Konsept Tasarımdan İnşaat Aşamasına: SketchUp

konsept tasarimdan insaat asamasina sketchup 1200x628 1

Northpower Stålhallar, Stokholm’de bulunan ve antrepo inşaatında uzmanlaşmış bir inşaat şirketidir. Konsept tasarımından yapım aşamasına kadar bütün tasarımlarda SketchUp’ı kullanıyorlar, inşaat dokümantasyonları için LayOut’u tercih ediyorlar.
Blog3 Image1

Bize biraz Northpower Stålhallar’dan bahsedin. Ne tarz işler yaparsınız?

Northpower Stålhallar, 2006’da İsveç’in kuzey bölgesinde yaşayan iki kardeş tarafından kuruldu. Bugün gördüğünüz bu büyük şirketten tamamen farklı bir oluşumduk. Kurucularımız küçücük bir ofiste otururlardı. O zamandan beri çalışan sayımız elliye yükseldi. On beş kişi ofiste çalışıyor, beş kişi üretim departmanımızda kaynakçılık yapıyor ve geri kalanı da inşaat alanlarımızda çalışıyor.

Blog3 Image2
Northpower Stålhallar’ın ofis binası. Burada bir çok SketchUp tasarımının hayata geçirildiği bir üretim ünitesi de bulunuyor.

Şirketin SketchUp ile ilk deneyimi nasıl oldu. İlk ne zaman kullandınız ve neden?

Şirketi kurduğumuz zaman, diğer şirketleri inceledik ve birçok şirketin 2 boyutlu çalışmalar ile işlerini yürüttüğünü gördük. Ama biz “2 boyut yerine 3 boyutlu çalışmaları kullanmak istiyoruz, çünkü tasarımları çok daha iyi anlatabiliyoruz” diye düşündük. Piyasada ne tarz araçlar olduğunu öğrenmek için araştırma yapmaya başladık.
Bir gün bi merdiven projesi aldık daha sonra fark ettik ki bu projeyi SketchUp’ta çizmişler. Sonra dedik ki “madem onlar bunu yapabiliyor, biz de kendimiz yapabiliriz” hemen SketchUp’ı indirip denedik. Programı kullanmak çok hoşumuza gitti ve piyasadaki diğer programlara göre fiyatı da çok hoşumuza gitti!

Şu an bulunduğumuz bu mekan ve SketchUp tasarımı hakkında konuşabilir miyiz? Bizi sanal bir tura çıkarın.

Girişten geçtiğinizde karşınıza üretim birimi çıkıyor. Bu birim tamamen SketchUp içerisinde tasarlandı. Çelik donatılar gözünüze çarpmıştır. Northpower Stålhallar çelik konstrüksiyon salonlar inşa ediyor, bu nedenle bizim binamız da tabi ki çelik konstrüksiyon olarak inşa edildi.

Blog3 Image3
Çelik konstrüksiyon tasarımları Northpower Stålhallar’ın özel projeleridir.

Lobiden, saunalara erişebilirsiniz. Ayrıca hep beraber yemek yediğimiz bir yemekhanemiz mevcut. Asansörü kullanıp ofislerimizin bulunduğu kata çıkabilirsiniz. Yukarı çıktığınız zaman kanepeler ve tv’lerin bulunduğu bekleme salonunda dinlenebilirsiniz.Ayrıca burada masa tenisi, bilardo ve egzersiz odası var. Bunların hepsini SketchUp’ta modelledik.
Boyacılar direkt modeli kullanarak tasarımlarımızı boyadılar. Bütün mobilyalar da SketchUp modelimizin içerisinde mevcuttur. Milimi milimine birebir SketchUp modelinin aynısı bir ofiste bulunuyorsunuz şu an.
[before_after image_before=”https://fga.com.tr/wp-content/uploads/2019/04/Blog3-Image4A.jpg” image_after=”https://fga.com.tr/wp-content/uploads/2019/04/Blog3-Image4B.jpg”]
Northpower Stålhallar’ın ofisinden bir yemekhane sahnesi
 

Projelerdeki iş akışınızı anlatabilir misiniz. SketchUp bu akışın neresinde?

