Lumion Donanım 101: Daha Hızlı Render İçin Minimum ve Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

lumion101 sistem gereksinimleri 1200x628 1 Lumion Donanım 101: Daha Hızlı Render İçin Minimum ve Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

Bu yazıda bilgisayarınızı Lumion sistem gereksinimleriyle kıyaslayabilir ve performansınızı nasıl artırabileceğinizi keşfedebilirsiniz.

Lumion, tasarımlarınızı zengin detaylarla ve gerçekçi görsellerle oluşturabileceğiniz bir görselleştirme programıdır, ancak Lumion’da en iyi performansa erişebilmek için hızlı bir bilgisayara ve güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız vardır.

tumblr inline pp306uyy6s1u06eco 640 Lumion Donanım 101: Daha Hızlı Render İçin Minimum ve Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

Lumion’da hızlı bir sonuç ağırlıklı olarak ekran kartınıza bağlıdır. Bunun haricinde hızlı bir işlemci, yüksek RAM belleği ve ekran kartı hafızasına da ihtiyaç duyar.

Pratikte bunların ne anlama geldiğini merak ediyor musunuz? En iyi performansı elde edebilmek için ihtiyacınız olan gereksinimleri 3 başlıkta inceleyeceğiz.

 • Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda ki mevcut donanımı kontrol edin.
 • Mevcut donanımın Lumion’da nasıl performans vereceğini keşfedin.
 • Sorunları gidermek ve donanımınızı yükseltmek için seçenekleri inceleyin.

Ayrıyeten sorularınız ve sorunlarınız için bu yazının sonunda ihtiyacınız ola ekran kartı, işlemci ve güç kaynağıyla ilgili bağlantıları da paylaştık.

Performans, Lumion’un kontrolü dışında birçok etkene bağlı olduğu için belirli bir donanımın her zaman beklenen performansı sağlayacağını garanti edemeyiz. Bilgi Bankasınıkontrol edebilir veya Lumion Support Center üzerinden iletişim kurabilirsiniz. 

Lumion İçin Bilgisayar Performansınızı Kontrol Edin

Performans gereksinimlerini kontrol etmenin en iyi yöntemi Lumion’un Performans Testini kullanmaktır.

Performans testi sonuçlarına göre Lumion için en önemli 4 donanım bileşenini kontrol edebilirsiniz.

Mevcut Lumion kullanıcıları performans testini Lumion’un başlangıç ekranında çalıştırabilirler:

tumblr inline pp30gdWb521u06eco 1280 Lumion Donanım 101: Daha Hızlı Render İçin Minimum ve Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

Lumion performans testi ekran kartı ve işlemcinin bir görüntüsünü alır ayrıca RAM belleği ve ekran kartı belleğini de gösterir.

Henüz Lumion kullanıcısı değil misiniz? Bilgisayarınızı ve tabi ki Lumion’u test etmek için 14 Günlük Deneme Sürümü edinebilirsiniz.

Bilgisayar donanımınızı öğrendikten sonraki adım Lumion’un minimum ve tavsiye edilen gereksinimleri nasıl karşılaştırdığını öğrenmek.

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

Lumion’u en yüksek performansla kullanabilmeniz için altta yer özelliklere sahip bir bilgisayar öneriyoruz.

Tavsiye Edilen Gereksinimler
Ekran Kartı (GPU)8,000 ve daha fazla PassMark puanı almış.
Örn. NVIDIA GTX 1060 (6GB bellek), Quadro K6000
İşlemciIntel Core i7 with 4.0 Ghz base/boost speed or higher
RAM32GB with MHz as high as possible and never less than 2.2
Ekran Kartı Hafızası6GB veya Daha Fazla

Donanımınız gereksinimleri karşılıyorsa ya da daha fazlasını sunuyorsa Oluştur Modunda büyük sahnelerde çalışırken sorun yaşamazsınız. Oluştur Modunda saniyedeki kare sayısını ve sahnenin büyüklüğünü sağ üst köşede yer alan kutucuktan kontrol edebilirsiniz.

Örneğin, örnek sahnelerde yer alan Beach House projesinde GTX 980 TI ekran kartı ile saniyede 18 kare gezinebiliyor. (Bu değerler değişkenlik gösterebilir)

tumblr inline pp30prIild1u06eco 640 Lumion Donanım 101: Daha Hızlı Render İçin Minimum ve Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

Tavsiye edilen sistem gereksinimleri ile sahnede hızlı, akıcı ve keyifli gezinti yapabilirsiniz.

Ek olarak, daha hızlı bilgisayar daha hızlı render demektir. Tavsiyen edilen sistem gereksinimleri ve GTX 980 TI ekran kartı ile Beach House projesinde masaüstü çözünürlüğündeki render 19 saniyede tamamlanıyor. (Bu değerler değişkenlik gösterebilir)

Tavsiye edilen sistem ile render hızı:

tumblr inline pp30qiNFzp1u06eco 640 Lumion Donanım 101: Daha Hızlı Render İçin Minimum ve Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

Bilgisayar Özellikleri:

 • GTX 980 TI Ekran Kartı
 • I7-6700k 4.00 GHz İşlemci
 • 32 GB RAM
 • 6 GB Ekran Kartı Belleği

Minimum Sistem Gereksinimleri

Lumion’u minimum sistem gereksinimlerine göre de çalıştırabilirsiniz. Fakat donanım tavsiye edilenlere doğru yükseltildiğinde Lumion deneyiminizde yükselir.

