Peyzaj Mimarları İçin SketchUp Kullanım Rehberi

Peyzaj Mimarlari Icin SketchUp 1200x628 1

Peyzaj mimarları neden SketchUp kullanır? SketchUp’ı kullanan tüm meslek gruplarının bu modelleme programını seçmesindeki ortak sebeplerin dışında spesifik olarak peyzaj mimarları için tercih sebebi olmasından bahsedeceğiz.  

Peyzaj mimarları da bir tasarım sürecinde önce AutoCAD’de 2 boyutlu planlarını hazırlar, ardından bunu 3 boyuta taşırlar. Fakat bu iş akışı tasarımın tamamen 2 boyutta nihai sonuca ulaşıp 3 boyuta taşınmasıyla ilerlemez. 3 boyuta aktarılan çizimlerde hayal edilen tasarımın oluşmadığı anlaşıldığında AutoCad’e dönülüp revizeler sonucunda tekrar modelleme programına aktarılmasıyla devam eder. Bu aşamada SketchUp farkını ortaya koyarak bu senkronize çalışmayı hem hızı hem kolaylığıyla en verimli hale getirir.  

3D modelleme yazılımı olan SketchUp, kolay ulaşılabilir model kütüphanesi, kişiselleştirilebilen keyifli arayüzü, kullanım kolaylığı ve ücretsiz erişilebilen eklentileriyle peyzaj mimarlarının da gözünde diğer modelleme programlarından oldukça öndedir. 

SketchUp’ı Kimler Kullanabilir? 

SketchUp modelleme işini angarya haline getirmeden tasarımlarınızı keyifle 3 boyuta aktarmanıza olanak sağlar. Sadece itme çekme komutlarıyla konsept modeller oluşturup müşteriye hızlıca sunum yapma imkanı yaratır. 2 boyutlu çizimlerinizi basit müdahalelerle dakikalar içinde 3 boyuta taşımanızı ve etkileyici görseller elde etmenizi sağlar. Bu sebeple tasarım sürecinize odaklanıp çizime minimum zamanı ayırmış oluruz.  

SketchUp’ı en çok tercih eden meslek grupları ise; mimarlar, iç mimarlar, inşaat mühendisleri, endüstriyel tasarımcılar, mobilya tasarımcılarıdır. 

SketchUp Urban Planning

SketchUp ile Neler Yapılabilir? 

SketchUp’ın diğer 3 boyutlu yazılımlardan önde olmasının sebebi sadece kolay kullanılabilir olması ve hızlı sonuçlar elde etmeniz değildir. Baştan sona tasarım sürecinizin her aşamasında ihtiyaçlarınıza yanıt verir.  

Kendine ait zengin model kütüphanesiyle başka hiçbir programa ihtiyaç duymadan tasarımlarınızı zenginleştirebilir, iş akışınızı çok daha efektif hale getiren, kolay erişilebilen eklentileriyle birkaç programla yapabileceğiniz işi tek bir programla sonuca götürebilirsiniz. 

SketchUp, tasarımınızın eskiz halinden, proje aşamasına, uygulama sürecine ve sunumuna kadar tüm görselleştirme işlerinde tek ihtiyacınız olan 3 boyutlu yazılımdır. 

SketchUp Peyzaj

Arazi Modelleme

2 boyutlu çizimlerinizi SketchUp’a aktarıp, tek bir tuşa tıklayarak eğimli araziler oluşturabilirsiniz. SketchUp’ın en önemli araçlarından biri olan Sandbox aracıyla izohipslerinizi saniyeler içinde 3 boyuta aktarabilirsiniz. Ücretsiz bir eklenti olan Toposhaper eklentisiyle de aynı işlemi yapabilir ve arazinizin ne kadar detaylı görüneceği, izohipsler arası geçişin yumuşaklığı ve poligon sayıları gibi parametrelere karar vererek profesyonelliğinizi arttırabilirsiniz. 

