Taze Bir SketchUp 2020 Güncellemesi

SketchUp 2020 2 1200x628 1 Taze Bir SketchUp 2020 Güncellemesi

SketchUp 2020’yi Ocak ayında tanıtıp, Nisan’da da cilaladıktan sonra bir Ağustos güncellemesi ile karşınızdayız. Bu geliştirmeler uzun zamandır kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda eklenmiştir. Şimdi biraz inceleyelim neymiş bunlar.

Çizgi Aracı İçin Yeni Referanslama Özelliği

SketchUp’ta farklı şekil ve boyutlarda referanslama mevcuttur. En bilineni mavi, yeşil ve kırmızı akslara kilitleme yöntemidir. Dik bir kilitleme yöntemi SketchUp’ın iyi çalışmasını sağlayabilir ama aynı zamanda yolunuza taş da koyabilir. Örneğin, küçük bir alanda eskiz üzerinden bir çizim yapıyorsanız, referans noktalarının işin içinden çıkmış olması, gördüğünüz şeye tıklayabilmeniz için size daha yararlı olacaktır.

Bu işler için artık yeni bir kısayol ekledik [Windows için (ALT) Mac için (CMD)] bu kısayolları kullanıp açıp kapatabiliyorsunuz, çizgi çizerken herhangi bir yere yapışmadan çizim yapabilirsiniz artık. Bütün referansları kapatabilirsiniz, ya da sadece paralel ve dikey kilitlenme özelliklerini açabilirsiniz. Ee tabi ki yön tuşları ile akslara kilitleme özelliğini de kullanmaya devam edebilirsiniz

SU2020 2020.2 Feature1 InferenceToggles Taze Bir SketchUp 2020 Güncellemesi

SketchUp’ta Weld Edges (Çizgi Kaynaştırma)

SketchUp temel komutları arasına bir yenisini eklemiş bulunmaktayız ‘Weld Edges’. Bu demek oluyor ki artık herhangi bir eklenti kullanmadan çizgileri birbirlerine kaynaştırıp birleştirip tek parça haline getirebileceksiniz. Eğer kaynaştırma işlemi için daha önceden bir eklenti kullanmadıysanız daha düzgün bir push/pull işlemi için artık bu komutu kullanmanızı öneririz. Kaynaştırmak istediğiniz çizgileri seçin, sağ tıklayıp “Weld-Edges”i seçin.

SU2020 2020.2 Feature2 Weld Taze Bir SketchUp 2020 Güncellemesi

LayOut’ta Etiketler ile Çizgi Kalınlığı, Renk ve Doku Özelliklerini Kontrol Edin

Yıllar yılı LayOut kullanıcılarının muhteşem çizimler oluşturmak için görünüşleri üstüste yerleştirip farklı kombinasyonlar oluşturduğunu gördük. Öğrendiğimiz şey: Eğer görünüşleri üstüste yığmak zorunda kalmazsak performansı da zorlamayız ve harika bir çözüm olur.

Artık LayOut içerisinde SketchUp etiketlerinin çizgi stil ayarlarını da kontrol edebiliyorsunuz, biz de bu bilgiyi sizlerle paylaştığımız için mutluluk duyuyoruz. Bu güncellemeden önce, farklı çizgi kalınlıklarına sahip bir plan görünüşü oluşturmak için farklı görünümleri üstüste yerleştirmek gerekiyordu. Artık, çizgi kalınlıklarını, renklerini, çizgi tiplerini, çizgi tipi boyutlarını etiketleri kullanarak düzenleyebileceksiniz.

SU2020 2020.2 Feature3 LayOutLines Taze Bir SketchUp 2020 Güncellemesi

Mimari çizimler, üretim detayları, genel işler hangi birini yaparsanız yapın çizgi stillerini kullanan herkesin izlenimlerini duymak isteriz… hatta daha iyisi siz bizimle işlerinizi paylaşın. SketchUp ve LayOut çizim örneklerinizi (or would like to make) #LearnLayOut  #LayOutFGA etiketiyle paylaşın görelim😊

Daha Büyük LayOut Dosyalarında Daha Rahat Çalışın

İyi LayOut çalışmaları görünüş pencereleri, görünüşler ve vektörel grafiklerle kaynaştırılmış etiketlerden oluşan düzenlemelerdir. Görseller, vektörel grafikler, ve etiketler. Sayfalar karmaşıklaştıkça bilgisayarlarımızda biraz yavaşlamalar olabiliyordu. Daha büyük dosyaların hızlı çalışabilmesi için, taşıma, kopyalama ve boyutlandırma özellikleri üzerinde yaptığımız değişiklikleri duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Artık, LayOut yaptığınız hareketi sadece önizleyecek. Taşıma, kopyalama ya da boyutlandırma işlemini tamamladığınız zaman, işleminizi tekrar uygulayacak. Bu küçük bir değişiklik ama gerçekten büyük bir kolaylık ve hız kazandırdı.

SU2020 2020.2 Feature4 LayOutPerformance Taze Bir SketchUp 2020 Güncellemesi

SketchUp Pro ve LayOut’u buradan indirin ve tüm yenilikleri hemen inceleyin!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top