Lumion 10.3 ile Malzemelerinize Hayat Verin!

lumion 10 3 ile malzemelerinize hayat verin 1200x628 1

Eğer malzemeler gerçekçi olursa tasarım da hayat bulur. Lumion 10.3’le beraber artık kendi displacement dokularınızı yükleyebilir ve projenizdeki malzemelere ikna edici ve doğal bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Displacement mapping close up

Renderları Lumionla almanın belki de en büyük avantajlarından birisi, Lumion’un geniş ve etkileyici, yüksek kaliteli malzeme kütüphanesine sahip olmaktır. Bu kütüphane çimenlerden seramiklere, taşlardan kumaşlara, tuğlalardan ahşaplara kadar birçok farklı başlıktaki 1200’den fazla malzemeyi kapsıyor. 

Geçen hafta yayınlanan Lumion 10.3 ile beraber gelen özelleştirilebilir displacement dokularıyla beraber gerçekçilik ve detaylar en üst seviyeye çıktı. Neden bu kadar önemli? Ne işe yarıyor? diyorsanız okumaya devan edin… 

Displacement mapping ground close up

Özelleştirebilir displacement dokuları ile malzemenin ayarları çok kolaylaştı. Displacement dokunuzu ister kendiniz oluşturun ister internetteki kaynaklardan indirin. Dokuyu aktardıktan sonra ayarlarını sağa-sola doğru kaydırıp özelleştirebilirsiniz. 

Lumion’un imzası haline gelen kolaylık ve sezgisellik bu özellikte de kaldığı yerden devam ediyor.  

Gerçekçi malzemelerle beraber projelerinizi sunacağınız sonsuz sayıda duygu ve atmosfere sahip olabilirsiniz. 

Lumion 10.3 ayrıca AutoCAD ile Livesync özelliğini de sunmaya başladı. Belki bir başka yazımızda buna detaylı yer veririz ama şimdi en öne çıkan özelleştirilen displacement dokularına bakalım.  

Başlıyoruz! 

Lumion’daki Displacement Dokuları Nedir? 

Malzemeler etkileyici bir renderın en önemli yapı taşıdır. Kağıt üzerindeki mimarlıkla, uygulama arasındaki köprü vazifesini üstlenirler. Fakat sadece projenin bitince nasıl görüneceğini ifade etmez. Aynı zamanda tasarımın doğasını ve görsel estetiğini de sunmanızı sağlar.  

foliage for materials
Taş ev, Lumion 10.3, Ten Over Studio tasarımı.

Güzel malzemelerle mimari görselleştirmeler sadece fotoğraf olmaktan ziyade duyguları ve tasarımı ifade etmeye yarayan araçlar haline gelir.  

Ancak bir malzemenin nasıl görüneceğini belirleyen, üst üste çalışan farklı dokular vardır.  

Lumion zaten bunları hazır olarak sunar ya da otomatik olarak oluşturur. Fakat bu noktada siz isterseniz kendi özelleştirmelerinizi de ekleyebilirsiniz.  

Materials Maps Lumion 1024x341 1

1. Renk maplerimalzemeye rengini, dokusunu ve genel görünümlerini verirler. 

2. Normal maplerderinlik vermek için ışık derinliklerini kullanır. 

3.Displacement mapleri(parallax olarak da bilinirler) hacimsel üç boyutlu derinlik oluşturarak malzemeye yüksek detay kazandırırlar. 

Renk mapi ve normal mapleri Lumion’da uzun zamandır kullanıyoruz. Kütüphanedeki çoğu malzeme tipinde bunları görebilirsiniz.  

Normal Map

Displacement mapler ise bunlara göre çok yeni bir özellik. İlk defa Lumion 10’da yer aldılar ve sadece 167 malzemede kullanabiliyorduk. Kütüphanede D ile işaretli malzemelerde displacementi görebilirsiniz.  

Screenshot of Materials

Displacement dokuların popülerlik kazanması ve kullanıcıların talepleriyle beraber ise artık bunları kendimiz yükleyebilir hale geldik. Artık projelerini gerçekçi malzemelerle oluşturmak mimarlar için de çok kolay. Uzun yıllar görselleştirme tecrübesine gerek kalmadı. 

Lumion’da Kullanmak İçin Displacement Dokularını Nereden Bulabilirim? 

Daha önce hiç bunu tecrübe etmemiş olsanız bile Lumion’da uygulamak oldukça kolaydır. 

İlk adım displacement oluşturmak ya hazır bir tane bulmak. 

lumion 10 3 Pave
Örnek bir displacement, kaldırım taşı

Displacement aslında siyah-beyaz kontrasttan oluşan görsellerdir. Ton farkı ne kadar çok olursa derinlik de o kadar fazla olur. 

Low Contrast Vs High Contrast
Düşük kontrastlı (solda) ve yüksek kontrastlı (sağda)

Displacement dokusu olan malzemeleri nereden bulacağınızı bilmiyorsanız Lumion tarafından paylaşılan kaynaklara bakabilirsiniz.  

Malzeme koleksiyonları 

Bu blogtakileri CC0 adrsinden ücretsiz olarak görebilirsiniz.  

Dokuları Lumion’a Nasıl Alırsınız? 

Projelerinizde kullanmak için displacement dokusu bulduysanız sıra şimdi de Lumion’a almaya geldi. Neyse ki en kolay aşamasına geldik. Asıl zor olan projede kullanabileceğiniz size uygun dokuyu bulmaktı. 

Eğer Lumion’da yer alan malzemelerinden birisini kullanıyorsanız seçimin üzerinde 2 defa tıklama yapın ve ayarları açın. Artık ayar çubuklarıyla miktarı belirleyebilirsiniz.  

Displacement dokusu almak içinse kutunun üzerine tıkalyın. 

lumion 10 3 Displacement map button

Şimdi, bilgisayarınızdan bir dokuyu açın. Doku yüklendiğinde displacement ayarı görünür hale gelir ve miktar belirtebilirsiniz.  


Canlı Malzemeler Tasarımınızın Hikayesini Canlandırır!

Lumion 10.3 tüm Lumion 10 kullanıcıları için ücretsizdir. Lumion hakkında daha detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edin. 

Lumion 10.3 Yayınlandı! Yeniliklerini Keşfedin. 

Henüz Lumion kullanıcısı değilseniz hemen deneyebilirsiniz.  

14 Günlük Deneme Sürümünü başlatın.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top