SketchUp 2021: Daha Fazlası İçin Sağlam Bir Temel Atıyoruz

SketchUp 2021 1200x628 1 SketchUp 2021: Daha Fazlası İçin Sağlam Bir Temel Atıyoruz

Bu benzeri görülmemiş yıl bizlerin yaşama ve çalışma şeklini çok değiştirdi. Çoğunuz gibi, evde kaldığımız bu süre boyunca zamanımızı aylardır (hatta yıllardır) yapmak isteyip yapamadığımız projelerin de üstesinden gelmek için değerlendirdik ve bir projede başarıya ulaşmak için başlangıçta sağlam bir temele sahip olmanın önemini hatırladık.

Bugün, sizlerin daha yaratıcı ve daha verimli çalışarak zorlu projelerin üstesinden gelmenizi sağlayacak bir dizi yeniliği duyurmaktan gurur duyarız. Geçirdiğimiz yılın bütün zorluklarına karşı size daha fazla yardımcı olacak, zaman kazandıracak birçok yenilik. 

Başlangıç olarak, SketchUp’ın eksiksiz ekosistemi yep yeni bir görünüme sahip. İyi yanı nedir? Sonunda logoları 3B olarak modelleyebilirsiniz. Yeni SketchUp logoları nasıl bakalım! 

Yeni bir versiyondan bahsetmişken, bu versiyon ölçek figürü olarak mimari konusunda eğitimli, Nijeryalı ikiz bir anne olan Sumele Aruofor ile karşımıza çıkıyor. Kendisi Trimble’da Stratejik Pazarlama Yöneticisi olarak görev yapıyor, zorlu projelerin karşısında güçlü olmak için sağlam bir temele sahip olmamız gerektiğini söylüyor. Yeni versiyonu açtığınız zaman ona bir selam verebilirsiniz:) ve onu buradan daha iyi tanıyabilirsiniz.

SU2021 Blog SumleleFigure SketchUp 2021: Daha Fazlası İçin Sağlam Bir Temel Atıyoruz

SketchUp’ın yeni ve geliştirilmiş dış görünümüne yerleştiğimize göre, artık yeni özellikleri tanımanın zamanı geldi. SketchUp 2021, tasarımlarınıza, daha iyi model organizasyonu ve akıllı, yapılandırılabilir nesnelerle başlamanız için size yepyeni, iklime de duyarlı bir yöntem getiriyor. En son SketchUp sürümü, en karmaşık AEC projelerinizin temelini güçlendirir. Tüm SketchUp 2021 yeniliklerini inceleyelim şimdi.

SketchUp’a başlamanın yeni bir yolu

SU2021 PreDesign Aerial v4 SketchUp 2021: Daha Fazlası İçin Sağlam Bir Temel Atıyoruz

AEC profesyonelleri olarak, var olan çevreye yapılan her ilavenin doğal çevre ile uyum içinde hareket ettiği bir gerçeklik için çalışıyoruz. Bu sinerji, planlar çizilmeden önce alan bağlamının kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. PreDesign burada devreye girer. Bu yepyeni iklimsel araştırma aracı, 3B modellemeye başlamadan önce projenizi çevreleyen yerel ortamı anlamanıza yardımcı olur.

“SketchUp, 3B’de fikir geliştirmenin harika bir yolu olsa da, sürekli olarak yeni yetenekler araştırıyoruz ve kullanıcılarımızın PreDesign ile tasarım öncesi iş akışlarına tasarım araştırmasını dahil etmelerini kolaylaştırmanın muazzam değerinin farkındayız. Tasarımcılara, uygun tasarım stratejileri oluşturmak ve müşterilerine değer iletmek için gerçekten bütüncül bir yaklaşım benimsemeleri gereken iç görüleri sağlamayı amaçlıyoruz”

Andrew Corney, PE, M.CIBSE, M.ASHRAE, Ürün Yöneticisi Trimble

Sahanıza özel hava durumu verilerini alarak, PreDesign projeniz için uygun mimari sebepler önerir. Sezgisel güneş yolu diyagramları, sitenizin aşırı ısınan güneşten korunması gereken alanlarını gösterir. Ve sadece sorunları işaret etmez; PreDesign, binanızın her yüzü için etkili cam cephe, gölgeleme ve üstten aydınlatma stratejileri önerir. İşleri en baştan doğru tutmanızı sağlar.

