Küçük Ölçekli Mimarlık Ofislerinin Neden BIM’e İhtiyacı Olduğuna Dair 5 Neden

2020 02 11 kucuk olcekli mimarlik ofislerinin neden bime gecmeli 5 1200x628 1

Küçük ölçekli bir mimarlık ofisi olarak BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) süreçlerinin bir zorunluluktan ziyade keyfi olduğunu düşünebilirsiniz. Büyük ölçekli projelerde BIM kullanmak dokümantasyonda kolaylık demektir peki küçük ölçeklerde BIM mantıksız mıdır? Kısa cevap hayır, uzun cevap içinse alttaki beş nedeni okumalısınız.

1. Doğru Konsept Fikirleri

BIM ve 3B modelleme yazılımıyla ilk tasarım aşamasında kütle modeli oluşturabilir ve gerçek arazi verilerinin üzerine kolaylıkla yerleştirilebilir. Bu müşterilerin tasarımı daha kolay anlamasını sağlar aynı zamanda proje üzerinde çok fazla vakit harcamadan önce bazı ayarlamalar yapılabilir. BIM ile üretilen model parametriktir, tüm bileşenler akıllı ve bağlantılıdır. Örneğin müşteriniz bir duvarı taşımak istedi, bunu yapmak hızlı ve kolaydır. Siz duvarı hareket ettirdiğiniz zaman diğer objelerde ona bağlı olduğu için kendilerini değişikliklere adapte edecektir. Bu da tasarımın başlarında çok değerli bir zaman kazanımıdır.

kucuk olcekli ofisler icin bim 623267524 NEU

2. Kolay Bilgi Paylaşımı

BIM ile müşterilerle veya diğer disiplinlerle (inşaat mühendisi gibi) bilgi paylaşmak çok kolay hale gelir. 3B modelin tamamı bilgisayarlar ya da tabletler gibi farklı cihazlarda görüntülenebilir bu da diğer disiplinlerin tasarımı kolayca görselleştirmesini sağlar. BIM kullanılarak üretilen projeler geometri, malzeme, gereksinimler ve diğer tüm verileri içerir. Başkaları tarafından sağlanan bilgiler de kolayca BIM modeli ile paylaşılabilir ve BIM modeline dahil edilebilir. Bulut tabanlı sistemler ile daha kolay veri yönetimi için BIM’e yönelik sorunsuz ayarlamalar yapılabilir.

kucuk olcekli ofisler icin bim Haustechnik

3. Hızlı Tasarım Revizyonları

Tasarım sürekli dinamik bir süreç olduğundan, planlama aşamasında değişiklikler yapmanız beklenmektedir. BIM olmadan planların, kesitlerin ya da diğer teknik çizimlerin revizyonları gerçekten zaman alıcıdır. Ama BIM veya gelişmiş 3B modelleme yazılımıyla modelde yapılan her değişiklik çizimlerde de kendisini günceller. Ortak bir veri ortamı (CDE) ile model ekip içerisinde kolaylıkla paylaşılabilir, böylelikle herkes en güncel dosyada çalışır.

kucuk olcekli ofisler icin bim 492702734 NEU

4. Kusursuz İnşa

BIM ile model daha doğru oluşur bu da inşaat aşamasında öngörülemeyen sorunları ortadan kaldırır. İster daha doğru tasarlanan detaylar olsun isterse inşaat başlamadan yapılan çakışma kontrolleri… iyi planlanmış tasarımlar iyi binalar sunmak için önemlidir. BIM ile maliyetler ve süreç doğru bir şekilde hesaplanabilir bu da müşteriye tam güven verir.

2D 3D CAD Software Allplan Architektur

5. İşletmenizi Geleceğe Hazırlayın

BIM dünya çapında birçok hükümet tarafından zorunlu hale getirildi ve yakında özel sektör de kendisini adapte etmek zorunda. BIM daha da yaygınlaştıkça ve standart haline geldikçe gelişecek ve geliştirilecek. 2B ve 3B arasındaki makas ve müşteriler ister BIM isterse gelişmiş bir 3B modelleme yazılımı olsun tercih ettiklerini açık bir biçimde ifade ediyor. Bu da 2B devam eden ofislerin dezavantajlı duruma düşmesi anlamına gelebilir.

kucuk olcekli ofisler icin bim Stage Feature Architektur

Küçük Ölçekte Mimarlık Ofisleri için BIM

BIM, iş kazanmak için büyük şirketlerle rekabet eden küçük ölçekteki mimarlık ofislerine oyun alanı sunar. Güncel teknolojiyi kullanan daha verimli çalışır ve oyunu kazanır. BIM ve 3B modelleme yazılımının sağlayabileceği faydalarla, iş kazanmak için daha az para ve zaman harcanır. Kısacası karlılık ve verimlilik için BIM, mimarlar için önemli bir adımdır.

Sosyal Medyada Paylaşın

2 thoughts on “Küçük Ölçekli Mimarlık Ofislerinin Neden BIM’e İhtiyacı Olduğuna Dair 5 Neden”

  1. Yazınız çok güzel fakat bu süreci sadece programlar üzerinden anlatmak BIM’le yeni tanışan insanların da hatalı bir başlangıç yapmasına sebep olmaktadır. BIM’i sadece bir program olarak görmek doğru değildir. Hızlı kesit, hızlı görünüş alınıyor olması revizyonların kolaylıkla yapılıyor olması işin küçük bir yüzdesidir ve bu alanlar da bile çok ciddi sıkıntılar olmakta ve zaman harcanmaktadır. Bazı revizyonlar cad’de çok daha hızlı yapılmaktadır. Bu tür yazılardan 2D yapınca CAD, 3D yapınca BIM yapılıyor anlamı çıkmaktadır. FGA ve yaptıklarını çok takdir ediyorum. Tüm süreci yenilikçi ve eğlenceli bir yaklaşım ile anlatıyorlar fakat BIM konusunda ne yazık ki diğer firmalarının yolundan ilerliyorsunuz.
    Sizden daha farklı yaklaşımlar bekliyoruz 🙂

    1. Rafet Taşçıoğlu

      Cenk Bey yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Bu yazımızda BIM’i kısa bir özet olarak ele aldık. FGA Mimarlık olarak BIM süreçleriyle ilgili çok daha kapsamlı çalışmalar hazırlıyoruz ve çözüm ortağınız olmayı hedefliyoruz. Bizi takip etmeye devam edin 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: