Covid-19 Sürecinde Projelerinizi SketchUp, Lumion ve Bluebeam İle Evden Yönetin!

2020 04 01 EvdeKal Blog 1200x628 1

Sevgili FGA Takipçileri,  

Öncelikle, dünyanın birçok yerini etkileyen koronavirüs salgınında, sizin ve sevdiklerinizin güvende ve sağlıklı olduğunu umuyorum. İkinci olarak, FGA ekibinin tamamen çalışır durumda olduğundan ve herhangi bir kesinti olmadan sizlere destek vermeye devam edebilmek için gerekli adımları attığından emin olmanızı istiyorum. 

Şimdi bizler gibi evden çalışanlarınız için, SketchUp ve Lumion gibi yazılımlarımızın uzak bir çalışma ortamında kullanılmasıyla ilgili bilgiler ve geçiş yapmanıza yardımcı olacak ipuçlarını içeren bu kılavuzu paylaşmak istiyorum. Müşteri destek ekibimizle konuşmanız gerekirse buradan destek almaya devam edebilir veya bize destek@fga.com.tr adresinden e-posta gönderebilirsiniz. 

evden calis 1

SketchUp Ekosistemiyle Evden Çalışın! 

Biliyorsunuz ki SketchUp bir ekosistem‘den oluşuyor. Bu ekosistem içerisinde LayOut, SketchUp Viewer, Trimble Connect gibi yardımcı araçlar mevcut ve bu araçlar iş akışımızın kolaylaşmasını sağlamayı amaçlıyorlar. 

Trimble Connect

Tam da şu an benim yaptığım gibi evden çalışırken, bir çok dosyanın online bir ortamda depolanması ve oradan yetkilendirdiğimiz herkesin indirip kullanabilmesi, gerektiği noktalarda benim çalışmalarımı kontrol edebilmesi veya benim evinde çalışan diğer arkadaşımın projesini incelemem, üzerine yeni objeler eklemem gerekebiliyor. İşte Trimble Connect SketchUp içinden yönetilebilen araç seti sayesinde bizlere tam olarak da bu imkanları sunmak için tasarlanmış.  

image 7

Tek yapmanız gereken Trimble Hesabınız ile SketchUp’a giriş yapmış olmak ve çizimlerinizi bulut alanında tutmak. Unutmayın Classic lisans sahiplerine ve deneme sürümü kullananlara 10GB kadar depolama alanı sunuyor, abonelik lisanslarına ise sınırsız. Nasıl kullanılacağını anlamak için Stand tasarımı ile alakalı canlı yayınımızda yaptığımız model paylaşımı ve referans olarak ekleme uygulamasını izleyebilirsiniz. 

3D Warehouse – SketchUp Viewer 

Modellerinizi paylaşmanın bir diğer yöntemi ise 3D Warehouse içerisinde kendinize bir hesap açmak. Bu platformda da milyonlarca model bulunduğu gibi kendi firmanıza ait bir sayfa bile oluşturabilirsiniz. Yüklemek istediğiniz SketchUp modellerini burada bir koleksiyon oluşturup yükledikten sonra herkesle paylaşabilirsiniz. Unutmayın buraya yüklediğiniz modeller “özel model” olarak işaretlenmediği sürece herkes tarafından bulunabilir ve indirilebilir olacaktır. 

image 9

Peki göndermek istediğim kişinin SketchUp’ı yoksa ne yapmalıyım?

SketchUp’ın hem mobil hem de bilgisayarlar için bir görüntüleyicisi yani “SketchUp Viewer”ı bulunmakta, SketchUp Viewer’ı kullanıp 3D Warehouse içerisinden istediğiniz modeli görüntülemenin yolu ücretsiz bir Trimble hesabı açıp giriş yapmaktan geçiyor.  

Son bir hatırlatma: 3Dwarehouse içerisindeki model görseline tıklarsanız 3 boyutlu olarak içerisinde gezinebilirsiniz… 

image 10

Lumion ile Evden Görselleştirmenin Keyfine Varın! 

image 11

Lumion – My Lumion Portalı

image 6

Lumion’un lisanslama yöntemi sayesinde ofislerinizde kullandığınız lisansınızı aynı şekilde evden de kullanabilirsiniz. Fakat şimdi bahsedeceğim özellik evden çalışırken hızlıca paylaşım yapmanızı sağlamak için tasarlanmış. Lumion ile aldığınız o muhteşem renderları paylaşmak bu özellik ile çok daha kolay ve anlaşılabilir. Modelinizi hazırlayıp render aşamasına geldiğiniz zaman görsel oluşturma modları arasından 360 panoramayı tercih ederek, efektlerinizi ekledikten sonra MyLumion ile istediğiniz mail adresine direkt link gönderebilirsiniz.  

image 8

Bu özellik sizin hem ek aracı programlar kullanma ihtiyacınızı ortadan kaldırmış olacak, hem de projenizi 360 derece istediğiniz açılardan tanıttıktan sonra istediğiniz linkleri kapatarak erişim hakkını da elinizde tutmanızı sağlayacak. 

Bluebeam ile Projelerinizi Evden Yönetin! 

Nasa’da Mars Rover aracının üretimi üzerinde çalışılırken kullanılmak için geliştirilen bir yazılım olan Bluebeam online olarak organize çalışma noktasında mükemmel bir çözüm sunuyor.(Nasa için bile bir çözüm sunuyorsa bize neler sunuyordur!)  

PDF üzerinden eş zamanlı çalışma imkanı sağlayan yazılım inşaat sektörüne özel olarak 130 farklı ülkede 1.6 milyon kullanıcı tarafından olmazsa olmaz bir ürün haline gelmiş bulunmakta. Peki bizim için ne işe yarayabilir diye soracak olursanız… Hem şantiye- ofis eş zamanlı çalışma noktasında hem de online bir bulut kullanarak nerede olursanız olun çalışma noktasında mükemmel çözümleri var.

Örnek olarak şantiyede raporlama yapmak istediğiniz zaman tabletinizden uygulamayı açıp video veya fotoğrafları pdf üzerinde gerçek konumlarına ekleyip bir anda evde çalışan kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde eğer evde çalışırken revize ve metraj gibi noktalarda işlemler yapmanız gerekiyorsa kesinlikle incelemelisiniz, neyse biz sözü daha fazla uzatmadan Fatih Gündoğdu’nun sunumuyla sizi başbaşa bırakalım… 

Bu zor süreçte işlerinizi devam ettirme noktasında sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğüm birkaç araçtan bahsettim, sizler de kendi yöntemleriniz veya önerileriniz varsa aşağıda yorumlar kısmında paylaşarak bu yazıyı okuyan herkese destek olabilirsiniz. Umarım hızlıca bu süreci atlatıp güzel günleri tekrar karşılarız. Herkese hijyenik, dikkatli, sağlıklı ve evde kalırken sıkılmadığı günler diliyorum. 

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top