Paker Mimarlık – SketchUp ile İç Mimari Projeler Üzerine

paker mimarlik 1200x628 1

SketchUp kullanıcımız Paker Mimarlık‘ın kurucularından baş tasarımcı Sinan Paker ile proje süreçleri üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Çalışma yöntemleri, iş akışları ve projeleri hakkında sohbet ettik.

Merhaba Sinan Bey, bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?  

1994 yılında Amerika’da mimarlık okuluna başladım, 1999 yılında Lehigh Üniversitesinden mimar olarak mezun oldum. Hiç ara vermeden University of Pensylvania’da master yaptım. Daha sonra şartlar gereğince İstanbul’a dönerek Emir Uras ile beraber çalışmaya başladım. Bu sürecin sonunda kendi ofisimi açtım ve eşim Zeynep ile beraber Paker Mimarlık bünyesinde işlerimize devam ediyoruz.

sinan paker mimarlik
Sinan Paker

Hem Amerika hem de Türkiye tecrübesi olan nadir ofislerdensiniz. Neler söylemek istersiniz? 

Ben üniversite eğitimim boyunca geleneksel tarzda bir eğitim aldım, mürekkep kalemlerle çizim yapıp, maketler hazırlardık. Eğitimimin son dönemlerinde arkadaşlarımın da ısrarıyla Autocad’in eski versiyonlarını öğrenmeye çalıştık, çok da başarılı olduğumuz söylenemez… Ancak Üniversite’den mezun olup UPN’de mastera başladığım zaman Harward ve Columbia üniversitelerinin başlattığı dijital mimarlık akımından etkilenen birçok hoca ile çalışma fırsatı yakaladım. Newyork’da çalışırken de işlerim buna paralel şekilde ilerledi. Aldığım işlerde bu dijital mimarlık faydalarını hep gördüm. 

paker mimarlik blog 2

Genel olarak ne tarz projeler yapıyorsunuz? 

Ağırlıklı olarak ofis, ev ve otel projeleri üzerine çalıştığımızı söyleyebilirim. Süreçlerimiz her zaman değişiyor ve gelişiyor, daha önceleri projeler geldiği zaman önce eskiz tarzı çalışmalar üretip bunları üç boyuta aktardıktan sonra müşterilerimize sunup, iki boyutlu çalışmalara dönüştürüp uygulama aşamasına geçiyorduk.  

Hız bizim için çok önemli fakat yaratıcılığımızı da etkileyen bir faktör. Tüm bu süreç yıllar içerisinde birikti ve bizi bir çözüm bulma noktasına ilerletti. Sürecin içerisinde 3boyutlu düşünmemize rağmen hazırladığımız bu ifade biçimini uygulamacılara anlatmak için dümdüz ediyorduk ve bu bizim tüm eğitimimize karşı gelen bir süreçti, aslında biz hep 3 boyutlu düşünmeyi destekleyecek şekilde eğitilmiş insanlarız. Bu sebeple bu verimsiz süreci daha doğru yönetmek için yurtdışındaki diğer ofisleri inceledik, onlar neler yapıyorlar nasıl çözümler üretiyorlar diye araştırdık. Eskiz, modelleme ve 2 boyutlu uygulama iş akışını birçok ofisin SketchUp ile çok uyumlu ve hızlı bir şekilde çözdüklerini tespit ettik. 

paker mimarlik blog 3

Daha önce alıştığınız iş akışı biçiminizden yeni yöntemlere geçmeniz zor oldu mu? Nasıl bir yol izlediniz? 

