JLG Architects: Sürdürülebilirliği Tasarım Uygulamalarına Dahil Etmek İçin Beş İpucu

MicrosoftTeams image JLG Architects: Sürdürülebilirliği Tasarım Uygulamalarına Dahil Etmek İçin Beş İpucu

Kuzey Dakota Üniversitesi’ndeki Gorecki Mezunlar Merkezi, Grand Forks, ND, Kuzey Dakota’daki ilk LEED Platin projesidir.

Yılda 100 milyar dolardan fazla getirisi olan inşaatlardan sorumlu olan, en büyük yirmi küresel Mimarlık ve Mühendislik (A/E) firmasından on beşi, şimdi 2030 Mücadelesini (https://architecture2030.org/about/faq/#toggle-id-3)  benimsemiş ve uygulamıştır. Tasarım Geleceği Konseyi tarafından tasarım endüstrisi liderleri arasında yakın zamanda yapılan bir ankete göre, tüm ABD mimarlık firmalarının yaklaşık yüzde kırkı (%40) bu zorluğu benimsemiştir. Firmaların, sürdürülebilirliği her projeye dahil edebilmeleri için liderlerinin aktif olarak değişimi desteklemesi ve etkinleştirmesi gerekir. Araştırmalar(https://www1.eere.energy.gov/femp/pdfs/buscase_section2.pdf), bina sahiplerinin sürdürülebilir tasarımlar sunarak, üretkenliği etkileyen daha düşük işletme maliyetleri ve önemli ölçüde daha iyi kullanıcı memnuniyeti gibi, finansal ve finansal olmayan ticari avantajlardan yararlandığını gösteriyor. Ayrıca finansal faydalar her zaman daha yüksek ilk maliyetler pahasına ulaşmaz.

2 JLG Architects: Sürdürülebilirliği Tasarım Uygulamalarına Dahil Etmek İçin Beş İpucu

JLG Architects, Grandforks ve ND tarafından Argyle bina tasarımı

Bu çok paydaşlı faydaları yüksek değerli projelerde sunmak, kaçınılmaz olarak tasarım firmaları için tekrar işlere yol açar. Bu sonuçlar, sürdürülebilir tasarımın iş hayatı için iyi olduğunu göstermektedir.

3 JLG Architects: Sürdürülebilirliği Tasarım Uygulamalarına Dahil Etmek İçin Beş İpucu

JLG Mimarlar Ofisi, Grand Forks ve ND. İş istasyonu alanına bakan işbirliği bölgesi ve toplantı odaları. Sefaira tarafından kolaylaştırılan aktif bir tasarım gösterir.

JLG Architects (https://jlgarchitects.com/) , 1989 yılında kurulmuş olup, 150 çalışanı vardır ve 13 Kuzey Amerika ofisine sahiptir. JLG Architects, sağlık merkezlerinden kurumsal ofislere, havaalanı terminallerinden eğitim tesislerine ve spor salonlarına kadar uzanan projelerde birçok AIA ödülü(https://jlgarchitects.com/about/awards)  aldı. Kuzey Dakota’daki ilk LEED Platinum binası ve araştırma merkezlerinden konut geliştirme projelerine kadar uzanan projeler için LEED Gold ve Silver gibi iddialı sertifikalar elde etti. Şu anda Grand Forks’taki kendi ofisi için Living Building Challenge Full Certification, Fitwell, LEED Platinum, AIA Tasarım Mükemmelliği Çerçevesi ve olağanüstü enerji performansı peşinde koşuyor (yukarıda gösterilmiştir).

4 1 JLG Architects: Sürdürülebilirliği Tasarım Uygulamalarına Dahil Etmek İçin Beş İpucu

JLG Mimarlar Minneapolis Ofisi, Minneapolis, MN. Solda ücretsiz adres iş istasyonları ile St. Anthony Şelaleleri’ne bakan işbirliği bölgesi.

JLG’nin çalışmalarına nüfuz eden mükemmellik, etkili liderlikle birlikte vizyonunu ve temel değerlerini takip etmekten gelir. JLG’de uzun süredir sürdürülebilirlik şampiyonu ve Baş Sürdürülebilirlik Sorumlusu olan Patrick Thibaudeau ile firmanın vizyonunu ve değerlerini her bir ekip üyesinin tasarım sürecine nasıl başarılı bir şekilde çevirdiğini tartışmak için oturduk. Sürdürülebilirliği uygulamak ve sürece başarıyla dahil etmek için beş ipucunu okumaya devam edin. Tüm resimler JLG Architects’e aittir.

