Mimari Projeleri Kolaylaştırmak İçin Trimble Teknolojisini Kullanma

mimari projeleri kolaylastirmak icin trimble teknolojisini kullanma 1200x628 1

Tam hizmet sunan bir mimarlık firması olan Design Develop LLC‘den yenilikçi ve sıra dışı tasarımcı Bob Pineo, 20 yılı aşkın bir süredir mimarlık sektöründe çalışmaktadır. Yönetmesine yardım ettiği firmanın Charlottesville ve Baltimore’da ofisleri var. İşi yürütmek ve büyütmek ve çeşitli büyük ve küçük tasarım projelerinde iş akışlarını hızlandırmak için SketchUp ve Trimble teknolojisini kullanıyorlar. Bob ve tüm DD ekibiyle oturup şirketin geçmişi ve süper verimli süreçleri hakkında her şeyi öğrenirken bizi izleyin. 

image 6
Bob Pineo, Tasarım Geliştirme merkezinde.

Bize biraz geçmişinizden ve SketchUp’ı nasıl kullanmaya başladığınızdan bahsedin. 

Geçmişim inşaat sektöründe, daha sonra kariyerimde tasarıma daha fazla dahil oldum. O zamanlar, tasarımları müşterilere aktarmak için CAD belgelerini kullanıyordum, ancak çoğu müşterinin bu 2D teknik planları anlamakta zorluk çektiğini hemen fark ettim. 

SketchUp ve Lumion’a geçiş yaptım çünkü müşterilerimle aynı dili, 3D’yi konuşmama yardımcı oldu. SketchUp’ı 15 yılı aşkın süredir kullanıyorum!

SketchUp çok yönlü bir araç ve ekibimizin, müşterilerden gelen doğrudan geri bildirimleri kullanarak hızlı bir şekilde varyasyonlar tasarlamasına olanak tanıyor. SketchUp ile kavramsal fikirlerimi alıp bir tasarıma dönüştürebiliyorum ve ardından ayrıntılar değiştikçe bu tasarımı güncelleyebiliyorum. Çok akıcı ve esnek bir program, şirketimizin ihtiyacı olan da budur. SketchUp’ı mimarlar için bir “eğitim” aracı olarak da kullanıyoruz. Bir mekanı ne kadar çok kavramsallaştırır ve varyasyonlar oluşturursanız, o kadar iyi bir mimar olacağınıza inanıyorum. Bir şeyi tasarlamanın her zaman yüzlerce yolu vardır, bu yüzden bu seçenekleri keşfedebilmek için iyi bir eğitimdir. 

Popüler inanışın aksine, SketchUp’ın sadece bir sunum aracından daha fazlası olduğuna inanıyorum, fikirleri sunmaya başlamadan önce bir alanı anlamamıza yardımcı olan bir araç. 

image 5
image 4
SketchUp ticari bir projede kullanılıyor. Proje: Sapon ve Swisher Diş Ofisi.
image 9
image 7
SketchUp iş başında. Proje: Kadın Merkezi.

Bize biraz şirketten ve üstlendiğiniz projelerden bahsedin

Şirketimiz, bir veya iki küçük tasarım sorununu çözmekten, çok çeşitli mimari projelerde daha büyük tasarım fikirlerinin ve zorluklarının üst düzey grafik ifadelerine dönüşmüştür. Biz yenilikçiler ve teknoloji arayanlarız. 

Ayrıca “tipik” bir proje türümüz de yok. Hepimiz genelciyiz. Konut alanlarından endüstriyel tesislere, kapıdan ne gelirse gelsin, her türlü proje üzerinde çalışacak, şehir onay çalışmalarından inşaat yönetimine kadar tüm katılım aşamalarını ele alacağız. Çok fazla proje çeşitliliği gördüğümüz ve yaratıcı olmanın daha fazla yolunu bulduğumuz için de bundan çok keyif alıyoruz. 

image 10
Çok çeşitli projeler hayat buluyor.

Ekibinizi diğerlerinden ayıran özellik nedir? 

Mükemmel dinleyiciler olduğumuza inanıyorum. Birisi bir mimara ihtiyaç duyduğunda, maliyet, bütçe, zaman ve enerjiye kadar her şeye inanılmaz derecede yatırım yapacağı anlamına gelir, bu yüzden onlara saygı duyuyoruz ve onları tasarımın her adımına dahil ediyoruz. Rahat olmalarını ve ne önerdiğimizi anlamalarını sağlıyoruz. Charlottesville ve Baltimore’da ofislerimiz var ve bu yol gösterici ilkeler hem küçük bir kasaba pazarında hem de daha büyük, bölgesel tabanlı bir hizmet firmasında başarıya dönüşüyor. 

image 11
Başarılı bir nihai yapı sağlamak için ayrıntıları doğru anlatmak. SketchUp’ta önceki görüntüyü görmek için sağa kaydırın. Proje: Ivy Proper.

