Rhino 7 Yenilikleri

rhino 7 1200x628 1

Rhino 7 şimdiye kadar yaptığımız en önemli yükseltme oldu. Yeni SubD araçlarımız ile organik modelleme yapabilirsiniz. Rhino ve Grasshopper’ı Rhino.Inside.Revit eklentisi ile Revit içerisinde kullanabilirsiniz. QuadRemesh algoritması ile artık nurbs veya mesh geometrilerden çok daha güzel quad mesh oluşturabilirsiniz. Bu sürümle beraber, yeni bir akışının kapılarını sizlere açmış bulunuyoruz. Şimdi başlıkları inceleyelim…


SubD

Organik şekilleri hızlıca keşfetmek isteyen tasarımcılar için, düzenlenebilir ve son derece hassas şekiller oluşturulabilen yeni bir geometri türü SubD. Öteki geometri tiplerinden farkı, hızlıca düzenleme yaparken serbest form hassasiyetini de sağlar.

Hassas, organik modelleme artık çok daha rahat. Yeni karmaşık serbest formlar türetmek için gerçek zamanlı bir şekilde görerek itin ve çekin.

SubD objeleri okadar hassastır ki doğrudan üretilebilir solid objeler haline getirilebilir. Tarama veya mesh verilerinizi de SubD objelere dönüştürebilirsiniz, isterseniz NURBS’e de çevirebilirsiniz.

Rhino.Inside.Revit

Rhino.Inside.Revit Rhino ve Grasshopper’ın gücünü Autodesk Revit® bünyesine taşıyor.

Rhino.Inside teknolojisi diğer uygulamaların içerisine Rhino’nun gömülmesini sağlıyor. Rhino.Inside.Revit bu teknolojiye dayalı olarak çalışıyor ve daha önce benzeri görülmemiş bir entegrasyon için platform sağlıyor.

Teknik konuşmak gerekirse, Revit’e Rhino ve eklentilerinin yüklenmesini sağlayan bir Revit eklentisi (örn. Grasshopper). Grashopper da Revit ile çalışabilmek adına yep yeni bileşenler ile geliyor, aynı zamanda iki programın da arayüzüne erişim sağlıyor.

Pratik konuşursak, Rhino.Inside.Revit Rhino’nun o özgür çalışma şeklini Revit’in BIM uzmanlığı içerisine dahil ediyor ve Grasshopper’ın zengin ekosistemi ile birleştirerek yepyeni tasarım yöntemlerine olanak sağlıyor.

QuadRemesh

Hali hazırda var olan yüzeylerden, katılardan(solid), SUbD objelerinden quad mesh üretmenizi sağlar , —render, animasyon, CFD,FEA, ve Tersine mühendislik için ideal bir uygulamadır.


Sunum

Rhino 7’de, sunum araçlarını geliştirdik, iş akışını Rhino Render’ı güçlendirerek daha akıcı bir hale getirdik, yani Ray Trace görünüm ekranında elde ettiğiniz görüntü hiç bir değişiklik olmadan işlenebilir. PBR malzemelerini destekliyor, LayerBook komutu eklendi, ve daha fazlası…

PBR Malzemeleri

PBR (Fizik Bazlı Render) gerçekçi görünen malzemelerle render almak isteyen tasarımcıların bir numaralı tercihidir. Malzeme kütüphanelerinin standart bir üyesi haline geldiler, içerik üreticileri, tarama uygulamaları, ve daha fazla modern yazılım tarafından destekleniyorlar. PBR malzemeleri artık Rhino’nun kendi render motoru tarafından da destekleniyor..

Denoisers

Rhino içerisindeki Denoiser’ı kullanarak çok kısa sürelerde renderlar üretebilirsiniz. Bu efekt filtreleri yapay zeka teknikleri kullanarak tozlu görünümü hızlı renderlarınızdan temizliyor, bu sayede yüksek kalite görsellere ulaşmak için çok fazla vakit tasarufu sağlıyor.

Bu görseli oluşturmak modern bir sistemde render için 10 saniye aldı:

Rhino 7 before denoiser
öncesi
Rhino 7 after denoiser
sonrası

Emissive Malzemeler

Tüketici elektroniğinde yaygın olarak bulunan kendinden aydınlatmalı nesneler yaratması gereken endüstriyel tasarımcılar ve render uzmanları için. Rhino’nun oluşturma motorundaki yeni ışık yayıcı malzemeler, nesneleri parlatır ve diğer nesnelere ışık verir.