Gerçekten zor ve meşakkatli bir süreç! Ofisteki tüm iş arkadaşlarımız daha önce kendi sistemlerine alışmışlardı ve belli bir iş akışı takip ediyorduk. Çok ciddi bir yeniden yapılanma süreci olarak bunu kabul ettik, bu zorluğun üstesinden gelmenin daha faydalı bir sonuç oluşturacağını bildiğimiz için bu zorlukların üstesinden gelmeyi başardık. Tabi bu noktada sadece SketchUp Pro’dan modelleme konusunda değil, daha az bilinen LayOut’u da kullanarak iş akışımıza dahil ederek, eskiz 3 boyutlu çalışma, sunum ve uygulama konularında da tam kapsamlı bir çözüm oluşturmasını sağladık. Bu sayede daha verimli ve daha akıcı bir çalışma yöntemine geçiş yapmış olduk. 

[before_after image_before=”https://fga.com.tr/wp-content/uploads/2020/07/paker-mimarlik-blog-sketchup.jpg” image_after=”https://fga.com.tr/wp-content/uploads/2020/07/paker-mimarlik-blog-lumion.jpg”]

Peki yeni çalışma yönteminizi ele alalım, yeni bir projeye başlayacağınız zaman nasıl başlıyor ve nasıl ilerliyorsunuz?  

Paker Mimarlık tasarım ekibi olarak masamıza gelen her tasarıma önce konuşarak ve tartışarak başlarız. Aklımızdaki fikirleri, izlenimleri, araştırmaları ve ön yargılarımızı eteklerimizdeki taşları döker gibi kelimelere yükler birbirimize atarız. Bu akıcı, plansız ve programsız süreç sonunda elimize kalemimizi alır veya bilgisayar karşısına geçer tasarımlarımızın ilk çizgilerini çizeriz. Bu süreç bazen farklılıklar gösterebilir, çoğunlukla buna yakın bir akış sergiler. Ne zaman bizi tatmin eden bir noktaya ulaştığımızı düşünürsek o anda sınırlı tasarım sürelerini de düşünerek bir sonraki adıma geçeriz. 

Tasarım sürecimizde ikinci adım eskiz niteliğindeki çalışmalarımızı sınırları belirlenmiş bazı alanlara oturtmak olur. Formların, işlevlerin ve fikirlerin karışmasından oluşan bu aşama bize daha fazla elle tutulur bir ürün verir. Bu ana kadar mimarlık eğitimimizin verdiği alışkanlıkla hep 3 boyutlu düşünmek isteriz, hem genele hem de detaya bu açıdan bakarız. Bilgisayar ortamında zaten 3 boyutlu çalışmaya başladığımız tasarımımız artan katmanları ile şekillenir. Yine bu aşamada da zaman baskısı ve tasarımlarımızın bize verdiği doyum ve tatmin ile sürecimizi çalıştığımız projeyi karşımızdaki kişilere aktarmak için bir adım ileri taşırız. 3 boyutlu tasarımları sunuma yönelik hazırlarken farklı açılardan bakarak hem detay hem de geneli şekillendirmeye devam ederiz. Sürecin yeterli olduğunu düşündüğümüz noktada duraklar ve işvereni projemizi tanıtmak için yanımıza alırız. 

paker mimarlik blog 5

Sürecin bu adımına kadar mimarlar olarak 3 boyutlu düşündük, 3 boyutlu çalıştık ve 3 boyutlu sunduk. Tüm bu sistemde SketchUp’ı kullanarak mekanları kestik, içine girip çıktık, yukardan aşağıdan baktık, her detayını inceledik.

paker mimarlik blog 6
paker mimarlik blog 7

Yeni iş akışına geçmeden önce projelerimizin bir sonraki adımı yaptığımız bu 3 boyutlu çalışmayı gerçek anlamda bir kenara koymamıza ve tekrar en baştan tüm çalışmalarımızı 2 boyuta indirgememizi gerektirmekteydi. Geleneksel plan, kesit ve detaylarımızı hazırlamak için uzun emekler verdiğimiz 3 boyutlu çalışmalarımızı bırakıp yeniden 2 boyutlu düşünerek dijital ortamda projemizi yaratmamız gerekiyordu. Bu bizim gibi küçük bir ofis için çok ama çok büyük bir zaman, enerji ve para kaybı demekti. Sadece bu adım yüzünden projelere bazen 2 bazen 3 ay gibi süreler eklediğimizi ve en önemlisi geri dönüp yaptığımız bir değişiklikte iki ayrı çalışma odağı oluştuğunu fark etmiştik. 

