Bir Mimari Tasarımcı Olarak Keşke Önceden Bilseydim Diyeceğiniz SketchUp Eklentileri

2022 mimari tasarimcilar sketchup eklentileri 1200x628 1

Kyle Burns, 10 yıldan fazla bir süredir ABD’deki mimarlık firmalarında tasarımcı olarak çalıştı, ancak SketchUp’ta çalışmaya başlayana kadar eklentilerin gerçek gücünü anlamamıştı. 

Neyi bilmediğimizi bilemeyiz. SketchUp kullanıcıları, programı verimli bir şekilde kullandıklarını düşünme eğilimindedir. Çoğu zaman, programla ilk tanıştığımızda daha önce yaptığımız gibi modelleme yapıyoruz. Utanmayın ben de aynı gemideydim. Mimarlar, projenin temel taşı çıktılarını düşünürken genellikle zamanlarının ve çabalarının daha fazlasını Revit veya CAD’e ayırırlar; SketchUp’taki uzantılarla bunu yapabileceklerini bilmiyor olabilirler. 

SketchUp, her yıl kullanıcı geri bildirimlerine ve ayrıca yazılımın ne olması gerektiğine dair temel inançlarımıza dayalı olarak yeni özellikler ve işlevler ekler: sezgisel, basit, üretken ve eğlenceli. Ürün geliştikçe, mimarların SketchUp içinde nasıl modelleyeceklerini kendilerine uyarlamaları çok önemlidir. Bağımsız geliştiriciler, çok çeşitli temel ve gerekli görevler için ücretsiz ve ücretli uzantılar oluştururlar. Birkaç hızlı eklentiyi öğrenmek, doğru kullanıldığında zaman ve efor tasarrufu sağlayabilir. 

Aşağıdakiler, ticari mimarlık firmalarında çalışırken keşke bilseydim dediğim bazı eklentilerdir. Şimdi SketchUp’ta Müşteri Başarı Yöneticisi olarak, genellikle iş akışlarını geliştirmek isteyen tasarım firmalarıyla çalışıyorum. Extension Warehouse veya SketchUcation‘dan ücretsiz olarak indirilebilen bu eklentileri rahatlıkla önerebiliyorum. 

CAD Dosyası Temizleme ve İçe Aktarma için Eklentiler 

mimari tasarimcilar sketchup eklentileri Eneroth Face Creator
CAD çizgisinden yüzler oluşturmak için Eneroth Face Creator’ı kullanma.

NEDEN? 

Mimarlar, özellikle mevcut yapıları veya çizimleri modellerken, genellikle CAD’de yapılan mevcut çizimlerden veya hazır paftalardan inşa ederler. Bu eklentiler, bir CAD .dwg dosyasından bir model oluştururken saatler kazandırabilir. 


CleanUp3 Plugin

Kullanımı: Temiz olmayan çizgilerden veya kullanılmayan katmanlardan .dwg’yi hızlı bir şekilde temizlemek için bu aracı kullanın. 

mimari tasarimcilar sketchup eklentileri cleanup

Eneroth Face Creator Plugin

Kullanımı: Bu uzantıyla, çizimi kullanılabilir SketchUp yüzeylerine dönüştürmek için CAD çizgilerini izlemeniz gerekmez. Zaman tasarrufu sağlar! 


Edge Tools Plugin

Kullanımı: Bu araçla, SketchUp’ta kolayca yüzler oluşturmak için CAD çizimlerindeki boşlukları kapatabilir ve temizleyebilirsiniz. 


Eneroth Flatten to Plane Plugin

Kullanımı: Yükseltmeleri kullanan danışmanlardan (yani inşaat mühendisleri) CAD çizimleri kullanıyorsanız, çizginin düzleştirilmesini isteyebilirsiniz. Çizgiler Z ekseninde (yükseklik) bir inçten küçükse, SketchUp geometri oluşturmakta zorluk çekecektir. Bu eklenti, tüm CAD çizgilerinin Z ekseninde 0’da olmasını sağlar. 

mimari tasarimcilar sketchup eklentileri eneroth flatten to plane

DAHA FAZLASI? 

Modellemede kullanılacak CAD çizimlerinin hazırlanmasını hızlandırmak için bu eklentilerin birlikte nasıl çalıştığını görün.  SketchUp Campus‘ten  derinlemesine bir kursa katılın. CAD’inizi 3D İş Akışına Yükseltmenin 3 Yolu sayfasını öneririm)  


Model Boyutu ve Kontrolü İçin Eklentiler

mimari tasarimcilar sketchup eklentileri CG Impact Report
Bu yüksek çokgen vidanın model performansını nasıl etkilediğini görmek için CG Etki Raporunu kullanma

NEDEN? 

Modeller daha karmaşık hale geldikçe, dokular ve çevre ile dolduruldukça, kendinizi sinir bozucu bir “bataklık model” ile bulabilirsiniz. Malzemeler ve poligon, bir modelin performansını etkileyen faktörlerdir ve korunmalıdır. 


CG Impact Report  Plugin

Kullanımı: 3D Warehouse’tan alınan aşırı ayrıntılı modeller, modelinizin performansı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu eklentiyle groupların ve componentların performansı nasıl etkilediğini yönetin ve anlayın. 


Material Resizer  Plugin

Kullanımı: Bu eklenti, görüntü boyutunu SketchUp içinden değiştirmenize olanak tanır. Modelinizi yavaşlatan büyük resim dosyalarını küçültmek için kullanabilirsiniz. Not: Görüntü küçültüldükten sonra işlemi geri alamazsınız. 

mimari tasarimcilar sketchup eklentileri material resizer

CleanUp3 Plugin

Kullanımı: CAD temizleme için bu uzantıdan bahsetmiştim, ancak çeşitli ayarlarla temizleme yoluyla, temiz bir model sağlamak için de harika. 


Model Oluşturma Eklentileri

mimari tasarimcilar sketchup eklentileri Joint Push Pull
Organik yüzeylere kalınlık kazandırmak için Joint Push Pull kullanımı

NEDEN? 

Organik geometri oluşturmak zaman alıcı ve karmaşık olabilir. Bu eklentilerle değil. 


Joint Push Pull Plugin

Kullanımı: Bu benim favorilerimden biri .Bu harika eklenti, yüzleri, hatta kıvrımları itme ve çekme konusunda daha fazla özgürlük sağlar! 


Curviloft Plugin

Kullanımı: Arazi ve düzgü eğriler oluşturmaya yarayan Sandbox aracına benzer, fakat bu eklenti organik şekiller oluşturmak için daha fazla özgürlüğe sahiptir. 


Toposhaper Plugin

Kullanımı: Toposhaper, noktalardan veya konturlardan araziler ve eğimler oluşturur. Doğru bir arazi oluşturmak için bu eklentiyi Scan Essentials (nokta bulutu verilerini 3D modellere dönüştüren başka bir harika eklenti) ile kullanmayı seviyorum. 

SketchUp Ürünleri ve Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Uzmanlarımıza Ulaşın

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top