Eğer minimum sistem gereksinimleriyle çalışırsanız birtakım problemler yaşanabilir. Özellikle, büyük ve detaylı sahnelerde, kentsel ölçeklerde ya da kırsal alanlarda, 4K animasyonlarda ve geniş alanlara uyguladığınız 3D çimen ve kürk malzemelerde problem yaşama olasılığınız artar.

Minimum sistem gereksinimlerini altta görebilirsiniz:

Minimum Gereksinimler
Ekran Kartı (GPU)2,000 ve üzeri PassMark puanı.
Örn. NVIDIA GTX 1050, Quadro K4200
İşlemciIntel Core i5 with 3.0 Ghz base/boost speed or higher
RAM8GB with MHz as high as possible and never less than 2.2
Ekran Kartı Hafızası2GB veya daha fazla

Yine Beach House projesinde minimum sistem gereksinimleri ve GTX 880M ekran kartıyla saniyede 13 kare ile gezinebiliyor. (Bu değerler değişkenlik gösterebilir)

tumblr inline pp30svBt431u06eco 640 Lumion Donanım 101: Daha Hızlı Render İçin Minimum ve Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

Yeterince hızlı olmayan bir bilgisayarla çalışırsanız daha yavaş render sonuçları ve akıcı olmayan bir sahneyle karşılaşırsınız.

Ek olarak, minimum sistem gereksinimleriyle aynı sahneyi render aldığımızda 26 saniyede tamamlanıyor. (Bu değerler değişkenlik gösterebilir)

tumblr inline pp30wbalWN1u06eco 640 Lumion Donanım 101: Daha Hızlı Render İçin Minimum ve Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

Bilgisayar Özellikleri:

 • GTX 880M Ekran Kartı
 • I7-4700HQ 2.40 GHz İşlemci
 • 16 GB RAM
 • 4 GB Ekran Kartı Belleği

Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayar Tavsiyeleri

Lumion’u makul bir fiyatla çalıştırmak için güçlü bir iş istasyonu konfigüre etmek zor olabilir. Bu yüzden Lumion’u çalıştırmak için yeterli olabilecek bilgisayar tavsiyeleri paylaşmak istiyoruz.

Tavsiyelerimizde paranızın karşılığını alabileceğiniz örnekleri derlemeye çalıştık, fakat burada diğer yazılımlar veya bilgi işlem departmanınızın değerlendirebileceği hususları göz önünde bulundurmadık.

En önemlisi, donanım üreticileriyle herhangi bir sponsorluğumuz yok ve herhangi bir bilgisayarı başka bir bilgisayara karşı savunmuyoruz.

Masaüstü PC Gereksinimleri
Platinum OptionAlienware Aurora R8: RTX 2080 Ti ekran kartı. i9-9900K. 64GB sistem belleği
Gold OptionAlienware Area-51: RTX 2080 OC ekran kartı. i7-9700X. 32GB sistem belleği.
Silver OptionAlienware Aurora R8: RTX 2070 OC ekran kartı. i7-9700K. 32GB sistem belleği.
Bronze OptionOrigin Neuron: RTX 2060 ekran kartı. i7-9700K. 16GB sistem belleği.
Laptop Gereksinimleri
Platinum OptionAlienware Area 51m: RTX 2080 ekran kartı. i9-9900K. 32+ GB sistem belleği.
Gold OptionMSI GS75: RTX 2070 ekran kartı. i7-8750H. 32+ GB sistem belleği.
Silver OptionMSI GL73 8SE: RTX 2060 Max-Q ekran kartı. 32-64GB sistem belleği. 1920×1080 ekran çözünürlüğü.
Bronze OptionAcer Predator Triton 700: GTX 1080 ekran kartı. i7-7700HQ işlemci. 16-32 GB sistem belleği.

Yukarıda yer alan örneklere ek olarak, benzer özelliklere sahip dizüstü bilgisayar tavsiyelerini buradan görebilirsiniz. Ayrıca Lumion’un ihtiyaç duyduğu gereksinimleri daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Daha fazla donanım yardımı için

Donanım, uğraşması eğlenceli olmayan sıkıcı bir problem olabilir. Yine de Lumion’da çalışırken benzersiz bir deneyim yaşamanızı sağlayacak pek çok kaynak bulabilirsiniz.

Sorunuzun cevabını burada bulamadınız mı? Destek ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

İçeriğin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

3 thoughts on “Lumion Donanım 101: Daha Hızlı Render İçin Minimum ve Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri”

 1. Merhaba, lumion render alırken ekran kartının hangi özelliğini kullanır, yani lumion için ekran kartının cuda çekirdek sayısıöı, çekirdek hızımı, vram miktarı mı daha önemlidir?

  1. Belirtilen tüm parametreler aynı seviyede önemli. Render performansına hemen hemen aynı oranda etki edecektir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top