SU2021 BlogRelease PreDesign TopLighting Strategies v2 4 1 SketchUp 2021: Daha Fazlası İçin Sağlam Bir Temel Atıyoruz

Heartwood Studio’nun baş mimarı Adam Osterhoff, “PreDesign, projelerimizi en başından itibaren daha iyi tasarım sonuçları almak için konumlandırma konusunda ihtiyaç duyduğumuz faydalı bilgiler sağlıyor” dedi. “İlgi çekici görsel çıktıları ve mantıklı dayanak noktaları, tekliflerimizin değerini müşterilerimize net bir şekilde iletmemize de yardımcı oluyor.”

SU2021 Blog PreDesign ShadingOptions GIF V2 1 SketchUp 2021: Daha Fazlası İçin Sağlam Bir Temel Atıyoruz

PreDesign, iş akışınızdaki ağır yüklerin bir kısmını hafifletirken, anlamlı iklim gözlemleriyle tasarım anlatınızı geliştirmek için burada. İşleri başlangıçta doğru yaparak, tasarıma harcayacağınız değerli zamanı ve kaynaklarınızı boşa harcamaktan ve maliyetli tekrarlardan kaçınacaksınız. PreDesign ile hava pırıl pırıl, kendiniz görün:)

Gelişmiş etiket yönetimi

SU2021 Blog Tags Sorting GIF v2 SketchUp 2021: Daha Fazlası İçin Sağlam Bir Temel Atıyoruz

Uzun etiket ve sahne listelerini yönetmenin, özellikle karmaşık modellerde çok zor olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, SketchUp Pro ve LayOut’ta Etiket Klasörleriyle düzeninizi korumanıza yardımcı oluyoruz. Tasarım senaryoları, dokümantasyon, raporlama veya görselleştirme gibi konularda modelleri düzenlemek için etiketleri kullanın, etiketleri klasörlerde gruplamaya başladığınızda etiketleri bulmanın ve bunlarla çalışmanın çok daha kolay olacağını düşünüyoruz. Modelinizin büyük parçalarını açmak ve kapatmak için bir klasördeki tüm etiketlerin görünürlüğünü aynı anda kontrol edebilirsiniz.

SU2021 Blog Tags Visibility GIF HQ SketchUp 2021: Daha Fazlası İçin Sağlam Bir Temel Atıyoruz

Burada durmadık. SketchUp’ta etiketleri filtrelemek de artık mümkün! Artık belirli bir etikete hızlı bir şekilde odaklanabilirsiniz. Etiketlerinizi bir adlandırma kuralıyla organize ederek, benzer etiketleri seçmek ve bunları bir klasörde düzenlemek için öneklerinize hızlıca filtre uygulayabilirsiniz.

SU2021 Blog Tags Filtering GIF HQ SketchUp 2021: Daha Fazlası İçin Sağlam Bir Temel Atıyoruz

Nihayetinde, iş akışınızın en yüksek kontrol ve çeviklikle en yüksek performansta çalışmasını sağlamak istiyoruz. Bu da bizi SketchUp’ın 2021 güncellemeleri için bir sonraki heyecan verici duyurumuza getiriyor …

Canlı Componentleri tanıştıralım

Tasarım değişikliklerine anlık tepki verecek kadar sağlam ve esnek modeller oluşturmayı hayal ediyor musunuz? Biz ettik! Hiç şüphe yok ki başarılı bir model, yinelemeleri kolayca barındırabilen ve hızlı değişime izin veren bir modeldir. SketchUp 2021’de SketchUp tam da bunu yapan parametrik nesneler sunuyor; bunlara Canlı Component denir.