Rhino’nun önceki sürümlerinden farklı olarak, Yayıcı Malzemeler, LED’leri simüle etmenize ve parlama efektleri oluşturmanıza olanak tanır. Bu malzeme türü, herhangi bir nesneyi ışığa dönüştürebilir. Ek olarak, parlama daha sonra Post Effect panellerinde iyileştirilebilir ve sahneyi tekrar oluşturmaya gerek kalmadan sonuca ince ayar yapılabilir …

Light Falloff

Sadece birkaç tıklamayla görsel olarak doğru aydınlatmayı elde edin! Gerçek dünya aydınlatmasını simüle etmesi gereken render uzmanları için Light Falloff ayarları, ışığın mesafeye göre nasıl değiştiğini taklit etmenize olanak tanır. Sonuç: daha yumuşak gölgeler, ışığa yakın daha parlak nesneler ve sahne için genel bir sıcaklık.

LayerBook

Fikrinizi sunmak için artık başka bir uygulama kullanmanıza gerek yok, Rhino içerisinde çözebilirsiniz. LayerBook, bir kitabın sayfalarını çevirmek gibi, bir modelin katmanları arasında sırayla hareket eder. Eğitimciler tarafından bir adımı veya süreci özetleyen kısa sunumlar veya etkileşimli eğitimler için kullanılabilir. Müşterilerle alternatifleri keşfetmek için kullanılabilir.


RHINO Tekrar Elden Geçirildi

Rhino 7’de, yüzlerce hatayı düzelttik, ama ayrıca iş akışı güçlendirici şeyler ekledik, mesela isimlendirilmiş seçim grupları, kalıp yapım araçları, tek satırlı yazı işleme aracı, 3. parti dosya uzantıları ile daha başarılı bir etkileşim…

İsimlendirilmiş Seçim Grupları

Sürekli objeleri veya alt objeleri seçmeye ihtiyacı olanlar için, İsimlendirilmiş Seçim grupları hızlıca istediğiniz şeyi seçmek için yeni bir yol olacak.

Kalıp Yapım Araçları

Kalıp yapımcıları ve araç tasarımcıları için, kalıp yaratıcısını ekledik. Draft Açı Analizinin grafik geri bildirimini kullanarak ayrım çizgilerini belirleyin. Kalıp bölmelerinizi ve ayırma yüzeylerinizi oluşturmak için RibbonOffset’i kullanın, ardından yüzeyinizi Rhino’nun geliştirilmiş Karışım komutlarıyla iyileştirin.

Tek Satırlı Yazılar

CNC üretimi için, mekanik olarak kazınacak metinler ile uğraşan biriyseniz, Tek Satırlı Yazı Tipleri, imalat sürecinde zaman kazandıran yazı tipleridir. Standart çift satırlı yazı tiplerinin aksine, CNC yönlendiriciler veya lazer kazıma makineleri ile kazıma sürenin yarısı kadar sürer. Tek Satırlı Yazı Tipleri, üretiminizi hızlandırmanıza olanak tanır. Daha küçük yazı tiplerinin lazer kazıma makinesiyle kazınması malzemeyi yakmaz veya eritmez, böylece daha yüksek bir kalite elde edilir.

Desteklenen Dosya Uzantıları

Rhino’nun geniş yelpazede desteklenen dosya formatları, onu 3 boyutlu birlikte çalışabilirlik aracı haline getirir. Diğer uygulamalar sizi bir veya iki tescilli formata kilitler, ancak Rhino diğerleriyle de iyi oynar.

Rhino 7’de, mevcut formatlar için aslına uygunluğu iyileştirdik ve mümkün olan yerlerde SubD desteği sağladık.

Desteklenen Formatları Görüntüleyin


Görüntüleme

Modern grafik donanımlarına ayak uydurmak için Rhino’nun ekran ardışık düzenini her zaman iyileştiriyoruz. Rhino 7’de, bazı modeller hem Windows hem de Mac’te önemli ölçüde daha hızlı görüntülenecektir. Siz çalışırken daha da göz alıcı hale getirmek için Görüntüleme Modlarında birkaç iyileştirme yaptık …

display banner

Rhino’nun ekran ardışık düzeni hız ve güzelliği dengeler, siz çalışırken modellerinizi hızlı ve istediğiniz şekilde görüntüler.

Rhino’nun ekran ardışık düzeni hızlıdır ve GPU’ya duyarlı gölgelendiriciler ve bellek optimizasyonları gibi modern grafik donanımı özelliklerini kullanır. Bu, büyük modellerde bile daha az GPU’ya özgü ekran hatasına ve daha tutarlı, güzel ve sık çerçevelerle çalışmanızı sağlar. Özellikler arasında son derece hızlı 3B grafikler, sınırsız görünüm alanı, gölgeli, hareketli görünümler, perspektif çalışma görünümleri, adlandırılmış görünümler, yüzen görünümler, tam ekran görüntüleme, çizim sırası desteği, iki noktalı perspektif, kırpma düzlemleri ve bire bir modelleri tam boyutta görüntüleme gibi özellikler bulunur.


