Malzemelerinize Nasıl Gerçekçi ve Benzersiz Detaylar Ekleyebilirsiniz?

malzemelerinize gercekci ve benzersiz detaylar ekleyin 1200x628 1 Malzemelerinize Nasıl Gerçekçi ve Benzersiz Detaylar Ekleyebilirsiniz?

Detaylar önemlidir. Etrafınızdaki bazı malzemelere ve yüzeylere yakından bakın. Gördüğünüz benzersiz detaylar veya küçük bozukluklar neler?

Gerçek hayatta, malzeme ve yüzeylerin kendilerine ait bir yaşanmışlıkları vardır. Yakın çevreleriyle etkileşim kurar ve onlara tepki verirler. Bunlar yerel kültür ve pratik kullanım gibi unsurları yansıtır, genellikle eskimelerini ve bozulmalarını gizleyemezler.

Söz konusu render olduğunda, bir binayı ve bağlamını inanılmaz derecede gerçekçi ve yaşanmış hissettiren nitelikler bunlardır. Bunlar, bina tasarımınızın güzel bir temsili ile neredeyse gerçeğini ziyaret ediyormuş gibi hissettiren bir deneyimin farkını ifade eder.

Yüzey çıkartmaları özelliğini kullanarak Lumion projelerinizdeki malzemelere bu özellikleri eklemek oldukça kolay. Yalnızca Lumion Pro’da bulunan yüzey çıkartmaları duvar sanatı, duvar resimleri, desenler, çizgiler, işaretler, tabelalar ve hatta çeşitli kusurları sadece birkaç tıklamayla eklemenize olanak tanır!

malzemelerinize gercekci ve benzersiz detaylar ekleyin 2 Malzemelerinize Nasıl Gerçekçi ve Benzersiz Detaylar Ekleyebilirsiniz?

Lumion Pro içerik kütüphanesinde 142 farklı yüzey çıkartması bulabilirsiniz, ancak bu sadece başlangıçtır, çünkü herhangi bir görüntüyü projenizdeki herhangi bir yüzeye yerleştirebileceğiniz özel bir çıkartmaya dönüştürmek mümkündür. Bu makalede, yüzey çıkartmaları ve kendi özel çıkartmalarınızı içe aktarma ile ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz.

Lumion’da yüzey çıkartmaları nasıl kullanılır?

142 adet hazır yüzey çıkartması, Lumion projenizdeki yüzeylere desen ve kusur eklemenin en hızlı ve en kolay yolunu sunar. Hazır yüzey çıkartmalarının nasıl ekleneceği ve özelleştirileceği hakkında kısa bir genel bakış için aşağıdaki eğitimi izleyebilirsiniz.

Hazır yüzey çıkartmaları, Lumion içerik kütüphanesinin ‘Efektler’ kategorisinde bulunur.

malzemelerinize gercekci ve benzersiz detaylar ekleyin 3 Malzemelerinize Nasıl Gerçekçi ve Benzersiz Detaylar Ekleyebilirsiniz?

Burada, aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı çıkartma türlerinden oluşan çeşitli koleksiyonlar bulacaksınız:

 • Asfalt hasarları
 • Tebeşir çizimleri
 • Rögar kapakları
 • Toprak
 • Drenaj hasarları
 • Tuğla açıklığı
 • Yapraklar
 • Küf
 • Yosun
 • Boya
 • Alçı Sıva
 • Çukurlar
 • Yol işaretleri
 • Paslanma
 • Duvar hasarları
 • Duvar çıkartmaları

Bir çıkartma yerleştirirken, altındaki yüzeyin formuna otomatik olarak uyum sağladığını fark edeceksiniz. Bu, özellikle merdivenler veya kavisli yüzeyler gibi düz olmayan yüzeylere çıkartma eklerken kullanışlıdır.

Çıkartmayı yerleştirdikten sonra büyütebilir veya küçültebilir, döndürebilir ya da renk, şeffaflık, aralık ve yönlendirme gibi diğer ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Çıkartma özelliklerinde “Daha fazlasını göster” seçeneğine tıklarsanız çıkartmanızı daha da özelleştirebilirsiniz. Daha gerçekçi bir doku için renk ve normal haritalarını kolayca değiştirebilirsiniz.

Özelleştirilmiş çıkartmaları Lumion’a nasıl aktarabilirsiniz?

142 hazır yüzey çıkartması geniş bir uygulama yelpazesini kapsasa da, kütüphanede bulamadığınız benzersiz, özel bir çıkartmaya ihtiyaç duyduğunuz zamanlar olabilir. Bu gibi durumlarda, bir görüntüyü kolayca içe aktarabilirsiniz ve Lumion bunu sizin için özel bir çıkartmaya dönüştürür. Ardından, özelleştirilmiş çıkartmanızı diğer çıkartmalar gibi yerleştirebilir ve değiştirebilirsiniz.

Özel çıkartmalara ve bunları projenizde nasıl kullanacağınıza dair kısa bir genel bakış için aşağıdaki eğitimi izleyebilirsiniz.

Özel çıkartmalar Lumion 12.3 Pro’nun piyasaya sürülmesiyle kullanıma sunuldu. Bu özelliği içerik kütüphanesinin ‘Efektler’ kategorisinde bulabilirsiniz. Şimdi Lumion logolu çıkartmayı bulun ve farenizi üzerine getirin. ‘Özel çıkartma’ yazısını göreceksiniz.

malzemelerinize gercekci ve benzersiz detaylar ekleyin 6 Malzemelerinize Nasıl Gerçekçi ve Benzersiz Detaylar Ekleyebilirsiniz?

Lumion logosunu projenizdeki herhangi bir yüzeye eklemek için tıklayın. Yerleştirildikten sonra çıkartmanın özellik ayarlarını açın ve ‘Daha fazlasını göster’e tıklayın.

Ardından, renk mapinizi yüklemek için ‘Renkleri karıştır’ seçeneğinin yanındaki kareye tıklayın. Bu, aslında içe aktaracağınız ve çıkartmaya dönüştüreceğiniz görüntüdür. Görüntü dosyasını yüklediğinizde Lumion logosunun anında özel görüntünüze dönüştüğünü göreceksiniz.

İleri düzey ipucu: çıkartmanın dokusu hala doğru gelmiyorsa, görüntünün normal mapini eklemeyi ve ‘Normalleri karıştır’ kaydırıcısını ayarlamayı deneyebilirsiniz.

Yüzey çıkartmaları ile malzemelerinizi canlandırın

Lumion’un yüzey çıkartmaları, bina, manzara veya şehir görselleştirmelerinize çarpıcı bir ayrıntı eklemek için sınırsız çeşitlilikte olanaklar sunar. Sanat eserleri, desenler, duvar resimleri ve diğer görüntülerle yaratıcılığınızı ortaya koyun veya bir miktar yıllanmışlık, hasar veya kusurla render’ın gerçekçiliğini kolayca artırın. Hazır ve özelleştirilmiş yüzey çıkartmaları ile her şey çok kolay.

Lumion Pro deneme sürümüne başvurarak yüzey çıkartmaları özelliğini kendi tasarımlarınızdan biri üzerinde deneyebilirsiniz.

Öğrenciler de ücretsiz öğrenci sürümüne başvurabilir. Buradan daha fazla bilgi edinin.

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top