Neden’i bulun: Sürdürülebilirlik neden önemlidir?

JLG’de vizyonumuz, bireylerin ve toplulukların gelişmesine yardımcı olmak için tasarım düşüncesi ve becerilerini kullanmak anlamına gelen “Yaşam İçin Tasarım”dır. Bu vizyon beş temel değer tarafından desteklenmektedir: tasarım, topluluk, ilişkiler, yönetim ve bütünlük. JLG, bina sakinlerinin sağlığını, zindeliğini, eşitliğini ve kişiler ve mekan için esnekliği olumlu yönde etkileyerek insan deneyimini yükseltmek için çalışarak bu değerleri yaşar; pozitif performans için tasarlayarak: enerji, karbon, su; ve topluluklar, kuruluşlar ve bireyler için mali refah elde etmek adına kaynakları sorumlu bir şekilde kullanır.

5 JLG Architects: Sürdürülebilirliği Tasarım Uygulamalarına Dahil Etmek İçin Beş İpucu

Bu hedefler, firmanın 30 yıllık tarihi boyunca her zaman mevcut olmuştur. Kurucuları tarafından somutlaştırılmıştır ve artık her ekip üyesinin vizyonu, değerleri ve yaklaşımı benimsemesi ve hayatı tüm paydaşlar için daha iyi hale getirmek için her projede izlemeleri gereken eyleme dönüştürülebilir adımları anlaması için yazılıp aktarılmaktadır.

Sürdürülebilirliği günlük hayatta uygulamak

Vizyonumuzu ve değerlerimizi yaşamak için kendimize “Bu istekler her kişinin masasında nasıl görünür?” diye sorduk. Değerler, her kişi ve her proje için günlük uygulamaya dönüştürülmelidir.

Bu çabanın bir parçası olarak JLG, Architecture 2030 taahhüdünü imzaladı. Yılda yalnızca bir rapor sunmak yerine, bu taahhüdün proje sürecimize entegrasyonunu hızlandırdık. 2030’un raporlanabilir tüm projelerinde enerji modelleri oluşturarak oyunun kurallarını değiştiren bir adım atmaya karar verdik ve her proje için AIA Tasarım Mükemmelliği (FDE-10) elektronik tablosunu tamamladık. Sefaira’yı 2020 yılının Haziran ayında firma genelinde devreye aldık ve Eylül ayının sonunda her projenin bir FDE-10 elektronik tablosu vardı ve her 2030 raporlanabilir projede performans hedefleri belirlenmiş bir enerji modeli vardı. Tüm personelimiz Sefaira eğitimi aldı ve yaklaşık 90 günde 100’ün üzerinde enerji modeli hazırlandı. Şu anda yaklaşık 200 enerji modelimiz var.

Bugün her proje bir FDE-10 yüksek performans planı ve bir enerji modeli ile başlar; ve her modelin net sıfır tasarım seçeneği vardır.

Artımlı iyileştirmeleri hedeflemek veya yalnızca izole projelere odaklanmak yerine, her projeye girdik ve analizler yaptık. Her projenin performans analizinden sorumlu atanmış bir ekip üyesi vardır. AIA çerçevesindeki on konunun tümü, müşterilerin dikkate alması için değerli seçenekler sunan yüksek performanslı hedeflerle ele alınmaktadır. Bu ortak çabanın bir sonucu olarak, 2020 raporumuz, 2030 temel çizgisine kıyasla %55’lik bir enerji azalması sağladı.