Baştan sona iş akışınızdan bahsedin

Bahsettiğim gibi, tüm projelerimiz farklı, bu yüzden gerçekten ne yaptığımıza bağlı. Bir taslak veya kılavuz olarak, sürecimiz şöyle işliyor: 

Müşteri ile zaman çizelgesini, bütçeyi ve tasarım gereksinimlerini belirleyerek başlıyoruz. Projeyi iyice anladıktan sonra, araziye gidip Trimble X7 ile taratıyoruz ve bu verileri Scan Essentials aracılığıyla SketchUp’a çekiyoruz. Bu, sürecimizin oldukça yeni bir parçası ve bize zaman ve para kazandırdı. Önceden bunu bir üçüncü taraf bilirkişiye yaptırırdık, dosyalarla ve verileri zamanında almayla ilgili her zaman sorun yaşardık. Şimdi tüm bunları kendi bünyemizde yapıyoruz. Hatta bu hizmeti başka şirketlere satarak işimizi de genişlettik. 

image 12
Mevcut yapı durumunu göstermek için nokta bulutu verilerini kullanma.

Nokta bulutu verilerini içe aktardıktan sonra kavramsal tasarım aşamasına geçiyoruz. Müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak, hem SketchUp hem de Lumion’u kullanarak çeşitli tasarım seçenekleri sunuyoruz. Bu aşama, tasarımın ihtiyaçlarına karşılık vereceğinden emin olmak için müşteriyle birlikte çalıştığımız akıcı ve karşılıklı ilerleyen bir süreçtir. Müşteriler, 3 boyutlu olarak görebildikleri zaman kavramlara aşık olmaya başlarlar. Kendilerini boşlukta hayal edebildikleri heyecan verici bir süreçtir. 

Tasarım detayları kesinleştiğinde, bütçe dahilinde kaldığımızdan emin olmak için her şeyi fiyatlandırıyoruz. Ardından yapım aşamasına geçiyoruz. İnşaat dokümantasyonu için tüm tasarımımızı LayOut’a aktarıyoruz. 

Birçok durumda, LayOut belgeleri tasarımın “kutsal kâsesi”dir, çünkü hataya yer yoktur. Herkes buna atıfta bulunuyor.

image 8
LayOut belgeleriyle ayrıntılara girme.

Trimble ürün paketini kullanarak elde ettiğiniz avantajlar nelerdir? 

Trimble ürünlerini birleştirmek, şirketimizi katlanarak büyütmeye yardımcı oldu. SketchUp, Trimble X7 ve Scan Essentials kullanıyoruz. Teknolojiyi sadece kullanmak için kullanmıyoruz. İş akışımızı kolaylaştırmak ve işimizi büyütmek için kullanıyoruz. Bu teknolojiyi iş akışımıza dahil etmek çok basitti ve varyasyonlu çalışma bu teknolojiyle ihmal edilmedi. 

Teknoloji veya yeni araçlar ararken, aşırıya kaçmadan projelerimiz için yeterince esnek olmalarına ihtiyacımız var. Trimble bize bunu sunuyor. Bu ürünler esnek, uygun fiyatlı, pratik ve ekibimizdeki herkesin işlerini verimli bir şekilde yapmasına yardımcı oluyor.

Günün sonunda, yenilikçiler olarak biliniyoruz, bu nedenle projelerimizin hızına ayak uydurmak için teknolojiye ihtiyacımız var. 

image 13
SketchUp’ta yenilikçi teknolojiyi kullanma: Scan Essentials.

Siz ve ekibiniz için sırada ne var? 

Trimble RealWorks  ve CloudEngine  gibi daha fazla Trimble ürününü entegre etme arzumuz var. Trimble ürünlerini kullanma sürecimizde çok fazla büyüme gördük, bu yüzden bunun başka nereye gidebileceğini görmek istiyoruz. Bu heyecan verici bir süreç. Her zaman olduğu gibi Sketchup ve Trimble çalışanlarına sağladıkları tüm harika ürünler ve hizmetler için çok müteşekkiriz! Kendimizi önümüzdeki yıllarda bu ailenin bir parçası olarak görüyoruz. 

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top