SketchUp Peyzaj Arazi Modelleme

Tasarım Aşamasında Programlar Arası Senkronizasyon

Tasarım aşamasında programlar arası hızlıca geçiş yapabilmek iş akışınıza çok büyük katkı sağlayacaktır. SketchUp’ın içe ve dışa aktarma seçeneklerindeki zenginlik işlerinizi çok kolaylaştıracaktır. 2 boyutlu çizimleri düzgün bir şekilde SketchUp’a aktarıp üzerinde çizim yapabiliyor olmanız, SketchUp’a ücretsiz olarak indirebileceğiniz Livesync eklentisiyle Lumion ile senkronize çalışabilmeniz, yani SketchUp’ta yaptığınız her değişikliği eş zamanlı olarak Lumion’da etkilerini görebilmeniz efektif çalışmanızı sağlayacak ve keyifli bir çalışma süreci geçireceksiniz. 

image 4

Peyzaj Ögesi, Bahçe Mobilyaları, Ağaç ve Diğer Bitki Çeşitlerinin Model Kütüphanesinden İndirilebilmesi

SketchUp’ın kendine ait çok kapsamlı bir model kütüphanesi bulunuyor.; 3D Warehouse. Tasarımlarınızı zenginleştirmek ve projenizi ifade edebilmek için milyonlarca hazır modeli kolaylıkla indirip modelinize entegre edebilirsiniz. Filtreleme seçeneklerindeki, dosya boyutu ve poligon sayısı tercihleriyle modelinizi yormadan kaliteli hale getirebilirsiniz. Ayrıca 3d warehouse model kütüphanesinde, kullanıcıların kendine oluşturduğu benzer tarzda modellerin koleksiyonlarına ve firmaların orijinal ürünlerini ayrı ayrı aratarak hızlıca aradığınızı bulabilirsiniz. 

SketchUp 3D Warehouse Landscape

SketchUp’ın Kendine Ait Malzeme Kütüphanesinin Zenginliği 

Müşterilerinize tasarımınızı sunarken etkileyiciliği arttırmak noktasında malzemelerin gerçekçiliği büyük bir rol oynar. SketchUp’ın bünyesinde barındırdığı malzeme kütüphanesinin zenginliği ve malzemelerin görünümündeki gerçeklik profesyoneller için tercih sebebidir. Modelinize kolayca entegre edilebilen bu malzemelerde kolaylıkla, ölçek, renk, yön ayarı yapabilir, sunum esnasında değişiklik yaparak nihai sonuca çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

SketchUp Industry Landscape S3

Farklı Bakış Açılarından Sahneler Oluşturarak Projeyi Anlatma 

SketchUp’ın müşteri sunumlarında işinizi kolaylaştıran bir diğer özelliği ise sahnelerle çalışarak farklı dosya açmadan projenizin her detayını rahatlıkla anlatabilmenizdir. Kesit, görünüş, plan gibi görünüm seçeneklerinin her birini farklı sahnelere atayarak hızlıca tasarımınızı anlatabilirsiniz. 

SketchUp Landscape Presentation Different Angle

Güneş Işığı ve Gölge Miktarının Modelde Etkilerinin Görülmesi 

Peyzaj mimarları için, tasarlayacakları bölgenin mevsimlere ve günün saatlerine göre güneş ışığı ve gölge miktarına göre nasıl etkileneceğini müşteriye anlatmaları çok önemlidir. Tasarlanacak peyzaj mobilyalarının malzemesi, üst örtülerin şekli ve ekilecek bitkilerin türü ve miktarı bu parametrelere göre şekillenir.  

Render dahi almadan SketchUp’ın kendi bünyesinde bu tasarım kararlarının sebeplerinin kolayca gösterilebilmesi SkecthUp’ı yine rakiplerinden bir adım öne taşıyor. 

image

Pratik Maliyet ve Metrekare Hesabı 

Projenizi nihai sonuca ulaştırdıktan sonra iş akışınızın önemli bir parçası olan maliyet hesabı aşamasına gelirsiniz. SketchUp bu noktada da tüm ihtiyaçlarınıza karşılık verir. 