Tipik bir projeye başlarken, müşterimiz nasıl bir yapı istediğine ilişkin bir fikir ile geliyor. Biz de onlarla oturup ihtiyaçları üzerine istişare yapıyoruz. Takım arkadaşlarımız anlık olarak SketchUp üzerinde bu fikirleri yansıtan modeller oluşturuyorlar. Böylece inşa edilecek alanın büyüklüğünü kavramış oluyoruz ve müşterimize diyoruz ki, “duvarı buraya mı yerleştirelim yoksa buraya mı istersiniz” Pencereyi bu cephede mi istersiniz yoksa arka tarafa mı yerleştirelim?” SketchUp’ın en iyi yanı bu, her şeyi doğrudan görerek, anlayarak ve hızlıca karar vermemizi sağlıyor. Hatta müşterimiz tam olarak ne istediğini biliyorsa, sadece bize anlatması yeterli oluyor bir kaç saate bütün fikri model ortamına aktarabiliyoruz. Muhteşem bir şey.
[before_after image_before=”https://fga.com.tr/wp-content/uploads/2019/04/Blog3-Image5A.jpg” image_after=”https://fga.com.tr/wp-content/uploads/2019/04/Blog3-Image5B.jpg”]
3 boyutlu SketchUp modelleri Northpower Stålhallar’ın oluşturmak istediği fikri görselleştirmesini sağlıyor.
Müşterilerinizle çalışırken 3 boyutlu modelleri görmeleri her zaman onları şaşırtır. Başlangıçta nekadar fazla şeyi ne kadar çabuk modellediğinizi görünce baya şaşırtıcı oluyor. E tabi normalde onlar kağıt üzerinde eskiz yapılmasına alışkın oldukları için, siz SketchUp kullanıp bilgisayarda eskiz modeller yaptığınız zaman doğal olarak şaşırıyorlar. Hatta çoğu zaman şöyle bir tepki alıyoruz, “bu program çok güzelmiş ben de öğrenmek istiyorum…”
İlk tasarım bittikten sonra çizim işlerine geçiyoruz. Bu çizimleri müşterilerimize sunmak için LayOut’u kullanıyoruz. SketchUp modellerimizde bir değişiklik olduğu zaman çizim paftalarına aktarma işi, revizyonlar, LayOut’u doğru şekilde kullanınca inanılmaz şekilde kolaylaşıyor, yaptığımız değişikliği otomatik bir şekilde aktarabiliyoruz.
Müşterilerimizin normalde planlama onayı için belediyelere mimari çizimleri göndermeleri gerekir. Bu sayede belediyeye tasarımlarımızı anlatıyoruz. Bu işlemlerin sonucunda inşaata başlama izni alıyoruz. Müşterimiz iznini aldığı zaman, konstrüksiyon çizimlerini hazırlamaya başlarız. Mühendislerimiz de inşaat paftaları için bir kaç hafta daha çalışırlar. Biz de bu arada tedarikçiler ile görüşüp inşaata başlamak için kullanacağımız malzemelerin siparişini veririz.

Blog3 Image6
LayOut’ta hazırlanmış bir inşaat dokümanı

 

SketchUp kullanmak tedarikçiler ile çalışma konusunda işinize yarıyor mu?

Öncelikle çalışacağımız firmaları, alacağımız ürünlerin üç boyutlu modellerini bize yollaması için zorluyoruz. Eğer 3 boyutlu modelleri yoksa, çizmiyorlarsa onlardan ürün satın almıyoruz. Bu özelliğimizi birkaç yıldır uyguluyoruz ve çoğu firma buna alıştı. Artık bir şey sipariş etmek istediğimiz zaman kendi modelimizi yolluyoruz ve ihtiyacımız olan ürünü gösteriyoruz. onlar da inceledikten sonra “bu ürünleri bu fiyata teslim edebiliriz” diye teklif hazırlıyorlar.

Blog3 Image7
Northpower Stålhallar için, vidalar ve cıvatalar dahil herşeyi 3 boyutlu olarak tasarlıyorlar

Anlaştıktan sonra, özel parçalar için ayrıca 3 boyutlu model yolluyorlar, normalde ifc olarak yolluyorlar. Biz de bu dosyaları SketchUp içerisine aktarıp bir çakışma var mı yok mu kontrol ediyoruz. En basitinden ölçülü 2 boyutlu çizim kullanmaktansa, 3 boyutlu modelin içinde gezinip anlamak çok daha kolay oluyor. Tüm bunları SketchUp’ta kontrol edebiliyoruz.

SketchUp’ta yeni bir projeye başladığınızda, sıfırdan mı başlıyorsunuz? Yeni bir projede çalışırken zaman kazandıran herhangi bir iş akışınız var mı?

