Lumion’da Etkileyici Bir Film Hazırlamak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta

lumionda etkileyici bir film hazirlamak icin dikkat etmeniz gereken 10 nokta

KAMERA AÇILARI VE FİLM YAPISI

1. Kamera Hareketleri Yavaş Olmalı

Kamera hareketlerinin yavaş olması izleyicinin filminize daha fazla odaklanmasını sağlar ve sizde göstermek istediğiniz detayları daha doğru olarak aktarabilirsiniz.

2. Birden Fazla Klip Kullanmalısınız

Tek bir uzun film yerine kısa kliplerden oluşan, başlangıç ve bitiş noktalarının özenle seçildiği klipleri tercih etmelisiniz. Böylelikle izleyiciye göstermek istediğiniz noktaları daha doğru bir şekilde aktarabilirsiniz. Oluşturduğunuz klipleri belirli bir düzen içerisinde yerleştirmeyi ihmal etmeyin unutmayın bu filmin yönetmeni sizsiniz.

3. Tüm Kliplerinizde Kamera Yönleri Aynı Olmalı

Her klipte kamera açılarınız aynı doğrultularda olmalı. Böylelikle izleyici filminizi daha iyi algılayabilir. Klipleriniz arasındaki geçişler doğal bir etki yaratmalı. Zıt yöndeki kamera açıları genellikle iyi etki yaratmaz.

SANATSAL ETKİLER

4. Animasyon Efektlerini Kullanmalısınız

Güzel bir gökyüzü, gün batımı ya da bulutlar animasyonlarda harika etkiler yaratır ancak geçiş hızlarının yavaş olmasına dikkat etmelisiniz aksi takdirde izleyicinin dikkatini dağıtmaktan başka etki yaratmazlar.

5. Hacimsel Güneş Işığı, Işık Hüzmeleri ve Lens Flare

İyi bir sahne her zaman iyi aydınlatmaya sahiptir. Bunun için hacimsel güneş ışığı efektini kullanabilirsiniz. Lens Flare efektide sahneniz de aynı sanatsal etkiyi yaratır fakat lens üzerinde ışık lekelerinin aşırıya kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

6. Analog Renk Lab ve Renk Düzeltme

İnstagram ya da Facebook’a yüklediğiniz fotoğraflarda nasıl kendi renk tonunuzu ekliyorsanız ,bu efektleri filmlerinize eklemekte güzel bir etki yaratabilir.

DİKKAT ETMENİZ GEREKEN DETAYLAR

7. Alan Derinliği ve Tilt Shift

Hareket efektleri sayesinde izleyicide illüzyon etkisi yaratır ve kamera hareketleri daha etkili hale gelir.

8. İç-Dış Kararak Geçiş

Klipleriniz arasında daha yumuşak geçişler için bu efekti kullanmayı atlamayın.

9.Müzik ve Ses Efektleri

Filminizin taşıdığı duyguları aktarmanın en etkili yollarından biri müziklerdir. Bu yüzden müzik seçiminizin ve ses efektlerinin filminizin temposuna uygun olmasına özen göstermelisiniz.

10. Yansımalar

Yansımalar fotoğraf veya animasyon çalışmalarınız için çok önemlidir. Bu yüzden speedray yansımaları her zaman kullanabilirsiniz. Speedray yansımalar bilgisayarınızı fazla yormadan güzel sonuçlar verecektir. Ayna,su gibi yüzeylerdeyse yansıma düzlemleri eklemek en doğru sonuçları verecektir. Unutmayın yansıma düzlemleri bilgisayar kaynaklarına çok fazla ihtiyaç duyar ve süreleri uzatır.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top