OpenStreetMap ile İlgili Önemli Değişiklik

openstreetmap 1000x510 1

Mimarları daima en güvenilir ve inovatif render araçları ile destekleme çabası içerisinde olduk. Lumion’un OpenStreetMap (OSM) özelliği ile, bir projenin çevresindeki içeriğin kısa sürede oluşturulması olanağına kavuştuk. OSM, hala geliştirilmekte olan bir beta özelliği idi ve harita ve bina yüksekliği verisinin alınması için bir üçüncü parti servisi kullanıyordu.
Üçüncü parti servisi kapanacağını duyurdu, ve bu nedenle 1 Şubat’tan itibaren Lumion harita ve bina yükseklik verisi temin edemeyecek.
Bu haberin ışığında, “OSM Patch” isminde küçük bir araç geliştirerek harita fonksiyonunun devamını sağlıyoruz. Hazır olduğunda, Act 3d’den, bu yamayı nasıl yükleyeceğinize dair bir e-posta alacaksınız. Lumion 8 kullanıcıları OSM yama dosyasını önümüzdeki hafta bekleyebilirler.
Bu dış kaynaklı durum için üzgünüz. Bu rehber içerisinde, sahip olabileceğiniz soruların yanıtlarını bulabileceğinizi umuyoruz. Eğer burada yeterli cevapları almazsanız, sizi, destek için Lumion Support Center’la iletişime geçmeye davet ediyoruz. (Nasıl teknik destek alabileceğinizi bilmiyor musunuz? Burayı tıklayın.)
OSM ve Lumion ile ilgili bilmeniz gereken bilgiler:

  • Lumion OSM neden bu değişikliğe gidiyor?
  • Gelecek olan “OSM Patch” ve bir sonraki Lumion güncellemesi ile, OSM özelliğini kullanmaya nasıl devam edebilirsiniz?
  • OSM harita verisini kaydetmek için 1 Şubat’tan önce ne yapabilirsiniz?

Lumion OSM neden bu değişikliğe gidiyor

Halen geliştirilmekte olan bir beta özelliği olarak Lumion OSM, harita verisinin alınması ve yüksekliklerin oluşturulması için bir üçüncü parti servise bağımlıydı.
1 Şubat tarihinde, bu üçüncü parti kapılarını kapatıyor. Bu, Lumion’un da, artık harita ve yükseklik verisi indiremeyeceği anlamına geliyor.
Bu sadece geçici bir durum ve OSM Patch ve bir Hot Fix (detayları aşağıda) ile, projeleriniz için haritaları almaya ve yükseklikleri oluşturmaya devam edebileceksiniz.

Gelecek olan “OSM Patch” ve bir sonraki Lumion yükseltmesi ile OSM özelliğini kullanmaya nasıl devam edebilirsiniz?

OSM Yaması ve bir sonraki Lumion yükseltmesi ile, yeni bir OSM haritalama servisine geçiyoruz. Bu yeni haritalama sistemi, eskisi ile kıyaslandığında bazı sınırlamaları beraberinde getiriyor, ancak, muhtemelen farkı hissetmeyeceksiniz.
Bununla neyi kastediyoruz? örneğin, New York şehrindeki bu binanın sivri tepesine dikkat edin lütfen.
Chyrsler Building
Şu an için, yeni harita servisi, büyük şehirlerdeki yüksek binaların sivri bitimleri, kubbeleri ve diğer karmaşık detaylarını içermeyebilir.
Tekrar edelim: bu değişim genellikle büyük şehirlerde algılanabilir olacaktır. Eğer, örneğin Madison, Wisconsin gibi şehirlerin verisini alıyorsanız, değişiklik hissetmeyebilirsiniz.
Aşağıda, hazır olduğunda yeni OSM servisini nasıl kullanmaya başlayacağınızı bulabilirsiniz.

Seçenek #A: OSM Yaması

1 Şubat’tan bir sonraki Lumion güncellemesine kadar, OSM siz onu yeni harita servisine bağlayana kadar çalışmayacaktır. Bu işlemi “OSM Patch” dosyasını indirip yükleyerek yapabilirsiniz.
OSM Patch dosyası, önümüzdeki haftalarda Lumion Support Center’dan indirilmeye hazır olacaktır. Kullanıcılarımıza bir e-posta göndereceğiz ve içerisinde Lumion versiyonunuz için OSM Patch dosyasının nasıl indirilip yükleneceğine dair bilgiler olacak.

Seçenek #B: Bir Sonraki Lumion Güncellemesi

OSM Patch, Lumion 8 kullanıcıları için ücretsiz olacak bir sonraki Lumion güncellemesinin içerisinde olacak.
Eğer OSM beta özelliğine sahip eski bir Lumionsürümü kullanıyorsanız, hazır olduğunda sizin Lumion versiyonunuz için uygun OSM Patch dosyasını indirip yükleyebilirsiniz.

2. ADIM HIZLI TAMİR

1 Şubat öncesi OSM haritaları nasıl indirilerek kaydedilir?

Şu anda OSM kullandığınız bir proje üzerinde mi çalışıyorsunuz?
OSM’nin bina ve harita verisini kullanmaya devam etmek için 1 ŞUBAT TARİHİNDEN ÖNCE, gerek duyacağınız haritaları indirip kaydetmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede OSM patch2e gerek duymadan önceden kaydedilen haritaları kullanmaya devam edebilirsiniz.
Bunu aşağıdaki şekilde yapın:
Adım 1: İhtiyaç duyduğunuz harita verisini indirin.
Download City Data
Adım 2: Sahne dosyanızı kaydedin.
Save Scene Full 4mb
Bir sahne dosyasını indirilmiş olan OSM haritası ile kaydederek, Lumion sahnesini basitçe yeniden yüklediğinizde, haritaya erişebilirsiniz.
Birden fazla şehrin mi OSM Verisine ihtiyacınız var? Sahneleri şehir isimleri ile kaydetmeyi deneyin, örn.:
New York
NYC4
Chicago
Chicago
Los Angeles
Los Angeles
Yeniden, bu durum için üzgünüz. Eğer başka sorularınız varsa, lütfen Lumion Support Center ile temasa geçin – yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top