6 JLG Architects: Sürdürülebilirliği Tasarım Uygulamalarına Dahil Etmek İçin Beş İpucu

Ek olarak, her ekip üyesi tasarım mükemmelliği sağlamakla meşgul. 2020 sonbaharında yapılan bir personel testi, katılımcıların %100’ünün EUI’nin ne anlama geldiğini (Enerji Kullanım Yoğunluğu) bildiğini gösterdi. [Her tasarımcının bilmesi gereken altı metrik hakkında bilgi edinin.] (https://blog.sketchup.com/article/six-metrics-every-architect-should-know-and-how-use-them)  Bir binanın kabuğunun enerji performansını optimize etmek için temel faktörleri anlarlar. Her kişi, tipik projeler için hedef EUI’yi bilir ve masaüstünde sıfır taban çizgisi aracına(https://zerotool.org/)  ve Sefaira enerji ve gün ışığı simülasyon eklentilerine erişebilir. JLG, SketchUp için Sefaira eklentisini başlatmak için özel bir komut dosyası yazdı, böylece tasarım başladığında ve devam ederken her zaman açık olur.

JLG’nin, gelecekteki projelere uygulanabilmeleri ve finansal yatırım getirisinin belirlenmesine yardımcı olabilmeleri için öğrenilen dersleri toplama süreci vardır. “Bir yıldan daha kısa bir sürede yaklaşık 200 enerji modeli ürettik ve gelişmiş tasarım ve pozitif finansal getiri dahil olmak üzere faydalarını gördük. Bir örnek, 30 yıllık ekipman ömründen sonra 200.000 $’ın üzerinde net pozitif gelirin tahmini bir yatırım getirisine sahiptir. Sefaira’yı kullanarak performansın formu şekillendirdiğini görüyoruz. Tasarım analizi yaparken performans simülasyonu, tasarımcıların bina formunu belirlerken yararlanabilecekleri faydalı bilgiler veriyor.”

Başarı için hazırlanmak

Enerji modelleme uzmanları, tipik olarak tasarımın gerisinde kalan, ilerlemeyi geciktiren ve sınırlı değeri olan ayrıntılı bir enerji modelini tamamlamak için mimarlardan 7.500 – 40.000 $ arasında ücret alıyor. JLG, bina performansına bir eklenti olarak yaklaşmaz; bu sadece çalışma şeklinin bir parçası.

“Bir binayı krep yığını gibi tasarlamak ve ardından gerçeğe sürdürülebilirlik şurubu dökmek yerine, her projede sürdürülebilirliği en başından tasarım ‘hamuru’na karıştırıyoruz. Şurup sendromunu bitirdik.”

JLG, her müşteri için uygun fiyatlı tasarım mükemmelliği bulmaya yönlendirilir. Bu, tasarım analizini hızlı, alternatifli ve uygun maliyetli tutmamızı hayati kılıyor çünkü ekip için hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlıyor. Sürdürülebilirliği tasarım mükemmelliğinden ayrılamaz olarak görüyoruz.”

Bir erken aşama konsept modeli oluşturmak ve tahmini bir Enerji Kullanım Yoğunluğu (EUI) hedefi oluşturmak sadece bir ila dört saat sürer. JLG, tasarımı optimize etmek için tasarım aşaması başına tipik olarak iki ila sekiz saat daha harcar; bu, birkaç hafta içinde 100 ila 200 saat sürebilen eski enerji modelleme tarzından çok daha azdır.

JLG, kapsamlı enerji modelleri veri tabanından öğrenilen, bina kodu temel çizgisi ve optimizasyon için en iyi uygulamalar gibi ön ayarları içeren, bir başlangıç dosyası tanımladı. Farklı kütle türlerini (uzun ve dar ve derin zemin plakalarına karşı) ve çeşitli yönlendirme seçeneklerini incelerler. Bu, hangi hassas faktörlere erken aşamalarda dikkat etmeleri gerektiğini bilmelerini sağlar.

7 JLG Architects: Sürdürülebilirliği Tasarım Uygulamalarına Dahil Etmek İçin Beş İpucu

Daha sonra JLG, zarf özelliklerini, aydınlatma güç yoğunluğunu ele alıyor ve net sıfır enerji seçeneklerine katkıda bulunabilecek HVAC çözümlerinin etkisini araştırıyor. Bu bilgilerle JLG, müşteriyle fırsatlar ve net-sıfır hedeflerin değeri ve genellikle net bir pozitif toplam sahip olma maliyeti gösteren finansal geri ödeme hakkında bilgilendirilmiş bir görüşme yapabilir. Seçenekler ve değer sunmak, müşterilerle daha iyi konuşmalar yapılmasını sağlar.

