LayOut ile Etkileyici Paftalar Hazırlayın

layout ile etkileyici paftalar hazirlayin 1200x628 1

SketchUp’ta 3B modellemeden çok daha fazlası var. Bunu zaten biliyorsunuz değil mi?

İşlerinizi müşterilere sunmak, planlama için oluşturulan panolar, müteahhitler — kim olursa olsun — hâlâ tasarım ve detayları anlatmak için 2 boyutlu çizimleri kullanıyoruz. Burası net.
Eğer bu yazımızı okursanız LayOut’un SketchUp modelleri için diyagramlar, paftalar, ölçekli çizimler, çıktılar ve sunumlar oluşturma konusunda en iyi yol olduğunu göreceksiniz.

Blog1 Image1
Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki eğer LayOut’u kullanmıyorsanız çok fazla şey kaçırıyorsunuz!

SketchUp Pro ve LayOut olağanüstü çizimler yapmanız için uyumlu şekilde tasarlanmıştır. Peki neden bir adım atıp LayOut öğrenmiyorsunuz? Gerçekten öğrenmeniz gerektiğini düşünüyoruz.
Tabi ki SketchUp pro 2019’u indirip LayOut’u deneyebilirsiniz. Ama zaten LayOut’ta çalışıyorsanız, sizi daha iyi çizimler yapmak için bu yazıyı okumaya ve LayOut’u daha iyi anlamaya davet ediyoruz.
 

Ölçekli Çizimler Oluşturun

SketchUp modeli LayOut paftamız içerisine alabileceğimiz tek ölçekli içerik değildir. LayOut’un 2B çizim araçları da var. İsterseniz SketchUp modeliniz üzerinde eskizler yapın isterseniz ölçekli çizimler ekleyin.
Ölçekli bir çizim oluşturduğunuzda, ölçeği değiştirmekte özgürsünüz. İstediğiniz gibi değiştirin ve çalışma kendini otomatik bir şekilde boyutlandırsın. Belki bu özelliği tahmin etmemiştiniz ama LayOut’un ölçülendirme komutu verdiğiniz ölçüleri de otomatik bir şekilde ayarlar.

Blog1 Image2
Çiziminize eklemeler yapabilir veya tamamen ölçekli ve ölçülü bir şekilde oluşturabilirsiniz.

 

Çizmek için bir çok yöntem…

Çizimlerimizi genelde sezgisel olarak yaparız. LayOut’un çizim araçları da bu konu dikkate alınarak tasarlandığı için detayları çizerken büyük kolaylık sağlıyor. İşte bizim önerdiğimiz 3 komut:
“2 Point Arc” aracını kullanarak teğet noktalarını bulabilirsiniz. Ayrıca aynı komutu istediğiniz yarıçapta “Chamfer” ve “Fillet” uygulamak için de kullanabilirsiniz.
Blog1 Image3 1
Çizgiler üzerinde düzenlemeler yapmak istediğiniz zaman, üzerine çift tıkladıktan sonra kontrol noktalarını hareket ettirebilir, parçalarını çoklu bir şekilde seçip kontrol edebilirsiniz.
Blog1 Image4 2
LayOut’ta çizim yaparken önceden çizdiğiniz çizgiler ile daha sonradan eklediklerinizin birleşmesini istemezseniz bu özelliği sağ tıklayıp kapatabilirsiniz.
Blog1 Image5 1
 

Grup Düzenleme ve İçerikleri Kilitleme

Ölçekli çizimleri desteklediği için, LayOut içerisinde gruplanmış ögeleri düzenleme mantığı SketchUp’taki gibi çalışır. Bu tam olarak şu anlama geliyor Grupladığımız içerikleri daha kolay yönetebiliriz ve hazırladığımız paftaları, dokümanları daha iyi organize edebiliriz. Bonus: grupların içindeyken tüm dökümanın görünürlüğünü kontrol edebilirsiniz.
Grupları düzenleme konusunda aynı, içerikleri kilitleme işlemi zaten projeyi hazırlayan birkaç kişi olduğunda düzenleme için kullanılan temel özelliklerdendir (hem model için hem de pafta için). Layerları kilitleyebileceğiniz gibi, ayrı içerikleri de çalışırken yanlış seçimler yapmaktan kaçınmak için kilitleyip müdahale edilemez hale getirebilirsiniz — Aynı SketchUp’ta olduğu gibi.

.000001 Küsüre Kadar Çizim Yapabilirsiniz

Doğru ölçüler ile çalışmak bir gerekliliktir. LayOut ölçüleri SketchUp’ın modelleyebildiği kadar hassas şekilde gösterir yani 0.000001 santimetreye kadar hassaslık alabilirsiniz.
Ne mutlu ki, bu hassaslık aşağıdaki SketchUp modeli gibi detayları görselleştirmenize de olanak sağlayabiliyor…

Blog1 Image6
iki maskelenmiş SketchUp sahnesi; bir ölçülendirme çizgisi.

LayOut: A+, diğerleriyle iyi anlaşıyor.

Son olarak herkesin LayOut kullanmadığını anladık. Çalışma arkadaşlarınız diğer CAD programlarını kullanıyor olabilir. Belki siz de başka bir CAD programı kullanıyor olabilirsiniz. Bu yüzden sizi LayOut’un DWG/DXF İmport özelliğiyle tanıştıralım. Çalışma arkadaşlarınızın CAD dosyalarını ya da herzaman kullandığınız tefrişleri, DWG/DXF dosyalarınızı  — başlık blokları, bloklar, paftalar ve geometriler — Hepsini ölçekli bir şekilde LayOut’ta oluşturduğumuz sayfaya yerleştirebiliriz.
Nasıl çalışırsanız çalışın, ister SketchUp kullanın ister kullanmayın, LayOut muazzam çizimler yapmanızı sağlamak için burada olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top