Geometrilerini kontrol eden modelleme mantığıyla programlanan Canlı Bileşenler, kendilerini gerçek zamanlı olarak yeniden çizen yapılandırılabilir nesnelerdir. Bu ne anlama geliyor? Canlı Componentleri 2021 SketchUp güncellemesiyle kullanmak, daha fazla proje ölçeklenebilirliği sağlar ve mimari konfigürasyon, iç tasarım, inşa edilmiş modelleme, alan planlama ve konsept veya estetiğin hızlı yinelemeleri dahil olmak üzere çok çeşitli kullanım durumlarına fayda sağlar.

Canlı Componentler’a, 3D Warehouse‘dan ulaşabilirsiniz ve artık SketchUp’ın en son sürümüyle SketchUp’a indirip yapılandırmanız için hazırdır. SketchUp uygulamasının içinden 3D Warehouse’a girip Canlı Component bulma konusunda ayrıntılı adımlar için burayı tıklayın.

Bir Canlı Bileşen seçtikten sonra, “Canlı Bileşeni Yapılandır” iletişim kutusunda bileşenin parametrelerini kontrol edebileceğiniz modelinize doğrudan ekleyebilirsiniz. Parametreleri ayarladıkça, Canlı Bileşen ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde kendini yeniden çizecektir. Canlı Bileşenleri iş akışınıza dahil etmek için ihtiyacınız olan tüm adımları gösteren Skill Builder‘a göz atın.

SketchUp’ın yeni özelliği Canlı Component sizin için biraz ağır iş yapsın bakalım: tekrarlanan nesne kullanımı için boyutları özelleştirin; Daha kısa sürede daha ayrıntılı tasarımlar üretmek için hızlı bir şekilde zengin bağlam ekleyin ve gerçek zamanlı ayarlamalar yapın; veya proje gereksinimleri değiştikçe büyük component kümelerini tek seferde hızla değiştirin.

Canlı Component, perde arkasında Materia adlı yeni bir hesaplamalı tasarım platformu tarafından yönlendiriliyor. Materia ve Canlı Component, ileride SketchUp’ta ve Trimble ürünleri genelinde çalışmanın yepyeni yollarının kilidini açacak. Bu lansman, Canlı Componentlar için yalnızca bir başlangıçtır. Modellemede kullanmanız için daha fazla nesne geliştirmenin yanı sıra performanslarını ve kullanılabilirliklerini iyileştirmek için hala aktif olarak çalışıyoruz.
 

En son SketchUp sürümüyle, üzerinde çalışılan özellikleri açmanın bir yolu

SketchUp, geri bildiriminizin ürün geliştirme sürecine dahil edilebilmesi için, SketchUp Labs adlı yeni bir programın parçası olarak Live Components’ı erken başlattı. Canlı Componentların gelecekteki yönüyle ilgili tartışmalar için forumlarda bize katılmanızı veya sorunlarla karşılaşırsanız geri bildirimde bulunmanızı öneririz.

Yeni SketchUp güncellemeleriyle 2021’e sağlam bir başlangıç yapalım

Favori uygulamalarınızda yeni olan her şeyi görmek için en son sürümü indirin.

İzlemeden anlamam diyenlerden misin? Yeni araçların ve SketchUp’ın en son sürüm özelliklerinin canlı bir sunumu için 19 Kasım 2020 Çarşamba günü bize katılın. 2021 Yenilikleri Webinarı! (İngilizce) 

Yaşamak istediğiniz dünyayı yaratmaya ve inşa etmeye devam edin. 2021, SketchUp güncellemeleri ve her şeyi dört gözle bekliyoruz: Bilgiye dayalı modelleme, zevkle tasarım ve daha iyi binalar inşa edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top