Modellerimiz üzerinde çalışırken belli standart ölçüleri kullanmaya özen gösteriyoruz. Bu şekilde SketchUp’ı kullanmak çok daha kolay oluyor, bir ızgara sistemi gibi. Müşterilerimize de bu standartlara uymaları konusunda ısrar ediyoruz, böylece çok daha kolay bir şekilde tasarlayıp inşa edebiliriz.
[before_after image_before=”https://fga.com.tr/wp-content/uploads/2019/04/Blog3-Image8A.jpg” image_after=”https://fga.com.tr/wp-content/uploads/2019/04/Blog3-Image8B.jpg”]
Northpower Stålhallar bu projeyi tamamen SketchUp kullanarak bitirdi
Ayrıca standart bir modelimiz var ve çoğu projeye bu standart modelden yola çıkarak başlıyoruz. Çoğu zaman önceki modellerimizdeki çözümleri de kullanıyoruz. Proje çözümlerimizi tabi ki projeden projeye aktarıyoruz. 3B üzerinde çalışırken bu tip aktarımları yapmak çok kolay oluyor. SketchUp’ta bir kütüphane oluşturduk, daha önce karşılaştığımız problemleri, üstesinden geldiğimiz çözümleri burada saklıyoruz. Bu sayede modelleri bu kütüphaneden direkt sürükleyip modelimizin içine atabiliyoruz.

Blog3 Image9
Çözümleri projeden projeye kopyalamak, Northpower Stålhallar’ın tasarımları tekrarlarken zaman kazanmasını sağlıyor

 

SketchUp’ı konsept tasarımından inşaat aşamasına kadar kullanan bir şirket olarak üretilebilir bir model oluşturmak için SketchUp’ı kullanma konusundaki payınızı anlatır mısınız?

Northpower Stålhallar’da çalışmaya başlamadan önce, SketchUp hakkında duyduğum tek şey fikirlerin neye benzeyeceğini ifade etmek için dış formu tasarlamaya yarayan bir program olduğuydu. Neyse daha sonra neyi nasıl tasarlayıp inşa edeceğinize de karar vermenizi sağlayan bir program olduğunu keşfettim. Mühendisler için, bir şeyde 3 milimetre sapma olsun, doğru yere oturtamazlar. Bizim için de böyle, biz de aynı şekilde milimetre birimini kullanarak son derece hassas çalışıyoruz. Bütün componentleri milimetrik çizilmiş şekilde istiyoruz. SketchUp bizim için bu konuda mükemmel.

Blog3 Image10
Bu sahne bir deponun çelik konstrüksiyonunu göstermektedir, burada çakışma kontrolü yaparak sorunların önüne geçebiliriz

 

SketchUp modellerinizi, inşaat alanındaki çalışanlarınızla paylaşıyor musunuz?

Modellerimizi inşaat işçilerimizle de paylaşıyoruz. Bu sayede dizüstü bilgisayarlarından veya telefonlarından modelleri yerinde inceleyebiliyorlar. Model üzerinde önemli değişiklikler yaşandığı zaman, onlar da bu sayede anlık olarak takip edebiliyorlar. onların modellere bakıp çalıştığını biliyoruz, bu sebeple modellerimizin güncel ve doğru olması çok önemli. Şunu fark ettik ki inşaatta çalışan personelimiz bu yöntemi ne kadar çok kullanırsa o kadar az soru alıyoruz.

Blog3 Image11
Bir inşaat ekibi üyesi SketchUp modelinde dolaşıyor

Önceden olsa örneğin bir kiriş üzerindeki ölçüyü bulmak için soru sormaları gerekecekti. Ama şimdi model dosyasını inceleyip aradıkları cevabı bulabilirler. Onlar için bilgiye, direkt model üzerinden ulaşmak çok daha kolay oluyor.
İnşaat çalışanlarımızın daha önceden SketchUp ile alakalı hiç bir deneyimi yok. Bu noktada SketchUp’ın en avantajlı olduğu konu öne çıkıyor, diğer modelleme programlarına göre öğrenmesi çok daha kolay olduğu için, sadece iki saatlik bir çalışma yapıp modele nasıl bakılır ve gerekli bilgilere nereden ulaşılır bunları aktarmamız yeterli oluyor.
Blog3 Image12
İşbirliği mükemmel bir proje teslimi için olmazsa olmazlardandır

 

SketchUp ile alakalı takımınız başka neler yapıyor?

Modellerimizden daha fazla bilgi almak için “Generate Report” özelliğini daha iyi kullanmaya çalışıyoruz. Ayrıca modellerimize de ekleyebildiğimiz kadar fazla bilgi eklemek istiyoruz.
 

Olmazsa olmaz eklentileriniz var mı?

Lumion Live Sync, CleanUp, Cutlist, Auto-Invisible Layer

Blog3 Image13
Northpower Stålhallar ekibi SketchUp modelinde

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top