paker mimarlik blog 8

Şimdi kullandığımız iş akışı sayesinde bu süreçte karşımıza çıkan 3 boyutlu tasarım ve sunum hazırlıklarından sonra projenizi bir kenara bırakmayıp aksine daha da geliştirerek üzerinden 2 boyutlu ifade olanakları da yaratabiliyorsunuz. Ek olarak birbirine bağlı olan bu iki adım, ilerleyen aşamalarda yapılan revizyon ve detaylandırmaları da 3 boyutlu ortama kolaylıkla taşıyor ve projenizin daima 3 boyutta kurgulanmasına olanak veriyor. 

[before_after image_before=”https://fga.com.tr/wp-content/uploads/2020/07/paker-mimarlik-blog-10.jpg” image_after=”https://fga.com.tr/wp-content/uploads/2020/07/paker-mimarlik-blog-9.jpg”]

SketchUp ile eskizlerle başlayan tasarımlarımız detaylandıkça, formlar anlam kazanıyor ve çalışmalarımız sunum seviyesine ulaşıyor. Sunumunu yaptığımız projeleri 3. boyutta detaylandırıp, kesintisiz bir aktarım ile LayOut’u kullanarak 2.boyutta da değerlendirebiliyoruz. 2.boyutta yaptığımız eklemeler programın entegre olması sebebi ile kolayca 3.boyuta taşınabiliyor. LayOut mimarlık disiplininin gerektirdiği tüm seviyelerde yeterlilik sağlamakla kalmıyor, anlatımda büyük avantajlar da yaratıyor. 

SketchUp – LayOut arasındaki kesintisiz akışkanlık üzerinden tasarım sürecimizde bugüne kadar yakalayamadığımız verimliliği tahminlerimizin çok üzerinde aştığımıza inanıyorum.  

İş akışınızı sıralamanızı istesek çok şey istemiş sayılmayız herhalde😊 

  1. Eskiz tadında yaptığımız SketchUp çalışmaları 
  2. Biraz daha somutlaşan tasarım kararları ve 3 boyutlu denemeler. SketchUp ile hızlı, verimli yapılan çalışmalar. 
  3. Tasarımlarımızın görsel sunum amacı ile detaylandırılması ve şekillenmesi. SketchUp ile sunum modellemesinin yapılması. 
  4. SketchUp’tan kolaylıkla canlı bağlantı kurarak Lumion ortamına atılan modelin son sunum hazırlıklarının yapılması. 
  5. Görsel sunum sonrasında tasarım onayı alan projenin yeniden SketchUp üzerinde uygulamaya ve tasarıma yönelik detaylandırılması. Modellemenin alınan kararlar ışığında zenginleştirilmesi. 
  6. Belirli bir yoğunluğa gelen modelin SketchUp üzerinden LayOut’a aktarılması ve teknik anlatım seviyesinin arttırılması. 
  7. LayOut üzerinden oluşan çözümlerin SketchUp modeline yansıtılması ve aynı sürecin diğer yönden işlemesi. 
paker mimarlik blog 11

Peki son bir soru soralım, bu iş akışınıza dahil edip kullandığınız – tavsiye ettiğiniz eklentiler var mı? 

Ben eklenti dünyasını derin bir okyanusa benzetiyorum, FGA Mimarlık’tan aldığımız SketchUp eğitimi sırasında öğrendiğimiz 2D Tools eklentisini SketchUp içerisinde bir CAD programı kullanır gibi 2 boyutlu çizimler yapma ihtiyacımız olduğu zamanlarda kullanıyoruz, herkese önerebilirim.

Büyük bir sabırla sorularımızı yanıtlayan Sinan Bey’e teşekkürlerimizi sunarız, Dondurmacı projesi üzerine yapılan söyleşimizi aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top