Alıyorlar

Sadece son 10 yıldaki gelişmeleri gelişmelere bakalım. Üniversitede öğrendiğin metotlar nelerdi? Şirketinde kullanılanlar neler? Sadece bu basit sorular bile teknolojik ilerlemenin hızını anlamamıza yardımcı oluyor. Modern zamanlardaki bu hızlı değişimlere adapte olmaya ihtiyacımız var.
Son yıllarda yaşanan değişimlerden mimari ofislerin nasıl etkilendiğine bir bakalım. Aşağıda mimari dünyanın kendisini yenilemeye zorlayan nedenleri inceliyoruz.

  1. Teknolojik alanda 2005-2015 arasında yaşanan değişimler mimari alanda 1985-2005 arasında yaşanılanlardan daha etkilidir.
  2. BIM süreçleri iş akışlarına adapte olduğundan 3D CAD hâkim oldu.
  3. Mimar ve müşteriler arasındaki iletişim tasarımların kalitesini artıran bir değişiklik geçiriyor.

Örneğin;

  • SketchUp’da dahil olmak üzere 3 Boyutlu modelleme
  • Kendin Yap tarzındaki görselleştirme araçları profesyonel görselleştirmeye ihtiyaç olmadan kolaylıkla duyguların ifade edilmesini sağlıyor.
  • Mobil cihazlar ve internet üzerinden paylaşım yapmak etkileşimlerin hızını ve doğasını etkiliyor.

Tasarım Süreçlerinde 3 Boyutlu Araçlar Paha Biçilemez Hale Geldi

Bu gelişimler bizi kişisel gelişimi kabul etmeye ya da geride kalma ihtimalini kabul etmeye zorlar. Bir anlamda bu mimarlar, tasarımcılar ve diğer meslektekilerin talep ettiği büyük değişimlere adapte olabileceği benzersiz bir zamandır. Bu özellikle sizin ne kadar deneyimli olduğunuza göre fark eder.
Ama kesinlikle bunlar korku veya panik yaratan şeyler değil. Ana temamıza geri dönecek olursak teknolojik gelişimler fikirlerinize hayata geçirerek müşterilerinize ilham verme imkânı sunar. Fikirlerinizi sanal ortamda oluşturmak ve inanılmaz görseller kullanmak için araçlar mevcut ve bu araçlar kolay adapte olabilmeniz adına tüm zorluklarından arındırıldı. Bu sayede teknolojiye uyum sağlamakta zorlananlar dahi rahatlıkla adapte olabilirler.
Örneğin, SketchUp ve Lumion aklınızdaki tasarımları çok kısa zamanlarda 3 Boyutlu animasyonlara götürebilirler. 3 Boyutlu modeller ve animasyonlar oluşturmak artık çok daha hızlı. Bu fikirler oyunu değiştirmekte ve müşterilerin beklentilerini de değiştirmektedir.
Son trendlerin en büyük faydalarından birisi ise dışarıya yaptırılan görseller için çok büyük paralar ödenmemesi ve karmaşık yazılımları öğrenmek için vakit kaybetmemektir.
Örneğin Lumion ile hazırladğınız bir animasyonu müşterilerinize izletirken onları bahçede ya da evin içerisinde gezdirebilirsiniz ve genellikle şunu söylerler ‘’Bu bizim evimiz, bu bizim bahçemiz’’. Muhtemelen bu güzel görseller ve kısa sürede hazırladığınız animasyonlar sizi de şaşırtacak.
Lumion ve SketchUp gibi kolay bir araç bir araya geldiğinde mevcut sınırları zorluyor. Kalite/Zaman grafiğindekileri başarıları birçok görselleştirme uzmanının bu yöntemleri seçmesini sağlıyor. Görselleştirme yapmak hiç olmadığı kadar kolay.
İyi Tasarımın Sırları; Görselleştirme ve Hikâye Anlatımı

Lumion: Müşterilerinize İlham Verecek Teknoloji

Müteahhitlerin ve geliştiricilerin teknolojik imkanların farkına varmasıyla mimarların da beklentileri değişiyor. Teknoloji oyunu değiştirdi ve mimarlarda oyunun dışında kalmak istemiyor.
Lumion’u tercih eden mimarların yorumlarını buradan okuyabilir veya izleyebilirsiniz. Lumion’un faydalarını ve müşterilerin çalışmalara nasıl tepkiler verdiğini görebilirsiniz.
Çağa ayak uydurun. Teknolojiden yararlanın. Parmaklarınızın ucunda ve düşündüğünüzden çok daha kolay.
Lumion hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
İçeriğin orijinalini buradan görebilirsiniz.   

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top