Sürdürülebilir tasarım bir kontrol listesinden daha fazlasıdır

Sürdürülebilirlik genellikle bir kontrol listesi yaklaşımına dönüşmüştür. JLG sonuca odaklanarak ve daha iyi sonuçlar veren alternatifli, entegre bir yaklaşım uygulayarak çıtayı yükseltiyor. JLG önce proje isteklerini tanımlar, ardından aktif olarak takip edilen kapsamlı hedefler yaratır.

Teknolojinin hayatta kalabilmesi ve her yerde bulunabilmesi için hızlı ve nispeten ucuz olması gerekir, aksi takdirde tutarlı bir şekilde kullanılmayacaktır.

SketchUp ve Sefaira, hem hızlı, hem nispeten ucuz hem de sınırları zorlamamıza izin verecek kadar esnek.

Kendimize “Bu araçla ne kadar ileri gidebiliriz?” diye sorduğumuzda SketchUp, fikir aşamasından geliştirme ve gün ışığı optimizasyonuna geçmemizi sağlıyor. Bir IDF dosyasını dışa aktararak veya inşaat dokümantasyonu sırasında Revit’te bağlantılı bir dosya olarak SketchUp dosyamızı kullandığımızda, SketchUp modelimizi tasarım sürecinde daha derinden kullanıyoruz. Çevik, uyarlanabilir becerilerden yararlanarak bina sahipleri daha iyi değer elde ediyor.

Endüstri zorluklarının üstesinden gelmek

Mimarlıkta, sürdürülebilirlik hakkında düşünme şeklimiz, sürdürülebilir tasarımı uygulamak için büyük bir engeldir. Patrick Thibaudeau ve JLG ekibi, yüksek performanslı tasarım mükemmelliğini ve net sıfır binaları istisna yerine norm haline getirmeyi amaçlıyor. “Yapamayacağını düşünmek yerine yapılabileceğini anlamalı ve buna inanmalıyız. Daha iyi, daha sürdürülebilir sonuçlar için tasarım sınırlarını zorlayabileceğimize inanırsak, daha iyisini yaparız.”

Sürdürülebilirliği Pratiğe Başarıyla Entegre Etmek İçin Beş İpucu

8 JLG Architects: Sürdürülebilirliği Tasarım Uygulamalarına Dahil Etmek İçin Beş İpucu

Mountrail Williams Elektrik Kooperatifi ofisi, Williston, ND

1.Yapmak Bilmektir

Çoğu zaman, bilgiye sahip olmak eyleme dönüşmez. Onlarca yıldır meslek, öğrenme yanılsaması yaratan konuşmacıları dinlemeye odaklandı. JLG, öğrenmeye “yapmak bilmektir” yaklaşımına odaklanarak ilerlemeyi hızlandırdı. Yapma eylemi anlama engelini kırar ve öğrenmeyi hızlandırır.

2.Her zaman açık

JLG, nefes almak gibi bir performans analizi yapıyor. Öyle olur bazen. “Kullandığımız ürünlerin doğru davranışı pekiştirmesini bekliyoruz.” Örneğin, JLG, SketchUp başlatıldığında Sefaira’yı başlatan özel bir komut dosyasına sahiptir, bu nedenle enerji ve gün ışığı eklentisi otomatik olarak açılır. Bu, tasarım çalışmaları yapılırken analizin her zaman akılda kalmasını ve erişilebilir olmasını sağlar.

3. Gerçek zamanlı tasarım analitiği

Performans simülasyonunu yapan uzmanlardan oluşan bir ekip yerine JLG, her bir ekibin bir SketchUp modeli hazırlamasını ve bir uzman ekibi tarafından desteklenen Sefaira analizini çalıştırmasını sağlar. Bu modeller, proje geliştirmeyle eşleşecek şekilde güncel tutulur ve her ay ve her tasarım aşamasının sonunda gözden geçirilir.

4.En iyi uygulamaları dahil edin ve tekrarlanan görevleri standartlaştırın

JLG, Sefaira web uygulamasında her ana bina türü için başlangıç modelleri geliştirerek herkesin sıfırdan başlamaya gerek kalmadan işe koyulmasını kolaylaştırır. En iyi uygulama parametreleri, başlangıç dosyalarına ön ayar olarak dahil edilmiştir.