Modelinizde kullandığınız malzemelerin metrekare dökümü, hafriyat hesabı, kullandığınız ürünlerin sayısı, yerleştirdiğinizin bitkilerin ve peyzaj ögelerinin sayısı gibi verileri kolaylıkla döküman haline getirir.  

SketchUp LArch S3 Entourage

Eklentilerle Profesyonelliğinizi Arttırma ve Efektif Çalışma İmkanı 

SketchUp’a ücretsiz olarak yüklenebilen eklentiler modellemedeki profesyonelliğinizi oldukça arttırır. 

Edge tool ile AutoCad’den aktardığınız 2 boyutlu çizimlerdeki izohipslerin açık kalan kısımlarını kolayca birleştirebilirsiniz. JHS Powerbar eklentisiyle yine Autocadden SketchUp’a aktardığınız çizimlerden hızlıca yüzeyler oluşturabilir, bu eklentinin içinde yer alan Drop at Intersection aracı ile peyzaj objelerinizi eğimli araziye tek tıklamayla uygun kotlarda yerleştirebilirsiniz. 

Peyzaj mimarlarının işini kolaylaştıracak bir diğeri eklenti ise Joint Push Pull’dur. Bu eklentiyle aynı anda tüm yüzeyleri yükseltebilir. Eğimli arazideki bahçe duvarlarınızı tek tıklamayla aynı kotta modelleyebilirsiniz. 

Curviloft, Skin Bubble gibi yine ücretsiz edinebileceğiniz eklentilerle, eğri formdaki peyzaj objelerinizi tasarlayabilir, amorf olan üst örtülerinizi kolayca modelleyebilirsiniz. 

image 8

Predesign İle Tasarım Kararlarınızı Hızlıca Alın 

SketchUp’ın kendi bünyesinde barındırdığı PreDesign özelliği ile, güneş ışığının arazinize etkisini, gölge miktarlarını önceden analiz ederek, kullanacağınız peyzaj mobilyalarına, bitki türlerine ve sayısına, çalışacağınız malzemelere erken safhalarda karar verip hız kazanabilirsiniz. 

SU2021 PreDesign Aerial v4

Farklı Görünüş Tarzlarında Sunum Yapma İmkanı 

SketchUp’ın içinde hazır bulunan görünüm tarzlarıyla sunumlarınıza etkileyici görseller eklemek çok kolaydır. Suluboya, eskiz, el çizimi gibi farklı görünümlerle müşterilerinize tasarım fikirlerinizi en iyi şekilde aktarabilirsiniz.  

Ayrıca SketchUp programıyla birlikte gelen Style Builder uygulamasıyla kendi görünüm tarzlarınızı oluşturabilir, modelinizde çizgi kalınlıklarını, dokuların görünüm tarzını, arka plan, zemin ve gökyüzü renklerini belirleyip istediğiniz modelinize uygulayabilirsiniz. 

sketchup landscape style

Etkileyici Paftalar Hazırlama 

Daha önce de bahsettiğimiz gibi SketchUp programı tasarım aşamalarınızın her safhasında sizin ihtiyaçlarınıza yanıt verir.  

Projelerinizin sonuca ulaşıp, katalog ve pafta hazırlama aşamasına geçtiğinizde de SketchUp’ın kendi bünyesinde barındırdığı Layout uygulamasıyla, görsellerinizi yerleştirip sunuma hazır hale getirebilirsiniz. 

SketchUp Landscape Layout

Bulut Depolama ve Paylaşım İmkanı 

Trimble Connect bulut depolama alanında projelerinizi arşivleyebilirsiniz, iş arkadaşlarınız ofiste bulunmadan da arşive ulaşabilir ve dosyalar üzerinde çalışabilirler. 

ic mimarlar icin sketchup trimble connect

SketchUp Ürünleri ve Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Uzmanlarımıza Ulaşın

SketchUp Ürünlerini Keşfedin

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top