Dokümantasyon

Modelleme, tasarım sürecinin sadece bir parçasıdır; Ayrıca ekranda olanı nasıl inşa edeceğinizi göstermeniz gerekir. Şeffaflık ve tonlamalı taramalar gibi grafik açısından daha zengin çizim araçlarına odaklanırken, dokümantasyon için iş akışının birçok bölümünü iyileştirdik …

Tonlamalı ve Şeffaf Taramalar

Etkileyici 2B çizimler oluşturmak için Degrade ve Saydam Taramaları kullanın. Bu muhteşem Tarama(Hatch) stilleri, illüstratörlerin, teknik ressamların, iç mimarların, mimarların veya 2B çizimler üreten herkesin daha iyi anlaşılması, erişimini kolay ve tek bir yerden yönetilmesi için birkaç ayar ile karmaşık tonlamalar ve şeffaflık oluşturmasına olanak tanır.

Layout Yönetimi

Karmaşık modeller genellikle kapsamlı belgeler gerektirir. Taslak hazırlayanlar, illüstratörler, mühendisler veya yazdırma için çok sayfalı çizim setlerini bir araya getiren herkes için Mizanpajlar paneli, mizanpaj yönetimiyle ilgili birçok görevi basitleştirir. Panel, düzenleri ada göre sıralayabileceğiniz, yeniden adlandırabileceğiniz, kopyalayabileceğiniz veya silebileceğiniz dikey bir liste görüntüler. Yeni Layout paneli, görünüm pencerelerinin altındaki yatay sekme kontrolünden yerleşimlerine erişmeyi ve bunları değiştirmeyi zor bulanlar için mükemmeldir.

Geliştirilmiş Metin Alanları

Metin alanlarını kullanarak tasarım belgelerinizi güncel tutun. Metin Alanları, tasarımınız değiştikçe otomatik olarak güncellenen başlık bloklarında, açıklama nesnelerinde ve notlarda yaygın olarak kullanılabilir, büyük çizim setlerinde hataları önler, zaman ve enerji tasarrufu sağlar.


GRASSHOPPER

Grashopper son zamanlarda her yerde karşımıza çıkıyor. Her zamanki gibi, ayak uydurmakta zorlanıyoruz (o tanıdık tuvali diğer uygulamalarda bile görebilirsiniz). Rhino 7’de bazı yeni bileşenler ekledik, ancak programlarınızı eklentilere dönüştürmeyi de kolaylaştırdık …

Grasshopper Player

GrasshopperPlayer komutu, hesaplama tasarımcılarının Grasshopper dosyalarını doğrudan Rhino komut isteminden çalıştıracak şekilde yazmasına ve dağıtmasına olanak tanır. Bu, programcıların tanımlarını daha önce Grasshopper bilgisine sahip olmayan diğer kullanıcılarla paylaşmasına olanak tanır.

Çakışma Kontrolü

Clash, çok sayıda nesneyi arayan ve birbirine temas eden nesnelerin kesişim noktalarını bulan bir Grasshopper bileşenidir. Clash, özellikle mimari, mühendislik ve inşaatta yararlı olmak üzere karmaşık modellerdeki çakışmaları hızla tespit etmenize ve ortadan kaldırmanıza olanak tanır.

Grasshopper Component Placeholders

Eksik parçaları içeren bir Grasshopper tanımını hiç açtınız mı? Yeni Grasshopper Bileşen Yer Tutucu özelliği, bu eksik bileşenlerin tanımın neresine ait olduğunu bilmenizi ve bağlantılarını korumanızı sağlar.

Bu genellikle eski tanımları güncellerken kullanışlı olabilir. Tanım açıldıktan sonra, bunları bulabilir ve doğru bileşenlerle değiştirebilirsiniz.

rhino 7 grasshopper component placeholders placeholders 02
öncesi
rhino 7 grasshopper component placeholders placeholders 01
sonrası

Geliştirici Platformu

Rhino 7  ücretsiz SDK lar için daha iyi geliştirmeler getirdi,  API düzenlemeleri,daha iyi bir dosyalama, ve daha fazla gelişme için platformu takip edin…

Package Manager

Kaynaklarınızı keşfedin, kurun ve yönetin.

rhino3dm Libraries

Hemen hemen her yerden rhino 3dm dosyalarını okuyun ve yazın.

Rhino.Inside

Diğer Windows uygulamalarından Rhino ve Grasshopper’a erişin

Rhino.Inside.Revit

Rhino ve Grasshopper’ı Revit’te çalıştırın.

RhinoCommon

SubD, QuadRemesh, PBR Malzemeleri ve çok daha fazlası için API’ler …


Ve Daha Fazlası…

Yeni komutların tam bir listesini mi arıyorsunuz? Yukarıda aradığınızı göremiyorsanız, lütfen eksiksiz bir liste ve yeni komut seçenekleri için Rhino 7’de yenilikleri inceleyin.

new in v7 banner

All the new commands…

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top