5. Sınırları zorlamayı normalleştirin

Ekipleri fikirleri test etmeye teşvik ediyoruz. Ekiplerimizin “yaparak öğrenmeleri ve ne olduğunu görmeleri” için modellerde aşırı sınırları test etmelerine izin veriyor ve hatta bunu teşvik ediyoruz. Bu testler sayesinde tasarımcı, R değeri, gün ışığı, kütle, yön, hava sızması ve cam performansı gibi farklı yapı faktörlerinin hem önemini hem de hassasiyetlerini öğrenebilir ve anlayabilir.

Her proje için tak ve çalıştır için belirlenmiş bir komut dosyası yoktur, ancak sürecin bazı bölümleri tekrarlanır ve günlük iş akışına dahil edilir. Doğru zihniyet ve yaklaşım, araçlar ve bilgi ile tüm tasarımcılar, paydaşların yararına olacak şekilde minimum temel değerlerin çok üzerine çıkabilir. Sadece hevesli bir sonucu göz önünde bulundurarak başlayarak, sahiplerine en iyi değer ve daha düşük toplam sahip olma maliyeti için harika binalar teslim etmenin yanı sıra, topluluk üzerinde olumlu etki yaratabilirsiniz.

Proje Spotlight: JLG Merkez Ofisi, Grand Forks, Kuzey Dakota

9 JLG Architects: Sürdürülebilirliği Tasarım Uygulamalarına Dahil Etmek İçin Beş İpucu

JLG Mimarlar Ofisi, Grand Forks, ND. Sefaira gün ışığı simülasyonu kullanılarak tasarlanmış ve rafine edilmiş bol gün ışığına sahip özgür adresli esnek iş istasyonları ile işyeri tasarımının geleceği.

Anahtar tasarım hedefleri

 • %90 veya daha yüksek kullanıcı memnuniyeti
 • Net Sıfır Enerji: tüketilenden daha fazla enerji üretir.
 • Net pozitif karbon
 • Su dengesi: Temel bir ofis binasından %40 daha az su kullanımı. Sulama yok.
 • İnşaat atıklarının yönlendirilmesi için sıfır atık
 • Malzemelerden Sıfır Kırmızı Liste Toksinleri
 • Net Pozitif Gelir

Performans hedefleri

 • LEED CI Platin
 • 2 yıldız
 • Living Building Challenge tam sertifika
 • Tasarım Mükemmelliği Yüksek Performans için AIA Çerçevesi
10 JLG Architects: Sürdürülebilirliği Tasarım Uygulamalarına Dahil Etmek İçin Beş İpucu

Performans hedeflerinize ulaştınız mı?

 • Proje yapım aşamasındadır ve hedefe doğru ilerlemektedir.

SketchUp ve Sefaira’yı kullanmak şunları başarmamıza yardımcı oldu:

 • Zaman tasarrufu – tasarım analitiğinde çok daha fazla hız
 • Sermaye maliyeti tasarrufu
 • İşletme maliyeti tasarrufları – 30 yıl sonra 232.000 ABD doları tutarında pozitif gelir öngörülmüştür
 • Karşılaştırılabilir bir ofis binasından %3 daha az sermaye maliyetiyle yüksek bina kalitesi

JLG Architects, 1989 yılında kurulmuş olup, 150 çalışanı vardır ve on üç Kuzey Amerika ofisine sahiptir. JLG Architects(https://jlgarchitects.com/) , sağlık merkezlerinden kurumsal ofislere, havaalanı terminallerinden eğitim tesislerine ve spor salonlarına kadar uzanan projelerde birçok AIA ödülü(https://jlgarchitects.com/about/awards)  aldı. BD+C’nin (https://www.bdcnetwork.com/top-155-architecture-firms-2020)  en büyük 150 Mimarlık devinden biri ve Architectural Record’un Amerika Birleşik Devletleri’ndeki En İyi 300 Mimarlık Firmasından biri olarak sıralanmıştır. Üstüne üstlük, JLG çalışan memnuniyeti için yüksek puanlara sahiptir. Inc. Magazine, JLG’yi Amerika’da Çalışılacak En İyi 50 Yerden biri olarak kısa listeye aldı ve AIA, onu Stajyer Geliştirme Programı için Üstün Firma Ödülü ile ödüllendirdi.

Original Page: (https://blog.sketchup.com/home/five-tips-for-embedding-sustainability-into-practice-and-design-processes)

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top